Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Φώτης2

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από Φώτης2 »

Καλησπέρα σας.

Συγνώμη για το σεντόνι που ακολουθεί, αλλά θέλω να κάνω την κατάσταση και το ερώτημά μου όσο πιο κατανοητό γίνεται.

Είμαι υποψήφιος διδάκτορας στα τέλη ουσιαστικά του διδακτορικού μου. Έχω ολοκληρώσει όλο το ερευνητικό κομμάτι και τη συγγραφή του κειμένου και πλέον το μόνο που μου μένει είναι να οριστεί η επταμελής εξεταστική επιτροπή μου (που πρέπει να γίνει από τη συνέλευση τμήματος της σχολής μου) και να γίνει η εξέτασή μου από αυτήν. Αυτά, δυστυχώς, δεν πρόκειται να γίνουν πριν το Μάιο (οπότε και θα πραγματοποιηθεί η επόμενη συνέλευση Τμήματος).

Ωστόσο η αναβολή που είχα για το διδακτορικό έληξε τέλος του 2018 και είμαι υπόχρεος με τη Β' ΕΣΣΟ (Μάιος 2019, τώρα πια που έγιναν τέσσερις), η οποία ανακοινώθηκε σήμερα ( link ). Ήλπιζα να είχα καταφέρει να τελειώσω πριν μπω, αλλά με όλα τα διαδικαστικά δυστυχώς έμεινα πίσω.

Θέλω να ζητήσω αναβολή για κοινωνικούς λόγους, προκειμένου να μπορέσω να τελειώσω. Από τηλεφωνήματα που έχω κάνει στη Στρατολογία της περιφέρειάς μου (είμαι από επαρχία, αλλά κάνω το διδακτορικό μου στην Αθήνα) μου έχουν πει ότι μπορώ να αιτηθώ για αναβολή κοινωνικών λόγων για να τελειώσω. Και η αλήθεια είναι ότι από γνωστό μου διδάκτορα που είχε κάνει το ίδιο πριν πέντε χρόνια (δεν ξέρω αν άλλαξαν ως προς αυτό τα πράγματα) ξέρω ότι ίσως και να έχω τη δυνατότητα.

Κατά τη γνώμη σας, η κατάστασή μου είναι επαρκής για να δεχτούν να μου δώσουν αυτήν την αναβολή; Ο άνθρωπος στο τηλέφωνο της Στρατολογίας ακουγόταν θετικός, αλλά τόσο καιρό που περιμένω να ανακοινωθεί η πρόσκληση της ΕΣΣΟ για να έχω και το δελτίο κατάταξης για την αίτηση με ζώνουν τα φίδια, μήπως και δεν τα καταφέρω.

Η δεύτερη ερώτηση είναι, τι ακριβώς δικαιολογητικά χρειάζομαι; Πέρα από το Δελτίο κατάταξης, που θα το πάρω τώρα που βγαίνουν, και ταυτότητες κλπ, έχω πιστοποιητικά σπουδών για πτυχίο/μεταπτυχιακό, και βεβαίωση ορισμού τριμελούς για το διδακτορικό μου (αυτή μας δίνει η γραμματεία για να δείξουμε ότι είμαστε υποψ. Διδάκτορες).

Στη στρατολογία μου λένε απλά ότι χρειάζομαι επίσημα έγγραφα που αποδεικνύουν τα όσα αιτούμαι και μια υπεύθυνη δήλωση που θα εξηγώ τους λόγους, αλλά στο τι θα πρέπει να λένε αυτά για περιπτώσεις όπως η δική μου δεν μπορούν να μου απαντήσουν. Ούτε ξέρω αν επαρκούν αυτά που έχω ή χρειάζομαι και κάτι άλλο (ίσως βεβαιώσεις από τον επιβλέποντα και την Τριμελή επιτροπή μου; Από τον πρόεδρο της σχολής; ).

Η δε γραμματέας της σχολής (καινούρια, η παλιότερη πήρε σύνταξη) δεν ξέρει ακριβώς και μου είπε ότι θα ψάξει να δει αν έχουν κάτι πάνω σε αυτό, αλλά ακόμη δεν έχω πάρει απάντηση για αυτό.

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον τυχόν ξέρει και κάνει τον κόπο να μου απαντήσει.

Vaggelis33

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από Vaggelis33 »

Καλησπέρα σας είμαι 23 ετών και η αναβολή μου έχει λήξει και πρέπει να κατατάχτηκε με την ΕΣΣΟ του μαιου. Όμως λόγω κάποιον οικονομικών προβλημάτων και λόγω ότι εργάζομαι θα ήθελα να πάρω αναβολή και να κατατάχτω τον Αυγουστο. τα οικονομικά προβλήματα είναι ότι ο πατέρας μου βρίσκεσαι σε διαδικασία συνταξιοδότησης και ακόμα παίρνει την μισή σύνταξη η οποία είναι 409 ευρώ, η αδερφή μου είναι παντρεμένη με ένα παιδικ και ο σύζυγός της είναι άνεργος ενώ εκεί δουλεύει σε οκταμηνο του ΟΑΕΔ. Για αυτό θα ήθελα να μαζέψω κάποια χρήματα μέχρι να βγει η σύνταξη του πατέρα μου που αυτό θα γίνει μέσα στο καλοκαίρι. Πιστεύετε θα μου την δώσουν; Ευχαριστώ εκ των προτερων
Vaggelis33
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Απρ 14, 2019 1:58 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από Vaggelis33 »

Σας παρακαλώ μπορεί κάποιος να μου απαντήσει στο παραπάνω ερώτημα; Πήγα στη στρατολογία και μου είπαν πως το μόνο που μπορώ να δώσω είναι μια βεβαίωση εργοδότη; Πιστεύετε μόνο με αυτό το χαρτί θα την πάρω; Αλλιώς τί χαρτιά να δώσω για να αποδείξω ότι ο πατέρας μου βρίσκεται σε διαδικασία συνταξιοδότησης;
βλαντης

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από βλαντης »

Καλησπερα σας θα ηθελα να ρωτησω τι γινεται αμα δεν εχεις λευτα και θελεις να παρεις αναβολη για να δουλεψεις τι πρεπει να κανω?
Takeo
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Ιουν 12, 2019 12:01 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από Takeo »

Καλησπέρα.

Μίλησα μόλις με το στρατολογικό γραφείο στο οποίο ανήκω και μου είπαν πως έχει βγει διαταγή οι αναβολές λόγω κοινωνικών λόγων να δίνουν 2 εσσο αναβολή. Σε επικοινωνία μου με άλλο στρατολόγικο γραφείο, μου είπαν ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Προσωπικά, έκανα αίτηση για αναβολή λόγω κοινωνικών λόγων πριν την Β' ΕΣΣΟ (Μάϊος), και περίμενα να μπώ με την Γ' ΕΣΣΟ (Ιούλιος/Αύγουστος). Γνωρίζεται κάτι παρόμοιο; Πως μπορώ να το επιβεβαιώσω;

Vaggelis33
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Απρ 14, 2019 1:58 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από Vaggelis33 »

Καλησπέρα φίλε μου εγώ που μίλησα με Πάτρα και Αθήνα μου είπαν ότι ισχύει κανονικά και ΕΠδ και εγώ έκανα ακριβώς τις ίδιες ημερομηνίες με εσένα μου ζήτησαν μια βεβαίωση εργοδότη για να πάρω και ακόμη μια τριμηνια συμφωνώ με τον καινούριο νομο. Εσύ έμαθες κάνα νεότερο;
ronaldo

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από ronaldo »

Καλησπερα μου εχει ερθει χαρτι για να μπω 16 ιουλιου αλλα θελω να παρω αναβολη για κοινωνικους λογους 3μηνο τι χαρτια πρεπει να εχω μαζι μου για να παρω αναβολη;
AlxR

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από AlxR »

Καλησπέρα παιδιά,

θα ήθελα μία καθοδήγηση όσων αφορά τη κατάσταση που βρίσκομαι.

Αρχικά σπουδάζω και διαμένω στο εξωτερικό 2 χρόνια για μεταπτυχιακό + διανέμω το τρίτο έτος τώρα, έχοντας ξεκινήσει διδακτορικό το οποίο προβλέπεται να τελειώσει το Ιούνιο του 2023.

Παρόλα αυτά η αναβολή μου λήγει τον ερχόμενο Δεκέμβριο 2019.

Μετά από προσπάθεια να πάρω αναβολή μου αρνήθηκαν τα έγγραφα διότι έλεγε διάρκεια σπουδών 4 έτη.

Μου είπαν πως αναβολή μπορώ να πάρω για 3 χρόνια.

Απ'όσο ξέρω μετα την λήξη αναβολής η επόμενη ΕΣΣΟ είναι Μαρτη (; ) δηλαδή 3 μήνες πριν την αποφοίτηση μου.

Γνωρίζω πως δικαιούμαι αναβολή για κοινωνικούς λόγους η οποία είναι 2 ΕΣΣΟ.

Μπορείς κάποιος να με βοηθήσει με τη παρούσα κατάσταση;

Το προγραμμά διδακτορικού είναι με υποτροφία και δεν σηκώνει αναβολές κλπ...

Δημητρης

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από Δημητρης »

Θέλω να κάνω μια ερώτηση τέλος του χρόνου μου κόβεται η αναβολή αλλά θα ήθελα να πάρω καλό γιατί έχω παντρευτεί και έχω ένα παιδάκι και δουλεύω μόνο εγώ και περνάμε δύσκολα μήπως γίνεται τίποτα
Ιωάννης

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από Ιωάννης »

Καλησπέρα στο σίτε... Πέρσι είχα μπει ειδικές δυνάμεις εκανα τρεις μήνες και πήρα αναβολη λόγω οικονομικού προβλήματος ξέρει κανεις αν γίνεται να ξαναπάρω την ίδια αναβολη δλδ ένα χρόνο;
milos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 09, 2020 6:16 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από milos »

εμενα η αναβολη λογω σπουδων τελειωνει το μαρτιο του 21... αν θελησω να κανω μεταπτυχιακο απο Σεπτεμβριο, μπορω να παρω νεα αναβολη και αν ναι για ποσο; (ξερω οτι η αναβολη π τελειωνει μαρτιο τ 21 περιλαμβανεο και για μεταπτυχιακο

Makis123568
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Απρ 18, 2020 6:31 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από Makis123568 »

Καλησπερα , μπορει να μην βρίσκεται στο σωστό μέρος. Είμαι γεννημένος το 2001 , έδωσα πέρυσι πανελλήνιες και δεν κατάφερα να βγάλω τα μόρια για την σχολή μου , και ξεκίνησα το καλοκαίρι ξανα τα φροντιστήρια και τα μαθήματα, μετά από πολύ καιρό μπήκα στο εμαιλ μου λόγω των διαδικτυακών μαθημάτων που κάνω τώρα αλλιώς δεν το χρησιμοποιώ και μου ήρθε το συγκεκριμένο μήνυμα από την στρατολογια:Σας πληροφορούμε ότι έχετε προγραμματιστεί για κατάταξη με την 2020 Γ΄ ΕΣΣΟ (α΄ δεκαπενθήμερο Ιουνίου 2020). Εντός του Μαΐου 2020 (θα ενημερωθείτε με νεότερο email) θα παραλάβετε το Σημείωμα Κατάταξης ηλεκτρονικά, μέσω διαδικτυακού τόπου www.stratologia.gr (επιλογή πεδίου είσοδος). Για την παραλαβή του θα απαιτηθεί υποχρεωτικά η ταυτοποίησή σας με χρήση κωδικών taxisnet καθώς και γνώση του Στρατιωτικού σας Αριθμού (ΣΑ).
Άύτό σημαίνει θα με πάρουν φαντάρο; αν ναι υπάρχει η δυνατότητα αναβολής έχει γίνει και η αίτηση για πανελλήνιες , πάντως στο site μπαίνοντας στο πληροφορίες για την κατάταξη μου λέει ότι δεν έχω προγραμματιστεί για κατάταξη με την εσσο που ακολουθεί... βοήθεια

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από D.Y.K »

Makis123568 έγραψε:

Άύτό σημαίνει θα με πάρουν φαντάρο; Αν ναι υπάρχει η δυνατότητα αναβολής έχει γίνει και η αίτηση για πανελλήνιες, πάντως στο site μπαίνοντας στο πληροφορίες για την κατάταξη μου λέει ότι δεν έχω προγραμματιστεί για κατάταξη με την εσσο που ακολουθεί... Βοήθεια



Αυτό σημαίνει ότι θα σε πάρουν φαντάρο, ναι. Όσο για την αναβολή που θες, θα σε πρέπει να μιλήσεις τηλεφωνικά άμεσα με τη στρατολογία που ανήκεις για να σου δώσουν κατευθύνσεις για την διαδικασία απόκτησης της αναβολής.

Άβαταρ μέλους
BigSoldier
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Σάβ Απρ 04, 2020 11:00 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από BigSoldier »

Makis123568 έγραψε:Καλησπερα, μπορει να μην βρίσκεται στο σωστό μέρος. Είμαι γεννημένος το 2001, έδωσα πέρυσι πανελλήνιες και δεν κατάφερα να βγάλω τα μόρια για την σχολή μου, και ξεκίνησα το καλοκαίρι ξανα τα φροντιστήρια και τα μαθήματα, μετά από πολύ καιρό μπήκα στο εμαιλ μου λόγω των διαδικτυακών μαθημάτων που κάνω τώρα αλλιώς δεν το χρησιμοποιώ και μου ήρθε το συγκεκριμένο μήνυμα από την στρατολογια:Σας πληροφορούμε ότι έχετε προγραμματιστεί για κατάταξη με την 2020 Γ΄ ΕΣΣΟ (α΄ δεκαπενθήμερο Ιουνίου 2020). Εντός του Μαΐου 2020 (θα ενημερωθείτε με νεότερο email) θα παραλάβετε το Σημείωμα Κατάταξης ηλεκτρονικά, μέσω διαδικτυακού τόπου www.stratologia.gr (επιλογή πεδίου είσοδος). Για την παραλαβή του θα απαιτηθεί υποχρεωτικά η ταυτοποίησή σας με χρήση κωδικών taxisnet καθώς και γνώση του Στρατιωτικού σας Αριθμού (ΣΑ).
Άύτό σημαίνει θα με πάρουν φαντάρο; Αν ναι υπάρχει η δυνατότητα αναβολής έχει γίνει και η αίτηση για πανελλήνιες, πάντως στο site μπαίνοντας στο πληροφορίες για την κατάταξη μου λέει ότι δεν έχω προγραμματιστεί για κατάταξη με την εσσο που ακολουθεί... Βοήθεια



Ηλεκτρονικά τα σημειώματα κατάταξης ε, πολύ εξέλιξη πλέον.

Makis123568
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Απρ 18, 2020 6:31 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από Makis123568 »

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, θα μιλήσω την Τρίτη που θα ανοίξουν ξανά τα στρατολογικά γραφεία... Καλή ανάσταση και σε ευχαριστώ και πάλι..

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες