Θάλασσας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
kampf
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 823
Εγγραφή: Παρ Αύγ 07, 2009 4:01 pm
Επικοινωνία:

Θάλασσας

Δημοσίευση από kampf »

Τις γνωριζω ολες αυτες τις ιστοριες και σιγουρα υπαρχουν κ αλλες που δεν θα βγουν ποτε προς τα εξω.
"Αδελφοί, εν τη κρισίμω ταύτη περιστάσει μόνον ένδοξον θάνατον πρέπει να ευχόμεθα" Γ. Ολύμπιος
ΝΕΜΕΣΙΣ
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 1:29 am
Τοποθεσία: ΕΛ-ΛΑΣ
Επικοινωνία:

Θάλασσας

Δημοσίευση από ΝΕΜΕΣΙΣ »

kampf εαν γνωριζεις τπτ επιπλεον για την εποχη Ιμια η και αλλες ιστοριες μοιρασου τις κι εδω.
καλο ειναι να τις μαθενει ο κοσμος για να ανεβενει και λιγο το ηθικο. Οχι να νομιζουμε παντα πως μας ταπεινωνουν οι απεναντι
ΕΛΥΛΗΘΕΝ Η ΩΡΑ, ΙΝΑ ΔΟΞΑΣΘΕΙ Ο ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Θάλασσας

Δημοσίευση από Rafale »

ΝΕΜΕΣΙΣ έγραψε:kampf εαν γνωριζεις τπτ επιπλεον για την εποχη Ιμια η και αλλες ιστοριες μοιρασου τις κι εδω.
καλο ειναι να τις μαθενει ο κοσμος για να ανεβενει και λιγο το ηθικο. Οχι να νομιζουμε παντα πως μας ταπεινωνουν οι απεναντι
Σας ενημερωνω οτι για τα ιμια υπαρχει ιδη επιμερους θεμα μεσα στη θεματολογια "ιστορικες διαδρομες"
ΝΕΜΕΣΙΣ
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 1:29 am
Τοποθεσία: ΕΛ-ΛΑΣ
Επικοινωνία:

Θάλασσας

Δημοσίευση από ΝΕΜΕΣΙΣ »

Δεν το γνωριζα ειμαι νεος στο domain. Καλησπερα επισης:)
ΕΛΥΛΗΘΕΝ Η ΩΡΑ, ΙΝΑ ΔΟΞΑΣΘΕΙ Ο ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ
spirosgiapros
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 352
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 07, 2009 2:03 am
Τοποθεσία: Nowhere
Ενδιαφέροντα: Στρατ/κές-Αστ/κές Επιχειρήσεις
Επάγγελμα: Υπαξ/κός ΛΣ
Επικοινωνία:

Θάλασσας

Δημοσίευση από spirosgiapros »

Θαλασσας... Θαλλασσας... Υπηρετησα υπο τις διαταγες του το 94 στο ΚΕΕΔ...

η ιστορια με τα αυτια... Φημολογουταν στο ΚΕΕΔ οτι βρισκονται στο γραφειο του σε μια γυαλα σε ενα υγρο σαν φωτιστικο οινοπνευμα αλλα πιο ανοιχτοχρωμο...

αλλη μια ιστορια που ακουγοταν τοτε στο ΚΕΕΔ [αλλα με πολλα ερωτηματικα] ηταν για μια ντισκο που υπηρχε δεξια στην μεγαλη ευθεια πριν την κεντρικη πυλη

καποιοι εφεδροι εμπλεξαν σε φασαρια και φαγανε κατι ψιλες γιατι τους την ''επεσε'' ολο το μαγαζι [δεν ξερω τι κανετε οι εφεδροι σημερα αλλα τις παλιες εποχες οι εφεδροι ηταν πολυ ερωτιαρηδες με τις ντοπιες και οι ντοπιες ερωτευμενες με τα ΚΟΜΑΝΤΑ και ο κοσμος στραβωνε]

γυρισανε με εμφανη σημαδια φασαριας μεσα ειδοποιηθηκε ο ΑΥΔΜ και τελικα ολο το ΚΕΕΔ εκανε ντου στη ντισκο

φημολογουταν οτι ενεπλακηκε και ο θαλασσας

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ η ιστορια με την ντισκο ηταν πιο παλια απο εμενα και δεν μπορω να την επιβεβαιωσω καθως δεν γνωρισα καποιον που να συμμετειχε για να το επιβεβαιωσει

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος spirosgiapros την Παρ Μάιος 14, 2010 7:02 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ASTAKOS

Θάλασσας

Δημοσίευση από ASTAKOS »

Εκτος εμου και του θεου θεσεις για καμψης λαβατε (το ελεγε και επερνε και ο δυκ και ο υποδυκ)
osst
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 27, 2010 3:50 am
Επικοινωνία:

Θάλασσας

Δημοσίευση από osst »

Τον Θάλασσα τον είχα διοικητή μοίρας (αντ/χη) το 93 στο Πεύκο, με διοικητή κέντρου τον Γλεντζέ. Ηταν ένα όνομα θρύλος, λεπτός, μυώδης, κομάντο με τα όλα του.

Εχουμε πάει για βολή στο καντήλι (πεδίο βολής), και μετά το τέλος της άσκησης, κάναμε τσιγαράκι. Μας βλέπει, μας φωνάζει να πάμε κοντά του, λέμε την βάψαμε τώρα. Μας ζητάει ένα τσιγάρο, δήθεν για τράκα. Του κόβει το φίλτρο, το μοιράζει στα 3 και μας το δίνει να το μασίσουμε αλλά όχι να το καταπιούμε. Δηλητήριο. "Τώρα θα ξανακαπνίσετε ρε; "μας λέει

Μια άλλη φορά πάλι στο καντήλι για ρίψη χειροβομβίδας. Βγάζει το πλαστικό κάλυμα μιας αμυντικής, τραβάει την περόνη και την κράταγε στα χέρια του για κανα τέταρτο, μέχρι να τελειώσει τη θεωρία. Είχαμε τρελαθεί.

Η ιστορία με τα αυτιά είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΛΗΘΙΝΗ. Φιλαράκι που υπηρετούσαμε μαζί ήταν οδηγός του και πήγαινε κάθε μέρα στο γραφείο του για να τον πάρει και τα έβλεπε. Σε μια γυάλα τα είχε με φορμόλη.

Αληθινή είναι και η ιστορία με την ντίσκο,300-500 μέτρα απο την πύλη του στρατοπέδου. Μονο που απο ότι ξέρω δεν πήγε όλο το ΚΕΕΔ αλλά τα ΛΥΒ (λόχος υποψήφιων βαθμοφόρων) και ότι υπήρχε στο μαγαζί βρέθηκε απέναντι στην θάλασσα. Την άλλη μέρα δε, βάζει σε ένα τζιπάκι ένα πολυβόλο και έκανε βόλτες σε όλη στην Ν. Πέραμο, για να δώσει ένα ξεκάθαρο μήνυμα. Δύο στερήσεις βαθμού είχε και δεν καταλάβαινε τίποτα.

Οταν ήταν στον Εβρο, συνήθιζε να περπατάει στην γέφυρα μέχρι τη γραμμή, το σύνορο, ο Τούρκος σκοπός ώς ώφειλε έκανε παρουσιάστε Και τον άφηνε εκεί για καμμιά ώρα να λιώνει και μετά έφευγε. ΑΠΑΙΧΤΟΣ.

fideas emk
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 5:51 pm
Επικοινωνία:

Θάλασσας

Δημοσίευση από fideas emk »

Τώρα που μιλάμε για θρύλους των καταδρομών το Θαλασσα δεν τον ξέρω (μόνο σαν όνομα) ξερω όμως το γιό. Ρε φίλε που αναφερες το Γλεντζέ το θυμάσαι καθόλου; Ο Γλεντζές μαζί με τον Θαναση Γαληνό είναι οι πιο θρυλικοί καταδρομείς του '74 και αυτοι που κανανε τις περισότερες νίλες στους Τουρκους... Μπήκανε στο στρατοπεδο τουρκων αλεξιπτωτιστων στον πενταδακτυλο κτλ κτλ κτλ (τους μαμισανε τα πρεκια). Δυστυχως το Γλεντζέ δεν τον πετυχα αλλά το Στρατηγό Γαληνο είχα την τιμή να είμαι σε μικρο άγημα που ήρθε με πολιτικά στη Ρεντίνα λίγο πριν απολυθω Και είναι ακόμα ευσταλής, ψηλόλιγνος γνήσιο καταδρομικό κορμί ακόμα και στα 60 φεύγα του... Νομίζω είναι πρόεδρος της ομοσπονδίας ειδ δυναμεων και ως τέτοιος ήρθε εκεί.

Μιας και μιλάμε για θρύλους των καταδρομων πέρα απο τους πολύ παλιούς θα ήθελα να αναφέρω και το Δημητρη Ραπτη που έτυχε και βρήκα μερικά βιντεακια του εδω. ΕΔΕΣίτης του 42-44, ΛΟΚατζής του 47-49, πεζικάριος στη Κορεα, και κομμάντο το 64 στις μαχες τις Κυπρου (τις πρωτες). Ιδρυτής των αλεξιπτωτιστων κτλ κτλ κτλ... http://prasinosmperes.gr/gr/content/&tid=121

Αυτός ήταν δκτης του πατερα φιλου μου (ΛΟΚατζης ο πατερας) Που μου έλεγε οτι τα ΛΟΚ ήταν πιο αγρια και απο τα ΟΥΚ τοτε... (το 70) και μου αναφερε περιστατικο δε θυμαμαι την πολη που βγηκε μετα η μοίρα με το Ραπτη (σε μπουζουξιδικο νομιζω) και. Το κλείσανε. Την αλλη μερα στις εφημεριδες κτλ Το μαγαζι δε λειτουργησε για καμποσο καιρο... Φαρ ουέστ εγινε μεσα...

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fideas emk την Σάβ Φεβ 27, 2010 8:50 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
osst
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 27, 2010 3:50 am
Επικοινωνία:

Θάλασσας

Δημοσίευση από osst »

Ο Γλεντζές ήταν στην Λευκωσία το 74 στην ΕΛΔΥΚ και αυτοί κράτησαν τα αεροδρόμιο. Απο τότε του έκλεισε η φωνή, απο τις κραυγές που έβγαζε και είχε πρόβλημα, δεν μπορούσε να φωνάξει. Αλλά υπήρχε ο Θάλασσας και φώναζε για 10. Πρός το τέλος μας είχαν αποσπάσει στα ΚΑΑΥ, στον ΑΓ. ΑΝΔΡΕΑ, για την φύλαξη του Αρσένη τη νύχτα και την ημέρα ώς ναυαγοσώστες στις εκεί παραλίες. Θυμάμαι τον Θάλασσα μαζί με τον υιό του (θα ήταν τότε 9-10 χρονών) να του μαθαίνει πώς κολυμπάνε τα βατράχια, με το πλάϊ και τα χέρια μέσα στο νερό για να μην κάνει θόρυβο.

Το να έχεις όμως διοικητές στο Πεύκο ταυτόχρονα Γλεντζέ και Θάλασσα ήταν λίγο χλωμό.

Αγαπημένη του φράση όντως ήταν το "πλήν εμού και του Θεού θέσεις για κάμψεις", όπως επίσης όταν σου μίλαγε και του απαντούσες "διατάξτε", έλεγε "νέος, άμα σε διατάξω θα ρέψεις". Να`σαι καλά, όπου και να`σαι αρχηγέ.

hetfield
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Δευ Δεκ 08, 2008 6:25 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Θάλασσας

Δημοσίευση από hetfield »

αβτζ έγραψε: Συγκεκριμενα στο πεταλιδι


Πως τον λενε, εγω στο πεταλίδι μενω.
hetfield
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Δευ Δεκ 08, 2008 6:25 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Θάλασσας

Δημοσίευση από hetfield »

αβτζ έγραψε:Διαβασε μια αλλη την οποια ξερω πρωσοπικα και 2 πρωταγωνιστες το 1969 μια ομαδα καταδρομων εκτελοντας περιπολια μπηκε στα βουλγαρικα εδαφη και πεφτει σε ενεδρα οπου δεχεται πυρα και σκοτωνονται 3 τραυματιζονται 4 μεσα στους οποιους ειναι ο ενας που ξερω ο οποιος μενει στην καλαματα και ειχε δεχτει 3 σφαιρες επειτα απο 1 μηνα καταδρομεας λοχαγος ζητησε να του υποδειξουν την τοποθεσια για να ριξει λουλουδια οντως του παραχωριθηκε τζιπ με οδηγο [ο αλλοςπου γνωριζω] τον πηγε στο σημειο οπου εντοπισαν φυλακιο το βραδυ της ιδιας μερας το φυλακιο ανατιναχτηκε μαζι με την φρουρα του.



Αυτον απο την καλαματα τον ξερω πολυ καλα, τον γνωριζω 10 χρονια. Αλλα ποτε δεν μου ειπε κατι τετοιο. Μου εχει Πει οτι τραυματιστεικαι μετα απο πτωση απο αλεξηπτοτο πανω σε βραχεια. Ειναι 60+ χρονων και ακομα ζει σαν καταδρομεας !

*Η απαντιση μου συνδεεται με τα αλλα 2 σχολεια του Αβτζ στο θεμα αυτο.
Πεζοναύτης!

Θάλασσας

Δημοσίευση από Πεζοναύτης! »

Ας πω και εγώ τη δική μου εμπειρία...

Είμαι Πεζοναύτης 307 σειρά 09 Β ΕΣΣΟ. Απολύθηκα στις 18 Μαρτίου απο την έδρα της Ταξιαρχείας στον Βόλο. Είχα την τιμή να υπηρετήσω ένα διάστημα της θητείας μου και στο 575 Τάγμα Πεζοναυτών στη Αυλώνα Αττικής. Ειχα Υπολοχαγό στο Τάγμα Μου τον Θάλασσα Δημήτριο. Γιος του μεγάλου Θάλασσα και ίδιος ο πατέρας του, σκύλος μαύρος! Αν φόρτωνε τρέχα να κριφτείς. Ήταν όμως και λεβέντης και σωστός σαν αξιωματικός.

Θυμάμαι στις φωτιές του καλοκαιριού που είμασταν σε επιφυλακή μιας ώρας, μιλάμε για συναγερμό σε επίπεδο ΤΑΕ (Τάγμα Άμεσης Επέμβασης), εγώ ήμουν ακόμα νέος δεν ήξερα που ακριβώς να πάω, είχα φορτωθεί πλήρη εξτρατευτικό φόρτο (κλιμάκιο Α και Β) και του παρουσιάζομαι για να τον ρωτήσω. Και λέω θα με πάρει απο τα μούτρα τώρα.

Τελικά μου είπε τί να κάνω και μετα μου λέει " Ψηλε μην πηγαίνεις ποτέ στα χαμένα! ΑΝ έχεις απορείες να με ρωτάς πάντα! ". Μετά μέσα Οκτώβρη περίπου ξανά ΤΑΕ και ήμασταν έτοιμοι να φύγουμε για τις πλημήρες στην Εύβοια. Βράδυ εκεί κατά τις 10 περίπου είχαμε μπει σε δρίες άμεσης επέμβασης και εμένα με είχε επιλέξει ο Θάλασσας στη Δρια του σαν Διαβιβαστής που ήμουνα για να καλύπτω τις επικοινωνίες με τον 9200. Είχε σηκώσει μια ψύχρα... Αλλά αυτός δεν καταλάβαινε τίποτα!

Τελευταία φορά που τον είδα πριν απολυθω τον ρώτησα αν οι ιστορίες είναι αληθεια και μου λέει " είναι όλα ΑΛΗΘΕΙΑ ψηλέ! Γίνονταν αυτά τότε! " Του είπα οτι ήταν τιμή μου που τον γνώρισα και του ευχήθηκα καλές προαγωγές , μου είπε "Χάρηκα που σε γνώρισα Ψηλέ! ".

Ένας τέτοιος αξιωματικός (μετά τη συνταξιοδότηση του) Χρειάζεται μεθαύριο να αναλάβει το Υπουργείο ΕΘνικής Άμυνας για να μπορέσει να κάνει κάτι καλό. Να φτιάξει έναν δυνατό στρατό!
Αμάντα

Θάλασσας

Δημοσίευση από Αμάντα »

Αυτό που ξέρω εγώ είναι οτι μιλάτε για τον πατέρα Θάλασσα. Ο γιός είναι τώρα στον Βόλο. Εκεί είναι και το αγόρι μου και μάλιστα όλοι λένε ότι του μοιάζει πολύ...
Εφεδρος Λοχιας

Θάλασσας

Δημοσίευση από Εφεδρος Λοχιας »

Μαγκες τον Θαλασσα τον συναντησα μια φορα... Και εμεινα κοκκαλο. Κοντος, αδυνατος 55αρης και με τις πουλαδες σκουριασμενες στο πετο του.

ΟΥΚ, ελευθεροπτωσας και Αμερικανικη πουλαδα. Μιλαμε δεν το εβαζε ο νους σου οτι ο Αντισυνταγματαρχης ειναι αυτος ο Θρυλος των Καταδρομων!

cristina
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: Τρί Μάιος 11, 2010 1:46 pm
Επικοινωνία:

Θάλασσας

Δημοσίευση από cristina »

Καποιοι τον κανανε θρυλο.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες