Άδεια πριν την ορκομωσία

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Άδεια πριν την ορκομωσία

Δημοσίευση από Nassos »

Πιστεύω μέχρι τις 18/2 να έχετε ορκιστεί και να πάρεις την άδεια ορκομωσίας.

Γιατί άδεια πριν πολύ δύσκολο εώς αδύνατο να πάρεις.
Άβαταρ μέλους
Palioseira
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 31, 2008 6:56 pm
Επικοινωνία:

Άδεια πριν την ορκομωσία

Δημοσίευση από Palioseira »

Παλια το 1982 Πριν ορκιστω στο 6ο ΣΠ στην Κορινθο μια χαρα ειχα παρει 10 μερες φοιτητικη αδεια για Θεσσαλονικη. Φυσικα προσκομισα χαρτα οτι εδωσα μαθηματα.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Άδεια πριν την ορκομωσία

Δημοσίευση από Greek_Army »

Το 1982 μάλλον η θητεία ήτανε μεγαλύτερη από 9 και 12 μήνες και για να ορκιστείς δεν καθόσουνα μέσα μόνο 10 η 20 ημέρες.
Άβαταρ μέλους
Palioseira
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 31, 2008 6:56 pm
Επικοινωνία:

Άδεια πριν την ορκομωσία

Δημοσίευση από Palioseira »

Greek_Army έγραψε:Το 1982 μάλλον η θητεία ήτανε μεγαλύτερη από 9 και 12 μήνες και για να ορκιστείς δεν καθόσουνα μέσα μόνο 10 η 20 ημέρες.


Ναι υπηρετησα 22 μηνες αλλα η ορκωμοσια εγινε καπου στις 20 μερες.
Αδεια φοιτιτικη παντως ειχα παρει πριν την ορκωμοσια. Ηταν απο τις αδειες που δεν "κοβοντουσαν" με τιποτα. Τοτε...
Σπύρος

Άδεια πριν την ορκομωσία

Δημοσίευση από Σπύρος »

Palioseira έγραψε:
Greek_Army έγραψε:Το 1982 μάλλον η θητεία ήτανε μεγαλύτερη από 9 και 12 μήνες και για να ορκιστείς δεν καθόσουνα μέσα μόνο 10 η 20 ημέρες.


Ναι υπηρετησα 22 μηνες αλλα η ορκωμοσια εγινε καπου στις 20 μερες.
Αδεια φοιτιτικη παντως ειχα παρει πριν την ορκωμοσια. Ηταν απο τις αδειες που δεν "κοβοντουσαν" με τιποτα. Τοτε...


και ο πατέρας μου έτσι είχε κάνει, πήρε φοιτητική άδεια πριν την Ορκωμοσία, υπηρέτησε Τέλη '70

G47 έγραψε:OΠοτε οπως λετε, αν το χαρτι καταταξης αναφερει οτι μπαινω στις 19 του μηνα μονο αν παω να ορκιστω και μπω οταν τελειωσω το απογευμα, θα μπορεσει να γινει γιατι δε γινεται απο τη πρωτη μερα να παρω αδεια.
Αλλα αν μπαινω στις 16 η 17 του μηνα, θα μπορεσω να παρω;
Απο ο. Τι καταλαβαινω τυπικα δε γινεται και ειναι θεμα διοικητη;


G47, τελικά με εσένα τι έγινε;

εγώ παρουσιάζομαι στα Γρεβενά 6/3 και ορίζομαι στη Θεσσαλονίκη 19/3, τι λέτε να γίνει;

Giorgos

Άδεια πριν την ορκομωσία

Δημοσίευση από Giorgos »

Γεια σας, παρουσιάζομαι τον Νοέμβριο και γύρω στις 25 Νοεμβρίου θα γίνει η ορκωμοσία της σχολής μου για να πάρω πτυχίο.
Πιθανότατα να χρειαστώ άδεια πριν την ημέρα ορκωμοσίας στον ΚΕΝ για να πάω στην ορκωμοσία της σχολής μου.
Δικαιούμαι άδεια γι' αυτό τον λόγο?
ReD-RevolutioN
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2011 4:46 am
Επικοινωνία:

Άδεια πριν την ορκομωσία

Δημοσίευση από ReD-RevolutioN »

Εγω που ημουν Θηβα στην 3η μοιρα (Νοεμβρης του 2011), ο διοικητης εδινε ακομα και για να πας να δωσεις μαθημα (εφευγες το πρωι, η το προηγουμενο βραδυ αν εδινες πρωι, και γυρνουσες στο τελος της ημερας). Λογικα αν το ζητησεις δεν θα εχεις θεμα.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Άδεια πριν την ορκομωσία

Δημοσίευση από D.Y.K »

Όλα είναι θέμα Διοικητή κύριοι.
Άβαταρ μέλους
phantom91
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 09, 2012 6:53 pm
Επικοινωνία:

Άδεια πριν την ορκομωσία

Δημοσίευση από phantom91 »

Καλησπέρα,21/1 παρουσιάζομαι ΚΕΕΔ, ξέρει κανείς πόσο πιθανό είναι να πάρω άδεια για παρουσίαση πτυχιακής εργασίας την πρώτη η την δεύτερη βδομάδα από την στιγμή που θα μπώ;
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Άδεια πριν την ορκομωσία

Δημοσίευση από dn24 »

phantom91 έγραψε:Καλησπέρα,21/1 παρουσιάζομαι ΚΕΕΔ, ξέρει κανείς πόσο πιθανό είναι να πάρω άδεια για παρουσίαση πτυχιακής εργασίας την πρώτη η την δεύτερη βδομάδα από την στιγμή που θα μπώ;


Καλησπέρα, κανονικά για τέτοιους λόγους όπως ο δικός σου πριν από την Ορκωμοσία δεν δικαιούσαι άδεια, οι φοιτητικές δίδονται μετά την ορκωμοσία σας, όμως εάν κοιτάξεις την εύστοχη απάντηση του κ.moderator από πάνω, όλα είναι θέμα Δκτή.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
fapajohn
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Αύγ 28, 2015 1:19 pm
Επικοινωνία:

Άδεια πριν την ορκομωσία

Δημοσίευση από fapajohn »

Καλησπερα σας κι ευχαριστω για την φιλοξενια του forum που μου δινει την ευκαιρια να γραψω το προβλημα μου.Στις 7 Σεπτεμβρη παρουσιαζομαι στο Μεσολλογγι.

Επειδη απ'οτι ξερω δεν δινονται αδειες κατα την διαρκεια της εκπαιδευσης, τι πρεπει να κανω για να παρω αδεια στις 14 Σεπτεμβρη που εχω ραντεβου με τον Ορθοδοντικο μου. Μου εχει δωσει ενα παραπεμπτικο για το λογο αυτο, πανω εχει και την σφραγιδα του. Η αδεια ειναι αναγκαστικη οπως και οι υπολοιπες αδειες που θα ζηταω καθε μηνα (1 φορα το μηνα) μεχρι την ληξη της θητειας μου για τον επισκεπτομαι.

Θα μου δωθει αδεια μια βδομαδα μετα απ'οτι παρουσιαζομαι εφοσον εχω και παραπεμπτικο;

Ευχαριστω!

cuervo

Άδεια πριν την ορκομωσία

Δημοσίευση από cuervo »

fapajohn έγραψε:Καλησπερα σας κι ευχαριστω για την φιλοξενια του forum που μου δινει την ευκαιρια να γραψω το προβλημα μου.Στις 7 Σεπτεμβρη παρουσιαζομαι στο Μεσολλογγι.

Επειδη απ'οτι ξερω δεν δινονται αδειες κατα την διαρκεια της εκπαιδευσης, τι πρεπει να κανω για να παρω αδεια στις 14 Σεπτεμβρη που εχω ραντεβου με τον Ορθοδοντικο μου. Μου εχει δωσει ενα παραπεμπτικο για το λογο αυτο, πανω εχει και την σφραγιδα του. Η αδεια ειναι αναγκαστικη οπως και οι υπολοιπες αδειες που θα ζηταω καθε μηνα (1 φορα το μηνα) μεχρι την ληξη της θητειας μου για τον επισκεπτομαι.

Θα μου δωθει αδεια μια βδομαδα μετα απ'οτι παρουσιαζομαι εφοσον εχω και παραπεμπτικο;

Ευχαριστω!



Χλωμό το βλέπω, αναγκαστική μπορεί να θεωρείται για εσένα και τον γιατρό σου, για τον στρατό δεν το νομίζω, ειδικά από την στιγμή που εσύ θέλεις να παίρνεις κάθε μήνα, στο τέλος θα μείνεις χωρίς άδεια.

fapajohn
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Αύγ 28, 2015 1:19 pm
Επικοινωνία:

Άδεια πριν την ορκομωσία

Δημοσίευση από fapajohn »

Οποτε θα παρω αναβολη μεσα στο στρατο και μολις βγαλω τα σιδερακια θα μπω. Δεν τα πληρωνω τσαμπα τα σιδερακια για να μου κανει ο στρατος χουνερια, ας βγω και ι5 δεν με νοιαζει καθολου!
Λαρος

Άδεια πριν την ορκομωσία

Δημοσίευση από Λαρος »

Καλησπερα σας! εχω μια ερωτηση. απο ποιον ακριβως ζητας την αδεια; πας μονος σου στο Διοικητή; Σε περιπτωση που πας σε καποιον ανωτερο σου και στην αρνηθει τι μπορεις βα κανεις; Στη δικη μου περιπτωση ζητησα αδεια για σοβαρους οικογενειακους λογους υγειας και ο ανωτερος με χλεύαζε και ελεγε πως τον δουλεύω για να βγω
Άβαταρ μέλους
GREEKDIVER
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Παρ Αύγ 18, 2017 12:25 am
Επικοινωνία:

Άδεια πριν την ορκομωσία

Δημοσίευση από GREEKDIVER »

Φυσικα αν υπαρχουν σοβαροι λογοι μπορεις να απευθηνθεις στον διοικητη σου. Πιστευω θα σου δωσει την αδεια αν εχεις και κανενα δικαιολογητικο μαζι εισαι μια χαρα. Καλη συνεχεια
ΕΔ-ΜΑΚ-ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ - ΕΛΛΑΣ - ΧΕΛ -
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες