Τουρκικός επεκτατισμός

Ελληνοτουρκικά θέματα, βαλκάνια, εξωτερική πολιτική και διεθνείς σχέσεις
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Στρατηγός Άνεμο
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 08, 2009 11:08 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Τουρκικός επεκτατισμός

Δημοσίευση από Στρατηγός Άνεμο »

Αρχικά στάλθηκε αποMarkos_Hdi
Μόνο που εγώ δεν το ανέφερα για να πω αν έχουνε νικήσει ή όχι οι Τούρκοι. (αν και για μένα νίκη είναι)
Το είπα για να επιχειρηματολογήσω στο αν αυτή η κατάσταση μπορεί ή όχι να μας κάνει να αποφανθούμε, εαν είναι ή δεν είναι καλά εκπαιδευμένος ο τουρκικός στρατός. Αυτός που είναι καλά εκπαιδευμένος, σε αυτό που εκπαιδεύτικε θα είναι καλός αυτο είναι κανόνας της ζωής. Αυτό που μαθαίνεις αυτό ξέρεις να κάνεις και καλά

Άρα... !

Στρατηγός Άνεμο
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 08, 2009 11:08 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Τουρκικός επεκτατισμός

Δημοσίευση από Στρατηγός Άνεμο »

Όχι φίλε μου jrhellas δεν είναι υπερβολή το είχε πει ο εθνάρχης τους αυτό για τούρκους αξιωματικούς και έλληνες στρατιώτες και πολλά περιοδικά σχετικά με την άμυνα έχουν γράψει κατά καιρούςγια το συγκεκριμένο θέμα που αναφέρονται και σε εκθέσεις ξένων ειδικών
andybgr
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: Δευ Ιαν 12, 2009 12:34 pm
Επικοινωνία:

Τουρκικός επεκτατισμός

Δημοσίευση από andybgr »

Η μόρφωση νομίζω παίζει το μεγαλύτερο Ρόλο... οι έλληνες στρατιώτες είνια περισσότερο μορφωμένοι απο τους τούρκους και έχουν το πλεονέκτημα να χρησιμοποιησουν Οπλισμό υψηλής τεχνολογίας σε αντίθεση με τους τούρκους που λίγοι είναι αυτοί οι οποίοι θα μπορέσουν να χειριστούν τέτοιο εξοπλισμό...

η εκπαίδευση δε παίζει τόσο μεγάλο ρόλο, στην επιβίωση, για να βγείς νικητής απο μία μάχη η εκπαίδευση σου προσφέρει μόνο το 10% το υπόλοιπο 90% έρχετε απο την εξυπνάδα του στρατιώτη...

ο έλληνας στρατιώτης είναι αξιώμαχος επιδή είναι έξυπνος! μπορεί να επιβώσει και μόνος του στη μάχη σε αντίθεση με τον τούρκο στρατιώτη που αν σκοτωθεί ο αξιωματικός του θα τρέχει πανικόβλητος να κρυφτεί!

μην ξεχνάμε ο έλληνας στρατιώτης είναι ο μόνος στον κόσμο που είπε στοπ στις δυνάμεις του άξωνα, Και στο ανατολικό μπλοκ σε αντίθεση με όλα τα υπόλοιπα κράτη στον κόσμο που χάνανε τις μάχες με νικητή τον κομμουνισμό... πχ βιετναμ... Τους βγάλαμε και ασπροπρόσωπους στην κορέα, σε αντίθεση με την τουρκική ταξιαρχία που αποδεκατήστικε...

Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Τουρκικός επεκτατισμός

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

andy νομίζω ότι υπερβάλλουμε λίγο τώρα. Στην Τουρκία δεν νομίζω τα πανεπιστήμια να είναι κατώτερου επιπέδου της Ελλάδας πρώτον και ούτε νομίζω να έχουνε λιγότερους τελειόφοιτους ανωτάτων σχολών.

Ούτε και ισχύει νομίζω ότι ο ελληνικός στρατός στελεχώνεται από άτομα τόσο υψηλών επιστημονικών γνώσεων στην πλειοψηφία του ώστε να χαρακτηρίζει όλο το στράτευμα όπως υποστηρίζεις.

Ειδικά στις εποχές που ανέφερες δεν νομίζω η μόρφωση να έπαιξε κανέναν απολύτως ρόλο. :)

andybgr
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: Δευ Ιαν 12, 2009 12:34 pm
Επικοινωνία:

Τουρκικός επεκτατισμός

Δημοσίευση από andybgr »

Μπορεί να μην είναι κατώτερου επιπέδου αλλά λίγοι είνια αυτοί που τελειώνουν το λύκειο για να σπουδάσουν... αυτό που εννοώ είνια ότι ο μεσος έλληνας στρατιώτης που στην πληοψηφία έχει τελειώσει κάποιο λύκειο, ξέρει 5-10 πράγματα παραπάνω απο τον μέσο Τούρκο στρατιώτη που στην πληοψηφία ζήτημα να έχει τελειώσει το γυμνάσιο.

και όταν στην πληοψηφία είσαι αμόρφοτος, βασίζεσαι στους αξιωματικους, ως αποτέλεσμα όταν σκοτωθεί κάποιος αξιωματικός να τρέχουν πανικόβλητοι... στην αντίθετη περίπτωση ο έλληνας θα πάρει πρωτοβουλίες για να δράσει, κάτι που είναι κρίσιμο για την επιβίωση στη μάχη...

Jrhellas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 2:49 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Τουρκικός επεκτατισμός

Δημοσίευση από Jrhellas »

Βρε andybgr τι ειναι αυτα που λες; Θα μας τρελανεις τελικα; Εικόνα

Οι τουρκοι φανταροι ειναι χεστες... Ποιος σας τα εχει πει αυτα και τα ξεστομιζετε τοσο ευκολα; Ο τουρκος στρατιωτης θα τρεχει πανικοβλητος να κρυφτει... Εικόνα

Ημαρτον βρε παιδια μην τα λετε τοσο ευκολα... Καταντουμε γραφικοι οταν φτανουμε να πιστευουμε αυτα που θα μας αρεσε να συμβαινουν.

Η εκπαιδευση δεν ειναι τοσο σημαντικη και ειναι μονο το 10% ενω το 90% ειναι η μορφωση; Θα αναθεωρησουμε τα παντα λοιπον! Εικόνα

ΗΜΑΡΤΟΝ μην πετατε τετοιες... Δηλαδη ο εχων 3-4 μεταπτυχιακα και δεικτη IQ υψηλο ελληνας στρατιωτης που θα εχει εκπαιδευτει 3 μηνες οπως ζητανε καποιοι, θα νικησει κατα κρατος τον εκπαιδευμενο τουρκο που ενδεχομενως δεν εχει τελειωσει πανεπιστημιο και δεν εμαθε καλα τις διαφορικες εξισωσεις. Εικόνα

Με κανετε να γελαω και συγνωμη που το λεω ετσι. Εικόνα

Ειπαμε. Αλλο το τι ισχυει και αλλο το τι θα θελαμε να ισχυει.

"... του Ξέρξου γράψαντος πέμψων τα όπλα, αντέγραψε μολών λαβέ".
andybgr
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: Δευ Ιαν 12, 2009 12:34 pm
Επικοινωνία:

Τουρκικός επεκτατισμός

Δημοσίευση από andybgr »

Εικόνα Jrhellas, δεν τα λέω εγώ... μεταφέρω αυτά που έχω ακούσει κατα τη διάρκεια της θητείας μου απο ανωτατους αξιωματικούς. όπως είχα πει και σε άλλο μου ποστ, έχω κάνει μικρό μέρος της θητείας μου και σε επιτελικό γραφείο στον έβρο, γύρω μου είχα γαλαξίες, και έχω ακουσει παρόμοιες σηζυτήσεις μεταξυ ανώτατων αξιωματικών...
Jrhellas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 2:49 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Τουρκικός επεκτατισμός

Δημοσίευση από Jrhellas »

Και τι ελεγαν οι γαλαξιες δηλαδη;

Οτι αν εχουν διπλα τους στρατιωτες με 2-3 πανεπιστημια τοτε δεν βαριεσαι και ας μην εχουν κανει ουτε βολη; Οτι δεν χρειαζονται πορειες , δεν εχουν αναγκη εκπαιδευσης;

Πως ολοι αυτοι οι εχοντες διδακτορικα δεν εχουν αναγκη εκαιδευσης αλλα με τα πτυχια τους θα αποκρουσουν το αμορφωτο ισως παιδι απο την Ανατολια (η γιατι οχι τα Τυρανα η και τα Σκοπια) επειδη θα λυνουν τις εξισωσεις καλυτερα;

Τον εμπειροπολεμο UCK η τουρκο στρατοχωροφυλακα που εχει στην πλατη μερικα χρονια κυνηγητο των Κουρδων;

Μηπως αυτοι οι "γαλαξιες" συμφωνουσαν και για τριμηνη θητεια; Διμηνη μηπως;

Παιδια αυτου του ειδους οι ΟΥΤΟΠΙΕΣ καταντουν ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣΕικόνα

"... του Ξέρξου γράψαντος πέμψων τα όπλα, αντέγραψε μολών λαβέ".
Jrhellas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 2:49 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Τουρκικός επεκτατισμός

Δημοσίευση από Jrhellas »

Προσεξε! Ολα αυτα τα λεω εγω που υπηρετησα αφου ειχα τελειωσει το Πολυτεχνειο.

Και ΠΟΤΕ δεν εννοιωσα να υπερεχω εναντι καποιου που ειχε μονο ενα λυκειο. ΠΟΤΕ

Αντιθετως υπερειχα εναντι πολλων απλα λογω της στρατιωτικης μου εκπαιδευσης και ας ακουγεται εγωιστικο αυτο που λεω. Πολλων και το τονιζω!

Αυτα για να μην παρεξηγουμαιΕικόνα

"... του Ξέρξου γράψαντος πέμψων τα όπλα, αντέγραψε μολών λαβέ".
αβτζ
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: Δευ Δεκ 29, 2008 12:23 am
Επικοινωνία:

Τουρκικός επεκτατισμός

Δημοσίευση από αβτζ »

Η ιστορια μας ειναι αυτη που μας δινει πλεονεκτημα. Μην υποτιματε κανεναν αντιπαλο. Τα οπλικα συστηματα υψηλης τεχνολογιας χειριζονται πλεον επαγγελματιες στρατιωτες ουτε ο φιλολογος μπωρει να χρησιμοποιοηση ενα μιλαν π. Χ. Ουτε ο αγραματος αν δεν εχουν εκπαιδευτη σε αυτο. Σιγουρα ενας που ξερει γραμματα θα δεχτει την εκπαιδευση ποιο ευκολα αλλα αν ειναι ανεκπεδευτος ισως να ειναι χειροτερος και απο αγραμματο.

Jrhellas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 2:49 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Τουρκικός επεκτατισμός

Δημοσίευση από Jrhellas »

Συμφωνουμε αβτζ... Ειναι σαφες οτι ενας με καποιο επιπεδο θα μαθει θεωρητικα καλυτερα ενα συνθετο οπλο απο εναν που δεν ξερει που πανε τα 4.

Ομως το να χειριστεις το MILAN δεν θελει διδακτορικα. Θελει στοιχειωδες IQ που καλιστα εχει και ο αποφοιτος λυκειου.

Και αποφοιτους λυκειου εχουν και οι Τουρκοι μην τρελαθουμε. Δεν ειναι ολοι τσοπανιδες ξερετε.

Ασε που ενα απλο τουφεκι σκοτωνει και απο τα χερια τσοπανιδων.

Σε αυτο ειχα ενστασεις και στο οτι θεωρουμε κανονα οτι ο τουρκος στρατιωτης αν χασει τον αξιωματικο του "θα χεστει"

Ε οχι... Το θεωρω επικινδυνη ουτοπια το επαναλαμβανω!

"... του Ξέρξου γράψαντος πέμψων τα όπλα, αντέγραψε μολών λαβέ".
Jrhellas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 2:49 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Τουρκικός επεκτατισμός

Δημοσίευση από Jrhellas »

Μην υποτιμας ποτε τον πιθανο αντιπαλο. ειναι καταστροφικο!

"... του Ξέρξου γράψαντος πέμψων τα όπλα, αντέγραψε μολών λαβέ".
Jrhellas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 2:49 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Τουρκικός επεκτατισμός

Δημοσίευση από Jrhellas »

αβτζ έγραψε: Τα οπλικα συστηματα υψηλης τεχνολογιας χειριζονται πλεον επαγγελματιες στρατιωτες ουτε ο φιλολογος μπωρει να χρησιμοποιοηση ενα μιλαν π. Χ.


Παρεπιπτοντως και αν και ειναι εξω απο το "θεμα".

Τα MILAN πια τα χειριζονται μονο επαγγελματιες; Συγνωμη αλλα εχω χασει επεισοδια βρε παιδιαΕικόνα

Στην εποχη μου εφυγαν απο την ΣΧ. ΑΛ. για χειριστες TOW-MILAN 4 εφεδροι (δυο για την καθε Μ. ΑΛ. )

Ενας του πολυτεχνειου, ενας ΤΕΙ. ενας απο ΤΕΦΑ και ενας Λυκειου.

Αν σημερα τα χειριζονται ΜΟΝΟ επαγγελματιες (λεω αν) δεν ειναι γιατι καποιος αλλος δεν μπορει αλλα γιατι ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ να επενδυσεις εκπαιδευοντας καποιον που δεν θα παραμεινει αρκετο διατημα να σου "ανταποδωσει" την επενδυση σου.

Φιλε yandr συγνωμη που ειμαι εκτος θεματος Εικόνα

"... του Ξέρξου γράψαντος πέμψων τα όπλα, αντέγραψε μολών λαβέ".
αβτζ
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: Δευ Δεκ 29, 2008 12:23 am
Επικοινωνία:

Τουρκικός επεκτατισμός

Δημοσίευση από αβτζ »

Ισως το αν χασει τον αξιωματικο του να διαλιεται να ισχυε πριν Πολλα χρονια τωρα πλεον δεν πιστευω εδω δεν διαλιονται ομαδες στην αφρικη ετσι , το επιπεδο εχει ανεβει. Ο αναλφαβητισμος στην τουρκια δεν ειναι πλεον μεγαλος υπαρχει αλλα μειωνεται και συν αυτο υπαρχει και η τηλεοραση οσο και να ειναι καποια πραγματα θα τα δεις
αβτζ
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: Δευ Δεκ 29, 2008 12:23 am
Επικοινωνία:

Τουρκικός επεκτατισμός

Δημοσίευση από αβτζ »

Φιλε η ειδικοτητα μου ηταν μιλαν και ειμουν εφεδρος αλλα γραφω οτι οσα πανεπιστημια και να εχεις αν δεν Εκπαιδευτεις στο οπλο δεν θα το ξερεις να το χειριστεις οπως και ενας αγραματος
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης