H μεγαλύτερη πληγή του στρατού είναι οι γυναίκες

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΝΕΟΣ
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 5:01 pm
Τοποθεσία: Σαλονικα
Επάγγελμα: φοιτητης ηλεκτρονικης
Επικοινωνία:

H μεγαλύτερη πληγή του στρατού είναι οι γυναίκες

Δημοσίευση από ΝΕΟΣ »

Αλλη μια μλκια και αλλο ενα γρηγορο ανακατεμα της τραπουλας. Με πειραματα δν κανουμε δουλεια.
Δλδ παει κανει τη θητεια του ο κληρωτος, τους κανει τζαμπα σκοπιες, τζαμπα καθαριοτητες, τζαμπα μερεμετια και του δινουν και ενα οπλο να κανει και καμμια βολη και τελος.
Ερχονται τωρα του λενε οταν υπηρετησεις τζαμπα χανοντας ετσι το χρονο σου κατσε στο στρατευμα και θα παιρνεις και μια αμοιβη.

Αφου ο κληρωτος εχει σιχαθει το πως λειτουργει ο στρατος μη εχοντας να κανει κατι αλλο ειναι μια λυση να μεινει γτ δν φροντισαν αυτοι να του δωσουν προσφορο εδαφος ωστε να βρει μια δουλεια και να παραγει κατι.

Οταν καποιος δν το αγαπαει αυτο που κανει ειναι λογικο να μην αποδιδει κιολας. Το να ειναι καποιος στρατιωτης-φυλακας της χωρας ειναι κατι πολυ ιερο και σημαντικο και φυσικα δν ειναι κινητρο η αποκτηση αυτης της ιδιοτητας με σκοπο να μην πεινασει.

Το κρατος επρεπε απο μονο του να παρεχει στον στρατιωτη τα καταλληλα εισοδηματα και τις καταλληλες παροχες ωστε οταν δν θα μπορει πλεον να ειναι μαχιμος και βγει στη κοινωνια να μπορει να ζησει αξιοπρεπως. Οπως ηταν ο στρατος της Σπαρτης. Επαγγελματικος στρατος οπου οι οπλιτες κατειχαν εκτασεις γης. Ηταν επαγγελματιες βεβαια αλλα μια χαρα θυσια εκαναν στις Θερμοπυλες και μια χαρα ορκους ειχαν που τους τηρουσαν κιολας. Αυτο γινοταν γτ απλα το αγαπουσαν αυτο το πραγμα και αγαπουσαν το τοπο τους.

Το μονο καλο ειναι οτι πλεον δν θα μπορουν να μπαινουν γυναικες στο στρατο κατι που μ αρεσε πολυ. Πουδρα την βγαζουν και δν τις πιανει τπτ. Τα κριτιρια δν πιανουν γι'αυτες διοτι ειναι το ασθενες φυλο... Δν εβρισκε η γκομενιτσα εργασια αιντε βαλτην αεροπορια να βαφει τα νυχια της.
Ας ζητησουν πρωτα να κανουν θητεια κανονικα οπως οι αντρες (στα ποστα φυσκα που μπορουν οπως κεπικ, μαγειρια, διοκητηριο) και ας διεκδηκησουν τις θεσεις που τις αναλογουν στο στρατευμα. Τις καταντησαμε σαν να ειναι ΛΕΛΕ απο το 1ο μηνα στο κεντρο...
... ...
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

H μεγαλύτερη πληγή του στρατού είναι οι γυναίκες

Δημοσίευση από illy »

Φιλε Νεε εγω ειμαι υπερ της γυναικειας θητειας, τωρα γιατι δεν εφαρμοζεται ειναι αλλο θεμα... Οποτε ναι ο θεσμος αυτος μαλλον δεν ευνοει τις γυναικες διοτι θα δεν μπορουν να συμμετεχουν
Dum spiro spero
Άβαταρ μέλους
dimitris mak
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1562
Εγγραφή: Παρ Αύγ 21, 2009 3:39 pm
Επικοινωνία:

H μεγαλύτερη πληγή του στρατού είναι οι γυναίκες

Δημοσίευση από dimitris mak »

Το οτι εισαι εσυ υπερ δεν σημαινει οτι ειναι και οι υπολοιπες... Παω στοιχημα οτι και αυτες που εχουν μπει και θα μπουν στις στρατιωτικες σχολες ειναι κατα της γυναικειας θυτειας... Οπως λεει ο φιλος δεν τις ακουμπαει τιποτα... Και που μπαινουν λαδι την βγαζουν...
Άβαταρ μέλους
evi85
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 5:33 pm
Τοποθεσία: νηπιαγωγός
Επικοινωνία:

H μεγαλύτερη πληγή του στρατού είναι οι γυναίκες

Δημοσίευση από evi85 »

illy έγραψε:Φιλε Νεε εγω ειμαι υπερ της γυναικειας θητειας, τωρα γιατι δεν εφαρμοζεται ειναι αλλο θεμα... Οποτε ναι ο θεσμος αυτος μαλλον δεν ευνοει τις γυναικες διοτι θα δεν μπορουν να συμμετεχουν

δεν ξερεις φιλη μου πως μπορουν να εξελιχθούν τα πραγματα. Γτ απ οτι θυμαμαι στις 3 πρωτες σειρες εποπ δεν παιρνανε γυναίκες κ μετά αλλαξε... Άρα και στους εεφοπ μπορει να αλλάξει και να παίρνουν κ γυναίκες...
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

H μεγαλύτερη πληγή του στρατού είναι οι γυναίκες

Δημοσίευση από illy »

dimitris mak έγραψε:Το οτι εισαι εσυ υπερ δεν σημαινει οτι ειναι και οι υπολοιπες... Παω στοιχημα οτι και αυτες που εχουν μπει και θα μπουν στις στρατιωτικες σχολες ειναι κατα της γυναικειας θυτειας... Οπως λεει ο φιλος δεν τις ακουμπαει τιποτα... Και που μπαινουν λαδι την βγαζουν...
δημητρη τη δικη μου αποψη εξεφρασα, το τι πιστευουν οι αλλες εμενα προσωπικα με αφηνει παγερα αδιαφορη... Αν οπως λες οτι ειναι κατα της θητειας τοτε γιατι αποφασιζουν να γινουν μονιμα στελεχη; Κ οπως λεμε δεν ειναι ολες το ιδιο... Μακαρι βρε ευη, να παρουν κ γυναικες αργοτερα, εχεις δικιο σε αυτο που ειπες
Dum spiro spero
Άβαταρ μέλους
dimitris mak
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1562
Εγγραφή: Παρ Αύγ 21, 2009 3:39 pm
Επικοινωνία:

H μεγαλύτερη πληγή του στρατού είναι οι γυναίκες

Δημοσίευση από dimitris mak »

Μπαινουν στις στρατιωτικες σχολες ιλλυ μου για βολεμα... Και μην μου πεις οχι ολες! Στην ομαδα ολες οσες θελουν να μπουν σε στρατιωτικες σχολες ολες για το βολεμα πανε... Και γενικα με οσες κοπελες εχω μιλησει για το βολεμα πανε... Και αν γινει κατι και μπορουν να μπαινουν στον θεσμο αυτο γυναικες παλι για το βολεμα θα πηγαινουν... Αλλα αν δεν υπαρχει περιπτωση να μπουν σε γραφειο καμια δεν θα πηγαινει και οσο στοιχημα θες!
ΝΕΟΣ
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 5:01 pm
Τοποθεσία: Σαλονικα
Επάγγελμα: φοιτητης ηλεκτρονικης
Επικοινωνία:

H μεγαλύτερη πληγή του στρατού είναι οι γυναίκες

Δημοσίευση από ΝΕΟΣ »

illy έγραψε: Αν οπως λες οτι ειναι κατα της θητειας τοτε γιατι αποφασιζουν να γινουν μονιμα στελεχη;


Η απλη θητεια δν εχει καμμια σχεση με το να ειναι καποιος μονιμο στελεχος. Τη απλη θητεια την καταντησαν ανουσια και σπαστικια στη πλειοψηφια των σωματων.
Οπως και να εχει παντως και να ισχυσει η θητεια στις γυναικες παλι πουδρα θα ειναι και φυσικα δν προκειται να κανουν σκοπιες κλπ.
Τουλαχιστον ομως θα εχουν την σκεψη οτι μετα τις σπουδες εχουν τη θητεια τους και μετα να ψαξουν για δουλεια.
Πολλα βυσματικα (και οχι) ποστα παραλληλα θα φυγουν απο ανδρες περνωντας στις γυναικες κληρωτους και ετσι οι ανδρες κληρωτοι θα χρησιμοποιηθουν εκει που πρεπει, δλδ στη μαχητικοτητα.

Βρισκω πολυ λογικο στο κεπικ να βρισκονται γυναικες, οπως και στα μαγειρια, ειτε σαν μαγειρισσες ειτε σαν εστιατορες. Επισης στη λεσχη μεσα στο διοικητηριο για καφεδες κλπ λουσα των κλαραδων...

Μετα απο αυτο σαφεστατα και οι γυναικες επρεπε να εχουν δικαιωμα για ΕΕΦΟΠ. Μονο που δν θα προσληφθονταν σαν οπλιτης αλλα σαν πολιτικο προσωπικο.

Θα μ πειτε ναι πολιτικο προσωπικο αν ειναι δν θα πρεπει να παιρνει αμοιβη αλλα κανονικο μισθο. Ναι συμφωνω γι'αυτο και εξεφρασα την αποψη παραπανω οτι ο θεσμος αυτος ειναι τελειως λαθος. Αν το πολιτικο προσωπικο επρεπε να παιρνει μισθο ετσι και ο οπλιτης επρεπε να παιρνει τουλαχιστον τα ιδια (αν οχι περισσοτερα).

Δυστηχως ζουμε σε μια χωρα φτωχη ή καλυτερα την κατηντησαν φτωχη, συνεπως συμβιβαζομαστε σε τετοιες επιλογες.Εικόνα
...
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

H μεγαλύτερη πληγή του στρατού είναι οι γυναίκες

Δημοσίευση από illy »

Για ολες αυτες τις αποψεις που εχετε για τις γυναικες εσεις που υπηρετησατε τη θητεια σας ή που ακομη περιμενετε να την υπηρετησετε διοτι ακομη ειστε μικροι, καλο θα ηταν να ακουσουμε κ την αποψη των μονιμων στελεχων να δουμε τι λενε για τις γυναικες που τις ζουν καθημερινως... Γιατι δεν ειναι ολες στα γραφεια κ ειναι στην πουδρα, υπαρχουν κ ειδικοτητες που ειναι πιο μαχιμες στις οποιες αλλες ανταπεξερχονται ικανοποιητικως στα καθηκοντα τους κ αλλες οχι ...
Dum spiro spero
Άβαταρ μέλους
dimitris mak
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1562
Εγγραφή: Παρ Αύγ 21, 2009 3:39 pm
Επικοινωνία:

H μεγαλύτερη πληγή του στρατού είναι οι γυναίκες

Δημοσίευση από dimitris mak »

3 ξαδερφια εχω μονιμα στελεχοι σε στρατο ξηρας, πολεμικο ναυτικο και πολεμικη αεροπορια...
και φυσικα πολους γνωστους και συγγενης που εχουν παει φανταροι και μας εχουν πει πολλα...
...
ΝΕΟΣ
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 5:01 pm
Τοποθεσία: Σαλονικα
Επάγγελμα: φοιτητης ηλεκτρονικης
Επικοινωνία:

H μεγαλύτερη πληγή του στρατού είναι οι γυναίκες

Δημοσίευση από ΝΕΟΣ »

Καταρχην τι εννοεις σε μαχιμες μοναδες;
προσωπικα εχω υπηρετησει στρατο και ειδα τι παιζει και σε αυτον τον τομεα. Δν χρειαζεται να ειναι καποιος μονιμο στελεχος για να καταλαβει καποια πραγματα. Αρκει καποιος να ζησει σε στρατοπεδο, εκει μπορει να τα δει αυτα.

Βεβαια εγω ημουν σε σωμα που οι γυναικες ηταν 2 νομιζω στη μοναδα η οποια φιλοξενουσε και ενα συνταγμα πυροβολικου. Μια εκει και μια σε εμας. Ανθυπασπιστρια ηταν σε καποιο γραφειο.
Απο γνωστους και φιλους οι οποιοι ειχα και γυναικες στις μοναδες τους τα ιδια ειχα και αυτοι.
Χωρια τους γνωστους σε ΣΣΕ, ΣΜΥ.
sakisal
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 02, 2008 2:05 am
Επικοινωνία:

H μεγαλύτερη πληγή του στρατού είναι οι γυναίκες

Δημοσίευση από sakisal »

Αν συμεριφερεσαι σωστα στις γυναικες και δεν τις ειρωνευεσαι μια χαρα δουλευουν και δεν δημιουργουν προβληματα. Αλλα αμα υπαρχουν τυποι του εγω τα ξερω ολα και εσυ εισαι γυναικα τοτε καλα κανουν.
Άβαταρ μέλους
dimitris mak
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1562
Εγγραφή: Παρ Αύγ 21, 2009 3:39 pm
Επικοινωνία:

H μεγαλύτερη πληγή του στρατού είναι οι γυναίκες

Δημοσίευση από dimitris mak »

Καλα ναι οτι πεις... Συγνωμη κιολας! Μπορω να σου πω ενα περιστατικο! Ξαδερφος μου στο κεντρο εκπαιδευσης... Μια λοχιας 20 χρονων τους ειχε βαλει ολους και βαραγαν προσοχη, αναπαυση και γενικα τους ειχε βαλει να κανουν τετοιες βλακειες για καμια ωρα και τους ελεγε εγω ειμαι γυναικα και σας κανω οτι θελω... Και κατι τετοια... Μην μου λετε για γυναικες στον στρατο... Εχω να πω πολλα... Και για αυτες που ειναι μεσα και για αυτες που θελουν να μπουν... Που μπαινουν μεσα για τους λογους τους και επειδη μπορουν να κανουν κουμαντο βγαζουν τα προβληματα τους που εχουν για τους ανδρες στον καθε φανταρο...
sakisal
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 02, 2008 2:05 am
Επικοινωνία:

H μεγαλύτερη πληγή του στρατού είναι οι γυναίκες

Δημοσίευση από sakisal »

Εγω παντως δεν εχω δει καμια γυναικα να ενοχλει φανταρο και να τον διαταζει. Ειδικα εποπ.
ΝΕΟΣ
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 5:01 pm
Τοποθεσία: Σαλονικα
Επάγγελμα: φοιτητης ηλεκτρονικης
Επικοινωνία:

H μεγαλύτερη πληγή του στρατού είναι οι γυναίκες

Δημοσίευση από ΝΕΟΣ »

sakisal έγραψε:Αν συμεριφερεσαι σωστα στις γυναικες και δεν τις ειρωνευεσαι μια χαρα δουλευουν και δεν δημιουργουν προβληματα. Αλλα αμα υπαρχουν τυποι του εγω τα ξερω ολα και εσυ εισαι γυναικα τοτε καλα κανουν.


Δν καταλαβαινω που κολλαει αυτο που λες φιλος παντως αυτο που εχω να πω ειναι οτι
μαλλον δν γνωριζεις τι μπορει να κανει μια γυναικα αν την δωσεις εξουσια χωρις να ειρωνευτεις χωρις να μην τη σεβαστεις...
Και οχι μονο στο στρατο αλλα γενικα Εικόνα

(Εκτος θεματος βεβαια νταξει)
...

sakisal έγραψε:Εγω παντως δεν εχω δει καμια γυναικα να ενοχλει φανταρο και να τον διαταζει. Ειδικα εποπ.

Εισαι πολυ τυχερος φιλαρακι Εικόνα
Προσωπικα κατι πολυ τρανταχτο δν με ειχε κανει καποια αλλα σε συνκληρωτους μου στη Καλαματα που παρουσιαστηκα. Πιστεψε με ολο το κεντρο ηθελε να τις σκοτωσει πραγματικα. Το τι κομπλεξ εβγαζαν δν περιγραφεται. Και το θεμα ειναι οτι κανενας ανδρας στελεχος δν επενεβαινε να τις βαλει λιγο σε σειρα...
Στο πευκο ευτηχως δν τις επετρεπαν να ερχονται σε επαφη μαζι μας, ειχαμε τους κληρωτους εκπαιδευτες μλκες και αυτοι αλλα τους προτιμουσαμε σαφως, χαχα.
Τωρα απο γνωστους σε μοναδες τι να πω, αυτα που με εχουν πει για το τι εκαναν λογαγινες, υπολοχαγινες κλπ αστο καλυτερα.

...
Kerveros

H μεγαλύτερη πληγή του στρατού είναι οι γυναίκες

Δημοσίευση από Kerveros »

Ούτε κι εγώ είδα καμιά γυναίκα να κράζει φαντάρους. Κι εγώ με τους φαντάρους τα πήγαινα πολύ καλύτερα απ'ότι με τους επ. Οπ πρώην συναδέλφους... Αλλά έχω ακούσει ότι πολλές γυναίκες τους καψονάρουν. Περισσότερο κάτι ανθυπασπίστριες ε. Π. Υ...
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης