Άθεοι στις Ειδικές Δυνάμεις

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Άθεοι στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

" Τελος παντων Πως ενας αθεος θα συμπροσευχηθει με ολους τους αλλους; Και εδω γεννιεται ενα αλλο θεμα αν ο διοικητης που διαταζει προσευχη εναν αθεο και ο αθεος δεν εκτελει την εντολη τι γινεται; Μηπως το ιδιο ευκολα δεν θα εκτελουσε αλλες διαταγες και θα προκαλουσε στο σωμα των ε. Δ κι αλλες ριζοσπαστικες αλλαγες και θα κανταντουσαμε με ακομα πιο φλωρικο στρατο ; " Να το μεγάλο πρόβλημα στον Ελληνικό στρατό... Πως θα συμπροσευχηθούν οι στρατιώτες με κάποιους που δε πιστεύουν...

Αυτό μας μάρανε. Όχι ο επαγγελματισμός αλλα η ομαδική προσευχή. Μάλιστα.

Ωραία στελέχη έχουμε. Αποκτάμε και τρομερούς στρατιώτες, δε νομίζετε ;

Στρατός δεν είναι τήρηση με το Ν και με το Σ χαζοδιαδικασιών όπως οι προσευχές.

Ο Στρατός θέλει τσαμπουκά-τσαγανό, επαγγελματικότητα, πειθαρχία, μαγκιά.

Τα υπόλοιπα αφήστε τα στους γραφειοκράτες που τους χαιρόμαστε κάθε μέρα. ΙΚΑ θα τον καταντήσετε.

Επαγγελματισμός εκεί που πρέπει, οχι σε ψευτοπειθαρχικές διαδικασίες όπως προσευχή και πως να χαιρετάει ο φαντάρος. Αν ο αντίχειρας είναι 1/4 του χιλιοστού πιο πάνω, δε θα αποτελέσει αδυναμία την δύσκολη ώρα.

Επαγγελματισμό και το γράμμα του νόμου στα όπλα και στην εκπαίδευση των μάχιμων. Ολα τα άλλα είναι για τους ανίκανους

Anonymous

Άθεοι στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

" Τελος παντων Πως ενας αθεος θα συμπροσευχηθει με ολους τους αλλους; Και εδω γεννιεται ενα αλλο θεμα αν ο διοικητης που διαταζει προσευχη εναν αθεο και ο αθεος δεν εκτελει την εντολη τι γινεται; Μηπως το ιδιο ευκολα δεν θα εκτελουσε αλλες διαταγες και θα προκαλουσε στο σωμα των ε. Δ κι αλλες ριζοσπαστικες αλλαγες και θα κανταντουσαμε με ακομα πιο φλωρικο στρατο ; " H απάντηση είναι οτι και φυσικά θα εκτελούσε τις άλλες διαταγές. Που κολλάει το ένα με το άλλο ;

Πειθαρχία και... πίστη δεν είναι το "Πάρε 10 κάμψεις και γλύψε ολη τη λάσπη απο το παπούτσι μου".

Είναι το "Μάθε το όπλο σου σωστά. Σε 2 λεπτά θα περάσω. Αν δε το έχεις συναρμολογήσει σε 10 δευτερόλεπτα μπροστά μου, θα κάτσεις μέχρι να το μάθεις να το κάνεις σωστά. Είτε σου πάρει δυο, είτε τρείς μέρες δε σηκώνεσαι αν δε το κάνεις"

Όλα τα υπόλοιπα είναι για του πολιτικούς wannabe.

Anonymous

Άθεοι στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Τελειώνω...Moυ λες ΜΑΧΙΜΕ για τον Θεο...

"Να τον δεις οπως σου ειπα ειναι δυσκολο αλλα πολυ ευκολοτερο να τον νιωσεις Αν κοιταξεις γυρω σου ευλαβικα βγαζωντας τις προκαταληψεις που εχεις για την θρησκεια !"

Και ακριβώς απο κάτω

"Οσο για το θεμα Φυσικα και δεν ειμαι υπερ της ενταξης αθεων στο στρατευμα γενικως. "

Έχεις πάρει χαμπάρι σε τι σφοδρή σύγκρουση έρχεσαι με τον εαυτό σου ; Γράφεις μια γραμμή και την αναιρείς αυτόματα στη μεθεπόμενη γραμμή.

" Σου υπενθυμιζω οτι ο ενας βαρβαροσ ληστης που σταυρωθηκε με τον χριστο βρισκεται Τωρα στον παραδεισο"

Είναι δύσκολο να τον δούμε τον Θεό, αλλα γνωρίζουμε οτι ο βάρβαρος ληστής είναι στον παράδεισο αυτή τη στιγμή.

Μπορείς να μου το εξηγήσεις αυτό, πως γίνεται ;

Anonymous

Άθεοι στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Επίσης Legion για τους "πατριώτες" που δίναν αντιστασιακούς στα SS γιατί δεν αναφέρεις παραπάνω ;

Μονόπλευρη η ενημερωσή σου...

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Άθεοι στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από yandr »

ΜΑΧΙΜΟΣ έγραψε:Και συμφωνω με τον legion οτι οσο ο ανθρωπος απομακρυνεται απο την μοναδικη αληθεια ton χριστιανισμο...


ΜΑΧΙΜΟΣ έγραψε:Οσο για το θεμα φυσικα και δεν ειμαι υπερ της ενταξης αθεων στο στρατευμα γενικως. Πατρις-θρησκεια-οικογενεια οχι με τον φασιστικο τροπο, αλλα με τον αγνο εθνιστικο-πατριωτικο.


Φίλε μου ελπίζω οι παραπάνω απόψεις να οφείλονται στο νεαρό της ηλικίας και όταν έρθει η στιγμή να κατασταλλάξεις να μπορέσεις να ξεφύγεις από αυτές τις τραγικές απόψεις.

Όσο μοναδική αλήθεια είναι ο Χριστιανισμός, τόσο είναι και ο Βουδισμός, ο Ινδουϊσμός και η αθεϊα. Εκτός και αν μπορείς να δεχθείς, ότι κάποιος άλλος πριν από χιλιάδες χρόνια Έκανε μία επιλογή εκ μέρους σου και κατά μαγικό τρόπο ήταν και η σωστή .

GenerX έγραψε: Μου είναι αδύνατο να καταλάβω πως γίνεται άτομα στις ε. Δ. να απορρίπτουν κάποιον λόγω πίστης και οχι λόγω ικανοτήτων κτλ κτλ

Τι να πω, θλιβερή η κατάσταση εδω.



Είμαστε μόνο 4 άνθρωποι που συμμετείχαμε σε μία όχι και τόσο πετυχημένη συζήτηση, αφού ξέφυγε από τον αντικειμένικό σκοπό της που ήταν οι άθεοι στις ειδικές δυνάμεις και όχι ο κουμουνισμός και η θρησκεία γενικά.

Σε κάθε περίπτωση, κράτα τις απόψεις και των τεσσάρων ανθρώπων αλλά θα σου πρότεινα να μην το γενικεύσεις στο σύνολο του πληθισμού γιατί δεν έχεις αντιπροσωπευτικό δείγμα.

Εάν θέλουμε να συζητήσουμε γενικά περί θρησκείας, καλό θα ήταν να ανοίξει όποιος θέλει ένα άλλο θέμα.
Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

Άθεοι στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Legion »

GenerX έγραψε: Εγω γεννήθηκα ελεύθερος άνθρωπος, δεν ανήκω πουθενά, ούτε πρόκειται να ανήκω. Έτυχε να είμαι πολίτης αυτής της χώρας και να μένω σε αυτή. Όπως και συ, όπως και όλοι μας.

Επίσης Legion για τους "πατριώτες" που δίναν αντιστασιακούς στα SS γιατί δεν αναφέρεις παραπάνω ;

Μονόπλευρη η ενημερωσή σου...


Οχι θα ειναι το μοναδικο που θα απαντησω...

Μιλας εσυ για πατριωτες το απεδειξες παραπανω φιλε μου ποσο πατριωτης εισαι εσυ; Μην πιανεισ στο στομα σου τους πατριωτες τους προδοτες ναι αλλα οχι τους... πατριωτες =ελληνικος λαος
Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
ΜΑΧΙΜΟΣ
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 05, 2008 3:57 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Άθεοι στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ΜΑΧΙΜΟΣ »

Οσο για το θρησκευτικο κομματι των οσο ειπα τα παρερμηνευσες λαθος ελπιζω οχι εσκεμμενα, οσα μου λες πηγαζουν απο τον δικο σου σκοταδισμο. Αλλα δεν μπορω να συνεχισω τον διαλογο μαζι σου οχι απο μισος προς εσενα, αλλα απο το παρακατω μνμ μου. Δεν ειναι οτι δεν εχω τα @@ να σε αντιμετωπισω στον ωραιο μας διαλογο αν και σοφιστικα εισαι ευκολη υποθεση.
ΜΑΧΙΜΟΣ
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 05, 2008 3:57 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Άθεοι στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ΜΑΧΙΜΟΣ »

Επαναλαμβανω δεν εχω κατι με τους αθεους.
ΜΑΧΙΜΟΣ
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 05, 2008 3:57 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Άθεοι στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ΜΑΧΙΜΟΣ »

Τωρα οσο για σενα yandr κριμα, χαιρομαι που ειμαι μικρος και γνωριζω την αληθεια αλιμονο σε εσας!
ΜΑΧΙΜΟΣ
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 05, 2008 3:57 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Άθεοι στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ΜΑΧΙΜΟΣ »

Κριμα γιατι το σαιτ ηταν οτι εψαχνα αλλα δεν μπορω να συμπορευθω με εσας.
ΜΑΧΙΜΟΣ
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 05, 2008 3:57 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Άθεοι στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ΜΑΧΙΜΟΣ »

Λοιπον η δικτυακη στρατιωτικη καριερα μου τελειωνει στον βαθμο του ανθυπασπιστη. Κριμας γιατι ηθελα να σταδιοδρομησω, ευχαριστω οσους συζητησαν με εμενα. Φιλικα μαχιμοσ ανθυπασπιστης π. Ν
Anonymous

Άθεοι στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

@yandr

Yandr οχι δεν εχω αντιπροσωπευτικό δείγμα, αλλα πιστεύω οτι μεγάλο μέρος των εκπαιδευόμενων στις ε. Δ. έτσι σκέφτονται.

@ΜΑΧΙΜΟΣ

Δεν έχεις κάτι με τους άθεους, αλλα είσαι κατα της καταταξής τους στο στράτευμα. Μάλιστα.

Ευτυχώς που υπάρχουν και κάποιοι λεβέντες διοικητές και δε δίνουν καμία σημασία στο αν είσαι άθεος η οχι...

Anonymous

Άθεοι στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Το αν κάποιος είναι πατριώτης Legion δε φαίνεται απο αυτά που γράφει. Αλλα τι θα κάνει την ώρα που θα του πούν να δώσει τη ζωή του.

Εσυ βέβαια έχεις τον δικό σου ρατσιστικό τρόπο σκέψης (μόλις άνοιξα το πόστ, περίμενα οτι θα υπάρχουν άτομα σαν και σένα εδω μέσα και επιβεβαιώθηκα απο το πρώτο post σου).

Τι να κάνουμε, κάποιοι δε πιστεύουμε στα τρίπτυχα του Άνθιμου και του Ψωμιάδη. Αν είμαστε προδότες γιαυτό το λόγο, ζήτω η ελευθερία. Είμαστε ελεύθεροι.

Το πρώτο σου ποστ τα λέει ολα.

Είσαι εναντίον των άθεων για το μόνο λόγο οτι οι άθεοι δε πιστεύουν στο φασιστικό τρίπτυχο.

Πατρίδα και οικογένεια ναι. Θα πεθάνουμε για αυτά. Για Θρησκεία να πεθάνουν οι παπάδες, εγω οχι.

Αλλα μαρέσει γιατί ο ίδιος επιβεβαιώνεις την πλύση εγκεφάλου που σου κάνανε με τη Θρησκεία.

Θρησκεία = Ρατσισμός, Σκλαβιά *του ελεύθερου πνεύματος*

Το κλείνω εδω, τα γραπτά υπάρχουν.

Ελπίζω όταν μπω, να μην εχω να αντιμετωπίσω και φασίστες-ρατσιστές.

Aλλα αποτι φαίνεται, θα είναι δύσκολα. Φευ. Θα τα καταφέρουμε

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Άθεοι στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από yandr »

ΜΑΧΙΜΟΣ έγραψε:Κριμα γιατι το σαιτ ηταν οτι εψαχνα αλλα δεν μπορω να συμπορευθω με εσας.


Λυπάμαι πολύ που νιώθεις έτσι.

Δεν καταλαβαίνω γιατί ταυτίζεις τον στρατό με τον Χριστιανισμό, αλλά σίγουρα το forum αποτελεί έναν χώρο ελεύθερης διακίνησης ιδεών και ο καθένας έχει το δικαίωμα να διαφωνεί.

Υπάρχουν δεκάδες ή και εκατοντάδες μηνύματα στο forum με τα οποία διαφωνώ, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα τα διαγράψω κιόλας. Σε όσα το βρίσκω σωστό θα απαντήσω και τα υπόλοιπα θα τα αγνοήσω.

Σίγουρα δεν χρειάζεται να ταυτίζεσαι με τις απόψεις των άλλων για να συνυπάρξεις σε ένα forum.

Εγώ θα προτιμούσα πολύ περισσότερο να αναθεωρήσεις και να συνεχίζεις να εκφράζεις τις απόψεις σου ανεξάρτητα με το αν συμφωνεί ο ένας και ο άλλος.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Άθεοι στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Nassos »

Γιατί π. Χ. ο Μουσουλμάνος δεν μπορεί να είναι πατριώτης; Ή ο Εβραίος;

Ο Μορδεχάης Φριζής, Ελληνοεβραίος ήταν. Και πραγματικός πατριώτης.

Η πατρίδα είναι υπεράνω οικογενείας και θρησκευτικών δογμάτων.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες