Άθεοι στις Ειδικές Δυνάμεις

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Άθεοι στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Rania_23 έγραψε:
ΠΟΛΙΤΗΣ έγραψε: Μαγκες ολοι οι ΕΛΛΗΝΕΣ πιστευουνε. Δεν ειμαστε Τουρκοι παρτετο χαμπαρι. Ααχοληθειται και λιγο με τιν θρεισκεια. Και παλια οταν γινοταν πολεμο πιανανε τον Σταυρο και λεγανε ΘΕΕ μου βοηθεσε μας δεν ελεγαν διαβολε βοηθησε μας ξυπνατε χριστιανοι.


Ολοι οι Ελληνες δεν ειναι χριστιανοι. Απλα η πλειοψηφια των Ελληνων ειναι χριστιανοι. Κι αν εσυ εισαι χριστιανος τοτε κανε αυτο που λεει η θρησκεια σου, δηλαδη δεξου τους αλλους οπως ειναι. Μην γυρναμε 200 χρονια πισω! Εχουμε ανεξιθρησκεια.
Μπραβο Ρανια!

Επιτελος καποιος/καποια με μυαλο!

Anonymous

Άθεοι στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Οσοι ειναι αθεοι να πανε στην Τουρκια!

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Άθεοι στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από yandr »

Δεν είναι το κατάλληλο θέμα για συζήτηση περί θεού και θρησκείας.

Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να ανοίξει σχετική συζήτηση και να εκφράσουμε τις απόψεις μας.

Εδώ η αρχική απορία ήταν αν δέχονται άθεους στις ειδικές δυνάμεις και αν μπορεί κάποιος άθεος να αντιμετωπίσει προβλήματα.
Myrmidon
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Οκτ 05, 2009 6:26 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Άθεοι στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Myrmidon »

Παντως στις ειδικες δυναμεις υπηρετουν συνηθως νεοι με ιδανικα και το τριπτυχο ΠΑΤΡΙΣ-ΘΡΗΣΚΕΙΑ-ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ δεν ειναι κακο να μαθαινεται στις ειδικες δυναμεις. Αυτοι θα κληθουν να υπερασπισουν και τα τρια αν γινει κατι στο μελλον... Ωστοσο αν το δουμε ψυχρα ο στρατος ενδιαφερεται κυριως για πατριωτες και οχι για θρησκευομενους ανθρωπους. Βεβαια συνηθως και σε μεγαλο ποσοστο πιστευουν και στις 3 παραπανω αξιες... Που αν μη τι αλλο σωστες ειναι.

fideas emk
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 5:51 pm
Επικοινωνία:

Άθεοι στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από fideas emk »

Αρκετές ωραίες απόψεις. Μπράβο παιδιά και μάλιστα από νεαρές μόνιμες στρατιωτίνες! Ομολογώ ότι δεν το περίμενα.

Όσο αφορά τους άθεους στις ΕΔ. Δεν υπάρχει πρόβλημα εκτός κι αν δημιουργήσεις ο ίδιος πρόβλημα στον εαυτό σου.Εικόνα

εννοώ ότι αν ανοίξεις θέμα με κάποιον (υψηλόβαθμο κατα προτίμηση) αξιωματικό ή υπαξ ή ακόμα και σε κανένα λέουρα φαν (τάρο) τότε μπορεί και να καταλήξεις σε... Καψόνι στις ΕΔ...

φυλακή ή ΣΕΞ (στέρηση εξόδου) λίγο δύσκολο...

εγώ ας πούμε άθεος είμαι και δεν είχα κανένα πρόβλημα γιατι δεν το συζήτησα ιδιαίτερα εκεί μέσα. Όχι γιατί κώλωνα αλλά γιατί απ'την κούραση και τα τρεχάματα τα διάφορα δεν είχα όρεξη για τέτοια συζήτηση... Παρά μόνο σπάνια με καμιά σειρά... Και φυσικά δεν είχα καμιά διάθεση ούτε, λόγο να αρχίσω να κάνω τον έξυπνο εκεί μέσα με ανωτέρους μου...

Τα ΛΟΚ είναι πολύ υπέρ της πατρίδας (αυτονόητα) -θρησκείας -οικογένειας. Υπάρχει μια σχετική "προπαγάνδα" εννίοτε, από κανένα δκτη σε αναφορά και πάντα υπάρχουνε και οι κλασσικές ταμπέλες όπως στου "Κατσάνη" που λέει περίπου. "όποιος πιστεύει στο θεό. Και εκπαιδεύεται στα όπλα. Έχει ελπίδα". Λές και οι υπόλοιποι δεν έχουμε...

αλλά γενικά δεν γίνεται ουσιαστικά καμία ιδιαίτερη πλύση εγκεφάλου πέρα από κάτι τέτοιες "πίπες" που βλέπει κάνενας... (η ταμπέλα που ανέφερα είναι Ρεντίνα στο δρομάκι από το Στίβο ΚΔ πρός ΣΗΕ μπροστά στην ταξιαρχία για όποιον ενδιαφέρεται...

ΥΓ: Και για να είμαστε ξηγημένοι. Είμαστε σε σελιδα για ΕΔ. Που είναι ανδροκρατούμενες (αν και ειχα ΕΠΟΠίνες στο λόχο που περάσανε κανονικά ΣΠΕΠΟΠΕΔ όταν είμουν εκεί και φορούσανε πράσινο μπερέ στο τέλος). Αλλά παρ'όλα αυτά θέλω να πώ ότι λυπάμαι λίγο για τη γλώσσα που χρησιμοποιώ παραπάνω αλλά για λόγους αυθεντικότητας πιστεύω ότι πρέπει να παραμείνει. Επομένως, κυρίες και δεσποινίδες, παρακαλώ Για την Κατανόησή σας! Παρ'τε το και λίγο στην πλάκα. Οι ΕΠΟΠίνες που είχαμε δεν είχανε πρόβλημα όταν μιλούσε κάπως έτσι και ο δίκας...

Αν υπάρχει κανένας που προσβάλεται να μου το πεί.

Anonymous

Άθεοι στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Δηλαδη εσυ φιδεα σε περιπτωση πολεμου και γενικοτερα σε κρισιμες ωρες στη ζωη σου δεν θα επικαλεστεις το ονομα του θεου η της παναγιας ε; Δεν θα πεις ενα παναγια βοηθα με η θεε μου σωσε με (μη σου πω οτι θα σαι και ο πρςωτος που θα πεις) ... Μην ακουω παπαριες ελεος... Εχει γινει μοδα το πραγμα ελεος... ΞΥΠΑΝΑΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

theo10
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Οκτ 07, 2009 6:10 pm
Επικοινωνία:

Άθεοι στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από theo10 »

Θα συμφωνησω απολυτα με ορθοδοξο.

Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Άθεοι στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Velerefontis »

Δικαιωμα σας, αλλα και δικαιωμα του καθενος να πιστευει ή να μη πιστευει οτι θελει. Το συνταγμα προστατευει την ανεξιθρησκεια και ο στρατιωτικος κανονισμος προβλεπει τα αναλογα για περιπτωσεις ορκομωσιας
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Άθεοι στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από yandr »

theo10 έγραψε:Θα συμφωνησω απολυτα με ορθοδοξο.


Συμφωνείς γιατί στην πραγματικότητα είσαι ο ίδιος χρήστης και ο λογαριασμός σου μόλις διαγράφηκε.
fideas emk
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 5:51 pm
Επικοινωνία:

Άθεοι στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από fideas emk »

Καλά δε νομίζω ότι χρειάζεται να διαγραφεί κανένας ας είναι και ο ίδιος! ορθόδοξε δεν είναι θέμα μόδας το θέμα αθείας τουλάχιστον όσο αφορά εμένα αν και ξέρω. Ακούγεται σαν τέτοιο.

δεν είμαι και 18 χρονώ (είμαι λίγο μεγαλύτερος όχι ότι ένας 18 χρονος δε μπορεί να κάνει σωστές και αρκετά ώριμες σκέψεις, αλίμονο) οπότε μερικά πράγματα έχουνε κατασταλάξει μέσα μου... Δεν προσπαθώ να πείσω κανένα αν και μάλλον επιβάλλεται. Όχι για να αλλάξει όψη η Ελλάδα ή να καταστραφεί η πατρίδα... Τέλος πάντων.

μην νομίζεις ότι είσαι περισσότερο πατριώτης από μένα ούτε πρόσκειμαι σε κανένα αριστερό χώρο αν αυτή είναι η ανησυχία...

τώρα το αν θα πώ "βόηθα Παναγιά μου" σε περίπτωση πολέμου... Ε και τι μ'αυτό; Και τώρα ακόμα το λέω αλλά από συνήθεια.Εικόνα

και οι γονείς μου ορθόδοξοι είναι κτλ. Δε νομίζω ότι έχει και καμία σημασία.

"Δεν υπάρχουν άθεοι στα χαρακώματα" που έχουνε πεί και που θες να πείς... Εν μέρει σωστό ή τέλος πάντων καταλαβαίνω τη λογική του αλλά δεν ισχύει όσο θα νόμιζε αυτός που το είπε...

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Άθεοι στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από yandr »

fideas emk έγραψε:Καλά δε νομίζω ότι χρειάζεται να διαγραφεί κανένας ας είναι και ο ίδιος!

Προβλέπεται από τους κανόνες του φόρουμ.
fideas emk
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 5:51 pm
Επικοινωνία:

Άθεοι στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από fideas emk »

Αυτό με την ορκομωσία καλά που μου το θύμισες. Δεν αναφέρει πουθενά θρησκεία ή δε θυμάμαι καλά; "Ορκίζομαι πίστην είς την πατρίδα, υπακοή στο σύνταγμα και τους νόμους, υπακοή εις τους ανωτέρους μου κτλ κτλ" θυμίστε μου λίγο. Άλλα και στους εκκλησιασμούς είμουνα Και φυσικά χωρίς να έχω πρόβλημα.

Για αυτόν που ρώτησε, όχι δεν έχεις πρόβλημα αν είσαι άθεος εκτός κι αν το κάνεις εσύ θέμα. Αν τώρα το πάρεις και τόσο πατριωτικά και θες να εξαιρείσαι από θρησκευτικές τελετές κτλ τι να πώ; Αλλά και πάλι δε νομίζω, το πολύ πολύ σε μας (κδ) να σου πεί κανένα υπλγος "αντε ρε ***** μπες στη σειρά για εκκλησιασμό που είσαι και άθεος! ". Απλά.

Άσε που θυμάμαι και πάτερ 80+ χρονώ σε εκκλησιασμό στη Δράμα ο οποίος ήταν ΚΔ στην Γ' ΜΚ στον εμφύλιο... Και έλεγε (αρκετά σωστά) ότι "εμείς οι λοκατζήδες σώσαμε την Ελλάδα" και είχε πολεμήσει ο ίδιος παντού. Εγώ άκουγα με τεντωμένο αυτί γιατί δεν ήταν Ένας βαρετός εκκλησιασμός αλλά ένα ιδρυτής των ΛΟΚ -η πιο παλιοσειρά από όλους μας - Που μιλούσε και από κάτω πολλοί "χριστιανοί" ΕΠΟΠ μιλούσαν, γελούσαν και αν θυμάμαι καλά τον κορόιδευαν κιόλας. Μέχρι που μπήκε στο τέλος ο υπλγος πρίν το "ζυγούς λύσατε" και Μας έκανε παρατήρηση που δεν σεβαστήκα-με (-νε δηλαδή) το γέροντα...

Ούτως ή άλλος το καλό με τον όποιο άθεο είναι ότι δεν πιστεύει σε καμία θρησκεία οπότε αυτό του το "πιστεύω" δεν του απαγορεύει να παραβρίσκεται σε τελετές θρησκειών... Όπως ας πούμε θα απαγόρευε μάλλον σε ένα μουσουλμάνο να συμμετέχει σε χριστιανικές τελετές κτλ

Ορθόδοξος μεγάλωσα για να το πούμε κι αυτό, απλά πρίν λίγα χρόνια απλά έπαψα να πιστεύω, το είδα κάπως διαφορετικά το θέμα...

όπως και πάρα πολλοί δηλαδή "κατά τύπο" Χριστιανοί, αλλά καλύτερα να μην πάμε εκεί. Με την πατρίδα και την οικογένεια δεν έχω κανένα πρόβλημα... Κάθε άλλο.

Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Άθεοι στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Velerefontis »

Σωστα, απλα οταν οι αλλοι ορκιζονται με το ευαγγελιο, οι αθεοι ή αλλοθρησκοι δεν υψωνουν το δεξι χερι
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Άθεοι στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Rafale »

Πραγματικα δεν ξερω πως μπορει να Επιτευχθει συνυπαρξη ενος αθεου Με τις ειδικες δυναμεις; Και απορω βεβαια. Προσωπικα δεν πιστευω οτι Οι αθεοι πρεπει να ανηκουν στις ειδικες δυναμεις. Το βλεπω ατοπο παραλογο και εξωφρενικο. Οι αντρες των ειδικων δυναμεων εχουν καρδια ψυχη και πιστη. Πιστη πως καποια μερα θα δουμε την αγια σοφια οπως της αξιζει να ειναι
fideas emk
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 5:51 pm
Επικοινωνία:

Άθεοι στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από fideas emk »

Αγαπητή Κρίστι (συγγνώμη αν δεν είσαι γυναίκα αλλά το όνομα εκεί παραπέμπει) Να σου δώσω εγώ τη συνταγή για το πως επιτυγχάνεται να συνυπάρχει ένας λοκατζής με ένα άθεο στο ίδιο κορμί μιας και το πέτυχα εγώ (και άλλοι βέβαια) ... Μην εκπλήσεστε... Στο Πέυκο στο ΛΥΒ μια αθηναική σειρά μου ήταν ψευτοαναρχικός των ΒΠ βέβαια. Όλα τα φρούτα και όλα τα φυντάνια στα ΛΟΚ! Αυτό είναι και το καλό του στρατού... Βλέπεις πολλές απόψεις της κενωνίας που δυστυχώς μπορεί να μην ξαναδείς έξω...

Η συνταγή (σαν γυναίκα θα σου χρειαστεί) :

Παρατάς Τους ψαλμούς

κι αρχίζεις κοιλιακούς

παύεις να βλέπεις οράματα και λάμψεις

και με τα πόδια καρφωμένα στη γη ξεκινάς να παίρνεις κάμψεις

(και τα δύο κάτω, όχι σταυρωτά το ένα πάνω στο άλλο όπως βλέπω στους πεζοναύτες!) *

σταματάς κόλυβα, νηστεία και πιάνεις το γιουβέτσι

γιατί το βράδυ έχεις πάλι το τρείς - έξι!

μην κάνεις το χριστιανό με τ'αγιοστέφανο

με ελιές και φασολάδα

τράβα φάε 3 πιτόγυρα στο Στέφανο

γιατί αύριο 30κιλη θα'ναι η μπεργκινάδα

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες