ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από kallitexnis »

;Δώσε βάση εκεί αγορίνα μου και πάντα χωρίς άγχος... Να πετύχεις αυτό που θες πραγματικά και με τη μία... Είναι συμβουλή προς όλους όσους θέλουν να γίνουν μέλη της οικογενείας των ενόπλων δυνάμεων...
ΟΥΚ ΕΛΑΤΤΩ ΠΑΡΑΔΩΣΩ ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ
Άβαταρ μέλους
htsopelas
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τετ Δεκ 26, 2012 4:39 pm
Επικοινωνία:

ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από htsopelas »

Απλα ακολουθησε το ενστικτο σου

unreasonable
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Μαρ 05, 2014 5:56 am
Επικοινωνία:

ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από unreasonable »

Γεια σας,
Ειμαι νεος στο φορουμ, εχοντας διαβασει τα Προηγουμενα θα ηθελα να ρωτησω αν ισχυει οτι μετα τη σχολη (στυα) μπορεις να σπουδασεις σε αει στην ειδικοτητα σου (π. Χ αν εισαι μηχανοσυνθετης να σπουδασεις μηχανολογος σε πολυτεχνειο), μεποιο τροπο γινεται αυτο (δινεις κατατακτηριες και διαγωνιζεσαι με αποφοιτους στρατιωτικων σχολων) . Και αν γινεται αυτο αν Μπορεις με το πτυχιο να γινεις αξιωματικος εχοντας τελειωσει τη σχολη πριν τα 28. Επισης θα ηθελα να γνωριζω αν οντως η δουλεια ειναι τοσο μηχανικη και γινεται μονο με τη χρηση εγχειριδιων (οπως εχει ειπωθει στο φορουμ), και γενικοτερα για ολη την ακαδημαικη εκπαιδευση που μπορεις να λαβεις.
Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας, αν δειτε κατι εντελως τρελο συγχωρεστε με δε ειμαι αρκετ ενημερος

unreasonable
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Μαρ 05, 2014 5:56 am
Επικοινωνία:

ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από unreasonable »

Ευχαριστω Πολυ,
Μηπως γνωριζει κανεις αν γινονται αδειες για τα εργαστηρια Μιας και στα πολυτεχνεια ειναι αρκετα

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από Greek_Army »

Όχι, άδεια μπορείς να παίρνεις μόνο στην εξεταστική.
unreasonable
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Μαρ 05, 2014 5:56 am
Επικοινωνία:

ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από unreasonable »

Ευχαριστω με Βοηθησες αρκετα γιατι πρεπει να επιλεξω σχολη και ενας απο τους γνωμωνες ειναι η ακαδαιμακη εκπαιδευση Εξισου με τη στρατιωτικη σε μια Στρατιωτικη σχολη. Ξερεις μηπως σε ποια στρατιωτικη σου δινεται το δικαιωμα να σπουδασει σε πολυτεχνειακη σχολη με τα περισσοτερα προνομια, εχω ακουσει για ευελπιδων οπλων απο το μηχανικο.
Ευχαριστω πολυ Και παλι, υγγνωμη για το Χρονο σου
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από Greek_Army »

Αφιέρωσε λίγο χρόνο στο να ψάξεις το φόρουμ, για όλες τις στρατιωτικές σχόλες έχουμε ξεχωριστά θέματα.

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Νικος

ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από Νικος »

Καλησπερα σας... Θελω να εισαχθω στην ΣΤΥΑ και εχω καποιες ερωτησεις

1) Μπορεις να συνδιασεις οικογενεια και μεταθεσεις; Ειναι λιγες και ποσες ακριβως;

2) 2 χρονια σχολη και 9 χρονια υποχρεωτικη παραμονη στην Π. Α. Μετα τι γινεται; Αρχιζουν οι μεταθεσεις;

ποτε αρχιζεις και περνεις τον βασικο σου μισθο (ως επαγγελμα και οχι σαν βοηθημα στην σχολη)

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από Terminator »

1) Ναι φυσικα και μπορείς να κανεις οικογένεια όπως ολοι οι στρατιωτικοί (ξηρα/αεροπορία/ναυτικό) ισα ισα που είναι πολύ λίγες οι μεταθέσεις σε σχέση με κάποιες άλλες (υπολόγισε 4-5 αλλα υπάρχει περίπτωση να μπεις και σε θέσεις με αμετάθετο)
2) 2 χρόνια σχολή και 5 χρόνια υποχρεωτική παραμονή στην Π. Α. Το βασικο μισθό το παίρνεις μόλις αποφοιτήσεις απο την σχολή!
Νικος

ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από Νικος »

Στο σιτε της Π. Α. Λεει 9 χρονια ενω εσυ μου λες 5...

1) δλδ μεσα σε αυτα τα 5 χρονια περνω τον βασικο μου μισθο και μετα απο το περας των 5 χρονων αρχιζουν οι μεταθεσεις;

2) εχω διαβασει οτι οι ειδικοτητες ειναι αναλογα την εκαστοτε αναγκη της Π. Α... Δηλαδη υπαρχει περιπτωση να παω για μηχανοσυνθετης (αν μονο αυτο μου αρεσει) και να μην εχει και να πρεπει να αναγκαστω να παω σε αλλη ειδικοτητα;

aggresive

ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από aggresive »

Νικος έγραψε:Στο σιτε της Π. Α. Λεει 9 χρονια ενω εσυ μου λες 5...

1) δλδ μεσα σε αυτα τα 5 χρονια περνω τον βασικο μου μισθο και μετα απο το περας των 5 χρονων αρχιζουν οι μεταθεσεις;

2) εχω διαβασει οτι οι ειδικοτητες ειναι αναλογα την εκαστοτε αναγκη της Π. Α... Δηλαδη υπαρχει περιπτωση να παω για μηχανοσυνθετης (αν μονο αυτο μου αρεσει) και να μην εχει και να πρεπει να αναγκαστω να παω σε αλλη ειδικοτητα;

φιλε απο την στιγμη που αποφοιτισεις απο την σχολη και ονομαστεις σμηνιας, εισαι μονιμος. Η υποχρεωτικη παραμονη ειναι με απλα λογια οτι οταν βγεις απο την σχολη και για καποιο λογο θες να φυγεις απο την αεροπορια δεν θα μπορεις εαν δεν περασουν πεντε χρονια. Σχετικα με τις μεταθεσεις ειναι αναλογα με χρονια, βαθμο ειδικοτητα ή ακομα και διαφορα σχολεια που εχεις περασει πανω στην ειδικοτητα που εχεις. Και ακομα δεν εχουν την ιδια συχνοτητα οπως στον στρατο ξηρας.
greek_hero
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2015 9:30 pm
Επικοινωνία:

ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από greek_hero »

Πόσο πιθανό είναι μόλις τελειώσεις να πας θεσσαλονίκη;
cuervo

ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από cuervo »

Όσο πιθανό να πας και στις υπόλοιπες περιοχές, τι ερώτηση είναι αυτή;
greek_hero
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2015 9:30 pm
Επικοινωνία:

ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από greek_hero »

Είναι όλα πιθανά δηλαδή. Λέω θεσσαλονίκη που είναι μεγάλη πόλη δεν το λέω συγκεκριμένα για αυτήν. Εννοώ πας σε μεγάλες πόλεις ή στα σύνορα και γενικά οπουδήποτε;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες