Διανυκτέρευση μονάδας

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Deez_Nuts
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 11, 2015 11:23 pm
Επικοινωνία:

Διανυκτέρευση μονάδας

Δημοσίευση από Deez_Nuts »

Ναι, θα πρεπει ομως αυτός που θα σε φιλοξενεί να είναι πρωτου βαθμου συγγενής και να φαίνεται στην υπευθινη δηλωση.
μπορεις αντι για κεπ να πας και στην αστυνομία.
Εικόνα
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

Διανυκτέρευση μονάδας

Δημοσίευση από ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ »

Εχω παρει μεταθεση Αθηνα και θελω διανυκτερευση. Η αδερφη μου εχει στην Αθηνα σπιτι στο ονομα της, το οποιο αποτελει φορολογικα β' κατοικια του Πατερα μου και στο οποιο φαινεται οτι μου κανει δωρεαν παραχωρηση σε εμενα. Με λιγα λογια εκει μενω μονιμα, η αδερφη μου μενει αλλου. Το ερωτημα ειναι τι υπευθυνη δηλωση πρεπει να γινει; Του πατερα μου οτι μου επιτρεπει να μεινω στο σπιτι της αδερφης μου ή της αδερφης μου προς εμενα απευθειας με κινδυνο να μην το δεχτουν γιατι ειναι β' βαθμου συγγενεια;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Διανυκτέρευση μονάδας

Δημοσίευση από Nassos »

Α' Βαθμού συγγένεια είναι τα αδέλφια. Αν είναι το σπίτι το όνομας της αδελφής σου, από την αδελφή σου θα ζητήσεις να υπογράψει υπέυθυνη δήλωση.
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

Διανυκτέρευση μονάδας

Δημοσίευση από ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ »

Τα αδελφια ειναι β' βαθμου συγγενεια... Τσεκαρε το:https://www.lawspot.gr/nomikes-plirofories/voithitika-kemena/syggeneia
http://www.asxetos.gr/entheto/klimakes-vathmoi/vathmoi-syggeneias.html
Για αυτο ρωταω και εγω τι προβλεπεται σε αυτες τις περιπτωσεις
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Διανυκτέρευση μονάδας

Δημοσίευση από Nassos »

Λάθος μου τότε, αναγκαστικα θα πρέπει να ζητήσεις από τους γονείς σου.

Μου κάνει εντύπωση όμως γιατί άτομα της σειράς μου είχαν καταθέσει υπεύθυνη δήλωση από αδέλφια που θα τους φιλοξενούσαν.

George

Διανυκτέρευση μονάδας

Δημοσίευση από George »

Καλημερα σε ολους και χρονια πολλα, πηρα μεταθεση για τον τοπο μονιμης κατοικιας μου και πηγα στο τμημα να κανω την υπευθυνη δηλωση για την διανυκτερευση την εκανα κανονικα αλλα μου ειπαν οτι αν δεν τους κανει θα χρειαστει ενα χαρτι απ τα κεπ το οποιο θα σταλει με φαξ, πηρα τηλεφωνο στα κεπ και μου ειπαν αν δεν τους κανει αυτο στο στρατοπεδο θα θελουν βεβαιωση μονιμης κατοικιας η οποια παιρνει απο μερικες εργασιμες εως ενα μηνα Εικόνα
Υπαρχει τετοια περιπτωση;
Ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

Διανυκτέρευση μονάδας

Δημοσίευση από gimitrop »

Γιατί τέτοια ταλαιπωρία; Εγώ όταν πήρα μετάθεση για Πύργο (και δεν μένω καν μέσα στον Πύργο, σε ένα χωριό κοντά που πρέπει να ξεπερνά κιόλας την προβλεπόμενη απόσταση) χρειάστηκε μόνο μια βεβαίωση από τον πατέρα μου ότι είμαι γιος του και ότι επιτρΠει να διαμένω στο σπίτι όταν έχω έξοδο και την έδωσα στον επιλοχά.Thats all. Δεν ξέρω γιατί έπρεπε να πας στο ΚΕΠ όπου ήταν σίγουρο ότι δεν θα ξεμπέρδευες εύκολα (ελληνικό δημόσιο γαρ)
Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
inos

Διανυκτέρευση μονάδας

Δημοσίευση από inos »

Καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα!
Σχετικα με την διανυκτερευση στον τοπο κατοικιας μας, στο τμημα μου ειπαν οι αστυνομοι την υπευθυνη δηλωση να την κανω εγω στο ονομα μου οτι φιλουξενουμαι κ οχι ο πατερας μου ενω ολοι γενικα λενε οτι πρεπει ο πατερας μου στο ονομα του οτι με φιλοξενει... Τι ισχυει τελικα; Ευχαριστω!
Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

Διανυκτέρευση μονάδας

Δημοσίευση από gimitrop »

inos έγραψε:Καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα!
Σχετικα με την διανυκτερευση στον τοπο κατοικιας μας, στο τμημα μου ειπαν οι αστυνομοι την υπευθυνη δηλωση να την κανω εγω στο ονομα μου οτι φιλουξενουμαι κ οχι ο πατερας μου ενω ολοι γενικα λενε οτι πρεπει ο πατερας μου στο ονομα του οτι με φιλοξενει... Τι ισχυει τελικα; Ευχαριστω!


Εγώ θυμάμαι ότι έκανα το 2ο

Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
Andrikos

Διανυκτέρευση μονάδας

Δημοσίευση από Andrikos »

Καλησπέρα σας. μηπωςγνωριζετε κατα προσέγγιση πως πανε οι υπηρεσιες στην αεροπορια στο καστέλι ηρακλείου; ευχαριστω
stratos1999
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Ιουν 14, 2019 11:50 am
Επικοινωνία:

Διανυκτέρευση μονάδας

Δημοσίευση από stratos1999 »

γειά σας είμαι σε μια μονάδα στη Αθήνα το σπίτι μου είναι σε απόσταση 5 χλμ μακριά έχω φέρει χαρτί διανυκτέρευσης και πιο παλιά βγαίναμε κάθε έξοδο με διανυκτέρευση και ξαφνικά μας λέει ότι δεν θα υπάρχει διανυκτέρευση για όλους μόνο το 50% των από τους εξοδουχους και λέει το λέει ο νόμος όχι εγώ, εγώ διάβασα αυτό "Άδειες Μικρότερες του 24ώρου
- Άδειες διανυκτερεύσεως στην κατοικία.
- Άδειες παραμονής εκτός στρατώνα δύο ώρες μετά τη βραδινή πρόσκληση.

Οι παραπάνω άδειες δίνονται σε όλους γενικά τους οπλίτες εκτός από τους νεοσύλλεκτους που δεν ορκίστηκαν ακόμη, μόνο για τον τόπο όπου είναι η έδρα της μονάδας

μπορεί να μας κόψει την διανυκτέρευση τελικά;

mikekal

Διανυκτέρευση μονάδας

Δημοσίευση από mikekal »

έγραψε:Βαση νομου δικαιουσαι διανυχτερευση μεχρι και σε αποσταση 60 χιλιομετρων απο το σπιτι σου... !

Στα λεω γιατι ειμαι φρεσκοαπολυομενος αλλα κ Ετσι ειναι... !
Παιδιά help. Μένω Κορινθο και υπηρετώ Νέα Περαμο. Ο Διοικητής σκαλίζει το θέμα διανυκτέρευση. Όλοι του λένε ότι πρέπει να είναι στον ίδιο νομό. Δεν βρίσκω την διάταξη για τη χιλιομετρική απόσταση. Ποιός νόμος το προβλέπει;

No name

Διανυκτέρευση μονάδας

Δημοσίευση από No name »

Ερώτηση.

Ζω με την κοπέλα μου Θεσσαλονίκη και θέλω να ζητήσω για όταν πάρω μετάθεση διανυκτέρευση. Δυστυχώς δεν είμαστε παντρεμένοι. Αν γίνει υπεύθυνη δήλωση ότι με φιλοξενεί θα με αφήσουν να έχω διανυκτέρευση πιστεύετε; Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να μπορω να έχω διανυκτέρευση αν μου ρίξουν άκυρο;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Διανυκτέρευση μονάδας

Δημοσίευση από Nassos »

Μόνο από συγγενή Α' Βαθμού επιτρέπουν διανυκτέρευση. Κοινώς υπεύθυνη δήλωση υπογρεγραμμένη απο γονείς.
No name

Διανυκτέρευση μονάδας

Δημοσίευση από No name »

Υπάρχει πιθανότητα να το ψάξει κάποιος αν πάω μια υπεύθυνη δήλωση έτσι μουλωχτά;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης