ΣΠΕΝ (Εκπαίδευση Νεοσυλλέκτων)

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Εκπαίδευση στον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Giannis Ni »

Nassos έγραψε:Στα Τεθωρακισμένα η εκπαίδευση των πληρωμάτων, έφεδροι και μόνιμοι, είναι μια χαρά.

Το πρόβλημα όπως σωστά είπε ο Giannis Ni, είναι η ατομική εκπαίδευση πάνω στα φορητά όπλά. Και εντάξει δεν ζητάω να διδαχθούμε αυτά που μαθαίνουν οι Ειδικές Δυνάμεις, αλλά έστω βρε παιδί μου, να εκπαιδεύσουν τους εφέδρους σε τακτικές μάχης Πεζικού, πρώτες βοήθειες κλπ που δεν χρειάζονται μήνες για να τελειοποιηθούν.



Ναι όντως οι Έλληνες αρματιστές έχουν ένα πολύ καλό επίπεδο ευστοχίας και γενικής επίδοσης.
Για την ατομική εκπαίδευση για μένα η λύση είνα να υπάρχει ένα σχολείο μαχητού το οποίο να περνάει το κάθε στέλεχος ανα τακτά χρονικά διαστήματα. Το σχολείο μαχητού το είχε εφαρμόσει η Εθνική Φρουρά επι Α/ΓΕΕΦ Δήμου για οσους τον θυμούνται. Το σχολείο αυτό να είναι κυρίως για το ΠΖ και δευτερεύοντως για τα λοιπά όπλα του ΣΞ και τα σώματα στο ίδιο επίπεδο δυσκολίας αλλά οχι σε ίδιο χρονικό ρυθμό με αυτό του ΠΖ.
Άβαταρ μέλους
Palioseira
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 31, 2008 6:56 pm
Επικοινωνία:

ΣΠΕΝ (Εκπαίδευση Νεοσυλλέκτων)

Δημοσίευση από Palioseira »

Σχολειο προχωρημενης εκπαιδευσης νεοσυλεκτων απο τι ειδα σημαινουν τα αρχικα αλλα δεν καταλαβα τι ειναι...
sophia
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Οκτ 24, 2011 6:45 pm
Επικοινωνία:

ΣΠΕΝ (Εκπαίδευση Νεοσυλλέκτων)

Δημοσίευση από sophia »

Γνωρίζει κάποιος τι ακριβώς είναι το ΣΠΕΝ -πέρα από την ανάλυση των αρχικών που την ειδα- και τι ακριβως περιλαμβάνει; Πού πραγματοποιείται και γιατί όλοι λένε ότι είναι ένας πολύ επίπονος μήνας με πολύ τρέξιμο και πολύ εγερτήριο?
Στέλιος

ΣΠΕΝ (Εκπαίδευση Νεοσυλλέκτων)

Δημοσίευση από Στέλιος »

Ξέρει κανείς τίποτα για ΣΠΕΝ Κορίνθου; Πάω την Τρίτη για ένα μήνα.
γιάννης

ΣΠΕΝ (Εκπαίδευση Νεοσυλλέκτων)

Δημοσίευση από γιάννης »

Π. Ε. Ν. Αεροπορία στρατού είναι πώς να κάνεις τον καφέ χωρίς σέικερ!
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΣΠΕΝ (Εκπαίδευση Νεοσυλλέκτων)

Δημοσίευση από D.Y.K »



Παντού πλέον σε όλες τις μονάδες και όχι μόνο! Είναι κάτι αντίστοιχο με το Σχολείο Μαχητή θα μπορούσαμε να πούμε αλλά αφορά μόνο τους έφεδρους οπλίτες (Τα αντικείμενα είναι σχεδόν ίδια). Δεν είναι εκπαίδευση ειδικότητας (Υπάρχει αντίστοιχο σχολείο γι'αυτό). Στην ΑΔΤΕ που υπηρετώ εγώ έχει διάρκεια 2 εβδομάδων το σχολείο (δεν ξέρω άν ισχύει παντού)
Άβαταρ μέλους
AccountSaver
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 22, 2009 12:35 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: Υπολογιστες
Επάγγελμα: Φοιτητης
Επικοινωνία:

ΣΠΕΝ (Εκπαίδευση Νεοσυλλέκτων)

Δημοσίευση από AccountSaver »

Καλησπερα και απο εμενα.

ΣΠΕΝ, Νιγρίτας (Θερμά) ΣΕΡΡΕΣ 563 Τ/Π.

Προς στιγμη 2η μερα εκπαιδευσης.

Καταρχιν σχολειο για εδω ειναι ο, τι πρεπει, εινα μια χαρα στελεχη τρομερα κυριως ο λοχαγος ΔΕΝ υπαρχει (χρεη υπο-διοικητη) ,3 σαρδελες. Ο επομενος σε στελεχος τρομερος επισης.

Τωρα απο εκπαιδευση.

Σημερα καναμε πολυ θεωρια για σκοπια πως φιλαμε, τι λεμε, πως χτυπαμε, μετα ασκησεις ακριβειας, και τελος βολες εν κινηση σε αναγνωριση στοχου αβολυδοτα. Μα τον θεο ειμαι βαριεστημενο ατομο, για ποτε περασε η ωρα απο της 8 παρα εως της 1 δεν καταλαβα παιδια, και ηρεμα χωρις κουραση με πολλα διαλλεματα

Αυριο μας ειπαν παλι ταιδια και οσοι τα καναμε παμε σε επομενα. Επομενες μερες μεχρι της 16 που παιρνουμε το χαρτι (πτυχιο), θα κανουμε σκηνακια 1 μερα, θα μαθετε πυξιδες πως να προστατευεστε, να βρειτε τον δρομο, πως να "ζειτε" στην εξοχη.(για εμενα αυτα ειναι σημαντικα γιατι εχω ξεκινησει camping). Θα γινουν αρκετες βολες και ριψη χειροβομβδας.

Η υπηρεσια παει 1 μεσα 1 εξω. Και Σ/Κ 12 ωρες αντι για 5 που παιρνεις σε καθε εξοδο.

Ειμαστε τυχεροι κιολας, γιατι το σχολειο κραταει 4 εβδομαδες, απο 5 μερες που εινα μονο οι εργασιμες σε εμας πεφτει το γκρουπ χριστουγεννων οποτε θα κανουμε 3.2 εβδομαδες, Ηρθα 22 Νοεμβριου και θα φυγω 16 δεκεμβριου.

15 Δεκεμβριου - εξετασειας

16 Δεκεμβριου - παραλαβη πτυχιου και σπιτι

Οποιος φερε καλα αποτελεσματα δηλαδ ειναι ενεργος στην εκπαιδευση κτλ κτλ κτλ και γενκα τυπικος και σωστος βαθμολογιειτε στο τελος εαν εχεις πανω απο 15 με αριστα το 20, και εισαι με καλο βαθμο παιρνεις 5μερες τιμητικη εντολη απο ΥΕΣ.

Το πτυχιο ΜΕΤΡΑΕΙ σε σωματα ασφαλειας κτλ. Και κυριως λιμενικο και ειναι καθαρα ΜΟΡΙΑ ΑΣΕΠ.

Μας τα ελεγε σημερα ο λοχαγος με χαρτια κα μας τα εδειχνε.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΣΠΕΝ (Εκπαίδευση Νεοσυλλέκτων)

Δημοσίευση από Nassos »

Πόσο θα ήθελα να πέρναγα ένα τέτοιο σχολείο... Εικόνα
Άβαταρ μέλους
AccountSaver
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 22, 2009 12:35 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: Υπολογιστες
Επάγγελμα: Φοιτητης
Επικοινωνία:

ΣΠΕΝ (Εκπαίδευση Νεοσυλλέκτων)

Δημοσίευση από AccountSaver »

Θα δω επομενες μερες τι παιζει.

Σημερα ειναι η 2η μερα.

KOSTAS

ΣΠΕΝ (Εκπαίδευση Νεοσυλλέκτων)

Δημοσίευση από KOSTAS »

Εγώ πέρασα σπεν στο πολυκαστρο γ1 εσσο είχαμε θεωρία και ασκήσεις με όπλα. Βολές, χειροβομβίδες στο πεδίο βολής δίπλα στον Αξιό, και στην ορεωβιτσα πήγαμε και κατασκηνώσαμε μια ολόκληρη μέρα, είχαμε και στίβο μάχης. Εκπαίδευση καθημερινά πρωί απόγευμα εκτός παρασκευής και Σαββάτου που είχαμε μόνο πρωί. Είχαμε και κανα δυο νυχτερινές, Κυριακές τίποτα. Υπηρεσίες κάναμε κανονικά μετά την πρώτη εβδομάδα. Διαγώνισμα δεν γράψαμε. Την τελευταία μέρα έγιναν επιδείξεις μας είχαν χωρίσει σε τρεις διμοιρίες: Διμοιρία επιδείξεως, στίβος μάχης, πυρ και κίνηση και παρέλαση στο τέλος όλοι μαζί. Πήραμε 48 άδεια. Η γ2 εσσο πήραν όλοι 5ημερη άδεια.

Όσο για το πτυχίο ένα άχρηστο χαρτί είναι που δεν μετρά σε τίποτα.

Παραλίγο να το ξεχάσω εννοείτε πως κουβαλούσαμε πίνακες τραπέζια καρέκλες καθημερινά, και όταν πηγαίναμε για βολές υποστρώματα στόχους, τσουβάλια με άμμο κ. Α τα φορτώναμε σε σταγιερ τα ξεφορτώναμε τα στήναμε και τα ξεστήναμε μπορεί και 2 φορές σε μια μέρα.

Άβαταρ μέλους
AccountSaver
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 22, 2009 12:35 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: Υπολογιστες
Επάγγελμα: Φοιτητης
Επικοινωνία:

ΣΠΕΝ (Εκπαίδευση Νεοσυλλέκτων)

Δημοσίευση από AccountSaver »

Άλλη μια μέρα πολύ θεωρία πυξίδες, χάρτες κτλ.

Μας άφησαν και σήμερα έξοδο, βδομάδα προσαρμογής ήμασταν...

Απο αύριο αρχίζουν οι υπηρεσίες μας είπαν είμαστε 45 άτομα για 21 υπηρεσίες, οπότε 1 μέσα 1 έξω.

Οπότε μέχρι της 16 του μηνός που θα γυρίσω σε μονάδα θα κάνω 11 υπηρεσίες εγώ :)

Αυτά προς στιγμή ... Έχω αγχωθεί πάρα πολύ !:(Θέλω να φύγω ρε ***** το, δεν φταίει το μέρος φταίνε οι καταστάσεις που περνάω !
ΚΩΣΤΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

ΣΠΕΝ (Εκπαίδευση Νεοσυλλέκτων)

Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ ΚΩΣΤΑΣ »

Καλα ολα αυτα αλλα οι ι4 στα σπεν τι κανουν;
Άβαταρ μέλους
Palioseira
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 31, 2008 6:56 pm
Επικοινωνία:

ΣΠΕΝ (Εκπαίδευση Νεοσυλλέκτων)

Δημοσίευση από Palioseira »

ΚΩΣΤΑΣ ΚΩΣΤΑΣ έγραψε:Καλα ολα αυτα αλλα οι ι4 στα σπεν τι κανουν;


Πιστυεω οτι απλα δεν πανε ΣΠΕΝ.

Νικος

ΣΠΕΝ (Εκπαίδευση Νεοσυλλέκτων)

Δημοσίευση από Νικος »

Γνωρίζει κανένας αν κάνουν στην Σαμο ΣΠΕΝ πάω ως βοηθος ακτινολογου! Δεν ξέρω τι παίζει εκει...
Seira317

ΣΠΕΝ (Εκπαίδευση Νεοσυλλέκτων)

Δημοσίευση από Seira317 »

Καλημέρα και από εμένα,

ΣΠΕΝ σημαίνει όντως αυτό που είπες, και προτείνω σε όσους μπορούν να το αποφύγουν. Είμαι φαντάρος της Δ1 2011 ΕΣΣΟ και εδώ και 4 εβδομάδες βρίσκομαι στο ΣΠΕΝ Κορίνθου (6ο Σύνταγμα Πεζικού). Η εκπαίδευση δεν είναι κάτι το τραγικό και αποτελείται κυρίως από εκμάθηση της χρήσης των όπλων. Αναλυτικότερα εμείς πραγματοποιήσαμε 4 βολές,2 πυρ και κίνηση, θεωρητικές εκπαιδεύσεις πάνω σε σχηματισμούς μάχης και χρήση εξοπλισμών, στήσιμο στρατιωτικού καταυλισμού (σκηνάκι) καθώς και πορείες. Οι υπηρεσίες επίσης δεν είναι τραγικές (συνήθως σε πάει 1-1 ή και καλύτερα) και είναι οι γνωστές: Περίπολος, σκοπιά, θαλαμοφύλακας, εστιατόρια κ. Α. Βέβαια εάν έχεις κάνει σύνολο 6 χιλιόμετρα μέχρι το πεδίο βολών το πρωί και το βράδυ δεις νυχτερινό περίπολο κάτι σε πιάνει...

Ο λόγος που προτείνω σε όσους μπορούν να το αποφύγουν είναι ότι στην πραγματικότητα δεν ξέρεις πότε και εάν θα φύγεις από εκεί. Το στρατόπεδο της Κορίνθου είναι στα πρόθυρα του κλεισίματος ουσιαστικά άδειο, με ελάχιστη μόνιμη δύναμη που ξύνεται, με αποτέλεσμα οι φαντάροι που μπαίνουν να είναι αναγκασμένοι να εκτελούν τις υπηρεσίες μέχρι να έρθει καινούριο ΣΠΕΝ (όποτε και εάν). Χαρακτηριστικά αναφέρω ότι μεγάλο μέρος του δικού μας ΣΠΕΝ έμεινε πίσω με την προοπτική να εκτελεί τις υπηρεσίες μέχρι 9 Ιανουαρίου (είμαστε μέσα από 20 Νοέμβρη), ενώ πολλοί δικαιούνται ή έχουν ήδη λάβει κατ' εξαίρεση μετάθεση για σοβαρούς οικογενειακούς λόγους (υγείας, οικονομικών κ. Α.) βρίσκονται ακόμη μακριά από τα σπίτια τους. Προκειμένου δηλαδή να παραμείνει ανοικτό το στρατόπεδο, βολεύοντας κάποιους, καταστρατηγείται μέχρι και η κατ' εξαίρεση μετάθεση...

Τέλος, τα περισσότερα στελέχη του στρατοπέδου είναι μη συζητήσιμα με ελάχιστες πιθανότητες συνεννόησης, και σε πολλές περιπτώσεις άδικα, ενώ κρατήσεις και φυλακές είναι πολύ συχνές. Μοναδικό θετικό το καλό φαγητό.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες