ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Shebok
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 30, 2008 4:05 am
Τοποθεσία: Cyprus
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Shebok »

Όχι απαραίτητα... όταν κάποιος είναι αδύνατος χαρακτήρας τότε δεν μπορούν να γίνονται και θαύματα...
sniper
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 16, 2008 11:38 pm
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από sniper »

Ναι σωστα... δικοιο εχεις
Εγω μηλαω για κανονικες περιπτωσεις... Εικόνα
Anonymous

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Anonymous »

Ευτυχώς είμαι νορμάλ! Εικόνα
Shebok
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 30, 2008 4:05 am
Τοποθεσία: Cyprus
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Shebok »

Αν είσαι δυνατός χαρακτήρας τότε εντάξει...
Άβαταρ μέλους
Snakeshit
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Τετ Δεκ 03, 2008 11:32 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Snakeshit »

Δεν παιρνουν ατομα με μυωπία;
sniper
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 16, 2008 11:38 pm
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από sniper »

Στους ΟΥΚ και μεσον να εχεις αμα δεν αξιζεις δεν πας... Αλλα και να πας θα φυγεις! !
10κωστας50
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 5:18 am
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από 10κωστας50 »

Snakesh*t έγραψε:Όταν έρθει η ώρα θα τα κάνω κι αυτά κι ό, τι άλλο χρειάζεται


Re φιλαράκο να σου πω κάτι χωρις παρεξήγηση... ;
Σου εύχομαι να καταφέρεις να τα κάνεις ολα αυτα αλλα αυτα που λες στο λεω εγκυημένα οτι ειναι απο ενθουσιασμό της ηλικίας...
Δεν αμισβητώ την αγάπη σου ως προς το αντικείμενο αλλα κράτα πισινη σε όσα λες γιατι οταν πας ακομα και στα ΛΟΚ να είσαι σίγουρος πως θα αλλάξεις γνωμη με αυτα που θα δεις... Εγω μπαίνω σε ενα μήνα ειδηκες δυναμεις ειμαι πορωμένος με το στρατο αλλα δε λεω τπτ εκτος του οτι θα προσπαθήσω να τα βγάλω πέρα... Και αν μπορω και πιστευω οτι αντέχω θα δοκιμάσω και το παραπάνω...
Δεν μπορεις να πας απ το Α στο Ε κατευθειαν... Θα περασεις απο το Β το Γ και το Δ πρώτα...
Αυτα μπορει να τα επιβεβαιώσει και κάποιος που έχει παει, γτ εγω δεν εχω παει ακόμα... Απλα μπορω να φανταστω σαν 18χρονος οτι δεν ειναι τπτ εύκολο ποσο μάλλοον οι Ο. Υ. Κ. απο τις οποιες τα βγαζουν περα 4-5 στους 100...
Αυτά... Μακαρι να εκπληρωσεις τα ονειρα σου...
Φιλικο μήνυμαΕικόνα
Άντρας λογάται, όποιος μπορεί να σκύβει το κεφάλι, όπου πουλάν παλικαριές κ' εγωισμούς οι άλλοι...
Άβαταρ μέλους
Snakeshit
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Τετ Δεκ 03, 2008 11:32 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Snakeshit »

Ευχαριστώ για την συμβουλή, αλλα ειναι όνειρο ζωής να πάω ΛΟΚ ή ΟΥΚ μέσω Ευελπίδων.
Antonis21
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 294
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2009 12:49 am
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Antonis21 »

Ανεκαθεν υπηρχε η λαχταρα, απο τους ενθουσιωδης πιιτσιρικαδες, να καταταγουν σε οσο πιο elite μοναδα γινεται, για να μαζεψουν εμπειριες και να "εχουν κατι να θυμουνται".

Εγω πιστυεω το εξης. Οταν εισαι σε μια επιλεκτη μοναδα του Στρατου γενικα, δε το σκεφτεσαι πια. Το λουκι που εχεις τραβηξει και θεματα που ασχολεισαι καθε μερα, ειναι οσο "σκληρα" και επικυνδινα αν ειναι, παλι σε πιανει η ρουτινα... Η μονη διαφορα στη μονοτονια ειναι οταν γνωριζεις καποιον, και οταν μαθαινει για τη δουλεια σου, σου λεει "Σωπα ρε φιλε, και πως τα καταφερνεις εκει... " και διαφορα τετοια θαυμαστα. Ε απο την στιγμη που τα εχεις κανει και συνεχιζεις να τα κανεις, δεν ειναι τοσο θαυμαστα πια...

Επισης, εαν και εχω σε μεγαλη εκτιμηση οσους ναυταιους υπηρετουν στις υποβρυχιες καταστροφες, προσωπικα δε θα ηθελα να μετασχω. Το βλεπω σαν μεγαλη καταπονηση του κορμιου για πολλα χρονια. Να ξερετε οτι πολλοι απο τους ανθρωπους αυτους αντιμετωπιζουν προβληματα υγειας και ψυχικης ηρεμιας. Απο την συνεχη και σκληρη εκπαιδευση και τις κακουχιες μαζευεις ενα σωρο κουσουρια στο κορμι και γινεσαι σκληρος και ορισμενες φορες απανθρωπος. Βεβαια αυτο εχει να κανει και με τον χαρακτηρα του καθενος...
10κωστας50
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 5:18 am
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από 10κωστας50 »

Antonis21 έγραψε:Ανεκαθεν υπηρχε η λαχταρα, απο τους ενθουσιωδης πιιτσιρικαδες, να καταταγουν σε οσο πιο elite μοναδα γινεται, για να μαζεψουν εμπειριες και να "εχουν κατι να θυμουνται".

Εγω πιστυεω το εξης. Οταν εισαι σε μια επιλεκτη μοναδα του Στρατου γενικα, δε το σκεφτεσαι πια. Το λουκι που εχεις τραβηξει και θεματα που ασχολεισαι καθε μερα, ειναι οσο "σκληρα" και επικυνδινα αν ειναι, παλι σε πιανει η ρουτινα... Η μονη διαφορα στη μονοτονια ειναι οταν γνωριζεις καποιον, και οταν μαθαινει για τη δουλεια σου, σου λεει "Σωπα ρε φιλε, και πως τα καταφερνεις εκει... " και διαφορα τετοια θαυμαστα. Ε απο την στιγμη που τα εχεις κανει και συνεχιζεις να τα κανεις, δεν ειναι τοσο θαυμαστα πια...

Επισης, εαν και εχω σε μεγαλη εκτιμηση οσους ναυταιους υπηρετουν στις υποβρυχιες καταστροφες, προσωπικα δε θα ηθελα να μετασχω. Το βλεπω σαν μεγαλη καταπονηση του κορμιου για πολλα χρονια. Να ξερετε οτι πολλοι απο τους ανθρωπους αυτους αντιμετωπιζουν προβληματα υγειας και ψυχικης ηρεμιας. Απο την συνεχη και σκληρη εκπαιδευση και τις κακουχιες μαζευεις ενα σωρο κουσουρια στο κορμι και γινεσαι σκληρος και ορισμενες φορες απανθρωπος. Βεβαια αυτο εχει να κανει και με τον χαρακτηρα του καθενος...


Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου σε όλα όσα είπες!
Αλλα έχω να συμπληρώσω και κατί και σίγουρα θα συμφωνήσεις και εσυ...
Τα παιδιά (περισσοτερο της εφηβηκής ηλικίας αλλα και ακόμα και μεγαλύτεροι) θέλουν να υπηρετήσουν σε ένα τετοιο σώμα γιατί προφανώς θέλουν να λενε μετά εξώ στις κοπελίτσες '' Ω, εμενα με πνίγουν, με κανουν, με ράνουν'' κτλ κτλ. Ξέρεις...
Αυτο έχει ως αποτέλεσμα οσοι δοκιμάζουν να αποτυχγάνουν και οσοι δεν δοκιμάζουν να λένε δεν ειναι και δύσκολο κτλ...
Αυτο που θέλω να καταλήξω ειναι οτι αυτο που κάνουμε πρεπει να το κανουμε γιατι το θέλουμε ΕΜΕΙΣ και όχι για να αποδείξουμε κάτι στους αλλους για να τους εντυπωσιάσουμε... Εικόνα
Ενα μύνημα στους πιτσιρικάδες (και εγω τωρα παω στρατο αλλα μιλαω για τους 15-16 κτλ)... Μη εντυπωσιάζεστε απο εικόνες και βίντεο...
Τα ΟΥΚ είναι για λίγους... Περνουν πολλα για να τους βλέπετε εσεις στα βίντεο.
Καλό ειναι να κάνετε όνειρα αλλα μη λέτε θα παω και εγω στα ΟΥΚ αλλα αν δε μπορω παω πρωτα στΑ ΛΟΚ (οπως είπε ο αλλος λες και θα παει για καφε και μετα μπουζούκια)...
Κρατάτε πισινή... Εικόνα
Άντρας λογάται, όποιος μπορεί να σκύβει το κεφάλι, όπου πουλάν παλικαριές κ' εγωισμούς οι άλλοι...
Antonis21
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 294
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2009 12:49 am
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Antonis21 »

Εχω δει κοσμο φιλε μου που δε τους επιανε το ματι σου, και ειχαν τοσο ψυχικο σθενος και βγηκαν απο κει'μεσα υπερκομμαντο, πραγματικες φονικες μηχανες, καθως και επισης 2μετρες ντουλαπες να κλαιν σα μωρα και να χτυπαν την καμπανα... Η αληθεια ειναι οτι στους υποβρυχιους χρειαζεται η φυσικη κατασταση για να τα καταφερεις, αλλα οχι να εισαι και σταλονε!

Για τις ειδικες δυναμεις γενικα ομως, και χαλιας να εισαι, αμα το λεει η ψυχη σου, θα ταλαιπωρηθεις βεβαια περισσοτερο απο τους αλλους, αλλα θα κανονισουν αυτοι να σου φιαξουν κορμι και να τα βγαλεις περα. Αρκει να το θελεις.
Και αν το θελεις πραγματικα, που σημενει οτι το θελεις για σενα, για την πατριδα, γιατι εαν καποια στιγμη σε χρειαστει να μπορεισεις βασει της εκπαιδευσης σου να εισαι οσο πιο μαχιμος γινεται και κατ'επεκταση να βοηθησεις οσο περισσοτερο μπορεις, τοτε πραγματικα θα τα καταφερεις, και σχετικα ανετα. Η ψυχη ειναι που μετραει...
10κωστας50
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 5:18 am
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από 10κωστας50 »

Antonis21 έγραψε:Εχω δει κοσμο φιλε μου που δε τους επιανε το ματι σου, και ειχαν τοσο ψυχικο σθενος και βγηκαν απο κει'μεσα υπερκομμαντο, πραγματικες φονικες μηχανες, καθως και επισης 2μετρες ντουλαπες να κλαιν σα μωρα και να χτυπαν την καμπανα... Η αληθεια ειναι οτι στους υποβρυχιους χρειαζεται η φυσικη κατασταση για να τα καταφερεις, αλλα οχι να εισαι και σταλονε!

Για τις ειδικες δυναμεις γενικα ομως, και χαλιας να εισαι, αμα το λεει η ψυχη σου, θα ταλαιπωρηθεις βεβαια περισσοτερο απο τους αλλους, αλλα θα κανονισουν αυτοι να σου φιαξουν κορμι και να τα βγαλεις περα. Αρκει να το θελεις.
Και αν το θελεις πραγματικα, που σημενει οτι το θελεις για σενα, για την πατριδα, γιατι εαν καποια στιγμη σε χρειαστει να μπορεισεις βασει της εκπαιδευσης σου να εισαι οσο πιο μαχιμος γινεται και κατ'επεκταση να βοηθησεις οσο περισσοτερο μπορεις, τοτε πραγματικα θα τα καταφερεις, και σχετικα ανετα. Η ψυχη ειναι που μετραει...


Δηλαδή αν είσαι σε τελεια φυσική και ψυχολογική κατάσταση και έχεις ΨΥΧΗ τα καταφέρνεις...
Απ οτι φαίνεται ομως οτι λίγοι είναι αυτοί...
Άντρας λογάται, όποιος μπορεί να σκύβει το κεφάλι, όπου πουλάν παλικαριές κ' εγωισμούς οι άλλοι...
Antonis21
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 294
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2009 12:49 am
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Antonis21 »

Λογικο δεν ειναι;

Προσεξε να δεις... Η αληθεια ειναι οτι εαν δεν εισαι σε τετοια κατασταση, σωματικη και ψυχικη, να περασεις ΥΚ, ο πρωτος που δεν θα ηθελε να περασεις, δεν ειναι οι εκπαιδευτες σου, αλλα εσυ. Γιατι εαν δεν μπορεις να αντεξεις και να φερεις σε περας την εκπαιδευση, που προφανως οι κινδυνοι ειναι μειωμενοι, πως θα τα καταφερεις σε καποια πραγματικη επιχειρηση;
Αμεσως αμεσως θετεις σε κινδυνο τη ζωη σου, πραγμα που δεν το θελεις, οποτε και δεν θες να μπεις ΥΚ εαν πραγματικα δεν το αξιζεις.
Απο την αλλη ουτε η μοναδα σε θελει, γιατι η μοναδα ενδιαφερεται οπως ειναι το σωστο, περισσοτερο για την εκπληρωση της αποστολης παρα για την σωματικη ακεραιοτητα των στελεχων της. Εαν γενικοτερα οποιαδηποτε αποστολη του Στρατου ειναι σημαντικη, σκεψου ποσο πολλαπλασια σημαντικη ειναι μια αποστολη ΥΚ, οποτε και αξιζει να θυσιαστουν ανθρωποι.
10κωστας50
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 5:18 am
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από 10κωστας50 »

Antonis21 έγραψε:Λογικο δεν ειναι;

Προσεξε να δεις... Η αληθεια ειναι οτι εαν δεν εισαι σε τετοια κατασταση, σωματικη και ψυχικη, να περασεις ΥΚ, ο πρωτος που δεν θα ηθελε να περασεις, δεν ειναι οι εκπαιδευτες σου, αλλα εσυ. Γιατι εαν δεν μπορεις να αντεξεις και να φερεις σε περας την εκπαιδευση, που προφανως οι κινδυνοι ειναι μειωμενοι, πως θα τα καταφερεις σε καποια πραγματικη επιχειρηση;
Αμεσως αμεσως θετεις σε κινδυνο τη ζωη σου, πραγμα που δεν το θελεις, οποτε και δεν θες να μπεις ΥΚ εαν πραγματικα δεν το αξιζεις.
Απο την αλλη ουτε η μοναδα σε θελει, γιατι η μοναδα ενδιαφερεται οπως ειναι το σωστο, περισσοτερο για την εκπληρωση της αποστολης παρα για την σωματικη ακεραιοτητα των στελεχων της. Εαν γενικοτερα οποιαδηποτε αποστολη του Στρατου ειναι σημαντικη, σκεψου ποσο πολλαπλασια σημαντικη ειναι μια αποστολη ΥΚ, οποτε και αξιζει να θυσιαστουν ανθρωποι.


Πολύ σωστά.
Συμφωνω.
Το θέμα είναι αυτοί που αντιπροσωπεύουν τις ΥΚ να το αξιζούν και να είναι διατεθημένοι να ''θυσιαστούν'' γι αυτο...
Αν δεν μπορούν να βγάλουν την εκπαίδευση στην πραγματική αποστολή θα ειναι 10 φορές πιο δύσκολα τα πράγματα...
Δηλαδή αντιγράφω αυτα που έγραψες! Εικόνα
Συμφωνώ μαζι σου , μιας και γνωρίζεις καλύτερα απο μενα περι του θέματος! Εικόνα
Άντρας λογάται, όποιος μπορεί να σκύβει το κεφάλι, όπου πουλάν παλικαριές κ' εγωισμούς οι άλλοι...
oysak.
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 2:55 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από oysak. »

γεια σε ολους παρουσιαζωμε 1 μαλ. Αλλα θελω πολυ να παω στα ο. Υ. Κ ξερει κανεισ Τιποτα για αυους, λενε οτι τους καταργυσανε , τους κανανε μονιμους και κατι τετοια. Οποιος ξερει Ας μου πει.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης