Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από marsupilami »

tasostsirikos έγραψε:Οταν μπενει καποιος αξιωματικός στις ειδικές δυναμεις απο σσε ή απο σμυ μετα μεσα στις ειδικές δυνάμεις μπορει να επιλέξει ποιο σωμα θα εκπαιδεύει ή οπου θελουν τον βάζουν;


αναλογα με το σχολειο που θα εχει περασει αν εχει βγαλει σβεα και πει θελω αλεξιπτωτα ειναι πολυ πιθανο να παει αν βγαλει μυκ και πει θελω αμφιβιο παλι το ιδιο. Εγω θα ελεγα πως και με λιγο σπρωξιμο θα ειχε περισς πιθνοτητες καθως ο ανταγωνισμος ειναι σιγουρα μεγαλος.

Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από marsupilami »

psofos έγραψε:1. Δεν νομιιζω να ειναι το ιδιο με τους φανταρους. Μηπως ειναι ετσι οπως το ειπα; Γιατι αλλο αξιωματικος και αλλο φανταρος που τον στελνουν εκει που υπαρχει ελλειψη... Αρα μηπως απλα δηλωνεις (μετα τη σχολη φυσικα) το που θελεις να πας (ΛΟΚ, Πεζοναυτες, Αλεξιπτωτα, Αμφιβιος, Αερομεταφερομενη) και απλα σε στελνουν εκει που δηλωσες να περασεις το αντιστοιχο σχολειο;

2. Στο ΕΤΑ πως μπαινει καποιος ρε παιδια; Πρεπει να ειναι πολυ καλος αξιωματικος σε ΛΟΚ ή ΜΑΚ ή ΜΥΚ κλπ ή πρεπει να εχεις βυσμα; Για το δευτερο δεν νομιζω παντως γιατι ειναι η πιο επιλεκτη μοναδα του ΕΣ και δεν παιζει να ειναι βυσματικη... Αρα αν εισαι καλος στα παραπανω (ή σε καποια αλλη μοναδα ΕΔ) τοτε κανεις αιτηση να μπεις ΕΤΑ και αν σε δεχτουν σε δεχτηκαν. Σωστα;

3. Οι Αλεξιπτωτιστες ειναι και σε Ασπροπυργο και σε Χανια ή μονο τα ΣΒΕΑ (ΣΧΑΛ) ειναι σε Ασπροπυργο/Χανια και η μοναδα Αλεξιπτωτιστων ειναι καπου αλλου (πχ Μεγαλο Πευκο) ;

Ευχαριστω!



1 νομιζω πρεπει να εχεςι βγαλει το σχολειο για να καταταχθεις ειδικες δυναμεις δλδ δηλωνεις συμμετοχη αν το περασεις εχει καλως αν δεν το περασεις πεζικαριος. Η αερομεταφερομενη δεν ανηκει στιςειδικες δυναμεις. Για να γινω σαφεστερος αν περασεις τις δοκιμασιες και τα σχολεια τοτε σιγουρα θα γινεις αξ στις ειδ δυν. Αναλογα με το σχολειο σ βεβαια.

2 για το ετα ειναι πολυ πολυ δυσκολα τα πραγματα χρειαζεται και καποια χρονια και νομιζω αυτο με επιφυλαξη να εχεις τελειωσει και τα τρια σχολεια αυτο δεν το ξερω σιγουρα το εχω ακουσει.

3 ξεκινας απο μεγαλο πευκο μετα δηλωνεις αλεξιπτωτα και περνας σβεα ειτε ασπροπυργο ειτε μαλεμε αναλογα που θα σε στειλουν νομιζω

υγ αν καποιος ξερει κατι παραπανω ας βοηθησει Εικόνα

tasostsirikos
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τρί Δεκ 13, 2016 11:27 pm
Επικοινωνία:

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από tasostsirikos »

Εχω δει ομως πολλους αξιωματικούς σε φώτο να γραφει η στολη τους ουκ και να ειναι στα αλεξίπτωτα ή καπου άλλου... γενικα οσους αξιωματικούς εχω δει σε φωτο η στολη τους γραφει ουκ ανεξάρτητα το που είναι.. τι γινεται με αυτο?
ΔΕΑ_2αμαλ
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 15, 2014 12:52 pm
Επικοινωνία:

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ΔΕΑ_2αμαλ »

Ναι, ειναι περιπου οπως ειναι με τους οπλιτες θητειας,κανονικα τους στελνουν εκει που υπαρχουν υπηρεσιακες αναγκες. Φρουρα προτιμησης δε νομιζω να δηλωνουν με το που βγουν απ τη σχολη, μου ακουγεται πολυ μπακαλιστικο για μονιμα στελεχη. Αυτο που ξερω ειναι οτι στο τελευταιο ετος της ΣΣΕ αποδιδονται ολοι σε οπλα και απο κει και περα ειναι θεμα της υπηρεσιας το που θα βρεθει ο καθενας. Για αυτο οι ειδικες δυναμεις οπως και η αεροπορια στρατου ειναι περιζητητες, επειδη ειναι αυξημενες οι πιθανοτητες να βρεθεις Αθηνα. Για το ΕΤΑ, αυτο που ξερω ειναι οτι παει κανεις με προταση του διοικητη του. Τωρα αυτα τα "προταση του διοικητη" ξερουμε καλα πως δουλευουν στο γκρικ αρμυ. Αν το στελεχος ειναι τοσο καλο, δε θα το προτεινε κανεις διοικητης να φυγει και να παει στο ΕΤΑ, θα το κραταγε εκει για να του βγαζει δουλεια. Το πως πηγαινεις σε τετοια τμηματα ομως, δεν εχει να κανει με το πως μενεις στο τμημα. Πολυ καλα στελεχη προσαρμοζονται στα δεδομενα της εποχης και επιδιωκουν τοποθετηση σε καποιο ειδικο τμημα δια της πλαγιας οδου, κατι που δε σημαινει οτι οταν πανε εκει δε κανουν καλα τη δουλεια τους. Φιλος μου, πενταετης, που ειχε υπηρετησει στο ΕΤΑ, ειχε παει εκει χωρις να εχει βγαλει καν τα βασικα σχολεια, ακομα και ΣΒΕΑ μεσα απ το ΕΤΑ περασε. Μιλαμε για περιοδο 93-98. Και βεβαια οταν εχεις μεταθεση για ΕΤΑ, ΣΧΑΛ κλπ, εχεις προτεραιοτητα σε σχολεια οπως ελευθερας, αρχηγων, ανιχνευτων κ. Ο. Κ. Ειναι εξαιρετικα αξιομαχο τμημα, το 2008-09 (αν δε κανω λαθος) που ειχα παει στην εκδηλωση για τα 50 χρονια του ΕΤΑ,3 στα 4 των στελεχων του ηταν βατραχοι. Οταν υπηρετουσα στη μοιρα υπηρχε ενας πρωην ΕΤΑτζης στο λοχο, που ειχε παει και αφγανισταν κλπ. Εχουν πολυ επαγγελματικη αντιληψη για τα πραγματα, δειχνει να υπαρχει ποιοτικη διαφορα απο στελεχη "της σειρας", αν μπορω να τα πω ετσι. Εκεινη την περιοδο κανονιζε δια τηλεφωνου την επιστροφη του στο ΕΤΑ. Και οντως εφυγε για ΕΤΑ, παροτι δεν ηταν περιοδος μεταθεσεων. Βεβαια για την ιστορια, το εν λογω στελεχος περασε στρατοδικειο και αποστρατευτηκε επειδη συνεληφθη να κλεβει απο οπλιτες. Το ΣΒΕΑ γινεται στη ΣΧΑΛ που ειναι μονο στον Ασπροπυργο, μαζι με τη 2α μαλ. Η 1η μαλ ειναι στα χανια, και οι υπηρετουντες εκει ερχονται για ενα διαστημα στη σχαλ, για να περασουν το ΣΒΕΑ. Οσα στελεχη του ΣΞ βλεπεις να φορανε ουκοσημο, σημαινει πως εχουν βγαλει το ΣΥΚ του ναυτικου.
Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από marsupilami »

Πολυ αντιεπαγγγελματικο για εναν επαγγελματια κριμα να κανει τετοια πραγματα.
tasostsirikos
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τρί Δεκ 13, 2016 11:27 pm
Επικοινωνία:

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από tasostsirikos »

Ο αξιωματικός ειδικών δυναμεων περνει μερος και σε ασκήσεις ή τις οργανονει και τις παρακολουθει?
Άβαταρ μέλους
psofos
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2016 1:30 pm
Επικοινωνία:

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από psofos »

Σε ευχαριστω πολυ ΔΕΑ, αλλα εχω καποιος αμφιβολιες... 1. Ας υποθεσουμε οτι καποιος βγαινει απο τη ΣΣΕ και παει ΠΖ και στη συνεχεια επιλεγει ΕΔ. Αυτος ο αξιωματικος λοιπον, δεν μπορει να δηλωσει που ακριβως θελει να υπηρετησει στις ΕΔ; Δηλαδη να δηλωσει οτι: Εγω θελω να υπηρετησω στους Πεζοναυτες (ή σε οποιο αλλο σωμα ΕΔ), ωστε να περασει το αντιστοιχο σχολειο εκπαιδευσης. Δεν του δινεται αυτη η ευκαιρια λοιπον; Δηλαδη απλα επιλεγει ΕΔ, περναει ενα τυχαιο σχολειο και υπηρετει στο αντιστοιχο σωμα; "Οπου υπαρχει αναγκη" ειναι η κατασταση δηλαδη και χωρις να ξερεις τι θα σου δωσουνε; Αυτο μου ακουγεται ακομα πιο μπακλιστικο γιατι λογικα εκει περα το βυσμα θα πηγαινει συννεφο... Εκτος και αν γινεται κληρωση (οπως μεσα στη ΣΣΕ). Μηπως ξερεις κατι λοιπον;

2. Εαν καποιος αξιωματικος ΕΔ τελικα "κατσει" στα ΛΟΚ, τοτε θα υπηρετει σε ολη του την καριερα στα ΛΟΚ ή μπορει να τον στειλουνε (χωρις να θελει) και στα Αλεξιπτωτα και στους Αμφιβιους (αφου περασει τα αντιστοιχα σχολεια βεβαια);

3. Αυτο για το ΕΤΑ τελικα πως λειτουργει; Αν εισαι καλος δεν πας γιατι σιγα μη σε στειλει ο διοικητης σου. Αν εισαι αχρηστος παλι δεν θα πας για ευνοητους λογους. Μονο αν εχεις βυσμα πας δηλαδη; Δεν νομιζω ρε μαγκες. Ειναι η πιο επιλεκτη μοναδα του ΣΞ και πανε βυσματα; Αν ειναι ετσι, αστα να πανε... Εισαι σιγουρος ΔΕΑ;

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Καταδρομέας
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 420
Εγγραφή: Τρί Ιαν 20, 2015 5:57 pm
Επικοινωνία:

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Καταδρομέας »

1. Δεν υπάρχει τυχαίο Σχολείο και δεν υπάρχει διαφορετικό Σχολείο για Πεζοναύτες. Όλοι Καταδρομείς είναι στην ουσία. Σαφώς και θα πας παντού, όπου υπάρχει Μονάδα Καταδρομών, Καταδρομών-Αλεξιπτωτιστών, Πεζοναυτών μπορεί να πας. Και ανά τακτά χρονικά διαστήματα παίρνεις μετάθεση (ανά 3 χρόνια νομίζω). Δεν μιλάω για επαγγελματικές Μονάδες όπως η Ζ' ΜΑΚ και το ΕΤΑ που έτσι κι αλλιώς είναι δύσκολο να πας.

2. Όπως είπαμε και παραπάνω μπορεί να πας παντού. Ειδικές Δυνάμεις δεν είναι μόνο οι Ορεινές Μοίρες, είναι και οι Αμφίβιες Μοίρες (ΕΤΕΘ), οι ΜΑΛ, οι Πεζοναύτες και οι 2 επαγγελματικές Μονάδες που προαναφέραμε.

3. Όπως τα λέει ο ΔΕΑ_2αμαλ πρέπει να είναι.

Επί της ευκαιρίας ΔΕΑ_2αμαλ, νόμιζα ότι τα στελέχη Παραγωγικών Σχολών του ΣΞ για να γίνουν Καταδρομείς περνάνε μόνο το Σχολείο Καταδρομών (το μεγάλο Σχολείο που λένε, που διαρκεί 4 μήνες) αλλά τελευταία έμαθα ότι γίνονται και από το ΣΒΕΚ, αλλά δεν παίρνουν κάποια μόρια για μετάθεση και βέβαια δεν φέρουν το Καταδρομόσημο με τον Αετό, το κοντάρι κλπ.(όχι το μαχητόσημο, το πλήρες τέλος πάντων). Τι λες εσύ;

Άβαταρ μέλους
Freddo Espresso
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τετ Απρ 20, 2016 5:33 pm
Τοποθεσία: Μπαρίστα
Επικοινωνία:

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Freddo Espresso »

ΔΕΑ_2αμαλ έγραψε: Οταν υπηρετουσα στη μοιρα υπηρχε ενας πρωην ΕΤΑτζης στο λοχο, που ειχε παει και αφγανισταν κλπ. Εχουν πολυ επαγγελματικη αντιληψη για τα πραγματα, δειχνει να υπαρχει ποιοτικη διαφορα απο στελεχη "της σειρας", αν μπορω να τα πω ετσι. Εκεινη την περιοδο κανονιζε δια τηλεφωνου την επιστροφη του στο ΕΤΑ. Και οντως εφυγε για ΕΤΑ, παροτι δεν ηταν περιοδος μεταθεσεων. Βεβαια για την ιστορια, το εν λογω στελεχος περασε στρατοδικειο και αποστρατευτηκε επειδη συνεληφθη να κλεβει απο οπλιτες. Το ΣΒΕΑ γινεται στη ΣΧΑΛ που ειναι μονο στον Ασπροπυργο, μαζι με τη 2α μαλ.


Για το Γιάννη Χαβ... Έ δε λες; Ήμουν μέσα εκείνη τη περίοδο και ήμουν και στο 3ο λόχο. Από μένα προσωπικά εκλάπη ένα κινητό τηλέφωνο. Από έναν άλλο στρατιώτη εκλάπησαν 100 ευρώ από τη τσέπη του παντελονιού του ένα βράσυ που ήμουν θαλαμοφύλακας και (όλως τυχαίως) ο "Χ" είχε επιστρέψει τρεις ώρες νωρίτερα από νυχτερινή άσκηση. Κατηγόρησαν εμένα και έτρεχα να βρω το δίκιο μου. Το καλοκαίρι όμως του 13' όλοι τον είχαν ψυλιαστεί, ειδικά μετά το συμβάν όπου πιάστηκε επ' αυτοφόρω να ψαχουλεύει ξένα πράγματα και μετά το ατύχημα που προξένησε ο ίδιος στη θαλασσία άσκηση (αν θυμάσαι), είδε το δρόμο της εξόδου. Κρίμα, τι να πεις;

2α ΜΑΛ 2012 ΣΤ' ΕΣΣΟ
Καταδρομέας
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 420
Εγγραφή: Τρί Ιαν 20, 2015 5:57 pm
Επικοινωνία:

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Καταδρομέας »

Πολύ κρίμα να ακούς ότι υπάρχουν διεφθαρμένα επίλεκτα στελέχη στον ΕΣ. Παρόμοιο περιστατικό διεφθαρμένου στελέχους μου έχει πει φίλος μου, πάλι σε Μονάδα Ειδικών Δυνάμεων, πολύ πρόσφατα. Με το στέλεχος να είχε δοσοληψίες με Οπλίτη και εντός της Μονάδας να δημιουργούνταν άγριες φασαρίες περί των "συναλλαγών". Να σημειωθεί ότι είχαν προηγηθεί εγκαλητήρια εις βάρους του και για άλλους λόγους. Επίσης κι αυτόν, απ' όσο μου είπε τον έβγαλαν Ι5 και τον αποστράτευσαν.Συγνώμη για το off-topic.

Άβαταρ μέλους
psofos
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2016 1:30 pm
Επικοινωνία:

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από psofos »

Τοτε πως εχουν την πουλαδα και το "ΟΥΚ" οι αξιωματικοι πανω στη στολη τους οταν εχουν περασει μονο ενα σχολειο (το "μεγαλο" σχολειο που λες); Αρα περνουν και αλλα επιμερους σχολεια εκτος απο αυτο... Σωστα?
Καταδρομέας
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 420
Εγγραφή: Τρί Ιαν 20, 2015 5:57 pm
Επικοινωνία:

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Καταδρομέας »

Ναι ακριβώς, αλλά συνήθως τα υπόλοιπα είναι κατ' επιλογή του στελέχους. Δηλαδή δεν σε αναγκάζει κανείς να πας στο ΣΥΚ του ΠΝ ή στο ΣΥ/Κ του ΣΞ, ή και στο Σχολείο Ελεύθερων Σκοπευτών κλπ, αυτό είναι δική σου επιλογή. Το απαραίτητο είναι το Σχολείο στο ΚΕΑΠ για να γίνει ένα στέλεχος Καταδρομέας και μετά εντάξει συνηθίζεται να πηγαίνουν και στο ΣΒΕΑ.
Άβαταρ μέλους
psofos
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2016 1:30 pm
Επικοινωνία:

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από psofos »

Και κατι τελευταιο Καταδρομεα!Τελικα πως παει κανεις στο ΕΤΑ ή στη Ζ'ΜΑΚ; Ειναι ακρως επαγγελματικες μοναδες και πανε τα βυσματα και οι ανικανοι; Δεν νομιζω...

Ευχαριστω πολυ!

Καταδρομέας
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 420
Εγγραφή: Τρί Ιαν 20, 2015 5:57 pm
Επικοινωνία:

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Καταδρομέας »

Πιστεύω ότι πρέπει να είναι όπως τα λέει ο ΔΕΑ_2αμαλ. Σίγουρα μπορεί να υπάρχουν και βύσματα αλλά ανίκανοι δεν νομίζω να είναι. Πάντως, αν μιλάμε αξιοκρατικά, ίσως πρέπει να έχεις και κάτι παραπάνω, κάτι που να διαφέρεις από τα άλλα στελέχη ώστε να προταθείς από τον Διοικητή σου.Τίποτα να' σαι καλά!

κξγηγβ

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από κξγηγβ »

Γινεται αν πας σμυ πεζικο μετα να πας ειδικες δυναμεις οπως γινεται στην σσε?
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες