Προβλήματα επαγγελματιών οπλιτών

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Προβλήματα επαγγελματιών οπλιτών

Δημοσίευση από illy »

Προφανως δεν άντεξες αυτές τις συνθήκες εργασίας... Υπάρχουν άλλοι που τα καταφέρνουν... Ο στρατός ειναι για λιγους κ ικανούς! Όσο για το σιδερένιο κρεββάτι το βραδυ εφόσον υπηρξες μονιμος ξερεις πολύ καλά ότι δεν είναι κάθε βράδυ αλλά μονο όταν έχεις υπηρεσία
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα επαγγελματιών οπλιτών

Δημοσίευση από kallitexnis »

oba έγραψε:
kallitexnis έγραψε:
Kostas_Topo έγραψε: Να σας ρωτησω κατι; Σε ποια δουλεια δεν εχεις ακριβως τις ιδιες καταστασεις με τον στρατο; Σε ολες τις δουλειες (εκτος αν εισαι εσυ αφεντικο) εχεις καποιον ανωτερο σου ο οποιος ανα πασα στιγμη μπορει με το ετσι θελω να σου την σπασει, μπορει για τον α ή β λογο να σε βαλει να κανεις κατι χωρις να το θελεις, μπορει να σε κραξει και μπορει εν τελει να σε διωξει. Αυτα για τον στρατο κατα την γνωμη μου ειναι προλαταληψη. Οι ιδιες συνθηκες ειναι και στο στρατο και εξω απο τον στρατο.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Κώστα και όταν με ρωτάνε "δεν σε πειράζει που έχεις ανώτερο να σου λέει τι να κάνεις; "Και του απαντώ:"Στη δουλειά σου τα αφεντικά σου δεν σε διατάζουν; "
Καλα βαρα καμια προσοχη και αι τραβα! Ααα εισαι και αξιριστος 5 μερες φιλακι! Μονιμοσ ημουν και εφυγα μακριααααα 1000 φορεσ εξω με αφεντικο και το βραδυ σπιτι μ για υπνο οχι στο σιδερενιο κρεβατι με τουσ κοργιουσ

Μάλλον δεν είχες τα κότσια να αντέξεις. Ναι βαράω και προσοχή και στην αναφορά πάντα υποδειγματικός. Αν έχεις πρόβλημα με το στρατό δεν πρέπει να ξεσπάς σε άλλους. Απλά να αναφέρεις την εμπειρία που είχες και σ'έκανε να παραιτηθείς. Δεν με ξέρεις προσωπικά οπότε θα έπρεπε να με σεβαστείς αλλά δυστυχώς δεν το έκανες... Δεν πειράζει. Καλά να είσαι και καλή επιτυχία σε ότι κάνεις στη ζωή σου.
Anonymous

Προβλήματα επαγγελματιών οπλιτών

Δημοσίευση από Anonymous »

Να κάνω μια ερώτηση; Γιατι όσοι έχουν υπηρετησει τη θητεια τους ειναι αρνητικοι με το ενδεχόμενο να καταταγούν ώς ΕΠΟΠ. Ενω όσοι δεν έχουν υπηρετησει, τα βλέπουνε όλα όμορφα και ωραία; Μηπως πρεπει να προβληματιστούν καποιοι τώρα που ειναι νωρίς;
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Προβλήματα επαγγελματιών οπλιτών

Δημοσίευση από illy »

Α καλα, ναι κ εγώ αυτό ανρωτιόμουν... Το θεμα ομως ειναι να ειστε αντικειμενικοι καταλαβες; Επειδη εσεις δεν αντεξατε σε αυτες τις συνθηκες για τους χ' ψ' λογους δεν σημαινει οτι κ οι αλλοι δεν μπορουνΕικόνα Δηλαδη στην υπηρεσία σου όλα ειναι καλα; Οχι, υπαρχουν και δυσκολες στιγμες, ετσι δεν ειναι; Αλλωστε κ εσυ υπακους σε διαταγες ανωτερων σου, ποια η διαφορα λοιπον; Εικόνα

ΥΓ: Δες λιγάκι τι σε ρωτάω κσι το αλλο θεμα σε ο, τι αφορα τη θητεια σου στις ε. Δ. ! Δηλαδη ενιωθες κ εσυ φουκαρας που υπηρετησες στις ε. Δ. ; Δεν νιωθεις οτι πηρες κατι απο αυτην την εμπειρια; Θα ηθελα να μου απαντησεις

kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα επαγγελματιών οπλιτών

Δημοσίευση από kallitexnis »

α καλα έγραψε: Να κάνω μια ερώτηση; Γιατι όσοι έχουν υπηρετησει τη θητεια τους ειναι αρνητικοι με το ενδεχόμενο να καταταγούν ώς ΕΠΟΠ. Ενω όσοι δεν έχουν υπηρετησει, τα βλέπουνε όλα όμορφα και ωραία; Μηπως πρεπει να προβληματιστούν καποιοι τώρα που ειναι νωρίς;
Πιστεύω ότι υπάρχει μία αρνητικότητα απ'όσους έχουν υπηρετήσει διότι αναγκάστηκαν να υπηρετήσουν και δεν κατατάκτηκαν εθελοντικά.
Kostas_Topo
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 24, 2008 5:30 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα επαγγελματιών οπλιτών

Δημοσίευση από Kostas_Topo »

Υπαρχουν δουλειες που οι συνθηκες εργασιας ειναι πολυ χειροτερες απο τον στρατο. Για καποιον που εχει πτυχιο αει/τει ισως ο στρατος δεν ειναι η καλυτερη λυση, αλλα απο το να δουλευεις οικοδομη, η αποθηκαριος, ή τεχνιτης ή χειριστης μηχανηματων τοτε ο στρατος προσφερει καλυτερες συνθηκες εργασιας, ασφαλισης, συνταξιοδοτησης κτλ. Η γνωμη μου ειναι οτι οι φανταροι δεν θελουν να γινονται εποπ γιατι απλα οσο κανουν το φανταρικο τους δεν παιρνουν τιποτα ενω η εποπ παιρνουν 900 ευρω. Ετσι αρχιζουν και καλιεργουν ενα συναισθημα μισους για τους εποπ. Προσωπικα σε κολλητο μου οταν τον ρωτησα γιατι δεν θελει να γινει εποπ μου ειπε οτι κανουν τα ιδια πραγματα και δεν παιρνουν ουτε 1 ευρω
Green Berets
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 2:17 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα επαγγελματιών οπλιτών

Δημοσίευση από Green Berets »


Πρεπει να το εχω ξαναγραψει αλλα επειδη τεθηκε εκ νεου να
Αναφερω οτι κατα την διαρκεια της θητειας μου γνωρισα αρκετα
Ατομα τα οποια σκεφτοντουσαν σοβαρα γα ΕΠΟΠ(αξιολογοι και σαν χαρακτηρες και ως καταδρομεις)αλλα κανεις μετα δεν το εξακολουθουσε να το θελει.
Ξενερωσαν και δεν τα περιμεναν οπως τα βρηκαν, νομιζω οτι στους καταδρομεις το προβλημα δεν ειναι το αν θα αντεχαν η οχι αλλα ο προτερος υπερμετρος ενθουσιασμος τους σε αντιθεση με οτι συναντησαν.
Εαν εισαι ρεαλιστης και με βαση οτι γνωριζεις πιστευεις οτι δεν θα
Εχεις προβλημα τοτε κατα πασα πιθανοτητα δεν θα εχεις καποιο προβλημα, ως επι το πλειστον ειναι καθαρα ψυχολογικο το ζητημα, καποιοι αντεχουν μια τετοια ζωη ενω αλλοι οχι. Δεν ειναι κατι αντικειμενικο, αλλιως τα βιωνει ο καθενας. Εικόνα
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Προβλήματα επαγγελματιών οπλιτών

Δημοσίευση από illy »

Green Berets έγραψε: Ως επι το πλειστον ειναι καθαρα ψυχολογικο το ζητημα, καποιοι αντεχουν μια τετοια ζωη ενω αλλοι οχι. Δεν ειναι κατι αντικειμενικο, αλλιως τα βιωνει ο καθενας. Εικόνα
Πράσινε μπερέΕικόνα α Υτή η τοποθέτησή σου με κάλυψε
Anonymous

Προβλήματα επαγγελματιών οπλιτών

Δημοσίευση από Anonymous »

Δεν μπορει να καταλαβει τις συνθηκες εργασιας των ΕΠΟΠ Ειδικών Δυνάμεων. Καθε ΕΠΟΠ ειναι υποχρεωμενος στην καλύτερη των περιστασεων κα κανει 6-8 υπηρεσιες το μηνα. Δηλαδή 6-8 24ωρα το μηνα να μενει μεσα στο στρατόπεδο μακρυά απο την οικογένειά του. Επίσης ανα τακτα χρονικά διαστήματα πάλι ειναι υποχρεωμενος να ακολουθει τη μονάδα του στις ασκήσεις οι οποίες ειναι παρα πολλες στις Ειδικές Δυνάμεις (αποβάσεις,10ημερα πεζικού,50αρες, χειμερινη διαβιωση, θαλασσία κλπ). Δηλαδη παλι θα απουσιαζει απο την οικογένεια του για 4-5-10 μερες. Επίσης μην ξεχνάμε τις επιθεωρήσεις απο Ταξιαρχο, Στρατηγο κλπ. Ξέρεις πως προετοιμάζονται οι μονάδες γι αυτες τις επιθεωρήσεις; Μάλλον όχι. Ακόμη τα πρώτα χρόνια θα πρεπει να περάσεις και καποια σχολεία (ΣΧΑΛ κλπ).

Υ. Γ. Και στη δουλειά μου υπακούω σε ανωτέρους εννοειται. Η διαφορά που διερωτησαι εαν υπάρχει ειναι τεράστια. Με τον αστυνόμο θα καθισεις και θα πιεις και καφε μαζι και θα μιλησεις σαν άνθρωπος. Με τον ταγματαρχη (αντιστοιχος βαθμος) δεν το νομίζω...
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Προβλήματα επαγγελματιών οπλιτών

Δημοσίευση από illy »

Δεν θα σε πεισω για το αντιθετο... αλλα ολα αυτα ειναι καθαρα θεμα χαρακτηρα! Και θεωρω οτι μπορεις να βαλεις ισορροπιες αναμεσα στη δουλεια και την οικογενεια... οσο για τον εκαστοτε διοικητη παλι θεωρω οτι ειναι θεμα χαρακτηρα κ το ποσο προβλεπομενος ειναι για το αν θα κανει αυτό που ανεφερες

ΥΓ. Ακούγεται τίποτα για προκήρυξη για συνοριακούς; Και περεμπιπτόντως πολύ καλές οι συμβουλές σου σε ό, τι αφορα τα αθλήματα... εμένα με βοήθησαν αρκετάΕικόνα
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα επαγγελματιών οπλιτών

Δημοσίευση από kallitexnis »

α καλα έγραψε: Δεν μπορει να καταλαβει τις συνθηκες εργασιας των ΕΠΟΠ Ειδικών Δυνάμεων. Καθε ΕΠΟΠ ειναι υποχρεωμενος στην καλύτερη των περιστασεων κα κανει 6-8 υπηρεσιες το μηνα. Δηλαδή 6-8 24ωρα το μηνα να μενει μεσα στο στρατόπεδο μακρυά απο την οικογένειά του. Επίσης ανα τακτα χρονικά διαστήματα πάλι ειναι υποχρεωμενος να ακολουθει τη μονάδα του στις ασκήσεις οι οποίες ειναι παρα πολλες στις Ειδικές Δυνάμεις (αποβάσεις,10ημερα πεζικού,50αρες, χειμερινη διαβιωση, θαλασσία κλπ). Δηλαδη παλι θα απουσιαζει απο την οικογένεια του για 4-5-10 μερες. Επίσης μην ξεχνάμε τις επιθεωρήσεις απο Ταξιαρχο, Στρατηγο κλπ. Ξέρεις πως προετοιμάζονται οι μονάδες γι αυτες τις επιθεωρήσεις; Μάλλον όχι. Ακόμη τα πρώτα χρόνια θα πρεπει να περάσεις και καποια σχολεία (ΣΧΑΛ κλπ).

Υ. Γ. Και στη δουλειά μου υπακούω σε ανωτέρους εννοειται. Η διαφορά που διερωτησαι εαν υπάρχει ειναι τεράστια. Με τον αστυνόμο θα καθισεις και θα πιεις και καφε μαζι και θα μιλησεις σαν άνθρωπος. Με τον ταγματαρχη (αντιστοιχος βαθμος) δεν το νομίζω...
Δυστυχώς δεν έχω την εμπειρία των κομάντο. Ξέρω από συναδέλφους όσα λές. Όσο για τον καφέ που είπες εγώ έχω πιεί πολλές φορές καφέ με τον διοικητή μου και άλλους συναδέλφους(χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είμαστε ρουφιάνοι), καθώς και με στρατιώτες μου. Δεν είμαι τρελή μονάδα όμως σέβομαι απ'τον στρατιώτη μέχρι τον στρατηγό.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα επαγγελματιών οπλιτών

Δημοσίευση από yandr »

«Επτά με οχτώ υπηρεσίες τον μήνα και μόνο σκοπιά» μας αναφέρουν ότι κάνουν οι ΕΠ. ΟΠ. στην 21 ΕΜΑ. Επισημαίνουν ότι το προσωπικό σε άλλες μονάδες του σχηματισμού στον οποίο υπάγονται, αν και αριθμητικά περισσότερο, κάνει λιγότερες υπηρεσίες. «Αν προσθέσουμε τις νυχτερινές εκπαιδεύσεις, δραστηριότητες, συμμετοχές σε εκδηλώσεις και αντιπροσωπείες, τότε δεν μας βλέπουν οι οικογένειές μας ούτε δύο εβδομάδες τον μήνα» προσθέτουν.

Περισσότερες, πάντως, είναι οι υπηρεσίες για τους ΕΠ. ΟΠ. στο 95 ΛΑΤΕΘ. Από τον περασμένο Σεπτέμβριο μετράνε μέχρι και εννέα τον μήνα, ενώ σε άλλη μονάδα του ίδιου στρατοπέδου περιορίζονται σε τέσσερις. Ισχυρίζονται ότι δεν εφαρμόζεται ισοκατανομή υπηρεσιών για όλους τους βαθμούς, με αποτέλεσμα να εργάζονται μέχρι 120 ώρες την εβδομάδα. «Σε αυτές δεν υπολογίζουμε αγήματα που επανδρώνουμε για την έπαρση και την υποστολή της σημαίας τα Σαββατοκύριακα, ούτε περιόδους με ασκήσεις...» συμπληρώνουν.

...

Από μονάδα της Λήμνου διαπιστώνουν μεθόδευση για να τους δώσουν μικρότερη αποζημίωση σε ασκήσεις. Η δικαιολογία που προβάλλουν είναι ότι η δεύτερη εβδομάδα της 12ήμερης εκπαιδευτικής άσκησης συνέπεσε με τον «Παρμενίωνα». Ετσι, θεωρούν ότι το προσωπικό δικαιούται τη μισή αποζημίωση. Τις επόμενες ημέρες αρχίζει νέο εκπαιδευτικό 12ήμερο εκτός της μονάδας. «Τι θα βρουν τώρα για να μη μας πληρώσουν;» αναρωτιούνται.

Ελευθεροτυπία
Grecia
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: Δευ Ιουν 09, 2008 4:27 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα επαγγελματιών οπλιτών

Δημοσίευση από Grecia »

E τι να κανουμε καθε δουλεια εχει κ τα δικα της... Απο την αρχη το ξερουνε αυτο... Οτι υπαρχει η καταραμενη η μεταθεση... Τι τα κανουν τα χαρτια αφου την κανουνε νυχτα; ΧαχαχαΕικόνα
andybgr
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: Δευ Ιαν 12, 2009 12:34 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα επαγγελματιών οπλιτών

Δημοσίευση από andybgr »

ας με παρουν εμενα εποπ και θα πάω και στο NRF και στο HELBROC, αλλά δε τα κοιτάνε αυτά πέρνουν εποπ άτομα με εντελώς διαφορετικές νοοτροπίες...

Άβαταρ μέλους
Λοχίας
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Κυρ Απρ 25, 2021 12:11 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα επαγγελματιών οπλιτών

Δημοσίευση από Λοχίας »

Καλά πήγαινε πρώτα να δείς τι καλά που ειναι σε αυτες τις μονάδες Και μετα έλα πές μου αμα θα την παλεύεις η όχι
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες