Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Γιώργος

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από Γιώργος »

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση...
Αν ξέρεις πες μου και αν τη δίνουν σχετικά εύκολα... Γιατί στη στρατολογία μου είπαν οτι μου δίνουν μέχρι τρίμηνη για την ΕΣΣΟ του Αυγούστου, βοηθάει να επικαλεστώ κάποιο (ψυχολογικής φύσης) πρόβλημα υγείας ή θα πρέπει πια να κοιτάξω καθαρά για αναβολή για λόγους υγείας !
Σ'ευχαριστώ και πάλι...
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από Greek_Army »

TΗν δίνουνε εύκολα. Μπορείς να επικαλεστείς ότι θέλεις, φυσικά δεν μπορείς να ξαναπάρεις τέτοια αναβολή
fjarop
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Μαρ 08, 2011 8:29 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από fjarop »

Η αναβολη μου εληξε 31-12-2010 και ειναι να παρουσιαστω τον μαιο, λογω σχολης ομως θελω να παρω αναβολη για να δωσω την εξεταστικη του ιουνιου. Γνωριζει κανεις να μου πει αν για ενα τετοιο λογο θα μου την δωσουν?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από Greek_Army »

fjarop έγραψε:Η αναβολη μου εληξε 31-12-2010 και ειναι να παρουσιαστω τον μαιο, λογω σχολης ομως θελω να παρω αναβολη για να δωσω την εξεταστικη του ιουνιου. Γνωριζει κανεις να μου πει αν για ενα τετοιο λογο θα μου την δωσουν;


Θα στην δώσουνε
fjarop
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Μαρ 08, 2011 8:29 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από fjarop »

Θα χρειαστει να παρουσιαστω στο κεντρο για να μου την δωσουν η οχι; Αν οχι τι πρεπει να κανω; Σε ευχαριστω.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από Greek_Army »

fjarop έγραψε:Θα χρειαστει να παρουσιαστω στο κεντρο για να μου την δωσουν η οχι; Αν οχι τι πρεπει να κανω; Σε ευχαριστω.


Θα πας στο στρατολογικό γραφείο που ανήκεις και θα κάνεις αίτηση για αναβολή για κοινωνικούς λόγους. Εκεί θα γράψει και για ποιο λόγο την θέλεις. Και μετά από 4-5 μέρες θα σου απαντήσουνε
Blitz

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από Blitz »

Καλησπερα σε ολους,

Αυτη τη στιγμη βρισκομαι σε παρομοια κατασταση με αυτη του φιλου Γιωργου πιο πανω, δηλαδη: Ειμαι 27 η αναβολη μου εληξε στις 31/12/2010 και λογω σπουδων θελω να παρω αναβολη για κοινωνικους λογους και να μπω με τη μεθεπομενη σειρα, αυτη του Νοεμβριου.

Εστειλα σχετικο email με ερωτηση στο τοπικο μου στρατολογικο γραφειο και πηρα την εξης απαντηση:

Σας γνωρίζουμε ότι σύμφωνα με το άρθρο 29 του Ν.3421/2005 (ΦΕΚ 302/13-12-2005 τ Α΄) δικαιούσθε, εφόσον έχετε τις προυποθέσεις, να λάβετε αναβολή για κοινωνικούς λόγους, η οποία χορηγείτε μία (1) μόνο φορά, οπότε και θα είσθε υπόχρεος Για κατάταξη με την 2011 Γ/ΕΣΣΟ (Αύγουστος 2011). Επίσης σας γνωρίζουμε ότι δεν δικαιούσθε περαιτέρω αναβολή για λόγους σπουδών σύμφωνα με το άρθρο 18 του Ν.3421/2005. Εφόσον αντιμετωπίζετε κάποιο πρόβλημα υγείας, μπορείτε να αιτηθείτε αναβολή για λόγους υγείας σύμφωνα με το άρθρο 14 Ν.3421/2005, αφού λάβετε το Δελτίο Κατάταξης. Σε κάθε περίπτωση και για να μη σας επιβληθεί πρόσθετη στρατιωτική υποχρέωση πρέπει να καταθέσετε στο Γραφείο μας πρόσφατο πιστοποιητικό σπουδών από την Σχολή σας (επικυρωμένο και μεταφρασμένο επίσημα εφόσον είναι πανεπιστημίου του εξωτερικού).

κωνσταντινος

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από κωνσταντινος »

Συγνωμη το γραφω και δω γιατι μαλλον εκανα λαθος που εγραψα το συγκεκριμενο μηνυμα σε αλλο post. Θελω να μου πειτε για το τι μπορω να κανω στο προβλημα που εχω. Το δεκεβριο του 2010 τελειωσε η αναβολη μου λογω σπουδων και τον μαιο καλουμαι να παρουσιαστω.1 απριλη ομως ξεκιναω την εξαμηνη πρακτικη μου και δεν δικαιουμαι αλλη αναβολη λογω σπουδων γτ ειμαι ηδη 28. Θελω να παω φανταρος με το χαρτι της σχολης γτ θα εχω καλη ειδικοτητα (κοινωνικος λειτουργος) μεσα για αυτο θελω επειγοντως μια 6 μηνη αναβολη να τελειωσω την πρακτικη μου και μετα να παρουσιαστω κανονικα γτ δεν χρωσταω κανενα αλλο μαθημα. Διαβαζω για κοινωνικους λογους αλλα ειναι τριμηνη αυτη και δεν μου φτανει. Τι πρεπει να κανω για να μπορεσω να παρω 6 μηνη αναβολη; Αν τους παω το χαρτι επιβεβαιωσης οτι θα κανω πρακτικη θα μου δωσουν μια 6μηνη παραταση η θα πρεπει να επικαλεστω και γω ψυχολογικους λογους; Θελω να τελειωσω με αυτο το θεμα αυτο το μηνα που ειμαι ελευθερος τα πρωινα γτ απο τον απριλη δεν θα εχω ελευθερια χρονου.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από Greek_Army »

κωνσταντινος έγραψε:Συγνωμη το γραφω και δω γιατι μαλλον εκανα λαθος που εγραψα το συγκεκριμενο μηνυμα σε αλλο post. Θελω να μου πειτε για το τι μπορω να κανω στο προβλημα που εχω. Το δεκεβριο του 2010 τελειωσε η αναβολη μου λογω σπουδων και τον μαιο καλουμαι να παρουσιαστω.1 απριλη ομως ξεκιναω την εξαμηνη πρακτικη μου και δεν δικαιουμαι αλλη αναβολη λογω σπουδων γτ ειμαι ηδη 28. Θελω να παω φανταρος με το χαρτι της σχολης γτ θα εχω καλη ειδικοτητα (κοινωνικος λειτουργος) μεσα για αυτο θελω επειγοντως μια 6 μηνη αναβολη να τελειωσω την πρακτικη μου και μετα να παρουσιαστω κανονικα γτ δεν χρωσταω κανενα αλλο μαθημα. Διαβαζω για κοινωνικους λογους αλλα ειναι τριμηνη αυτη και δεν μου φτανει. Τι πρεπει να κανω για να μπορεσω να παρω 6 μηνη αναβολη;Αν τους παω το χαρτι επιβεβαιωσης οτι θα κανω πρακτικη θα μου δωσουν μια 6μηνη παραταση η θα πρεπει να επικαλεστω και γω ψυχολογικους λογους;Θελω να τελειωσω με αυτο το θεμα αυτο το μηνα που ειμαι ελευθερος τα πρωινα γτ απο τον απριλη δεν θα εχω ελευθερια χρονου.


Θα πρέπει να επικαλεστείς ψυχολογικούς λόγους. Για να γλυτώσεις την ταλαιπωρία και να μην πας στο στρατόπεδο μπορείς να πάρεις Αναβολή μέσω Φρουραρχείου

κωνσταντινος

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από κωνσταντινος »

Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου. Οταν λες φρουραρχειο εννοεις την στρατολογια στην οποια υπαγομαι συγκεκριμενα στου ρεντη η καπου αλλου; Απο κερατσινι ειμαι αν υπαρχει καποιο τηλ που μπορω να εξυπηρετηθω θα με διευκολυνες. Υπαρχει περιπτωση να μη μου δωσουν; Πραγματικα αν δε μου δωσουν οντως θα πεσω σε καταθλιψη γτ ξερω οτι με το χαρτι της σχολης θα παω και σε καλη μοναδα.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από Greek_Army »

Άλλο είναι η στρατολογία και άλλο το φρουαρχείο.

Πάρε τηλέφωνο στο φρουραρχείο αθηνών να σου πούνε την διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσεις

210-7496349 και 210-7496355
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από Greek_Army »

Το σώμα (αεροπορία-ναυτικό-στρατός ξηράς) δεν αλλάζει. Το κέντρο εκπαίδευσης αλλάζει όμως.
κωστας

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από κωστας »

Παιδια καλησπερα παρουσιαζομαι 3 μαιου αλλα θελω να παρω αναβολη για κοινωνικους λογους Αλλα δεν μου εχει ερθει ακομη το χαρτι καταταξης και φοβαμαι μηπως δεν προλαβω. Το ειδα στο ιντερνετ και πηρα τηλ την αστυνομια αλλα δεν τους εχει ερθει ακομη το χαρτι. Τι να κανω; Απο την στρατολογια μου χαν πει οταν ερθει το χαρτι να ξαναπαω αλλα φοβαμαι μη τυχον δε προλαβω γτ μεσολαβει και πασχα... Μεχρι ποτε πρεπει να χω παει στρατολογια απο τη στιγμη που παρουσιαζομαι στις 3 του μηνος; Πρεπει οπωσδηποτε να περιμενω το χαρτι η μποτψ να παω και ετσι απο τη στιγμη που εχει ανακοινωθει στο ιντερνετ;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από Greek_Army »

κωστας έγραψε:Παιδια καλησπερα παρουσιαζομαι 3 μαιου αλλα θελω να παρω αναβολη για κοινωνικους λογους Αλλα δεν μου εχει ερθει ακομη το χαρτι καταταξης και φοβαμαι μηπως δεν προλαβω. Το ειδα στο ιντερνετ και πηρα τηλ την αστυνομια αλλα δεν τους εχει ερθει ακομη το χαρτι. Τι να κανω; Απο την στρατολογια μου χαν πει οταν ερθει το χαρτι να ξαναπαω αλλα φοβαμαι μη τυχον δε προλαβω γτ μεσολαβει και πασχα... Μεχρι ποτε πρεπει να χω παει στρατολογια απο τη στιγμη που παρουσιαζομαι στις 3 του μηνος; Πρεπει οπωσδηποτε να περιμενω το χαρτι η μποτψ να παω και ετσι απο τη στιγμη που εχει ανακοινωθει στο ιντερνετ;


Μπορείς να πας και χωρίς το χαρτί απ'όσο γνωρίζω
κωστας

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από κωστας »

Μακαρι! Θα παρω τηλ αυριο στη στρατολογια αν ισχυει αυτο γτ μου χαν πει οτι πρεπει να περιμενω το χαρτι ωστε να παω οπωσδηποτε την πεμπτη; Μεχρι 5 μερες πριν παρουσιαστω δεν εινα η αναβολη για κοινωνικους λογους η κανω λαθος?
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες