Προφητείες του γέροντα Παΐσιου

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
12θεϊστής

Προφητείες του γέροντα Παΐσιου

Δημοσίευση από 12θεϊστής »

Οι κατά καιρούς (ψευδο) προφήτες, από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα, Έχουν Ένα κοινό χαρακτηριστικό. -Μιλάνε αόριστα. Τί σημαίνει αυτό;

Με την λογική της αοριστίας μπορώ και γω να "προφητέψω" έναν Ρωσοτουρκικό πόλεμο στην Μαύρη θάλασσα ή τον Καύκασο ή έναν ελληνοτουρκικό πόλεμο στο Αιγαίο ή την Κύπρο. Είναι 99,9% σίγουρο ότι θα γίνουν στο άμεσο, μακρινό ή πολύ μακρινό μέλλον.

Στην πραγματικότητα, όμως, αυτές οι "προβλέψεις" Δεν κάνουν προφήτη ούτε εμένα ούτε τον Παίσιο ούτε κανέναν.

Επίσης μπορώ να "προφητέψω" ότι κάποτε θα γίνει πυρηνικό ατύχημα που θα φέρει δυστυχία. Κάποτε θα εξαφανιστεί ο λευκός μπακαλιάρος του Ινδικού Ωκεανού και κάποτε Θα γίνει ένας σεισμός που θα καταπιεί μια ολόκληρη χώρα.

Η διαφορά του Παίσιου είναι ότι παραβίασε Την αρχή της χρονικής αοριστίας. Μίλησε Για συγκεκριμένα πράγματα που Πρόκεται να συμβούν εντός 10,20 άντε 40 Ετών. Τί σημαίνει αυτό; Ότι θα ζούμε για να κρίνουμε το αν ο γέροντας Παίσιος ήταν όντως φωτισμένος ή τσαρλατάνος.

Θεωρώ, πάντως, Ότι το χρονικό περιθώριο για επαλήθευση των "προφητειών" του έχει παρέλθει. Αλλά έχω υπομονή να περιμένω. Πάντως θλίβομαι να βλέπω στις ειδήσεις ρεπορτάζ του στυλ "Ο Παίσιος πρόβλεψε την πείνα που έχουμε σήμερα". Λες και η Ελλάδα δεν πτώχευσε ποτέ στο παρελθόν και σίγουρα Δεν είναι και δύσκολο να καταλάβουμε ότι και σε 40 χρόνια από τώρα τα ίδια θα Περνάνε και τα παιδιά μας...

Για να δείτε πόσο εύκολο είναι να γίνει κάποιος Προφήτης θα σας πω τα εξής:

1) Θα καταστραφεί η ζωή στον πλανήτη από σύγκρουση ενός κομήτη με την Γη.

2) Η Γη θα καταστραφεί από την διαστολή του Ήλιου.

To Τελευταίο, Επειδή είναι 1000% σίγουρο ότι θα γίνει και επειδή ξέρω και το πότε επακριβώς θα συμβεί (σε 4,5 δις χρονάκια) με διαφοροποιεί από τους ψευδοπροφήτες. Εγώ δίνω και γεγονός και χρονολογία οπότε περιμένω την επίσημη ανακύρηξή μου από την εκκλησία της ελλάδος ως άγιο και ως πρώτο τη τάξει προφήτη της ορθοδοξίας.

Ε, λοιπόν, έτσι κατασκευάζονται οι "προφήτες".

ΥΓ: Μπορεί κανείς να καταρρίψει τα Γραμμένα του Νοστράδαμου; Είναι τοσο ήξεις αφίξεις που δεν καταρρίπτονται με τίποτα...

Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Προφητείες του γέροντα Παΐσιου

Δημοσίευση από Rafale »

Αλλοι τα πιτσυεουν και αλλοι οχι. Και ειναι δικαιωμα του καθενος. Δεν ξερω αν πρεπει προσωπικα να τα πιστεψω καθως ειμαι υποψιασμενη οπως και αλλοι σαν εμενα φανταζομαι.

XristosK
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Τετ Ιαν 20, 2010 4:06 pm
Επικοινωνία:

Προφητείες του γέροντα Παΐσιου

Δημοσίευση από XristosK »

Και γω υποψιασμενος ειμαι αλλα δεν κρυβω οτι μου περναει απο το μυαλο να παω να παρω και λιγες προμηθειες.
mak
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: Τετ Φεβ 03, 2010 10:49 pm
Τοποθεσία: haf
Ενδιαφέροντα: ποδηλασια,κολυμβηση,τραγουδι
Επάγγελμα: Μηχανολογος
Επικοινωνία:

Προφητείες του γέροντα Παΐσιου

Δημοσίευση από mak »

mak
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: Τετ Φεβ 03, 2010 10:49 pm
Τοποθεσία: haf
Ενδιαφέροντα: ποδηλασια,κολυμβηση,τραγουδι
Επάγγελμα: Μηχανολογος
Επικοινωνία:

Προφητείες του γέροντα Παΐσιου

Δημοσίευση από mak »

Ο καιρος ηρθε...
XristosK
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Τετ Ιαν 20, 2010 4:06 pm
Επικοινωνία:

Προφητείες του γέροντα Παΐσιου

Δημοσίευση από XristosK »

Φαντάζεστε σε τι αμφισβήτηση θα περιέλθει η Ορθοδοξία, σε περίπτωση που δεν πραγματοποιηθεί η προφητεία?
Su-35
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3648
Εγγραφή: Σάβ Απρ 26, 2008 8:32 pm
Τοποθεσία: Alpha Centauri
Ενδιαφέροντα: Τα πάντα όλα!
Επάγγελμα: Κατάσκοπος των εξωγήινων!
Επικοινωνία:

Προφητείες του γέροντα Παΐσιου

Δημοσίευση από Su-35 »

XristosK έγραψε:Φαντάζεστε σε τι αμφισβήτηση θα περιέλθει η Ορθοδοξία, σε περίπτωση που δεν πραγματοποιηθεί η προφητεία;


Η ορθοδοξία, όπως και κάθε δόγμα /θρησκεία, δεν θα περιέλθει ποτέ σε αμφισβήτηση επειδή 2-3 μοναχοί ισχυρίζονται ότι είδαν τον Παΐσιο ή και τον κάθε Παΐσιο. Δεν θα γίνει πόλεμος τον Νοέμβριο-Δεκέμβριο και ούτε οι μοναχοί είδαν τον Παΐσιο.
Άβαταρ μέλους
Nicolas_mk2
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 26, 2009 1:27 am
Τοποθεσία: Φραπεδούπολη
Επάγγελμα: Υπάλληλος Μ.Ι.Τ.
Επικοινωνία:

Προφητείες του γέροντα Παΐσιου

Δημοσίευση από Nicolas_mk2 »

Καμια απολύτως αμφισβήτηση για κάτι που διέδωσε ένα μοναστήρι για τους δικούς του λόγους... Οι προφητείες λέγονται μια φορά και δεν νομίζω οτι ο γέροντας θα έκανε βόλτες για να τις επαναλάβει... Το πότε δεν το ξέρει κανείς κα ιχρονικός περιορισμός (πχ.3 μήνες) ακυρώνει απευθείας την εγκυρότητα της προφητείας απλούστατα γιατι βασικό αξιωμα σε αυτα είναι πως μόνο ο Θεός γνωρίζει το πότε κα ικανείς αλλος... Πάντως δεν είναι ψέμα οτι ο γέροντας αναφέρθηκε σε ''πείνα''που θα έρθει στην Ελλάδα για λίγους όμως μήνες... Τωρα το πότε κανείς δεν το ξέρει...
12θεϊστής

Προφητείες του γέροντα Παΐσιου

Δημοσίευση από 12θεϊστής »

XristosK έγραψε:Φαντάζεστε σε τι αμφισβήτηση θα περιέλθει η Ορθοδοξία, σε περίπτωση που δεν πραγματοποιηθεί η προφητεία;
Ο Ιουδαϊσμος και οι αιρέσεις του (χριστιανισμός, μωαμεθανισμός κλπ) έχουν καταριφθεί από την επιστήμη. Ένα πεδίο είχανε να παίζουνε (δημιουργία του κόσμου) και αυτό τους το πήρε η Φυσική με τον ιδιαίτερα σημαντικό κλάδο της Κοσμολογίας.

Απλώς τώρα προσπαθούν με Τα φτηνά κόλπα Των ψευδοπροφητών Να κρατήσουν τον κόσμο. Επειδή όμως Το παπαδαριό βρίσκεται σε τρικυμία Έχουν χάσει και οι ίδιοι την μπάλα με αποτέλεσμα ο ένας να αναιρεί τον άλλο.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Προφητείες του γέροντα Παΐσιου

Δημοσίευση από Nassos »

Nicolas_mk2 έγραψε:Καμια απολύτως αμφισβήτηση για κάτι που διέδωσε ένα μοναστήρι για τους δικούς του λόγους... Οι προφητείες λέγονται μια φορά και δεν νομίζω οτι ο γέροντας θα έκανε βόλτες για να τις επαναλάβει... Το πότε δεν το ξέρει κανείς κα ιχρονικός περιορισμός (πχ.3 μήνες) ακυρώνει απευθείας την εγκυρότητα της προφητείας απλούστατα γιατι βασικό αξιωμα σε αυτα είναι πως μόνο ο Θεός γνωρίζει το πότε κα ικανείς αλλος... Πάντως δεν είναι ψέμα οτι ο γέροντας αναφέρθηκε σε ''πείνα''που θα έρθει στην Ελλάδα για λίγους όμως μήνες... Τωρα το πότε κανείς δεν το ξέρει...


Ακριβώς. Όπου και αν έχω ψάξει/ρωτήσει/διαβάσει, πουθενά δεν έβλεπα ημερομηνία. Απλά έλεγε "σύντομα" ή έλεγε και άλλες πληροφορίες (πχ "νέα γενιά πολιτικών στη Τουρκία", "Οι Κούρδοι θα εξεγερθούν", συζήτηση για τα χωρικά ύδατα στην τηλεόραση κλπ.).

Και όχι μόνο ακυρώνει την εγκυρότητα της προφητεία, ακυρώνει και τα πρόσωπα που το είπαν και το διέδωσαν.

Τρανό παράδειγμα: Η "προφητεία" με τον Στρατηγό Γράψα, που διέδιδαν κάτι "βατοπεδινοί"...
salonika91
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Παρ Απρ 23, 2010 2:38 am
Επικοινωνία:

Προφητείες του γέροντα Παΐσιου

Δημοσίευση από salonika91 »

ChrPat έγραψε:Παιδια, στο γυμνασιο, ειχαμε εναν καθηγητη (τον οποιο σεβομουν αφανταστα), ο οποιος ειχε επισκεφτει το γεροντα παισιο, οταν ακομα σπουδαζε... Και μας ειπε ο καθηγητης μας, πως οταν πηγαν εκει, χωρις καν να εχουν δωσει στοιχεια και ονοματα πουθενα, τους μιλησε ονομαστικα... Πχ ''εσυ παπαδοπουλε ιωαννη του νικολαου'' και επισης τους περιηγησε σε ενα μερος, οπου ειδαν ενα ταφο... Και μολις ρωτησαν τον γεροντα ποιανου ειναι, ο γεροντας αναφωνησε ''δικος μου''
ανατριχιασα!

μακαρι ρε παιδια να την παρουμε την Πολη!

-Που θα 'ναψουμε κερια;

-Μεσα στην Αγια Σοφια -Που θα 'ναψουμε κερια;

-Μεσα στην Αγια Σοφια -Που θα 'ναψουμε κερια;

-Μεσα στην Αγια Σοφια

ΚΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΗ Η ΤΟΥΡΚΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΠΑΡΧΙΑ

LUFTWAFFE

Προφητείες του γέροντα Παΐσιου

Δημοσίευση από LUFTWAFFE »

Και την αγια Αθανασια του Αιγαλεω επισκεπτοντουσαν διαφοροι πολιτικοι, και τι μ'αυτο!

Ο Παισιος δεν εκανε τιποτε αλλο απο το να παπαγαλιζει με περισσοτερη Ελληνικη σαλτσα τις αρλουμπες του, ανυπαρκτου Αγαθαγγελου ! Υποτιθεται πως ο Αγαθαγγελος (κατοπιν παραγγελιας απο την Ρωσικη εξουσια) αναφερθηκε σε μια απο της προφητειες του για το ΞΑΝΘΟΝ ΓΕΝΟΣ!

(copy - paste) H

Η σταθερή και διαχρονική επιδίωξη της Ρωσίας, στην κληρονομιά των βυζαντινών εδαφών και της μεταφοράς του τσαρικού θρόνου από το βορρά στην Κωνσταντινούπολη, ή βάση της διπλωματικής έκφρασης του ρώσου ιστορικού Γκοριάνοφ, "η επέκταση της ρώσικης εξουσίας επί των στενών του Βοσπόρου και του Ελλησπόντου

Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Προφητείες του γέροντα Παΐσιου

Δημοσίευση από Signaller »

Αινιγματική μορφή ο γέροντας. Ενώ, όντως, μπορούσε να ξέρει πολλά πράγματα για Κάθε επισκέπτη του, πριν καν το δει (και το έχω διαπιστώσει, είναι αλήθεια) εν τούτοις έλεγε κάτι πρφητείες για την ΚΠολη που δεν στέκουν, δεν πα να κατέβει και ο ίδιος ο Θεός κάτω στη Γη. Ποιός ξέρει;

TOPOL-M
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2042
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2009 7:42 pm
Επικοινωνία:

Προφητείες του γέροντα Παΐσιου

Δημοσίευση από TOPOL-M »

Signaller έγραψε:Αινιγματική μορφή ο γέροντας. Ενώ, όντως, μπορούσε να ξέρει πολλά πράγματα για Κάθε επισκέπτη του, πριν καν το δει (και το έχω διαπιστώσει, είναι αλήθεια) εν τούτοις έλεγε κάτι πρφητείες για την ΚΠολη που δεν στέκουν, δεν πα να κατέβει και ο ίδιος ο Θεός κάτω στη Γη. Ποιός ξέρει;

Κοίτα να δείς. Μπορεί να ακούγονται εξωπραγματικές οι αναφορές για την πόλη -με τα σημερινά δεδομένα- κανείς δεν μπορεί να προβλέψει τι θα γίνει στο μέλλον. Δεν είπε οτι θα πάρουμε την πόλη αλλά ότι θα μας την δώσουν. Και όχι γιατί μας αγαπάνε αλλά γιατί αυτό θα προτάσσει το συμφέρον των μεγάλων. Ηταν πολύ συγκεκριμένος. Ετσι όπως εξελλίσονται τα γεγόνοτα τίποτα δεν αποκλείεται. ΄Δεν μπορεί να αποδεχόμαστε τα μισά που είχε πει και όχι τα άλλα μισά. Ο Πάισιος είχε πεί ότι πρώτα θα έρθει η πείνα και μετά ο πόλεμος. Με την χρεοκοπία προ των πυλών πλησιάζει και η πείνα. Τέλος είχε πεί ότι οι Εβραίοι θα μας δώσουν λεφτά αλλά μετά θα μας τα πάρουν πίσω και θα χάσουμε τις δουλειές μας.

Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Προφητείες του γέροντα Παΐσιου

Δημοσίευση από Signaller »

TOPOL-M έγραψε: Κοίτα να δείς. Μπορεί να ακούγονται εξωπραγματικές οι αναφορές για την πόλη -με τα σημερινά δεδομένα- κανείς δεν μπορεί να προβλέψει τι θα γίνει στο μέλλον. Δεν είπε οτι θα πάρουμε την πόλη αλλά ότι θα μας την δώσουν. Και όχι γιατί μας αγαπάνε αλλά γιατί αυτό θα προτάσσει το συμφέρον των μεγάλων. Ηταν πολύ συγκεκριμένος. Ετσι όπως εξελλίσονται τα γεγόνοτα τίποτα δεν αποκλείεται. ΄Δεν μπορεί να αποδεχόμαστε τα μισά που είχε πει και όχι τα άλλα μισά. Ο Πάισιος είχε πεί ότι πρώτα θα έρθει η πείνα και μετά ο πόλεμος. Με την χρεοκοπία προ των πυλών πλησιάζει και η πείνα. Τέλος είχε πεί ότι οι Εβραίοι θα μας δώσουν λεφτά αλλά μετά θα μας τα πάρουν πίσω και θα χάσουμε τις δουλειές μας.

Είναι τόσο προδότες αυτοί που μαςκυβερνούν που και να μας την δίνουν οι τούρκοι εμείς δεν την παίρνουμε Εικόνα
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες