Πού οφείλεται η ανεργία στην Ελλάδα;

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nirvana84
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 421
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 24, 2009 12:10 pm
Τοποθεσία: Παγκοσμια
Επικοινωνία:

Πού οφείλεται η ανεργία στην Ελλάδα;

Δημοσίευση από Nirvana84 »

Μην τα ριχνουμε ολα ΜΟΝΟ στην κυβερνηση... Υπαρχουν &Ελληνες που δεν θελουν να δουλεψουν στην οικοδομη &Καθε ειδους χειρωνακτικη εργασια... Αλλα ολα τελικα αρχιζουν απο την διαπαιδαγωγηση απο το σπιτι... Υπαρχουν πολλα τεμπελχανεια Εικόνα
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Πού οφείλεται η ανεργία στην Ελλάδα;

Δημοσίευση από Rafale »

Ο ελληνας δεν πιστευω οτι εχει προβλημα με τη δουλεια αλλα εχει με το οτι δεν υπαρχει ενα υγιες συστημα που να τον βαλει μεσα δεν υπαρχουν θεμελια για να του δοθει η ευκαιρια να δουλεψει. Αν υπηρχαν οι προδιαγραφες πιστευω οτι δεν θα ηταν ελληνας καναπεδατος.
Nirvana84
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 421
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 24, 2009 12:10 pm
Τοποθεσία: Παγκοσμια
Επικοινωνία:

Πού οφείλεται η ανεργία στην Ελλάδα;

Δημοσίευση από Nirvana84 »

Βρε Κριστυ να σου πω κατι; Ειμαι 25 απο τα 16 μου εχω δουλεψει οικοδομη (πλακάς, μπογιατζής) Σερβιτορος πολλα χρονια δεν ειχα ποτε προβλημα με την δουλεια! Οι νεοι ειδικα δεν θελουν ντρεπονται να πιασουν σφυροκαλεμο! Δεν το παιζω δουλευταρας αλλα εμαθα να δουλευω να μην εχω αναγκη κανεναν
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Πού οφείλεται η ανεργία στην Ελλάδα;

Δημοσίευση από Rafale »

Nirvana84 έγραψε:Βρε Κριστυ να σου πω κατι; Ειμαι 25 απο τα 16 μου εχω δουλεψει οικοδομη (πλακάς, μπογιατζής) Σερβιτορος πολλα χρονια δεν ειχα ποτε προβλημα με την δουλεια! Οι νεοι ειδικα δεν θελουν ντρεπονται να πιασουν σφυροκαλεμο! Δεν το παιζω δουλευταρας αλλα εμαθα να δουλευω να μην εχω αναγκη κανεναν
Μιλαω γενικοτερα νιρβανα οχι προσωπικα για σενα. Απλα το προσεγγιζουμε διαφορετικα Εικόνα
Nirvana84
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 421
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 24, 2009 12:10 pm
Τοποθεσία: Παγκοσμια
Επικοινωνία:

Πού οφείλεται η ανεργία στην Ελλάδα;

Δημοσίευση από Nirvana84 »

Εφερα παραδειγμα εμενα απλως... Δεν λεω καλο το αραλικι, ο καφες, οι βολτες κλπ. Αλλα υπαρχουν εξοδα για αυτα... Οι περισσοτεροι Ελληνες βαριουνται... Καταλαβαινω οτι τα λεφτα ειναι λιγα αλλα ολοι σε πιανουν στην αναγκη δεν μπορεις να κανεις αλλιως;
GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Πού οφείλεται η ανεργία στην Ελλάδα;

Δημοσίευση από GenerX »

Όταν οι γονείς μάθουν στο παιδί ότι πρέπει να γίνουν γιατροί, αρχιτέκτονες, δικηγόροι και πολιτικοί μηχανικοί για να έχουν "πρεστίζ", αυτά παθαίνει μια ολόκληρη κοινωνία.

Κανένας γονιός δεν λέει στο παιδί του ότι λεφτά βγάζεις και από χειρωνακτική εργασία.

Είναι το ψώνιο του Έλληνα.

Τι θα πει ο γείτονας...

Ας προσέχαμε...

Τα παιδιά δεν γεννιούνται τεμπέληδες. Τα κάνουν οι γονείς τους.

Nirvana84
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 421
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 24, 2009 12:10 pm
Τοποθεσία: Παγκοσμια
Επικοινωνία:

Πού οφείλεται η ανεργία στην Ελλάδα;

Δημοσίευση από Nirvana84 »

Ποσο δικιο εχεις... Τα ιδια μου λεγανε
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Πού οφείλεται η ανεργία στην Ελλάδα;

Δημοσίευση από Rafale »

Υπαρχουν ομως και γονεις που λενε στα παιδια τους "παιδι μου μαθε τεχνη και αστηνε και αν πεινασεις πιαστηνε" "ειδες ποσα μας πηρε ο υδραυλικος";Εικόνα
Nirvana84
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 421
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 24, 2009 12:10 pm
Τοποθεσία: Παγκοσμια
Επικοινωνία:

Πού οφείλεται η ανεργία στην Ελλάδα;

Δημοσίευση από Nirvana84 »

Χαχαχα! Αστα να πανε!
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Πού οφείλεται η ανεργία στην Ελλάδα;

Δημοσίευση από Signaller »

Nassos έγραψε:1) Στον εκτεταμένο Δημόσιο Τομέα, ο οποίος κρατάει του μισθούς του ιδιωτικού χαμηλά.

2) Στο υψηλό δημόσιο χρέος, το οποίο αφαιρεί πόρους από σημαντικούς τομείς για να αποπληρώνονται τοκοχρεωλύσια.

3) Στην απαράδεκτα υψηλή γρεαφειοκρατία που διώχνει πολλές παραγωγικές επενδύσεις.

4) Στα πολλά κλειστά επαγγέλματα (συμβολαιογράφοι, λογιστές κλπ.) και στο καθορισμό τιμών από το Κράτος.

5) Στην ανυπαρξία ισχυρής παραγωγικής βάσης, η οποία θα επέτρεπε να αυτοτροφοδοτήσει την υπόλοιπη Οικονομία.

6) Το ότι είμαστε μικρή Αγορά

7) Στο ότι για να επιβιώσεις ως ιδιώτης επιχειρηματίας πρέπει να διαπλέκεσαι με το Κράτος.

Η οικονομική κρίση απλώς θα αναδείξει ταυτόχρονα όλα αυτά τα προβλήματα. Η πείνα και η φτώχεια θα οξυνθούν.

Θα βγεί τουλάχιστον ένα καλό: Το τέλος των κρατικοδίαιτων "επιχειρηματιών". Ήδη έχουν προβλήματα με τα δάνεια τους.
Ο φίλος τα είπε όλα.

Πολύ ενδιαφέρον θέμα. Και σε ένα χρόνο περίπου θα με χτυπήσει και εμένα πολύ φοβάμαι Εικόνα

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες