ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Boutsi

Re: ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Boutsi »

Παιδια Χαιρεται προσφατα φιλαρακι ειχε την τυχη να υπηρετησει στο Σχολειο [ειχε ελλειψη ενζυμου] και το λεω γιατι πολλοι ρωτανε που βρισκονται στην ιδια κατασταση βγαινεις Ι1 κανονικα απλα απο οτι καταλαβα βλεπουν σε τι βαθμο ειναι η ελλειψη
Otnat

Re: ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Otnat »

Μάγκες, δεν γίνεται να θέλετε να πάτε στο ΣΥΚ και να μην έχετε ξεψαχνίσει κάθε διαθέσιμη πληροφορία. Όλα τα ερωτήματα που θέτετε, έχουν απαντηθεί άπειρες φορές εδώ. Σας τα γράφω μια τελευταία φορά εδώ και για να είναι ξεκάθαρο, έχω παρακολουθήσει το 192 και το 196 Σ/ΥΚ. Στο 192 μπήκα σαν ναύτης θητείας το 2020 Α ΕΣΣΟ και στο 196 μπήκα σαν ναύτης ΟΒΑ.

ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΣΧΟΛΕΙΑ, ΜΕ ΕΚΟΨΕ Η ΑΝΥΕ ΛΟΓΩ ΕΛΛΕΙΨΗΣ ΕΝΖΥΜΟΥ G6PD

Όταν μπήκα από την θητεία μου στο 192, δεν γνώριζα ότι η έλλειψη του G6PD είναι λόγος απόρριψης και με έδιωξαν με συνοπτικές διαδικασίες. Αποφάσισα να ξαναμπώ σαν ΟΒΑ στο 196 όπου χωρίς να μπω σε λεπτομέριες, στις αιματολογικές μου δεν φάνηκε η έλλειψη. Είχε κρατηθεί ωστόσο το ιστορικό μου από την θητεία και δεν έδωσαν έγκριση να περάσω το σχολείο. Όποιος έχει έλλειψη G6PD καλό είναι να γνωρίζει πως η ΑΝΥΕ θα σε κόψει εάν φανεί στις αιματολογικές σου εξετάσεις.

Στο Σχολείο μπορείτε να μπείτε από θητεία εάν υπηρετείτε είτε στο Πολεμικό Ναυτικό είτε Ειδικές Δυνάμεις και συγκεκριμένα σε Μοίρες Αμβίβιων Καταδρομέων μόνο. Από πουθενά αλλού. Τα σχολεία είναι 2 το χρόνο. Το ένα ξεκινάει μέσα Σεπτέμβρη και αρχές Οκτώβρη και το άλλο Ξεκινάει τον Φεβρουάριο.

ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑΥΤΕΣ ΘΗΤΕΙΑς, ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ, ΕΙΝΑΙ Η ΘΗΤΕΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ.

Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι εάν ένας Ναύτης μπει για θητεία τον Νοέμβρη και είναι υπόχρεος για 12μήνη θητεία, το σχολείο του Φεβρουαρίου μπορεί να το παρακολουθήσει κανονικά καθώς το σχολείο τελειώνει περίπου μέσα Οκτώβρη ενώ εκείνος απολύεται Νοέμβρη. Όσοι θα μπείτε ΣΞ υπολογίστε ανάλογα και μπείτε στις ΕΣΣΟ του Σεπτέμβρη και του Γενάρη (και τις κοντινές τους ανάλογα).

Τα όρια είναι αυτά που έχουν αναφερθεί εδώ.30 κάμψεις <2 λεπτά,30 κοιλιακοί <2 λεπτά,30 κέσα,8 έλξεις, αναρρίχηση σχοινιού 5 μέτρων ανευ υποβοηθήσεως ποδιών,300Μ κολύμπί <7 λεπτά,1 μίλι ξηράς τρέξιμο <7 λεπτά, υποβρύχια κολύμβηση (μακροβούτι) τουλάχιστον 15Μ. Επειδή έχουν περάσει μερικά χρόνια και δεν θυμάμαι επακριβώς, το τρέξιμο ενδέχεται να έχει όριο τα 7.30 λεπτά και οι κάμψεις και οι κοιλιακοί τα 3 λεπτά. Μικρή διαφορά ωστόσο.

Πληροφοριακά και προς κάθε υποψήφιο, εάν κάνετε προετοιμασία απλά για να πιάσετε τα όρια, μην κάνετε τον κόπο να μπείτε στο Σχολείο. Εν ολίγοις, κάντε προπόνηση για να τερματίσετε τα νούμερά σας. Ενδεικτικά,minimum καλοί αριθμοί είναι:60+ κάμψεις,60+ κοιλιακοί,12+ έλξεις,300Μ ελέυθερο κολύμπι <5.30 λεπτά,1 μίλι τρέξιμο <6 λεπτά, τουλάχιστον 25Μ μακροβούτι (ιδανικά πριν μπείτε θα πρέπει να έχετε καταφέρει 50Μ).

Αντικειμενικά μιλώντας και από τα λίγα που ξέρω, το ρεπορτάζ του Σρόιτερ δεν είναι μια αντιπροσοπευτική εικόνα του Σ/ΥΚ. Το λέω με πλήρη επίγνωση καθώς έχω καλούς μου φίλους που αυτή τη στιγμή είναι εν ενεργεία Βατραχάνθρωποι και συμμερίστηκαν την ίδια άποψη.

Το σχολείο δεν είναι για τους λιγόψυχους ούτε για αυτούς που πάνε να δοκιμάσουν και να δουν πως είναι. Όσοι έχετε φιλους και γνωστούς και σας λενε "πήγα και δεν είναι κάτι, με έκοψαν γιατι δεν με συμπαθούσαν" και λοιπές χαζομάρες, μην τους ακούτε. Το σχολείο είναι αντικειμενικό, δύσκολο και για τους λίγους. Δεν χρειάζεται να ξέρετε κάτι περισσότερο από αυτά. Το μόνο που χρειάζεται να κάνετε είναι προετοιμασία, να βελτιώσετε την φυσική σας κατάσταση, την νοητική σας διαύγεια και να μπείτε μέσα με πυγμή, κουράγιο και θάρρος έτοιμοι για όλα.

Καλή επιτυχία σε μελλοντικούς υποψηφίους. Το κεφάλι ψηλά!
manoss

Re: ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από manoss »

Καλησπέρα σε όλους. Μια ερώτηση αναφορικά με το όριο ηλικίας των εφέδρων στα ΟΥΚ. Έμαθα πρόσφατα πως το όριο ηλικίας για τους εφέδρους είναι τα 25 χρόνια. Αν δηλαδή μπω στην ηλικία των 26 δεν θα με δεχτούν; Σε πολλά φόρουμ και σαιτ αναφέρεται ως όριο ηλικίας τα 28 έτη οπότε δεν ξέρω τι να πιστέψω. Θα το εκτιμούσα εάν κάποιος που έχει μπεί στο σχολείο πρόσφατα και γνωρίζει με ΑΠΟΛΥΤΗ (!) σιγουριά να μου πει αν κάτι τέτοιο ισχύει.
Σας ευχαριστώ πολύ.
manss

Re: ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από manss »

Όσον αφορά τη προηγούμενη ερώτηση τηλεφώνησα στη Σχολή Υποβρυχίων Καταστροφών και με ενημέρωσαν πως ένας έφεδρος άμα μπεί απο το Ναυτικό έχει όριο ηλικίας τα 28 έτη και απο Στρατό Ξηράς δεν υπάρχει όριο. Γενικά, μην πιστεύετε ότι ακούτε κατευθείαν και να το διασταυρώνετε με ένα τηλεφώνημα στην ίδια τη Σχολή.
LayUp
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Απρ 19, 2024 11:21 pm
Επικοινωνία:

Re: ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από LayUp »

Προς το παλικαρι που εκανε κυρηγμα στο παιδι που ρωτησε για την ελλειψη G6PD και του ελεγε πως εχει τασεις αυτοκτονιας και αηδειες: Το σχολιο σου ειναι ασχετο και το υφος σου αισχρο.

Δεν υπαρχει καποιο αυθεντικο pdf η καποια αναφορα σε σελιδα του ΠΝ η τις στρατολογειας, που να αναφερει λεπτομερως τι παιζει με το θεμα.

Και επειδη διαβασα σχολια απο 'ειδικους' που λενε οτι "για να μην το επιτρεπουν θα υπαρχει λογος". Μαθετε οτι το αμερικανικο ΠΝ δεν κοβει κανεναν λογω ελλειψη G6PD. Στον πιο απαιτητικο στρατο του κοσμου και δεν σε κοβουν, στην Ελλαδα ομως ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ οτι σε κοβουν. Ξερω δυτες,divemaster και αμερικανους βατραχους που εχουν ελλειψη ενζυμου και δεν ειχαν ποτε προβλημα.

Εδω ομως ξερουν τι κανουν
πραγματικα καποιοι μιλατε μονο για να μιλησετε
Otnat

Re: ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Otnat »

@LayUp δυστυχώς, η πραγματικότητα είναι αυτή που περιγράφεις. Σε πολλούς από εμάς, μας στέρησαν την επιλογή να δοκιμάσουμε για κατι εντελώς απαρχαιωμένο και ατεκμηρίωτο. Μόλις βγήκα από το 2ο σχολείο, γνώρισα εν ενεργεία βατραχάνθρωπο της Ζ'ΜΑΚ όπου μου ανέφερε ακριβώς αυτό. Πάρα πολλοί βατραχάνθρωποι στον Ελληνικό Στρατό έχουν την εν λόγω έλλειψη και δεν είχαν ποτέ πρόβλημα με βουτίες. Και αυτό που λες για τον Αμερικάνικο Στρατό ισχύει. Το είχα ψάξει τόσο πολύ το ζήτημα πριν μπω δεύτερη φορά, όπου είχα επικοινωνήσει και με αμερικάνο Navy SEAL (όποιος το αμφισβητήσει έχω email να δείξω) και μου ανέφερε πως εκεί, απλά κάνεις αίτηση για wager.
Saita23

Re: ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Saita23 »

LayUp έγραψε: Παρ Απρ 19, 2024 11:42 pm Προς το παλικαρι που εκανε κυρηγμα στο παιδι που ρωτησε για την ελλειψη G6PD και του ελεγε πως εχει τασεις αυτοκτονιας και αηδειες: Το σχολιο σου ειναι ασχετο και το υφος σου αισχρο.

Δεν υπαρχει καποιο αυθεντικο pdf η καποια αναφορα σε σελιδα του ΠΝ η τις στρατολογειας, που να αναφερει λεπτομερως τι παιζει με το θεμα.

Και επειδη διαβασα σχολια απο 'ειδικους' που λενε οτι "για να μην το επιτρεπουν θα υπαρχει λογος". Μαθετε οτι το αμερικανικο ΠΝ δεν κοβει κανεναν λογω ελλειψη G6PD. Στον πιο απαιτητικο στρατο του κοσμου και δεν σε κοβουν, στην Ελλαδα ομως ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ οτι σε κοβουν. Ξερω δυτες,divemaster και αμερικανους βατραχους που εχουν ελλειψη ενζυμου και δεν ειχαν ποτε προβλημα.

Εδω ομως ξερουν τι κανουν
πραγματικα καποιοι μιλατε μονο για να μιλησετε
Οι Αμερικανοι δεν ειναι ο πιο απαιτητικος σταρτος του κοσμου, ειναι καλοι αλλα περισσοτερο παπατζηδες!
Τα βρετανικα SAS τους δενουν κομπο! Για να μη μιλησω για τους ΝοτιοΚορεατες ειδικοδυναμιτες!
LayUp
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Απρ 19, 2024 11:21 pm
Επικοινωνία:

Re: ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από LayUp »

@Otnat Γιατι δεν τους κοψανε αυτους; Τους ρωτησες;

Επισης, μηπως εννοεις "waiver"; Απο οσο ξερω η ελλειψη G6PD απο μονη της ειναι τοσο ασημαντη που δεν χρειαζεσαι ΟΥΤΕ ΚΑΝ waiver για αυτο.
Θα χρειαζοσουν waivers για πολλα αλλα ανουσια πραγματα, οπως αφαιρεση σκωληκοειδίτη οταν ησουν 12 η αν εχεις καποιο κουφιο δοντι (δεν κανω πλακα).
Για την ακριβεια ο κυριος λογος που σου κανουν εξετασεις για ελλειψη ενζυμου ειναι για να ξερουν τι φαρμακο να σου δωσουν αν παθεις μαλαρια.(Μπορει να σε στειλουν σε καποια χωρα με ψηλοτερο ποσοστο μαλαριας).

Θα με ενδιεφερε να μαθουμε για τα βατραχια που ανεφερες, πως και ποτε αυτοι μπηκανε, λεπτομεριες κλπ.
Περιμενω απαντηση σου.

@Saita23 Μιλησα για τις αμερικανικες ενοπλες δυναμεις γενικοτερα, οχι για καποια συγκεκριμενη μοναδα ειδικων δυναμεων. Δεν γνωριζω λεπτομεριες για αυτα που ανεφερες
Άβαταρ μέλους
hazardous
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2022 11:55 pm
Επικοινωνία:

Re: ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από hazardous »

Χάνεται την ουσία μερικοί. Καλώς η κακώς δεν αποφασίζουμε εμείς για το ποιος θεωρείται κατάλληλος να δοκιμαστεί στο σχολείο. Επίσης κάθε ξένη χώρα που έτυχε να συνεκπαιδευτεί με έλληνες ειδικοδυναμίτες όλων των κλάδων ζήλεψαν αρκετά πράγματα. Άκυρες οι συγκρίσεις σας εν κατακλείδι...
Των δ' επιλέκτων η αρετή
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες