H μεγαλύτερη πληγή του στρατού είναι οι γυναίκες

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
dimitris mak
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1562
Εγγραφή: Παρ Αύγ 21, 2009 3:39 pm
Επικοινωνία:

H μεγαλύτερη πληγή του στρατού είναι οι γυναίκες

Δημοσίευση από dimitris mak »

ΕΠΟΠ γυναικα δυσκολο να κανει κατι τετοιο γιατι ξεκειναει απο πολυ χαμηλα... Σαν φανταρος αν μπορω να το πω ετσι... Και οταν εχεις περασει απο καποια πραγματα και τα εχεις εκτημησει δυσκολο μετα να φερθεις περιεργα!(γ'αυτο πιστευω οτι πρεπει να καταργηθουν οι στρατιωτικες σχολες, πρωτα να πηγαινει στρατο αυτος που θελει να μπει σαν μονιμο στελεχος και μετα να δεινει καποιες εξετασεις)
Kerveros

H μεγαλύτερη πληγή του στρατού είναι οι γυναίκες

Δημοσίευση από Kerveros »

Πολύ καλή πρόταση Δημήτρη, Συμφωνώ απόλυτα! Αλλά τα μυαλά που κατέχουν τις αρμόδιες θέσεις που να το σκεφτούν...

Άβαταρ μέλους
dimitris mak
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1562
Εγγραφή: Παρ Αύγ 21, 2009 3:39 pm
Επικοινωνία:

H μεγαλύτερη πληγή του στρατού είναι οι γυναίκες

Δημοσίευση από dimitris mak »

Εχω φτιαξει ολοκληρο πλανο επι τους θεματος kerveros! Οταν κατι το αγαπας πολυ και βλεπεις να το βιαζουν και το κακομεταχειριζονται θες τα καλυτερα για αυτο...
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

H μεγαλύτερη πληγή του στρατού είναι οι γυναίκες

Δημοσίευση από dn24 »

dimitris mak έγραψε:ΕΠΟΠ γυναικα δυσκολο να κανει κατι τετοιο γιατι ξεκειναει απο πολυ χαμηλα... Σαν φανταρος αν μπορω να το πω ετσι... Και οταν εχεις περασει απο καποια πραγματα και τα εχεις εκτημησει δυσκολο μετα να φερθεις περιεργα!(γ'αυτο πιστευω οτι πρεπει να καταργηθουν οι στρατιωτικες σχολες, πρωτα να πηγαινει στρατο αυτος που θελει να μπει σαν μονιμο στελεχος και μετα να δεινει καποιες εξετασεις)


μια απο τις λιγες πραγματικα ουσιωδεις αποψεις εδω μεσα.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
nandy24
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 09, 2010 8:15 pm
Επικοινωνία:

H μεγαλύτερη πληγή του στρατού είναι οι γυναίκες

Δημοσίευση από nandy24 »

dimitris mak έγραψε:ΕΠΟΠ γυναικα δυσκολο να κανει κατι τετοιο γιατι ξεκειναει απο πολυ χαμηλα... Σαν φανταρος αν μπορω να το πω ετσι... Και οταν εχεις περασει απο καποια πραγματα και τα εχεις εκτημησει δυσκολο μετα να φερθεις περιεργα!(γ'αυτο πιστευω οτι πρεπει να καταργηθουν οι στρατιωτικες σχολες, πρωτα να πηγαινει στρατο αυτος που θελει να μπει σαν μονιμο στελεχος και μετα να δεινει καποιες εξετασεις)
μπράβο βρέ δημήτρη έτσι είναι... Πάνε πολλές κοπέλες στρατιωτικές σχολές χωρίς να ξέρουν τι εστί ο στρατός, ως μια σχολή με στάνταρ επαγκελματική αποκατάσταση... Νιώθουν εξουσία και βγάζουν τα ψυχολογικά τους στους κατώτερους... Δυστηχώς είχα τέτιες περιπτώσεις σε γνωστές μου. Εγώ πρωσοπικά ειμαι υπέρ της στρατιωτικής θητείας σε γυναίκες αλλά πριν τις κατατακτρίες εξετάσεις (πανελλήνιες) ώστε να δούν τι εστί και να μπαίνουν στο στρατό τα ατόμα που όντως το θέλουν... Και να μην βρεθούν εκ των απροόπτων.

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

H μεγαλύτερη πληγή του στρατού είναι οι γυναίκες

Δημοσίευση από dn24 »

nandy24 έγραψε:μπράβο βρέ δημήτρη έτσι είναι... Πάνε πολλές κοπέλες στρατιωτικές σχολές χωρίς να ξέρουν τι εστί ο στρατός, ως μια σχολή με στάνταρ επαγκελματική αποκατάσταση... Νιώθουν εξουσία και βγάζουν τα ψυχολογικά τους στους κατώτερους... Δυστηχώς είχα τέτιες περιπτώσεις σε γνωστές μου. Εγώ πρωσοπικά ειμαι υπέρ της στρατιωτικής θητείας σε γυναίκες αλλά πριν τις κατατακτρίες εξετάσεις (πανελλήνιες) ώστε να δούν τι εστί και να μπαίνουν στο στρατό τα ατόμα που όντως το θέλουν... Και να μην βρεθούν εκ των απροόπτων.

οπως βρεθηκα εγω. Μα αυτο δεν ισχυει μονο για τις γυναικες, ειναι γενικος κανονας.

...
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

H μεγαλύτερη πληγή του στρατού είναι οι γυναίκες

Δημοσίευση από Legion »

Ο Σεξισμος σε ολο του το μεγαλειο...
Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

H μεγαλύτερη πληγή του στρατού είναι οι γυναίκες

Δημοσίευση από dn24 »

Legion έγραψε: Ο Σεξισμος σε ολο του το μεγαλειο...


off topic Εικόνα

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
John Fistikis

H μεγαλύτερη πληγή του στρατού είναι οι γυναίκες

Δημοσίευση από John Fistikis »

Άμα θέλουν ισότητα οι Ελληνίδες να κάνουν Και αυτές θητεία στη μισή διάρκεια των ανδρών και Με πιο εύκολα καθήκοντα. Αυτό θα έπρεπε να ισχύει εδώ και δεκαετίες από τότε που θεσπίστηκε να μπαίνουν σε στρατιωτικές σχολές έστω και διοικητικών καθηκόντων αρχικά, τώρα βέβαια μπαίνουν σχεδόν παντού. Άντε σα δε ντρεπόμαστε...

speedster 1323

H μεγαλύτερη πληγή του στρατού είναι οι γυναίκες

Δημοσίευση από speedster 1323 »

OΤαν περναγα σχαλ το 96 ειχαν ερθει κ καποιες γυναικες μονιμοι να περασουν αλεξ/τα... Ενα εχω να πω. Σερνοντουσαν στην κυριολεξια... Εμας μας πηδουσαν κ αυτες ξυναν το καταιφι τους, η πιο μαχιμη ηταν μια κοπελα στα ε. Τ. Α κ οταν λεω η πιο μαχιμη εννοω λιγο χειροτερη απο το πιο κηδεια εφεδρο αλλεξ/στη... Το συμπερασμα... Τρωει την θεση κ τον μισθο ενος αξιου παληκαριου που του εφαγε την ευκαιρια να ειναι στην θεση της... Δεν λεω οτι δεν υπαρχουν αναξιοι αντρες. Αλλα επηδει εχει τους χαλιες αντρες ειναι δικαιολογια να εχει κ τις αναπηρες... Με λιγα λογια. ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ Κ ΟΙ ΔΥΟΟΟΟ

Άβαταρ μέλους
EFI1997
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Μαρ 02, 2012 5:35 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

H μεγαλύτερη πληγή του στρατού είναι οι γυναίκες

Δημοσίευση από EFI1997 »

Έλεος ρε παιδια... Πως κάνετε έτσι... Δηλαδή τι νομίζεται; Οτι η γυναίκες είναι άσχετες απο στρατό... Είναι απάραιτητο οτι εαν εισαι γυναικα εισαι καλη ΜΟΝΟ στις δουλειες του σπιτιου; Κουζίνα, παιδάκια, σπίτι κτλ... Ουτε στο 1500 να είμασταν. Και δεν λέω οτι όλες οι γυναίκες είναι άξιες, βασικά λίγες είναι ικανές... Εγώ θέλω να πάω στρατό... Γυμνάζομαι, κάνω διατροφή και γενικότερα προσέχω, έτσι ώστε να μπορώ να είμαι ικανή σε αυτό που κάνω... Βεβαια δυστηχώς οι περισσότερες προσπαθουν να μπούν με μέσον. Έχετε και τα δίκια σας...
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

H μεγαλύτερη πληγή του στρατού είναι οι γυναίκες

Δημοσίευση από yandr »

Κατά την θητεία μου είχα μία γυναίκα ανθυπολοχαγό.

Σε πληροφορώ ότι ήταν από τις πολύ σκληραγωγημένες, μέχρι που κάναμε την πρώτη πορεία. Εκεί φάνηκε όλη η αδυναμία του γυναικείου φύλου.

Δεν είμαι σεξιστής, αλλά οι γυναίκες δεν μπορούν σε καμία περίπτωση να αποδώσουν τα ίδια στο στρατό. Πάντα μιλάμε για μέσους όρους και φυσικά δεν ισχυρίζομαι ότι οι άνδρες είναι ράμπο.

cristina
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: Τρί Μάιος 11, 2010 1:46 pm
Επικοινωνία:

H μεγαλύτερη πληγή του στρατού είναι οι γυναίκες

Δημοσίευση από cristina »

yandr έγραψε:Κατά την θητεία μου είχα μία γυναίκα ανθυπολοχαγό.

Σε πληροφορώ ότι ήταν από τις πολύ σκληραγωγημένες, μέχρι που κάναμε την πρώτη πορεία. Εκεί φάνηκε όλη η αδυναμία του γυναικείου φύλου.

Δεν είμαι σεξιστής, αλλά οι γυναίκες δεν μπορούν σε καμία περίπτωση να αποδώσουν τα ίδια στο στρατό. Πάντα μιλάμε για μέσους όρους και φυσικά δεν ισχυρίζομαι ότι οι άνδρες είναι ράμπο.



Μεμονωμένη περίπτωση. Απλά έτυχε Να έχεις αυτή τη περίπτωση.

Rafale!!!
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

H μεγαλύτερη πληγή του στρατού είναι οι γυναίκες

Δημοσίευση από yandr »

Μάλιστα.

Πριν από 10+ χρόνια είχα ξεκινήσει γυμναστήριο για πρώτη φορά στη ζωή μου και είχα πάθει πλάκα με τα κιλά που σήκωνε η γυμνάστριά μου (προφανώς πολύ περισσότερα από εμένα).

Μετά από έξι μήνες μπορούσα να σηκώνω τη γυμνάστρια μαζί με τα κιλά που σήκωνε. Μάλιστα δεν θα ξεχάσω ποτέ όταν μία μέρα με περίμενε να τελειώσω και όταν της είπα ότι μπορεί να χρησιμοποιήσει τα βαράκια μου γιατί τελείωσα τα σετ, απάντησε "όχι αυτά είναι πάρα πολλά για μένα". Ήμουν μόλις 69 κιλά τότε, προφανώς δεν ανήκω στην κατηγορία τέρας.

Και αυτό έτυχε ή απλά το ανδρικό μυικό σύστημα είναι πιο εξελιγμένο και προσαρμοσμένο σε διαφορετικές απαιτήσεις;

Μήπως να βλέπουμε την πραγματικότητα; Άλλο η ισότητα μεταξύ των δύο φύλων και άλλο τα δύο φύλα μπορούν να κάνουν τα ίδια πράγματα. Και μόνο η περίοδος είναι αρκετή για να βγάλει 'εκτός μάχης' τις γυναίκες.

Οι γυναίκες (πλην ίσως απειροελάχιστων εξαιρέσεων) δεν ανήκουν σε μάχιμες ειδικότητες, ενώ το να καταλαμβάνουν αμιγώς διοικητικές θέσεις είναι κατάφωρη αδικία για τους άνδρες.

cristina
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: Τρί Μάιος 11, 2010 1:46 pm
Επικοινωνία:

H μεγαλύτερη πληγή του στρατού είναι οι γυναίκες

Δημοσίευση από cristina »

Δηλ ο ελληνικός στρατός θέλει αρσιβαρίστες; Γιατί δεν συνάντησα τέτοιους με εξελιγμένο το μυικό τους σύστημα όπως λες. Την πραγματοκότητα είδα κι εγω. Νομίζω δηλαδή. Κι εγώ θα ήθελα τους άντρες να γεννούν και να έχουν περίοδο. Θα το προτιμούσες απ το να πας στο στρατό; Λιποτάκτη;Εικόνα

Rafale!!!
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες