Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από marsupilami »

Τασος Φ έγραψε:Γίνεται απο σσας στρατολογικό να. πάω ειδικές δυνάμεις;


Οχι

Άβαταρ μέλους
Nontas
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 28, 2020 10:55 pm
Επικοινωνία:

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Nontas »

Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος τελειώνοντας την ΣΣΕ για να πάει αλεξιπτωτιστής πρέπει να είναι από πεζικό μόνο ή αν γίνεται να πας και από άλλα όπλα.

Επίσης σαν αξιωματικός πέρα από το σχολείο αλεξιπτωτιστών (στατικού ιμάντα) που έμαθα κάνεις και μέσα απ' την ΣΣΕ υπάρχει δυνατότητα να παρακολουθήσεις και σχολείο ελεύθερης πτώσης ή και άλλα σχολεία;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Nassos »

Μόνο Πεζικό, αν θες Ειδικές Δυνάμεις.

Στα άλλα Όπλα, πχ Τεθωρακισμένα σου δίνεται η δυνατότητα να παρακολουθήσεις το ΣΒΕΑ.
Άβαταρ μέλους
Nontas
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 28, 2020 10:55 pm
Επικοινωνία:

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Nontas »

Μπορεί κάποιος να μου λύσει και την άλλη μου απορία δηλαδή αν ως αξιωματικός μπορείς να παρακολουθήσεις και σχολείο ελεύθερης πτώσης πέρα από στατικού ιμάντα;
Άβαταρ μέλους
Nontas
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 28, 2020 10:55 pm
Επικοινωνία:

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Nontas »

Επίσης αρχηγός ρίψεων γίνεσαι μόνο αν είσαι μόνιμος; Εννοώ ειδικές δυνάμεις.
fsafsa

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από fsafsa »

Ρε φίλε δεν είναι τσατ, φόρουμ είναι, διάβασε και τι λένε και στις προηγούμενες σελίδες, ήμαρτον 15 χρονών και βαριέσαι να διαβάσεις 20 σελίδες και θέλεις να μπεις στην Ευελπίδων.
Κώστας

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Κώστας »

αρχηγός ρίψης τι κάνεις;
Άβαταρ μέλους
Nontas
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 28, 2020 10:55 pm
Επικοινωνία:

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Nontas »

Αρχικά δεν είμαι 15 και δεύτερων που ξέρω γω ότι αυτά που γράφουν το 2009 ισχύουν ακόμα.
Γρηγόρης

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Γρηγόρης »

Αδέρφια 1. Στο 4ο έτος της ΣΣΕ γίνεται τυχαία ο διαμοιρασμός στα σώματα ή όσοι έχουν καλούς βαθμούς έχουν προτεραιότητα για να Δηλώσουν την προτίμηση τους;

2. Όταν κάποιος τελικά μπει πεζικό και δηλώσει για ΕΔ και περάσει τις εξετάσεις και όλα, μετα κάνουν εκπαίδευση αποκλειστικά για Λοκ ή ουκ ανεξαρτήτου ότι οι ουκ υπάγονται στο ναυτικό; Ή είναι γενική εκπαίδευση Ειδικών Δυνάμεων;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Nassos »

1) Εξαρτάται και από τις πόσες θέσεις είναι διαθέσιμες ανά Όπλο/Σώμα. Επίσης, κατόπιν συννενόησης με έτερο 4ετή Εύελπι, μπορείτε να κάνετε τράμπα τις επιλογές.

2) Οι του Στρατού Ξηράς περνάνε κανονικά το Σχολείο Υποβρυχίων Καταστροφών της ΔΥΚ, απλώς με το πέρας αυτού επιστρέφουν στις μονάδες τους. Οι του Ναυτικού μόνο εντάσσονται στις αντίστοιχες υπομονάδες (ΟΥΚ1, ΟΥΚ2, ΟΥΚ3, ΟΥΚ4).
υποψήφιος

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από υποψήφιος »

Nassos έγραψε:1) Εξαρτάται και από τις πόσες θέσεις είναι διαθέσιμες ανά Όπλο/Σώμα. Επίσης, κατόπιν συννενόησης με έτερο 4ετή Εύελπι, μπορείτε να κάνετε τράμπα τις επιλογές.

2) Οι του Στρατού Ξηράς περνάνε κανονικά το Σχολείο Υποβρυχίων Καταστροφών της ΔΥΚ, απλώς με το πέρας αυτού επιστρέφουν στις μονάδες τους. Οι του Ναυτικού μόνο εντάσσονται στις αντίστοιχες υπομονάδες (ΟΥΚ1, ΟΥΚ2, ΟΥΚ3, ΟΥΚ4).


εσύ είσαι στέλεχος;

Γρηγορης

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Γρηγορης »

Όχι δεν είμαι προς το παρόν.Η εκπαίδευση της ΔΥΚ είναι υποχρεωτική για όλους όσους θα καταφέρουν να μπουν στο όπλο των ΕΔ ανεξαρτήτου αν θέλουν να ενταχθούν στα ΛΟΚ;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Nassos »

Όχι. Δεν ειναι όπως το ΣΒΕΑ ή το Σχολείο Καταδρομών στο ΚΕΑΠ που είναι υποχρεωτικά.

Βέβαια αν περάσεις το ΣΥΚ πέρνεις και το επίδομα Υποβρυχίου Καταστροφέα.
Γρηγορης

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Γρηγορης »

Να σου πω αλήθεια απο Κύπρο είμαι άρα με τους μισθούς δεν έχουμε τόσο θέμα εδώ αλλά εγώ αυτο που έβαλα στόχο απο πολυ μικρός και τώρα είμαι 16 είναι να μπω ΣΣΕ και μετά να πάω ΛΟΚ
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες