Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από Nassos »

Ναί μπορείς
Το άρθρο 29 του ν.3421/2005 προβλέπει την αναβολή κατάταξης στις Ένοπλες Δυνάμεις των στρατευσίμων, οι οποίοι, κατά την ημερομηνία που υποχρεούνται να καταταγούν, έχουν οικογενειακούς - προσωπικούς - οικονομικούς λόγους, για την αντιμετώπιση των οποίων απαιτείται η αυτοπρόσωπη παρουσία τους ή έχουν υποχρεώσεις, που πρέπει να εκπληρώσουν στο άμεσο μέλλον.Σύμφωνα με την ίδια διάταξη, η σχετική αίτηση κατατίθεται στο αρμόδιο Στρατολογικό Γραφείο, συνοδευόμενη από επίσημα έγγραφα, προς απόδειξη συνδρομής των επικαλούμενων λόγων. Επί της αποδοχής ή απόρριψης του αιτήματος αποφασίζει η Διοίκηση Στρατολογίας, στην οποία υποβάλλεται η αλληλογραφία από το αρμόδιο Στρατολογικό Γραφείο. Η αναβολή χορηγείται μια μόνο φορά και διαρκεί μία ΕΣΣΟ (δηλαδή περίπου τρεις (3) μήνες).

Η παραπάνω διάταξη θεσπίστηκε για λόγους κοινωνικής ευαισθησίας σε περίπτωση που κατά την ημερομηνία κατάταξης προκύψουν σοβαροί λόγοι, η μη αντιμετώπιση των οποίων ή θα καταστήσει τη στράτευση επαχθή για τον στρατεύσιμο ή θα τον οδηγήσει σε ανυποταξία. Η διατύπωση του άρθρου 29 του ν.3421/2005, από το οποίο προβλέπεται η χορήγηση της αναβολής, καθορίζει Με σαφήνεια τους δικαιούχους, οι οποίοι πρέπει να είναι στρατεύσιμοι, δηλαδή τελούντες νόμιμα εκτός Ενόπλων Δυνάμεων, ηλικίας δεκαεννέα μέχρι σαράντα πέντε ετών, τις λοιπές προϋποθέσεις χορήγησής της (ύπαρξη οποιουδήποτε οικογενειακού ή προσωπικού ή οικονομικού λόγου, για την αντιμετώπιση του οποίου απαιτείται η αυτοπρόσωπη παρουσία του στρατεύσιμου ή η ύπαρξη οποιασδήποτε υποχρέωσης, που πρέπει να εκπληρώσει στο άμεσο μέλλον), τις προθεσμίες κατάθεσης του αιτήματος και τη διάρκειά της.

Η απαίτηση που τίθεται από την ίδια διάταξη να προκύπτει η συνδρομή των επικαλούμενων για τη χορήγηση της αναβολής λόγων από επίσημα έγγραφα, σημαίνει ότι τα έγγραφα αυτά πρέπει να είναι συναφή με τους επικαλούμενους λόγους, ώστε να αποδεικνύονται οι ισχυρισμοί του αιτούντος για τη χορήγηση της αναβολής και βεβαίως δεν είναι δυνατή η απαρίθμηση όλων των περιπτώσεων με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά. Η αρμόδια διεύθυνση, με διαταγή της προς τα Στρατολογικά Γραφεία και τις Διοικήσεις Στρατολογίας, διευκρίνισε θέματα που αφορούν στη διαδικασία και την αρμοδιότητα για λήψη απόφασης επί αιτημάτων χορήγησης αναβολής για κοινωνικούς λόγους.

Εν κατακλείδι, η αναφερθείσα διάταξη έδωσε τη δυνατότητα σε πολλούς στρατεύσιμους να αντιμετωπίσουν άμεσα προβλήματά τους, η μη επίλυση των οποίων, ενδεχομένως, τους οδηγούσε σε ανυποταξία, ενώ το γεγονός ότι η αρμοδιότητα για την αποδοχή ή απόρριψη των σχετικών αιτημάτων ανήκει στις Διοικήσεις Στρατολογίας που προΐστανται των Στρατολογικών Γραφείων, εξασφαλίζει Την αντικειμενικότητα της κρίσης.

Υπουργείο Εθνικής Άμυνας

gianniskns
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Φεβ 23, 2018 4:33 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από gianniskns »

Γεια σας παιδια. Παρουσιαζομαι 13/3 και θελω να παρω αναβολη για οικονομικους λογους για την επομενη εσσο. Το χαρτι δεν εχει ερθει ακομα και εχω και το εξης προβλημα. Μενω Αθηνα μονιμα αλλα ειμαι γραμμενος στη στρατολογια δυτικη Ελλαδας. Υπαρχει καποιος τροπος να κανω την αιτηση για αναβολη χωρις να πρεπει να παω στην Πατρα?
οβεληξ

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από οβεληξ »



; Τι δικαιολογητικ;ά; χρειάζομαι για να ζητήσω αναβολή για κοινωνικούς λογούς;

mixmax

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από mixmax »

Γεια σας παρουσιαζομαι στις 13/3, μενω στο εξωτερικο αλλα δεν μπορω να παρουσιαστω σε δυο βδομαδες λογω δουλειας. Τι δικαιολογητικα χρειαζομαι για την αναβολη για κοινωνικους λογους;
Τάκις

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από Τάκις »

Καλησπέρα σαςEίμαι 30 χρονών Παρουσιάζομαι τον Οκτώβρη. Το θέμα μου είναι οικονομικό, είμαι πατέρας δύο μικρών παιδιών 2 χρόνων κai ενός η γυναίκα μου είναι άνεργη εγώ δουλεύω part time και με το ζόρι βγάζω 500 ευρώ χρωστάω ΔΕΗ νερό σε όλο τον κόσμο το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να μπω στο στρατό Υπάρχει περίπτωση απαλλαγής με κάποιο τρόπο.

Άβαταρ μέλους
Τέο
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τετ Μάιος 23, 2018 11:46 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από Τέο »

Η αναβολή για κοινωνικούς/οικονομικούς λόγους παίρνεται εύκολα αλλά είναι μόνο μέχρι την επόμενη ΕΣΣΟ. Αλλά δεν είμαι αρμόδιος να απαντήσω γιατί είμαι κάτοικος εξωτερικού. Αν ρωτήσεις στην Στρατολογία συνήθως βοηθάνε και δίνουν καλή πληροφόρηση. Αλλιώς να απαντήσει κάποιος άλλος γιατί το θέμα είναι σημαντικό. Υπάρχει βέβαια η επιλογή να είσαι ανυπότακτος εσωτερικού. Θα έχεις το ρίσκο βέβαια με το τι αυτό συνεπάγεται (υπάρχει σχετική νομοθεσία) αλλά πιστεύω είναι μία λύση.

Όμως δες λίγο εδώ, νομίζω είναι για την περίπτωση σου (το βρήκα όσο σου απαντούσα με μία γρήγορη αναζήτηση) : https://www.lawspot.gr/nomikes-plirofories/nomothesia/n3421-2005/arthro-24-nomos-3421-2005

Γενικά το έχεις ψάξει λίγο από μόνος σου;

SoulisMafia

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από SoulisMafia »

Καλησπερα, αν παρω αναβολη για κοινωνικους λογους θα αλλαξει και το μερος καταταξης;
Άβαταρ μέλους
δημητρης98
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: Δευ Αύγ 14, 2017 12:43 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από δημητρης98 »

SoulisMafia έγραψε:Καλησπερα, αν παρω αναβολη για κοινωνικους λογους θα αλλαξει και το μερος καταταξης;


ναι

SoulisMafia

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από SoulisMafia »

δημητρης98 έγραψε:
SoulisMafia έγραψε:Καλησπερα, αν παρω αναβολη για κοινωνικους λογους θα αλλαξει και το μερος καταταξης;


ναι

Ευχαριστω πολυ.

Vagdal
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Ιαν 07, 2019 5:25 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από Vagdal »

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω πόσο εύκολο είναι να πάρει κανείς αναβολή για κοινωνικούς λόγους πόσο διαρκεί συνήθως αυτή η αναβολή και ποιες είναι οι προδιαγραφές; Ευχαριστώ απαντήστε μου σας παρακαλω
Georgest

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από Georgest »

Καλησπέρα σας μπαίνω τον Μάρτιο και έχω κλισει δουλειά Μέχρι τα τέλει Οκτωβρίου θα μπορούσα να πάρω αναβολή για κοινωνικούς λόγους και να μπω στρατό τον Νοέμβριο ;
gr_ar

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από gr_ar »

Georgest έγραψε:Καλησπέρα σας μπαίνω τον Μάρτιο και έχω κλισει δουλειά Μέχρι τα τέλει Οκτωβρίου θα μπορούσα να πάρω αναβολή για κοινωνικούς λόγους και να μπω στρατό τον Νοέμβριο ;


Όχι, η αναβολή για κοινωνικούς λόγους ουσιαστικά είναι για μια εσσό και όχι για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα που χρειάζεσαι εσύ.

Σάκης

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από Σάκης »

Έχω πάρει μια αναβολή για κοινωνικούς λόγους τώρα που οι εσσο γίνανε 4 μπορώ να ξαναπάρω ;
Φωτης

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από Φωτης »

Καλησπέρα στο φορουμ και συγχαρητήρια για τη δουλειά σας. Ειμαι φανταρος στον 5ο μήνα της θητείας μου. Μου προέκυψε μια σημαντικότατη επαγγελματικη ευκαιρία την οποία δε μπορώ να χάσω. Μπορώ να ζητήσω αναβολή για κοινωνικούς λογους; Και πόσο εύκολο είναι να διακόψω; Γενικά δεν έχω κανένα θεμα με τη θητεία μου, απλά είναι αναγκαίο κακό.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες