Από ΣΜΥ σε ΣΣΕ (κατατακτήριες)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
hetfield
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Δευ Δεκ 08, 2008 6:25 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Από ΣΜΥ σε ΣΣΕ (κατατακτήριες)

Δημοσίευση από hetfield »

Αν παω ΣΜΥ μπορω μετα να παω ΣΣΕ με κατατακτηριες εξετασεις ;
hetfield
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Δευ Δεκ 08, 2008 6:25 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Από ΣΜΥ σε ΣΣΕ (κατατακτήριες)

Δημοσίευση από hetfield »

Ποσο πρεπει να γραψει καποιος στα μαθηματα για να μεταβιβαστει σε ΣΣΕ ;
PETER.D
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 13, 2010 6:20 pm
Επικοινωνία:

Από ΣΜΥ σε ΣΣΕ (κατατακτήριες)

Δημοσίευση από PETER.D »

Για να μην απογοητευτης σου λεω οτι πολλα ακουγονται και κανεις δεν ξερει... Εγω που ειχα ρωτηση ταξιαρχο μου ειχε πει οτι δεν εξαρταται απο τα ατομα που προσπαθουν να μπουν και πως οι υποψιφιοι πρεπει να γραψουν εναν καλο βαθμο για να μπουν... Αλλοι παλι ελεγεν οτι αρκει να γραψεις πανω απο την βαση... Αμα θες να μαθεις στα σιγουρα ρωτα καποιον που εχει περασει αυτην την διαδικασια
Άβαταρ μέλους
ΑΡΜΕΝΙΣΤΗΣ
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: Παρ Απρ 29, 2011 4:35 pm
Επικοινωνία:

Από ΣΜΥ σε ΣΣΕ (κατατακτήριες)

Δημοσίευση από ΑΡΜΕΝΙΣΤΗΣ »

Black_Knight να σε ρωτησω κατι ακομα η σσε καθε ετος Δινει καποιες θεσεις Σε Μον. Λοχιες, αυτες οι θεσεις καλυπτοντε ολες Η μενουν κενες καποιες απο αυτες;
Black_Knight
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 01, 2010 5:27 pm
Επάγγελμα: Στρατιωτικός
Επικοινωνία:

Από ΣΜΥ σε ΣΣΕ (κατατακτήριες)

Δημοσίευση από Black_Knight »

ΑΡΜΕΝΙΣΤΗΣ έγραψε:Black_Knight να σε ρωτησω κατι ακομα η σσε καθε ετος Δινει καποιες θεσεις Σε Μον. Λοχιες, αυτες οι θεσεις καλυπτοντε ολες Η μενουν κενες καποιες απο αυτες;


Δεν ξέρω να σου πω σιγουρα. Γιατι ρωτάς;

"And so I become a knight of the Kingdom of Dreams and Shadows!"
Άβαταρ μέλους
ΑΡΜΕΝΙΣΤΗΣ
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: Παρ Απρ 29, 2011 4:35 pm
Επικοινωνία:

Από ΣΜΥ σε ΣΣΕ (κατατακτήριες)

Δημοσίευση από ΑΡΜΕΝΙΣΤΗΣ »

Ακου αν πας στο site της σχολης πηγαινε εκει που λεει εισαγωγη -φοιτηση. Μετα κανε κλικ στο στατιστικα στοιχεια και δες τον πινακα στην σελιδα 5. Μονο 14 μον. Υπαξ. Ειχαν δηλωσει την σσε, οι Θεσεις δεν ηταν περισσοτερες σε αυτη την κατηγορια Αρα καποιες μπορει να εμειναν κενες.
fistikisfiction
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 14, 2010 3:36 am
Επικοινωνία:

Από ΣΜΥ σε ΣΣΕ (κατατακτήριες)

Δημοσίευση από fistikisfiction »

Δεν αξιζει μετα απο την σμυ να πας σσε... Ενας χρονος προυπηρεσιας και μετα παλι ΑΣΣΟΣ! Οχι ευχαριστω. Αν εμπαινες στο τριτο ετος της σσε η εστω στο δευτερο Μπορει. Ισως παλι. Δυο χρονια η σμυ ενα χρονο υπηρεσιας σαν μονιμος λοχιας και τεσσερα σσε...7 χρονια... Βεβαια ειναι η αιγλη του μονιμου αξιωματικου. Εισαι αξιωματικος πλεον αλλα οχι... Δεν αξιζει τον κοπο. Οποιος θελει να φτασει ψηλα ας μπει σσε απο πανελληνιες απευθειας... Εξαλλου και η μισθολογικη διαφορα πλεον ειναι ελαχιστη ειδικα αυτην την εποχη που οι ΕΔ εχουν γινει και αυτες μπαχαλο... Η μισθολογικη διαφορα ξεκιναει απο ταγματαρχης και πανω... Καλο θα ηταν βεβαια να εμπαιναν οι μονιμοι υπαξιωματικοι στο δευτερο η στο τριτο ετος της ευελπιδων. Μονο ετσι θα αξιζε... Αλλα ετσι... Οχι... Τι για ενα ξιφος και ενα αστερι επτα χρονια; Δεν νομιζω τακη...
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Από ΣΜΥ σε ΣΣΕ (κατατακτήριες)

Δημοσίευση από roverr24 »

Γιατι να μπουν 3ο ετος και να γλιτωσουν 2 χρονια απο την στιγμη που η ΣΜΥ δεν ειναι ανωτατη; Δεν το καταλαβαινω αυτο.
Αυτο που λες γινεται σε παραπλησιες σχολες πχ απο οικονομικα αν μπεις διοικηση επιχειρησεων η απο βιολογια ιατρικη ι οδοντιατρικη τοτε μπαινεις σε μεγαλο εξαμηνο, αλλα μιλαμε για ανωτατες σχολες, η ΣΜΥ δεν ειναι ανωτατη, ειναι ισοτιμη με ΙΕΚ
Άβαταρ μέλους
karabill
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 264
Εγγραφή: Παρ Μάιος 21, 2010 1:53 am
Επικοινωνία:

Από ΣΜΥ σε ΣΣΕ (κατατακτήριες)

Δημοσίευση από karabill »

Φιστικης... Αξιζει να μπεις σσε... Θα το καταλαβεις μολις γινεις μ. Λοχιας... Θα το δεις στην συμπεριφορα που θα σου δειχνουν. Και μισθολογικα τωρα απ οσο γνριζω ενας ανθυπολοχαγος παιρνει 1020 ενω ενας μ. Λοχιας 730 (και απ αυτα λυπουν πολλα εξτρα) και να ξερεις οτι αμα δωσεις για σσε τα 4αρια της σχολης δεν θα σε αντιμετωπιζουν σαν ασσο! Γιατι εισαι ηδη στρατιωτικοποιημενος 2 χρονια σχολη και ενα χρονο υπηρεσιας... Ρωτα παιδια που ειχες βηταδες θα ξερουν να σου πουν ποιος μπηκε και μαθε τι αντιμετωπιση ειχε. Εγω απ οσο ξερω ειναι οτι συμμεταχεις στα "καψωνια" του θαλαμου αλλα σκατο κτλπ δν εχει ισα ισα βοηθαει τους υπολοιπους ασσους... Αμα εισαι σμυ οπλα εγω σου προτεινω να δωσεις για σσε αν εισαι σωματα και σου κατσει κατι καλο μεινε εκει. Δεν χανεις τιποτα ισα ισα σκεψου και λιγο το μελλον σου... Να εισαι 40 χρονων και αρχιλοχιας και να σου βγαινει το παιδακι 22 χρονων απο ΣΣΕ και να ειναι ανωτερος σου... Εκει κ ολας δημιουργειται το χασμα υπαξ. Με αξ. Με το που θα βγεις εσυ απ την σχολη θα χρειαστεις 18 χρονια για να πιασεις τον βαθμο του ανθυπολοχαγου και αν. Καλυτερα 7 και καλυτερη αντιμετωπιση παρα 18 και χαμηλα.
~ΑΡΧΕΣΘΑΙ ΜΑΘΩΝ ΑΡΧΕΙΝ ΕΠΙΣΤΗΣΕΙ~ "Αν μάθεις να διοικείσαι θα γνωρίζεις να διοικείς"
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Από ΣΜΥ σε ΣΣΕ (κατατακτήριες)

Δημοσίευση από roverr24 »

Δεν συμφωνω, απο τοτε που οι στρ σχολες εχουν μπει στις πανελληνιες η αντιμετωπιση ειναι σχεδον η ιδια ειτε σε μονιμο υπαξ ειτε σε μονιμο αξ/κο αφου ο υπαξ καμια φορα εχει μπει με περισσοτερα μορια... Εννοειται οτι πρεπει να τηρειται η ιαραρχια αλλα οχι σε επιπεδα κακοπροαιρετων κομπλεξικων και κολλημενων. Ενας λοχαγος απο ΣΜΥ τεχνιτης ελικοπτερων χαιρει τρομερης εκτιμησης και εχει διαβασει εχει κουραστει εχει σκεφτει πολυ περισσοτερο απο ενα λοχαγο ΣΣΕ του πεζικου... Το θεμα της ελλαδας αλλωστε πλεον ειναι η επιβιωση και οχι η αντιμετωπιση... Τιμη του οποιος ειναι υπαξιωματικος
Άβαταρ μέλους
karabill
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 264
Εγγραφή: Παρ Μάιος 21, 2010 1:53 am
Επικοινωνία:

Από ΣΜΥ σε ΣΣΕ (κατατακτήριες)

Δημοσίευση από karabill »

Φιλε rovver δεν αντιλεγω. Μαζι σου. Απλος εδωσε ενα παραδειγμα κινητρου στον φιστικη. Δεν ηθελα να αποτιμησω τον υπαξιωματικο για κανενα λογο. Αλλα να τον εθιξα χωρις να τον ηθελα.
~ΑΡΧΕΣΘΑΙ ΜΑΘΩΝ ΑΡΧΕΙΝ ΕΠΙΣΤΗΣΕΙ~ "Αν μάθεις να διοικείσαι θα γνωρίζεις να διοικείς"
fistikisfiction
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 14, 2010 3:36 am
Επικοινωνία:

Από ΣΜΥ σε ΣΣΕ (κατατακτήριες)

Δημοσίευση από fistikisfiction »

Δεν ξερω εγω εχω μια αλλη αποψη... Αν εισαι σωστος στη δουλεια σου θα χαιρεις και αναλογης αντιμετωπισης. Αν εσυ εισαι μονιμος λοχιας σωστος και προσπαθεις γιατι ο αλλος να σου συμπεριφερεται περιφρονητικα μονο και μονο επειδη εισαι υπαξιωματικος... Δηλαδη αν ο ανθυπολοχαγος ειναι παρταλι που λεμε θα του συμπεριφερθουν καλα μονο και μονο επειδη ειναι αξιωματικος; Αυτο δειχνει κομπλεξ και κολληματα τα οποια θεωρω οτι πρεπει να ξεπεραστουν 2011 εχουμε.

Οσο για ευελπιδων το σκεφτομαι αλλα εχω ενα θεμα¨μπηκα απο θεωρητικη και απο ανωτερα μαθηματικα και φυσικη χημεια δεν εχω ιδεα... Δεν εχς κανει ποτε ολοκληρωματα η διφορικες εξισωσεις και δεν νομιζω οτι θα μπορω σαν μονιμος λοχιας να κανω παραλληλα με το proficiency και μαθηματα θετικης κατευθυνσης απο το ζενιθ την στιγμη που δεν εχω βασεις σε αυτα τα μαθηματα... Ειναι σιγουρο πως αν μπω θα την βγαλω τη σχολη ξερω πανω κατω το προγραμμα δεν διαφερει ιδιαιτερα απο της ΣΜΥ ετσι οπως εχει διαμορφωθει τωρα... Ξερω τι με περιμενει, οτι επισης 6 χρονια σε στρατιωτικη σχολη ειναι πολλα... Οσο για τον μισθο αμφιβαλλω οτι ο ανθυπολοχαγος παιρνει 1020... Σε εποχες ΔΝΤ ζουμε με συνεχομενα πακετα περικοπων...

Ελαχιστη ειναι η διαφορα... Το πολυ 100 ευρω... Αλλο προβλημα ειναι οτι θα χανω 4 χρονια μισθους και ακομα και 1020 που λες αν θα παιρνουν μεχρι να αναπληρωσει τους απωλεσθεντες μισθους ο ανθυπολοχαγος που μπηκε απο σμυ με κατατακτηριες θελει πολλα χρονια... Θεωρω πως ειμαι καλος σε αυτο που κανω... Αν ειναι να μου συμπεριφερονται ασχημα μονο λογω του βαθμου και οχι καποιου αντικειμενικου κριτηριου τοτε ναι θα παω ΣΣΕ...

rover24 οι πιθανοτητες να πιασω θεση για εξωτερικο ειναι το ιδιο για αξιωματικους υπαξιωματικους; Επειδη εχω Γ1 γερμανικα και θα παρω και το proficiency και ημουν εντεκα χρονια γερμανια παιζει ρολο απο ποια σχολη εχω αποφοιτησει?
fistikisfiction
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 14, 2010 3:36 am
Επικοινωνία:

Από ΣΜΥ σε ΣΣΕ (κατατακτήριες)

Δημοσίευση από fistikisfiction »

Λοιπόν τελείωσα τη σμυ έπειτα από δύο χρόνια... Όσοι σκέφτεστε να δώσετε κατατακτήριες απο σμυ για σσε και ακόμα δεν έχετε περάσει σμυ. Περάστε πρώτα σμυ τε΄λειώστε την, και μετά απο ένα χρόνο υπηρεσίας θα δείτε αν Έχετε κουράγιο ή όχι να δηλώσετε σσε... (εγώ δεν έχω πάντως.) αφού συνηθίσετε το οκτάωρο μετά από δύο χρόνια σχολής θα ξαναμπείτε άλλα 4 χρόνια σε πρόγραμμα σχολής... Δεν νομίζω... Βέβαια όλα αυτά σας τα λέω μετά από συζήτηση που έκανα με έναν υπολοχαγό και έναν λοχαγό...
Άβαταρ μέλους
athinaaa
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 31, 2011 9:08 pm
Επικοινωνία:

Από ΣΜΥ σε ΣΣΕ (κατατακτήριες)

Δημοσίευση από athinaaa »

Τι; Άσσος-δυάρι-στέλεχος και πάλι άσσος! για κανένα λόγο και κανένα αστέρι.
αυτό που λέει ο φιστίκης, αν είσαι καλός στη δουλειά σου θα σε σέβονται όλοι. όσο για αστέρια και φεγγάρια, νομίζω ότι μπορείς να εξελιχθείς επαγγελματικά με άλλους τρόπους. Τουλάχιστον έτσι θέλω να κάνω εγώ. Πτυχία ξένων γλωσσών, και να κυνηγήσω κάποια αποστολή ή και μετάθεση στο εξωτερικό.Why not; Αν θες να το κυνηγήσεις υπάρχουν τρόποι.
επίσης αν έχεις όρεξη για περαιτέρω διάβασμα, μπορείς να δηλώσεις κάποιο πανεπιστήμιο με το 10%, αφού τελειώσεις τα δύο χρόνια στη σχολή, και αν περάσεις, να διαβάζεις και να δίνεις τα μαθήματα του εξαμήνου, παράλληλα με την μονάδα στην οποία θα δουλεύεις και μετά από κάποια χρόνια να πάρεις το πτυχίο. Έτσι μπορείς να συνδυάσεις τα αντικείμενα που σου αρέσουν και αν θες όντως τόσο πολύ, ναι, να κάνεις καριέρα!

καλή σταδιοδρομία φιστίκι.
και εγώ τώρα έγινα βητουλίνα :P πλάκα πλάκα ποιός είσαι;

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες