Θητεία σε συμμαχικό στρατό και εξαγορά

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Θητεία σε συμμαχικό στρατό και εξαγορά

Δημοσίευση από Mike »

Οταν καταταγεις στον Ελληνικο στρατο, θα κανεις το υπολοιπο της θητειας που προβλεπεται τοτε. Αν ειναι 9 μηνες, τοτε θα πρεπει να κανεις αλλους 6, αν ειναι 12, αλλους 9, κοκ.

Δεν βλεπω γιατι μιλας για εξαγορα θητειας, αφου εισαι 26.

fanisath
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Μαρ 21, 2012 4:33 pm
Επικοινωνία:

Θητεία σε συμμαχικό στρατό και εξαγορά

Δημοσίευση από fanisath »

Αν κάνω την θητεία μου στην Κύπρο, δεν υποχρεούμε να κάνω και στην Ελλάδα μετά. Αυτο ειναι σίγουρο. Εχω διπλή υπηκοότητα. Αν ανατρέξεις και σε προηγούμενα μηνυματα αυτο θα το δεις. Κάνω σε μια απο τις 2 χώρες. Το ερωτημά μου είναι οταν ερθω πίσω Ελλάδα, με το χαρτί οτι εκανα την θητεία μου στην Κύπρο, ακουσα οτι πρέπει να εξαγοράσω κάποιους μήνες. Και ρωτάω αν πρέπει να εξαγοράσω 3 η 6 μήνες; Ὅ ποιος πραγματικά γνωρίζει ας μου απαντήσει.
Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Θητεία σε συμμαχικό στρατό και εξαγορά

Δημοσίευση από Mike »

Δικιο εχεις, με συγχωρεις. Τωρα το διαβασα στο ΦΕΚ. Λεει οτι αν οι μηνες που εχεις κανει σε συμμαχικο στρατο ειναι λιγοτεροι απο την εδω θητεια σου, τοτε μπορεις να εξαγορασεις τους υπολοιπους. Υποθετω 6, αλλα θα στο πει καποιος που ξερει καλυτερα

fanisath
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Μαρ 21, 2012 4:33 pm
Επικοινωνία:

Θητεία σε συμμαχικό στρατό και εξαγορά

Δημοσίευση από fanisath »

Ναι ακριβώς. Απλα διαβασα πως οι μήνες που πρεπει να κάνει καποιος σε συμμαχικό στρατό πρεπει να είναι τουλάχιστον 6. Εφόον εγω θα κάνω 3, θα πρέπει να εξαγοράσω τους αλλου 3 (για να συμπληρωθουν οι 6;) ή θα πρέπει να εξαγοράσω τους άλους 6 (για να συμπληρωθει το 9μηνο;). Αυτη τη διαφορά δεν έχω καταλάβει. Θα περιμένω αλιώς θα πάω στο Ρουφ να ρωτήσω κάποια μέρα. Ευχαριστώ πάντως.
Από μακριά

Θητεία σε συμμαχικό στρατό και εξαγορά

Δημοσίευση από Από μακριά »

Ναι θα ήταν καλύτερα να πας από το ΡΟΥΦ να ρωτήσεις (τα τηλέφωνα δεν τα σηκώνουν πάντα).Σίγουρα πάντως αν κάποιος κάνει 9 μήνες σε συμμαχικό στρατό (ακόμα και της Τουρκίας λόγω ΝΑΤΟ) δεν χρειάζεται να κάνει και Ελληνικό στρατό.

Εγώ ακολουθώ στρατιωτική καριέρα στον Καναδικό στρατό και ελληνικό δεν χρειάστηκε να πάω. Τουλάχιστον εδώ όποιος πάει σου πληρώνουν εκτός από μισθό και το πανεπιστήμιο (και μετά απλά πρέπει να μείνεις κάποια χρόνια στην υπηρεσία αλλιώς πληρώνεις).

Έχω έναν φίλο με ελληνική και ελβετική υπηκοότητα και πήγε στρατό υποχρεωτικά και στις 2 χώρες.

Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Θητεία σε συμμαχικό στρατό και εξαγορά

Δημοσίευση από Mike »

Στο ΦΕΚ παντως βλεπω (αρθρο 56, παρ 3) οτι λεει για τουλαχιστον 3 μηνες ενοπλης θητειας σε συμμαχικο στρατο. Αν με αφηνε να κανω κοπι πειστ, θα το εβαζα. Κανε μια ερευνα για ν.3421/2005

sprtn117

Θητεία σε συμμαχικό στρατό και εξαγορά

Δημοσίευση από sprtn117 »

Καλησπέρα,

διαθέτω ελληνική και αυστριακή υπηκοότητα και παρουσιάζομαι την 8/7 στην Τριπολη στο σωμα της αεροποριας.

α) θα χρειαστει να κανω προσθετη θητεία στην αυστρία αν μεταβώ για μεταπτυχιακό εκεί;

β) κυνδινεύει η διπλή μ υπηκοοτητα;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Θητεία σε συμμαχικό στρατό και εξαγορά

Δημοσίευση από Nassos »

Από τη στιγμή που είσαι υπήκοος Αυστρίας ναι θα κάνεις και εκεί θητεία, δεν ξέρω όμως αν υφίσταται η μειωμένη όπως στην Ελλάδα (επειδή υπηρέτησες σε συμμαχικό στρατό). Αν δεν κάνω λάθος 8 μήνες είναι η θητεία στην Αυστρία.

Περισσότερα εδώ

http://www.bmlv.gv.at/

Όχι, δεν κινδυνεύει.
Άβαταρ μέλους
Jason98
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 11, 2017 5:08 pm
Επικοινωνία:

Θητεία σε συμμαχικό στρατό και εξαγορά

Δημοσίευση από Jason98 »

Γειά σας,Λοιπόνπάνω αμέσως στο θέμα, μένω στο εξωτερικό στη Γαλλία και έχω και τη γαλλική αλλά και την ελληνική υπηκοότητα. Σε λίγο καιρό θα υπογραψω 5ετες συμβόλαιο στους Γάλλους αλεξιπτωτηστες πεζοναύτες. Εφόσον και οι 2 στρατοί είναι στο ΝΑΤΟ δικαιούμαι μειωμένη θυτεια; Ξέρει κανένας γιατί στηνα Ελληνική πρεσβεια μου είπαν πως δεν γνωρίζουν τίποτα. Ερχομαι για διακοπές στην Ελλάδα σε έναν μήνα και τότε θα πάω και στην στρατολογια απλά θα θελα να χω καμιά άποψη πριν παω. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Monimos Anypotaktos

Θητεία σε συμμαχικό στρατό και εξαγορά

Δημοσίευση από Monimos Anypotaktos »

Δεν χρειάζεται καν να κάνεις μειωμένη θητεία, αν μένεις στην Γαλλία για πολλά χρονια και μπορείς να βγεις μόνιμος κάτοικος εξωτερικού τότε να πάρεις αόριστη αναβολή στράτευσης. Εκτός και αν θέλεις να πας μόνιμα στη Ελλαδα πριν τα 45 σου.

Όσο για τον συμμαχικο στρατό. Ούτε εδώ χρειάζεται να κάνεις μειωμένη θητεία. Αν η θητεία σου εκεί είναι μεγαλύτερη (είπες πενταετια) από αυτήν που έχουμε στην Ελλάδα, πάλι ξεμπερδεύεις. Επιπλέον, ο νόμος για την αναγνώριση δεν έχει να κάνει μόνο με το συμμαχικο κράτος, αν το κράτος είναι μελος της ΕΕ τότε κι εδώ τα ίδια ισχύουν. Άρα υπερπληρεις τους ορους.

Τώρα, αν σου αρέσει ο στρατός τόσο πολυ και θες να πας και στην Ελλάδα, τότε το έχεις και αυτό το δικαίωμα.

Δημήτρης

Θητεία σε συμμαχικό στρατό και εξαγορά

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Καλησπέρα σας,είμαι κάτοχος περάν της Ελληνικής υπηκόοτητας από τη μεριά του πατέρα μου και της Αυστριακής από την μεριά της μητέρας μου. Πέρυσι, το 2017 ήρθα στην Αυστρία και ξεκίνησα να εργάζομαι. Στην Ελλάδα έχω ακόμα αναβολή μέχρι το τέλος του έτους 2018. Πέρασα περιοδεύων στην Αυστρία και βγήκα μη στρατεύσιμος λόγω προβλήματος υγείας. Μπορώ να πάρω απαλλαγή από το στρατό της Ελλάδος δείχνοντας το χαρτί του Αυστριακού στρατού με το αυστριακό διαβατήριο;

iKilledKenny
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Πέμ Απρ 05, 2018 1:40 pm
Επικοινωνία:

Θητεία σε συμμαχικό στρατό και εξαγορά

Δημοσίευση από iKilledKenny »

Δημήτρης έγραψε:Καλησπέρα σας,είμαι κάτοχος περάν της Ελληνικής υπηκόοτητας από τη μεριά του πατέρα μου και της Αυστριακής από την μεριά της μητέρας μου. Πέρυσι, το 2017 ήρθα στην Αυστρία και ξεκίνησα να εργάζομαι. Στην Ελλάδα έχω ακόμα αναβολή μέχρι το τέλος του έτους 2018. Πέρασα περιοδεύων στην Αυστρία και βγήκα μη στρατεύσιμος λόγω προβλήματος υγείας. Μπορώ να πάρω απαλλαγή από το στρατό της Ελλάδος δείχνοντας το χαρτί του Αυστριακού στρατού με το αυστριακό διαβατήριο;



Χωρις να ειμαι γνωστης του θεματος, αλλα βαση λογικης πιστευω δεν εχει σχεση το τι εγινε στην Αυστρια.

Το ΦΕΚ με βαση το οποιο δινει απαλλαγες ο στρατος εδω μπορει να απεχει σε καποιο βαθμο απο αυτο που χρησιμοποιουνε εκει.

Μπορεις να διαβασεις τον πινακα νοσηματων (ΦΕΚ απαλλαγων / αναβολων) και εαν βρεις το προβλημα σου μεσα σε αυτο εισαι καλυμενος. Εφοσον το βρεις, διαβασε στο forum και τα σχετικα θεματα περι διαδικασιας απαλλαγης μεσω φρουραρχειου για να μην χρειαστει να μπεις καν σε στρατοπεδο.

Link για το ΦΕΚ: http://eyediathlasis.gr/sites/default/files/pdf/proedriko-diatagma.pdf

Άβαταρ μέλους
nicktg
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 24, 2019 7:19 pm
Τοποθεσία: England
Επικοινωνία:

Θητεία σε συμμαχικό στρατό και εξαγορά

Δημοσίευση από nicktg »

Σε ποια περίπτωση μπορώ να υπηρετήσω Σε ξενη χωρα αντι να υπηρετήσω στην Ελλαδα?
Άβαταρ μέλους
nicktg
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 24, 2019 7:19 pm
Τοποθεσία: England
Επικοινωνία:

Θητεία σε συμμαχικό στρατό και εξαγορά

Δημοσίευση από nicktg »

Μπορω να μεταφερω την θητεια μου στην αγγλία; Η μόνο με το να έχω αγγλική ιθαγένεια Ή έστω και αγγλικό διαβατήριο?
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες