Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Dargal
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 386
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2009 8:50 pm
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Dargal »

Γεια χαρά, παρουσιάζομαι αυριο στο κέντρο και έμαθα πως δικαιούμαι κατ'εξαίρεση μετάθεση. Διάβασα ασφαλώς πως χρειάζεται να κάνεις 1 μηνα παραμεθόριο και μετά απο μέρες έρχεται η μετάθεση. Δηλαδή βαριά, βαριά ισως πάρει και 2μηνο-3μηνο ολη η ιστορία, μετα το κέντρο.Η ερώτηση μου είναι :

α) χωρίς βύσμα, να μην περιμένω πολλά ;

β) λέγοντας ''κοντα στον τόπο κατοικίας'' και δεδομένου οτι αυτη είναι η Αθήνα, μπορεί να με φέρουν και Αυλώνα πχ. Ή εννοείται μεσα στα όρια του νομού Αττικής ;

Ευχαριστώ,

cuervo

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από cuervo »

Και η Αυλώνα στο Νομό Αττικής ανήκει και χωρίς βύσμα μια χαρά θα είναι να πας Αυλώνα από το να πας σε τίποτα ΓΕΕΘΑ και να σε χώνουν τα βύσματα.
Dargal
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 386
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2009 8:50 pm
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Dargal »

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Για την 1η ερώτηση, γνωρίζουμε κάτι ; Εαν δηλαδή κάποιος έχει τα κριτήρια για την κατ'εξαίρεση, είναι απόλυτο το οτι θα τον μεταθέσουν ή αν παράλληλα δεν έχεις βύσμα, δεν έχεις πολλές πιθανότητες (και ας πληρούν τα κριτήρια) ;
cuervo

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από cuervo »

Dargal έγραψε:Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Για την 1η ερώτηση, γνωρίζουμε κάτι ; Εαν δηλαδή κάποιος έχει τα κριτήρια για την κατ'εξαίρεση, είναι απόλυτο το οτι θα τον μεταθέσουν ή αν παράλληλα δεν έχεις βύσμα, δεν έχεις πολλές πιθανότητες (και ας πληρούν τα κριτήρια) ;


Την μετάθεση δεν τη χάνεις, απλά τα χαρτιά θα πρέπει να τα προσκομίσεις όσο πιο γρήγορα μπορείς.

Άβαταρ μέλους
nikos01
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 03, 2015 11:50 pm
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από nikos01 »

Παιδιά καλημέρα πήγα θηβα τελικά όλα καλά όλα μια χαρά περνάμε τέλεια εκεί μέσα, ήρθε όμως η ώρα της ορκωμοσίας τώρα καθόμαστε σπίτια μας, απλά θέλω να ρωτήσω έκανα τα χαρτιά μου για κατά εξαίρεση μετάθεση με δώσανε ένα χαρτάκι ότι εγκρίθηκαν τα χαρτιά έχει και σφραγίδες και τώρα λέει θα πάνε στο ΓΕΣ για έγκριση τώρα που θα πάμε πίσω την τετάρτη εγώ θα είμαι στον τόπο μου θεσσαλονικη; Ή θα είμαι σε κανένα νησί; Τα χαρτιά ήταν για λόγους ανεργίας και μηδενικό εισόδημα δεν δουλεύει κανένας και είμαι μόνο εγώ ένα παιδί
ziaba
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 22, 2014 4:30 pm
Τοποθεσία: Παντού
Επάγγελμα: Βοηθός χειριστή πριονοκορδέλας
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από ziaba »

Δισκολα αλλά μπορεις να ξανακανεις τα χαρτιά σου όταν θα σαι νησι ή ευρο μετα τα σπεν και την ειδικότητα
Πολίτης !!!336 !!!
Άβαταρ μέλους
nikos01
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 03, 2015 11:50 pm
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από nikos01 »

Γιατί δύσκολα; Αφού έχουνε εγκριθεί τα χαρτιά μου τα έδωσα από την πρώτη μέρα που πήγα
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ_Τ
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Οκτ 07, 2015 3:45 pm
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ_Τ »

george έγραψε: Γεια σας παιδιά, σημερα πηρα αδεια ορκομωσιας απο τον Αυλωνα. Κατεθεσα τα χαρτια μου για κατ'εξαιρεση λόγο πρόσφατου θανάτου γονέα (10 μήνες έχει), και από τον Αυλώνα μου δώσανε ενα χαρτάκι οτι έχουν πάει τα χαρτιά μου στο ΓΕΣ απο αυτούς. Μηπως μπορει να μου πει κάποιος αν θα παώ κατευθειαν στην πολη μου, η θα περάσω και απο άλλο στρατόπεδο;
Έχοντας υπόψη τα παραπάνω, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Την αίτηση για κατ' εξαίρεση μετάθεση την κάνουμε στην μονάδα που θα μας στείλουν μετά την ορκωμοσία ή μπορούμε να την κάνουμε και στο κέντρο πριν την ορκωμοσία. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Dargal
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 386
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2009 8:50 pm
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Dargal »

Μπορείς να καταθέσεις τα χαρτιά σου στο κέντρο (και είναι προτιμότερο απ'ότι στην μονάδα - για αυτό κοιτα να τα έχεις έτοιμα, όταν παρουσιαστείς).
Ηλίας

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Ηλίας »

Καλησπέρα παιδιά. Έχω μια απορία σχετικά με τα δικαιολογητικά για κατ'εξαίρεση μετάθεση. Ο πατέρας μου λόγω υψηλού σακχάρου έχει χρόνια νεφρική ανεπάρκεια,3 εγκεφαλικά, είναι τυφλός και κινητικα ανάπηρος (καθηλωμένος σε ειδικό κρεβάτι). Έχω όλα τα δικαιολογητικά από εισαγωγές του σε κρατικά νοσοκομεία που πιστοποιούν τα παραπάνω, αλλά σε κανένα δεν αναφέρεται ποσοστό αναπηρίας. Στο ασκληπιείο Βουλας μου είπαν πως ΟΙ ΜΟΝΟΙ που μπορούν να βγάλουν ποσοστό είναι το Κ. Ε. Π. Α. Αλλά η απόφαση μπορεί να κάνει να βγει και πάνω από 5 μήνες. Το κακό είναι ότι Μάρτη μπαίνω. Ξέρει μήπως κανείς αν αυτά που έχω αρκούν ή πρέπει να κάνω και κάποια άλλη ενέργεια. Είναι αρκετά ΕΠΕΙΓΟΝ ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
Fns33
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 07, 2016 8:44 pm
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Fns33 »

Χαιρετε,
Αυτη την στιγμη ειμαι φοιτητης, εχασα τον πατερα μου τον Απριλιο του 2015 και θελω να ρωτησω τι συμβαινει στην κατ' εξαιρεση μεταθεση οσο αναφορα την περιπτωση μου με τα στοιχεια που σας εδωσα, ξερω οτι υπαρχει καποιο χρονικο οριο, αυτο ειναι για να καταθεσω τα δικαιλογητικα ή για να ξεκινησω την θυτεια μου μεσα σε αυτο το χρονικο οριο ωστε να υφιστανται η κατ εξαιρεση μεταθεση ;

Ευχαριστω.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από dn24 »

Fns33 έγραψε: Χαιρετε, Αυτη την στιγμη ειμαι φοιτητης, εχασα τον πατερα μου τον Απριλιο του 2015 και θελω να ρωτησω τι συμβαινει στην κατ' εξαιρεση μεταθεση οσο αναφορα την περιπτωση μου με τα στοιχεια που σας εδωσα, ξερω οτι υπαρχει καποιο χρονικο οριο, αυτο ειναι για να καταθεσω τα δικαιλογητικα ή για να ξεκινησω την θυτεια μου μεσα σε αυτο το χρονικο οριο ωστε να υφιστανται η κατ εξαιρεση μεταθεση ; Ευχαριστω.
Καλώστον φίλο, αν θέλετε παιδιά, να μας λέτε και το μικρό σας όνομα, ωστε να έχουμε μια πιο φιλική επικοινωνία. Οι ερωτήσεις σου, είναι ολες απαντημένες στις προηγούμενες σελίδες τόσο αυτού του νήματος, οσο και άλλων topics που έχει απαντηθεί πολλάκις για το πότε να καταθέσεις τα διακιολογητικά.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
Fns33
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 07, 2016 8:44 pm
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Fns33 »

dn24 έγραψε:
Fns33 έγραψε: Χαιρετε, Αυτη την στιγμη ειμαι φοιτητης, εχασα τον πατερα μου τον Απριλιο του 2015 και θελω να ρωτησω τι συμβαινει στην κατ' εξαιρεση μεταθεση οσο αναφορα την περιπτωση μου με τα στοιχεια που σας εδωσα, ξερω οτι υπαρχει καποιο χρονικο οριο, αυτο ειναι για να καταθεσω τα δικαιλογητικα ή για να ξεκινησω την θυτεια μου μεσα σε αυτο το χρονικο οριο ωστε να υφιστανται η κατ εξαιρεση μεταθεση ; Ευχαριστω.
Καλώστον φίλο, αν θέλετε παιδιά, να μας λέτε και το μικρό σας όνομα, ωστε να έχουμε μια πιο φιλική επικοινωνία. Οι ερωτήσεις σου, είναι ολες απαντημένες στις προηγούμενες σελίδες τόσο αυτού του νήματος, οσο και άλλων topics που έχει απαντηθεί πολλάκις για το πότε να καταθέσεις τα διακιολογητικά.

Φανη με λενε, χαρηκα.
Αυτο που με ενδιαφερει βασικα ειναι να μαθω για ποσο καιρο ισχυει η κατ εξαιρεση για θανατο γονεα, ειναι
για 2 χρονια οπως λεει εδω https://katataxi.army.gr/el/content/dikaiologitika-gia-katigories-koinonikon-provlimaton-0
ή για 1 χρονο οπως λεει εδω http://www.army.gr/files/File/do8files/09_Kathgories_kat_e3airesh_meta8esewn_gia_koinwnikoys_logoys_KEIMENO.pdf

Ειναι σημαντικο αυτο για μενα γιατι αν ισχυει για 2 χρονια, να κανω διακοπη των σπουδων μου και να παω στρατιωτης για να εκμεταλευτω το δικαιωμα της κατ εξαιρεσης μεταθεσης, αν ειναι για 1 χρονο, μιας και ο πατερας μου πεθανε τον απριλιο του 2015, δεν εχει νοημα να διακοψω τις σπουδες μου τωρα αφου τελειωνει η διορια, οποτε θα παω στρατο κανονικα οταν παρω πτυχιο
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από dn24 »

Fns33 έγραψε: Φανη με λενε, χαρηκα. Αυτο που με ενδιαφερει βασικα ειναι να μαθω για ποσο καιρο ισχυει η κατ εξαιρεση για θανατο γονεα, ειναι για 2 χρονια οπως λεει εδω https://katataxi.army.gr/el/content/dikaiologitika-gia-katigories-koinonikon-provlimaton-0ή για 1 χρονο οπως λεει εδω http://www.army.gr/files/File/do8files/09_Kathgories_kat_e3airesh_meta8esewn_gia_koinwnikoys_logoys_KEIMENO.pdfΕιναι σημαντικο αυτο για μενα γιατι αν ισχυει για 2 χρονια, να κανω διακοπη των σπουδων μου και να παω στρατιωτης για να εκμεταλευτω το δικαιωμα της κατ εξαιρεσης μεταθεσης, αν ειναι για 1 χρονο, μιας και ο πατερας μου πεθανε τον απριλιο του 2015, δεν εχει νοημα να διακοψω τις σπουδες μου τωρα αφου τελειωνει η διορια, οποτε θα παω στρατο κανονικα οταν παρω πτυχιο
Λοιπόν Φάνη. Το έψαξα αρκετά καλά, και είναι 1 το έτος. Όμως, εισαι υποχρεωμένος να το ρωτήσεις στο στρατολογικό γραφείο που ανήκεις.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
Fns33
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 07, 2016 8:44 pm
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Fns33 »

dn24 έγραψε:
Fns33 έγραψε: Φανη με λενε, χαρηκα. Αυτο που με ενδιαφερει βασικα ειναι να μαθω για ποσο καιρο ισχυει η κατ εξαιρεση για θανατο γονεα, ειναι για 2 χρονια οπως λεει εδω https://katataxi.army.gr/el/content/dikaiologitika-gia-katigories-koinonikon-provlimaton-0ή για 1 χρονο οπως λεει εδω http://www.army.gr/files/File/do8files/09_Kathgories_kat_e3airesh_meta8esewn_gia_koinwnikoys_logoys_KEIMENO.pdfΕιναι σημαντικο αυτο για μενα γιατι αν ισχυει για 2 χρονια, να κανω διακοπη των σπουδων μου και να παω στρατιωτης για να εκμεταλευτω το δικαιωμα της κατ εξαιρεσης μεταθεσης, αν ειναι για 1 χρονο, μιας και ο πατερας μου πεθανε τον απριλιο του 2015, δεν εχει νοημα να διακοψω τις σπουδες μου τωρα αφου τελειωνει η διορια, οποτε θα παω στρατο κανονικα οταν παρω πτυχιο
Λοιπόν Φάνη. Το έψαξα αρκετά καλά, και είναι 1 το έτος. Όμως, εισαι υποχρεωμένος να το ρωτήσεις στο στρατολογικό γραφείο που ανήκεις.

Μαλιστα οκ ευχαριστω για τον χρονο σου, θα ρωτησω και εγω!

Επισης, θελω να ρωτησω αν δικαιουμαι καποια μεταθεση λογο της μειωμενης μου θητειας εξαιτιας θανατου γονεα (επειδη κατι πηρε το ματι μου στο forum).
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης