Δυσλεξία και στρατιωτικές σχολές

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
elf

Δυσλεξία και στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από elf »

Αυτό ειναι αθλιο και εγω εχω δυσλεξια και μπηκα σε ΤΕΙ και το τελειωσα Με πολυ δυσκολια βεβαια και με αθλια αντιμετοπιση απο τους περισσοτερους καθηγητες. Εχουν αγνοια στην Ελλαδα για το τι συμαίνει δυσλεξια και το πως αντιμετοπιζεται. Εχω φριξει και εχω τσανιστει πολλες φορες με τετοια θεματα. Επιπλεον πολλοι ειναι οι δασκαλοι και οι καθηγητες που απο την πληρη αγνοια τους δεν μπορουν για διακρινουν αν ενα παιδι εχει δυσλεξια ή απλα δεν διαβαζει. Φρικη ειναι ολο αυτο !
the greek
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Μαρ 22, 2011 1:29 am
Επικοινωνία:

Δυσλεξία και στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από the greek »

Παιδια αν εισαι δυσλεκτικος γινεται ν σε κοψουν;
ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Τετ Μάιος 26, 2010 8:43 pm
Τοποθεσία: υψηλη :P
Ενδιαφέροντα: - free running -
Επάγγελμα: kommanto junior
Επικοινωνία:

Δυσλεξία και στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93 »

Ναι
Την ΠΟΛΗ που μου πήρανε εγώ την θέλω πίσω να μπω μεσ'την ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ και να την λειτουργήσω και μονο τότε ο ΘΕΟΣ την ΠΟΛΗ θα φωτίσει και ο ΥΜΝΟΣ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ παντου θα απειχήσει!!!
the greek
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Μαρ 22, 2011 1:29 am
Επικοινωνία:

Δυσλεξία και στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από the greek »

Αρα ο αδερφος μου δεν εχει σχεδον καμια πιθανοτητα Φετος να τον περασουν! ΚριμαΕικόνα πολυ κριμα!
the greek
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Μαρ 22, 2011 1:29 am
Επικοινωνία:

Δυσλεξία και στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από the greek »

Και τωρα αυτο το παιδι που δν ειχε δηλωσει καποια αλλη σχολη τι μπορει να κανει; Να ξαναδωσει πανελληνιες για καποια σχολη που δεν θα του αρεσει; ΝΡΟΠΗ!
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Δυσλεξία και στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από Greek_Army »

Έπρεπε να φροντίσει και να γνωρίζει ότι με το πρόβλημα που έχει δεν μπορεί να δηλώσει στρατιωτικές σχολές, φυσικά όταν κάνει το μηχανογραφικό μπορεί να δηλώσει άλλες σχολές

Vassilis63
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Δευ Μαρ 07, 2011 12:59 am
Τοποθεσία: Agia Paraskevi
Επικοινωνία:

Δυσλεξία και στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από Vassilis63 »

Ναι φοβερό... Πρόβλημα η δυσλεξία στο στρατό... Πως να υπερασπιστείς την ασφάλεια της χώρας αν κάνεις ορθογραφικά λάθη; Σε μια γλώσσα που έχει 5 (ι) ας μην βάλουμε τα (ε) και τα (ο) ... Έλεος, άντε να χαθούν όλοι τους, άχρηστο κράτος.Εικόνα
billaras
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 19, 2009 9:30 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Δυσλεξία και στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από billaras »

Ρε παιδια ξερω σαχλη ερωτηση
παιζει αν εκει ποu ξερω ειμαι αγχωμενος και κανω κανα σαρδαμ να μου πουν "εχεις δυσλεξια φυγε";

Black_Knight
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 01, 2010 5:27 pm
Επάγγελμα: Στρατιωτικός
Επικοινωνία:

Δυσλεξία και στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από Black_Knight »

Τι παθατε ολοι; Εγω τουλάχιστον δεν θέλω να βλέπω συναδελφους μου με δυσλεξια. Ελεος δηλαδη...

Αυτοι θα πρεπει να γινουν ηγετες και να εχουν καθηκοντα πανω σε ατομα...

billaras έγραψε:Ρε παιδια ξερω σαχλη ερωτηση
παιζει αν εκει ποu ξερω ειμαι αγχωμενος και κανω κανα σαρδαμ να μου πουν "εχεις δυσλεξια φυγε";



όχι.

"And so I become a knight of the Kingdom of Dreams and Shadows!"
Vassilis63
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Δευ Μαρ 07, 2011 12:59 am
Τοποθεσία: Agia Paraskevi
Επικοινωνία:

Δυσλεξία και στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από Vassilis63 »

Για όσους δεν γνωρίζουν τα άτομα με δυσλεξία κατά κανόνα είναι άτομα με υψηλό δείκτη νοημοσύνης πάνω από το μέσο όρο. Εγώ προσωπικά θα Προτιμούσα έναν τέτοιο Διοικητή (η δυσλεξία δεν στερεί ηγετικές ικανότητες, απεναντίας) από έναν άλλο που το κεφάλι του έχει άχυρο αλλά δεν κάνει ποτέ κανένα ορθογραφικό λάθος.
Black_Knight
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 01, 2010 5:27 pm
Επάγγελμα: Στρατιωτικός
Επικοινωνία:

Δυσλεξία και στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από Black_Knight »

Vassilis63 έγραψε:Για όσους δεν γνωρίζουν τα άτομα με δυσλεξία κατά κανόνα είναι άτομα με υψηλό δείκτη νοημοσύνης πάνω από το μέσο όρο. Εγώ προσωπικά θα Προτιμούσα έναν τέτοιο Διοικητή (η δυσλεξία δεν στερεί ηγετικές ικανότητες, απεναντίας) από έναν άλλο που το κεφάλι του έχει άχυρο αλλά δεν κάνει ποτέ κανένα ορθογραφικό λάθος.


Γιατι πήγες στο άκρο; Ειπα εγω οτι προτιμω εναν ηλίθιο;

Βρες μια μελέτη - απόδειξη γι αυτό που λες ότι ειναι κατα κανονα πιο εξυπνοι οι δυσλεκτικοι.

Εχουνε μια εγκεφαλικη δυσλειτουργια και τίποτα άλλο.

Και η δυσλεξια δεν είναι μόνον στην ορθογραφία.

"And so I become a knight of the Kingdom of Dreams and Shadows!"
Vassilis63
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Δευ Μαρ 07, 2011 12:59 am
Τοποθεσία: Agia Paraskevi
Επικοινωνία:

Δυσλεξία και στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από Vassilis63 »

Black_Knight έγραψε:
Vassilis63 έγραψε:Για όσους δεν γνωρίζουν τα άτομα με δυσλεξία κατά κανόνα είναι άτομα με υψηλό δείκτη νοημοσύνης πάνω από το μέσο όρο. Εγώ προσωπικά θα Προτιμούσα έναν τέτοιο Διοικητή (η δυσλεξία δεν στερεί ηγετικές ικανότητες, απεναντίας) από έναν άλλο που το κεφάλι του έχει άχυρο αλλά δεν κάνει ποτέ κανένα ορθογραφικό λάθος.


Γιατι πήγες στο άκρο; Ειπα εγω οτι προτιμω εναν ηλίθιο;

Βρες μια μελέτη - απόδειξη γι αυτό που λες ότι ειναι κατα κανονα πιο εξυπνοι οι δυσλεκτικοι.

Εχουνε μια εγκεφαλικη δυσλειτουργια και τίποτα άλλο.

Και η δυσλεξια δεν είναι μόνον στην ορθογραφία.



Δεν είπα ότι είναι πιο έξυπνοι από τους άλλους ανθρώπους, είπα απλά ότι δεν είναι άτομα με χαμηλό δείκτη νοημοσύνης. Η δυσλεξία παρουσιάζεται σε άτομα με υψηλή νοημοσύνη και περισσότερο σε αγόρια παρά σε κορίτσια σε αναλογία 4 προς 1. Διάβασε ένα οποιοδήποτε άρθρο για δυσλεξία και θα το διαπιστώσεις.

Ρίξε μια ματιά στην παρακάτω λίστα και σίγουρα θα δεις και έξυπνα άτομα και ηγέτες, όλοι τους δυσλεκτικοί : Αϊνστάιν, Έντισον, Λεονάρντο Ντα Βίντσι,Kέννεντυ, Τσώρτσιλ, Τομ Κρουζ, Σ. Σταλόνε, Τζον Λένον, Γ. Ντίσνεϊ, Πικάσσο, κλπ.

Που θέλω να καταλήξω με όλα αυτά... ; Στην εθνική άμυνα της χώρας μας δεν περισσεύει κανείς και όταν η πολιτεία πρέπει να διαλέξει τους καλύτερους πρέπει το καλάθι των επιλογών της να είναι γεμάτο και όχι κουτσουρεμένο.

Δυστυχώς πολλά μυαλά έφυγαν στο εξωτερικό και διέπρεψαν ενώ εδώ με τις αναχρονιστικές αντιλήψεις που επικρατούν για την δυσλεξία τους θεωρούσαν απλά κακούς μαθητές (κουμπούρες).

Τέλος η άποψή μου είναι ότι το Υπουργείο Εθνικής Άμυνας θα πρέπει να αναθεωρήσει κάποια πράγματα ώστε στο μέλλον να εξακολουθούμε να υπερέχουμε ποιοτικά από τους απέναντι οι οποίοι βελτιώνονται συνεχώς και εμείς απλά επαναπαυόμαστε.

Vassilis63
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Δευ Μαρ 07, 2011 12:59 am
Τοποθεσία: Agia Paraskevi
Επικοινωνία:

Δυσλεξία και στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από Vassilis63 »

Στα άτομα με δυσλεξία δουλεύει το δεξιό ημισφαίριο του εγκεφάλου πιο πολύ. Και έτσι ο φανταστικός του κόσμος με εικόνες (σαν ταινία) δουλεύει τέλεια. Η λεκτική ανάπτυξη, όσο αφορά την ανάγνωση και τη γραφή, μένει πίσω.

Λόγω της δυσλεξίας τους, ο Albert Einstein και ο Walt Disney με τον τρόπο τους, δημιούργησαν έναν φανταστικό κόσμο. Πρώτα στο μυαλό τους και μετά εξωτερίκευσαν τις ιδέες τους. Ο ένας με καινούριες θεωρίες, ο άλλος με κινούμενα σχέδια.Και οι δυο ήταν οι χειρότεροι μαθητές στο δημοτικό και στο γυμνάσιο. Ελάχιστα άτομα κατάλαβαν την αξία τους, όταν ήταν μαθητές.

Black_Knight
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 01, 2010 5:27 pm
Επάγγελμα: Στρατιωτικός
Επικοινωνία:

Δυσλεξία και στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από Black_Knight »

Τελος πάντων, άποψη σου ειναι. Πάντως ο Άινσταιν ποτέ δεν θα μπορούσε να είναι ένας ηγέτης στο Στρατό!

Εγώ μιλάω περισσότερο για την δυσλεξία όταν μιλάς...

"And so I become a knight of the Kingdom of Dreams and Shadows!"
catherine

Δυσλεξία και στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από catherine »

Παιδια αν δωσουμε πανελληνιες ως δυσλεκτικοι εχουμε προβλημα εισαγωγης μετα σε ΣΥΔ 'Η ΣΤΥΑ?
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες