534 ΤΠΖ - Πέπλος Έβρου

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
xristos T

534 ΤΠΖ - Πέπλος Έβρου

Δημοσίευση από xristos T »

Δημήτρη εγω σε άλλαξα στο ΛΥΤ στους σκαπανεις Σαν δόκιμος Στο 534 το 88 για ενα διαστημα ειμασταν μαζι
Τι μου θυμισες
τα αρχικα μου ειναι ακομα κατω απο τη γεφυρα
Άβαταρ μέλους
Δημητρης Γ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 05, 2016 10:58 pm
Επικοινωνία:

534 ΤΠΖ - Πέπλος Έβρου

Δημοσίευση από Δημητρης Γ »

Χρηστο χαρηκα πολυ που ειδα μυνημα σου. Ναι σε θυμαμαι αλιμονο το 534 εμεινε αναλιωτο στην μνημη μας. Ο Καρατζιδης εγινε κουμπαρος μου και τωρα ειναι Φιλανδια. Εσυ που βρισκεσαι; Ολα καλα; Αν θες στο FB θα με βρεις Jim Georgakis.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΔΙΑΧΕΙΣΤΗΣ

534 ΤΠΖ - Πέπλος Έβρου

Δημοσίευση από ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΔΙΑΧΕΙΣΤΗΣ »

Εαν καπιος ηταν εκει 1975-1978-9 ας γραψη κατι

λεο

534 ΤΠΖ - Πέπλος Έβρου

Δημοσίευση από λεο »

Ισχυει φιλε εγο εποχι καλινι υ[ηρετισα 12 ορω μεχρι τιν τελευτα μερα
Γιωργος Δ

534 ΤΠΖ - Πέπλος Έβρου

Δημοσίευση από Γιωργος Δ »

Σειρα 188 ΑΣΜ 155 Γεφηρα Κηπων κατα το 88 - 89 ομορφες εποχες εαν κανεις ηταν την ιδια εποχη θα χαρω να τον ακουσω
Κορινθος

534 ΤΠΖ - Πέπλος Έβρου

Δημοσίευση από Κορινθος »

Παιδια απο τα καλυτερα φυλακια της γεμιστης. το ελεγαν για μαυρο αλλα αυτο που περασα 4.5 μηνες δεν υπηρχε. χορτασα υπνο... αφηστε τους μαλακες που λενε την παπαρολογια τους.2005 Β ΕΣΣΟ.291

ΣΕΜιτζής

534 ΤΠΖ - Πέπλος Έβρου

Δημοσίευση από ΣΕΜιτζής »

Καλησπέρα,2007 Δ' ΕΣΣΟ ΔΕΑ ΣΕΜ, υπαρχιφύλακας στη Γεμιστή. Μας έστελναν απόσπαση 1 εβομάδα από το 31ΤΥΠ. Έκατσα σπαστά 3 εβδομάδες, αν μπορούσα θα καθόμουν όλη τη θητεία. Το φυλάκιο είναι πένα, τραπεζαρία, καναπέδες,Nova, χαλαρή επιθεώρηση το απόγευμα από τον λοχαγό, μια στο τόσο να σκάσει κανένας υψηλόβαθμος από ταξιαρχία ή μεραρχία. Λίγες υπηρεσίες, είχε και ΕΠΟΠ για το ραντάρ, περνάγαμε όλοι ωραία. Κάναμε και μαθήματα πρώτες βοήθειες στους στρατιώτες.

Ένα άσχημο σκηνικό θυμάμαι, είχε χαθεί φυσίγγιο από τις γεμιστήρες της σκοπιάς γιατί κάποιος το τσέπωσε και βαράγαμε συναγερμό με τον αρχιφύλακα (ΔΕΑ κι αυτός) κάθε 2 ώρες κάθε μέρα μετά τα μεσάνυχτα (12-2-4-6). Τελικά το φυσίγγιο το επέστρεψε, και δεν αναφέραμε τίποτα στο τάγμα.

Παναγιωτης Ζωγραφος

534 ΤΠΖ - Πέπλος Έβρου

Δημοσίευση από Παναγιωτης Ζωγραφος »

Ζηση Καραγωγου λένε τωρα το Ανάχωμα; Αρε Νεουλια που το 534 ειναι Τάγμα διακοπών... Πήγα εκει τον Δεκεμβριο του 1981,6 μηνες Γεμιστή,1 Επιλοχίας Λόχου στους Κήπους 1 υπαρχιφυλακας στη Γεφυρα και 5 επιλοχίας Λ. Δ στο Πέπλο 2 στην Λυκόφη κτλπσυνολικα 17 μηνάκια 2 χειμωνες... Στα φυλάκια καθε βράδυ ενέδρα στα Ναρκοπέδια η 12ωρο Παρατηρητήριο και σκοπια στο φυλάκιο η στο 64 με μειον 20 η για τους τσάτσους σαν κι εμένα πεζό περίπολο απο Γεμιστη στο Τυχερό... Ο Καραγωγος παρουσιαστηκε την μέρα που έφευγα, επειδή κουβάλησα στην αγκαλιά μου τον Βασίλη Χλαμιδη... Απο την πύλη... Τα ξέρει κανένας αυτα, απο αυτους που μιλάνε για διακοπές εκει; Τις έκτακτες νυχτερινές ενέδρες που τρέχαμε νυχτιάτικα στο Πέταλο και στα Λεόντια κουβαλώντας ενα σακίδιο Λόου και Βαλίτσες Κεραυνός, και τις... Ξεναγησεις της ΔΜΚ δεν τις αναφέρω γιατι συνηθως ψάρευα...

Παναγιωτης Ζωγραφος

534 ΤΠΖ - Πέπλος Έβρου

Δημοσίευση από Παναγιωτης Ζωγραφος »

Ναι η εμπλοκη Εργκένεκον με τον Καραγωγο και τον Αγροφύλακα στο Πέταλο... Αν και ειχα φυγει πριν δυο χρόνια... Έμαθα και για την υπερυψωμένη της Αδριανούπολης απέναντι απο τα ΛΥΒ Λυκόφης... Τέτοια γινόταν τακτικά αλλά χωρις θυματα. Αυτο ηταν στημένο απο την ΜΙΤ... Προσπάθησαν να πάρουν τον νεκρό πέρα απο τις πυραμίδες αλλά φάγανε καλά...
Παναγιωτης Ζωγραφος

534 ΤΠΖ - Πέπλος Έβρου

Δημοσίευση από Παναγιωτης Ζωγραφος »

ΟΧΙ αυτο με τον παρανοημένο έγινε το 83 η το 84... Ημουν μέχρι τον Ιουνιο του 83 επιλοχιας στον Λ. Δ στον μικρο θαλαμο δίπλα στο Επιλοχάδικο και απέναντι στο ΚΕΠΙΚ... Τοτε που λές έγινε στο Πέταλο το περιστατικό με τον Τουρκο ανθυπολοχαγό της ΜΙΤ που κατηγορήθηκε για συμμετοχή στο κίνημα Εργκένεκον αργότερα και τον άτυχο Ζήση Καραγώγου που έφαγε την πρώτη...
oldsoldier
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2015 10:16 am
Επικοινωνία:

534 ΤΠΖ - Πέπλος Έβρου

Δημοσίευση από oldsoldier »

Η αλήθεια είναι ότι το φυλάκιο της Γεμιστής είναι το καλύτερο φυλάκιο στην περιοχή.
θανασης

534 ΤΠΖ - Πέπλος Έβρου

Δημοσίευση από θανασης »

Τον Απρίλιο του 1985 ένας στρατιώτης που φύλαγε σκοπιά μπήκε στον θάλαμο του Λόχου διοικήσεως και άρχισε να πυροβολεί. Σκότωσε δύο και τραυμάτισε αρκετούς. Υπηρετούσα στο 534 τότε αλλά επειδή ήμουν δόκιμος το συγκεκριμένο βράδυ δεν είχα υπηρεσία και ήμουν έξω στο σπίτι.
Παντελης

534 ΤΠΖ - Πέπλος Έβρου

Δημοσίευση από Παντελης »

352 εδώ... Κόψτε μεταθέσεις. Βγάλτε τα βυζμαρα!534 μάγκες. Ούτε για γιωταδες ούτε μαύρο... Ζωαρα!
δημητρης

534 ΤΠΖ - Πέπλος Έβρου

Δημοσίευση από δημητρης »

ΚΩΣΤΑΣ έγραψε:Γεια χαρα σε ολους 168 σειρα 87δ ΕΣΣΟ ημουν ο διαβιβαστης του φυλακιου για δυο μηνες απρολης και μαη του 1988 παρασαμε πολυ καλα.


ποτε πηγες εκει; Σε ποιο λοχο;

δημητρης

534 ΤΠΖ - Πέπλος Έβρου

Δημοσίευση από δημητρης »

Εγω ημουν εκει απο τον αυγοθστο του87 ως τον μαιο του 89 που απολυθηκα, λοχιας ως επιλοχιας 3 λοχου
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες