ΣΠΕΝ (Εκπαίδευση Νεοσυλλέκτων)

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

ΣΠΕΝ (Εκπαίδευση Νεοσυλλέκτων)

Δημοσίευση από gimitrop »

arsenis έγραψε:Τα σπεν είναι υποχρεωτικά; Γίνεται κάποιος να τα αποφύγει εφόσον δεν μπορεί να ανταπεξέλθει; Εγώ είμαι Ι2 ένοπλο λόγω Βάρους, αλλά τον στίβο μάχης κατά πάσα πιθανότητα δεν θα μπορώ να τον βγάλω.


Τα ΣΠΕΝ είναι υποχρεωτικά για όλους ακόμη και οι Ι4, απλά δεν κάνουν όλοι τα ίδια. Όμως, μην πανικοβάλλεσαι. Καταρχήν, διαφέρει ανά στρατόπεδο και σχόλαρχο. Εγώ έτυχε να κάνω ΣΠΕΝ στο Καστελόριζο με τον πιο τέντα λοχαγό της 95 ΑΔΤΕ και η αμέσως επόμενη ΕΣΣΟ δεν έκανε τίποτα σχεδόν,1 - 2 βολές, τίποτα άλλο. Ούτε πυρ και κίνηση. Απ` ότι έχω μάθει, πολύ χαλαρό ΣΠΕΝ γίνεται σε Ναύπλιο και Καλαμάτα, δύσκολα περνάνε αυτοί που πηγαίνουν Τρίπολη και Μεσολλόγγι. Για τα στρατόπεδα της υπόλοιπης Ελλάδας δεν έχω εικόνα. Και πάλι όμως, κανείς δεν θα σε αναγκάσει να κάνεις κάτι που δεν μπορείς. Και στο λέω εγώ που έπεσα σε άσχημη περίπτωση ΣΠΕΝ, έχοντας και εγώ κιλά παραπάνω.

Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
Παύλος

ΣΠΕΝ (Εκπαίδευση Νεοσυλλέκτων)

Δημοσίευση από Παύλος »

Καλησπέρα. Γνωρίζεται πόσο διαρκούν τα ΣΠΕΝ και πότε ξεκινάνε; Επίσης μπορούμε να πάρουμε φοιτητικές άδειες μέσα στα ΣΠΕΝ γιατί μου έχουν μείνει 3 για πτυχίο και ειναι κρίμα να τα χάσω.
giannismar
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τετ Οκτ 28, 2015 1:17 pm
Επικοινωνία:

ΣΠΕΝ (Εκπαίδευση Νεοσυλλέκτων)

Δημοσίευση από giannismar »

Το σπεν διαρκει περιπου 3 εβδομαδες. Συνηθως γινεται αμεσα μετα την τοποθετηση σου στη μοναδα μετα το κεντρο. Μπορει ομως να γινει και αργοτερα σε καποιες περιπτωσεις (εορταστικες αδειες κλπ). Θεωρειται σημαντικο κομματι της εκπαιδευσης, επομενως το να παρεις αδεια ειναι απο δυσκολο εως αδυνατο.
Άβαταρ μέλους
GREEKDIVER
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Παρ Αύγ 18, 2017 12:25 am
Επικοινωνία:

ΣΠΕΝ (Εκπαίδευση Νεοσυλλέκτων)

Δημοσίευση από GREEKDIVER »

Καλησπερα σε ολες τις μοναδες θα εχετε σπεν... Μην φανταστεις τιποτα σοβαρο... Θα σας μαθουν βασικα στοιχεια για την μαχη και για το οπλο. Μετα θα μπορεις να παρεις και τις αδειες σου. Καλη σου θητεια.
ΕΔ-ΜΑΚ-ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ - ΕΛΛΑΣ - ΧΕΛ -
antonys
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 28, 2017 8:49 pm
Επικοινωνία:

ΣΠΕΝ (Εκπαίδευση Νεοσυλλέκτων)

Δημοσίευση από antonys »

Καλησπερα Γινεται να μεταφερουμε το ΣΠΕΝ για την επομενη ΕΣΣΟ ή να το αποφυγουμε τελειως με καποιο τροπο;
giannismar
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τετ Οκτ 28, 2015 1:17 pm
Επικοινωνία:

ΣΠΕΝ (Εκπαίδευση Νεοσυλλέκτων)

Δημοσίευση από giannismar »

Όχι. Μονο αν είσαι αρρωστος και χασεις το μεγαλυτερο μερος ή παρεις αναρωτικη, ή λειπεις τελος παντων για καποιο λογο απο τη μοναδα εκεινες τις μερες. Τοτε θα το περασεις με την επομενη εσσο. Για να το αποφυγεις πρεπει να εχεις καποια φουλ κωλυομενη ειδικοτητα όπως μαγειρας ή γιατρος, οποτε και σε χωνουν κατευθειαν στη δουλεια σου χωρις πολλα πολλα συνηθως. Αλλα δεν ειναι και κατι τραγικο αλλωστε, συνηθως περιλαμβανει θεωρητικα μαθηματα,2-3 βολες και κανενα πυρ και κινηση. Εκτος αν πεσετε σε τιποτα πορωμενους και σας σταξουν στην εκπαιδευση (θα επρεπε, αλλα σπανια συμβαινει). Πιο ενδιαφερον και πιο ξεκουραστο σιγουρα απο το να ξεχωρτιζεις, να σκαβεις κλπ.
Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

ΣΠΕΝ (Εκπαίδευση Νεοσυλλέκτων)

Δημοσίευση από gimitrop »

giannismar έγραψε:Όχι. Μονο αν είσαι αρρωστος και χασεις το μεγαλυτερο μερος ή παρεις αναρωτικη, ή λειπεις τελος παντων για καποιο λογο απο τη μοναδα εκεινες τις μερες. Τοτε θα το περασεις με την επομενη εσσο. Για να το αποφυγεις πρεπει να εχεις καποια φουλ κωλυομενη ειδικοτητα όπως μαγειρας ή γιατρος, οποτε και σε χωνουν κατευθειαν στη δουλεια σου χωρις πολλα πολλα συνηθως. Αλλα δεν ειναι και κατι τραγικο αλλωστε, συνηθως περιλαμβανει θεωρητικα μαθηματα,2-3 βολες και κανενα πυρ και κινηση. Εκτος αν πεσετε σε τιποτα πορωμενους και σας σταξουν στην εκπαιδευση (θα επρεπε, αλλα σπανια συμβαινει). Πιο ενδιαφερον και πιο ξεκουραστο σιγουρα απο το να ξεχωρτιζεις, να σκαβεις κλπ.


Δεν ξέρω, βολές κάθε μέρα, γυμναστική κάθε μέρα,2 πυρ -κίνηση και αμέσως μετά το ΣΠΕΝ ξεχορτάριασμα, σκάψιμο, χτίσιμο όπως έγινε στη δική μου περίπτωση, θεωρείται στάξιμο ή όχι; Εικόνα

Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
Giannis

ΣΠΕΝ (Εκπαίδευση Νεοσυλλέκτων)

Δημοσίευση από Giannis »

Καλησπέρα και απο μένα!Ξέρει κανείς ποία είναι η κατάσταση στα ΣΠΕΝ Ναυπλίου αυτή την περίοδο; Εγκαταστάσεις, εκπαίδευση, στελεχη, υπηρεσίες, φυλακές, κινητά κλπ.. Έχειπεριεργα"στελέχηγ γενικα; Όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να μου δώσετε θα είναι ευπρόσδεκτες! Ευχαριστώ Εικόνα

Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

ΣΠΕΝ (Εκπαίδευση Νεοσυλλέκτων)

Δημοσίευση από gimitrop »

Giannis έγραψε:Καλησπέρα και απο μένα!Ξέρει κανείς ποία είναι η κατάσταση στα ΣΠΕΝ Ναυπλίου αυτή την περίοδο; Εγκαταστάσεις, εκπαίδευση, στελεχη, υπηρεσίες, φυλακές, κινητά κλπ. Έχειπεριεργα"στελέχηγ γενικα; Όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να μου δώσετε θα είναι ευπρόσδεκτες! Ευχαριστώ Εικόνα



Το μόνο στοιχείο που μπορώ να σου δώσω είναι από παιδιά που έκαναν εκεί ΣΠΕΝ πέρσυ είναι γενικά πολύ χαλαρά.

Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
ΑΓΝΩΣΤΟΣ

ΣΠΕΝ (Εκπαίδευση Νεοσυλλέκτων)

Δημοσίευση από ΑΓΝΩΣΤΟΣ »

Φίλε Παύλο είμαι ακριβώς στην ίδια κατάσταση. Χθες μπήκα μονάδα και χρωστάω 3 μαθήματα που θέλω να δώσω σε αυτή την εξεταστική αλλά νομίζω πέφτουν όταν θα είναι τα ΣΠΕΝ. Δικαιούμαστε φοιτητικές άδειες, δεν ξέρω όμως εφόσον είμαστε στα ΣΠΕΝ αν θα μας τις δώσουν.
Χρήστος

ΣΠΕΝ (Εκπαίδευση Νεοσυλλέκτων)

Δημοσίευση από Χρήστος »

Τίποτα για θεωρία ΣΠΕΝ υπάρχει;
Σάκης
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2017 3:41 pm
Επικοινωνία:

ΣΠΕΝ (Εκπαίδευση Νεοσυλλέκτων)

Δημοσίευση από Σάκης »

Αδερφε παίρνουμε τελικά άδεια; Δίνω και εγωμαθημα...
Βασίλης

ΣΠΕΝ (Εκπαίδευση Νεοσυλλέκτων)

Δημοσίευση από Βασίλης »

Μάγκες ξέρει κανείς τι παίζει με τα ΣΠΕΝ τις ΣΤ ΕΣΣΟ; Άλλοι λένε ότι τελειώνουν στις 18/01 άλλοι ότι άλλαξε και θα κάνουμε μέχρι τις 25/01! Μπορεί να διαφέρει από ταξιαρχία σε ταξιαρχία ή είναι στάνταρ οι ημερομηνίες για όλη την σειρά όπως στα ΣΒΕΝ?
BagosTrobarifas

ΣΠΕΝ (Εκπαίδευση Νεοσυλλέκτων)

Δημοσίευση από BagosTrobarifas »

Καμιά ενημέρωση για το αν τελειώνουμε 17 ή 25 Γενάρη τελικά με τα ΣΠΕΝ της ΣΤ ΕΣΣΟ;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες