Προβλήματα επαγγελματιών οπλιτών

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ApOsToLoS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 5:43 pm
Ενδιαφέροντα: Πρώην Σμηνιτης ''Πολεμικης Αεροποριας''
Επάγγελμα: Ζαχαροπλαστης
Επικοινωνία:

Προβλήματα επαγγελματιών οπλιτών

Δημοσίευση από ApOsToLoS »

Ναι σωστα ομως τωρα το λεμε οτι θα πηγαιναμε παντου. Αργοτερα ομως οταν μπαινουμε λεμε οχι ρε γαμοτο και εχουμε αλλες απαιτησεις. Ετσι ειναι αυτα. Βασικα οσο εισαι ελευθερος καλα ειναι να γυριζεις. Μετα ομως αρχιζουν τα δυσκολα παιδια. Ετσι πιστευω.
andybgr
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: Δευ Ιαν 12, 2009 12:34 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα επαγγελματιών οπλιτών

Δημοσίευση από andybgr »

πριν βγάλετε οποιοδήποτε συμπέρασμα για το αν έχω παει ή οχι... Έχω πάει και σε πολύ χειρότερα ξένα battlegroups... Οποιος θέλει να μάθει ας μ στείλει ενα προσ. Μήνυμα...

ApOsToLoS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 5:43 pm
Ενδιαφέροντα: Πρώην Σμηνιτης ''Πολεμικης Αεροποριας''
Επάγγελμα: Ζαχαροπλαστης
Επικοινωνία:

Προβλήματα επαγγελματιών οπλιτών

Δημοσίευση από ApOsToLoS »

ΦΙΛΕ ΜΗΝ ΑΡΠΑΖΕΣΑΙ. Κουβεντα κανουν και τα παιδια πιο πανω κι εγω. Εδω σκοπος μας ειναι να ειμαστε ενα. Οχι να υπαρχουν κοντρες. Ολοι για τον ιδιο σκοπο ειμαστε εδω. Καποια στιγμη μπορει να ειμαστε συναδελφοι.
andybgr
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: Δευ Ιαν 12, 2009 12:34 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα επαγγελματιών οπλιτών

Δημοσίευση από andybgr »

δεν αρπάζομαι, συζήτηση κάνουμε... Εννοείται πως δε πάω κόντρα σε κανέναν... Απλά το είπα όποιος ενδιαφέρεται να μάθει ας με στείλει ένα μήνυμα Εικόνα

ναι έχετε δίκιο ότι η πληοψηφία των Υποψηφίων εποπ λένε 'ας περάσουμε και μετα ας μας πάνε όπου θέλουν' και μετά οταν βλεπουν πως είναι τα πράγματα... Αντε γεια...

αυτό που πρέπει να ξεκαθαριστεί είναι πως ναι μεν στην ελλάδα έχουμε ανάγκη τη δουλεια και αυτός είναι ο κύριος λόγος που μπαίνουν εποπ οι περισσότεροι, από την άλλη δεν μπορούν να καταλάβουν ότι είναι 'επαγγελματίες οπλίτες' και θα τους στείλουν όπου χρειαστεί...

γνωρίζω καλά τον αμερικάνικο στρατό... Εκει ειναι όλοι επαγγελματιές οπλίτες, με δέσμευση 3 ή 4 ετών το λιγότερο αναλόγος το σώμα/όπλο... Εκεί ξέρουν ότι θα λείψουν απο το σπίτι τους για τεράστια διαστήματα... Ξέρουν ότι μετα την εκπαίδευση θα πάνε σε κόκκινη περιοχή πχ ιρακ, αφγανιστάν, κτλ κτλ... Ξέρουν επίσης ότι οι μεταθέσεις είναι πολλές, πχ όταν ζούσα ιαπωνία και μιλούσα με us marines μου λέγανε πως όλα αυτα τα γνωρίζανε και πάλι μπήκανε... Ένας είχε γυρίσει απο το ιρακ και μου είπε πως είχε να πάει σπίτι του 15 μήνες ξέρωντας επίσης πως είναι επιλογή του...

Lxias
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 5:48 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα επαγγελματιών οπλιτών

Δημοσίευση από Lxias »

andybgr έγραψε: ας με παρουν εμενα εποπ και θα πάω και στο NRF και στο HELBROC, αλλά δε τα κοιτάνε αυτά πέρνουν εποπ άτομα με εντελώς διαφορετικές νοοτροπίες...



Πόσο χρονών είσαι παιδί μου; Για να ξέρω με τι έχω να κάνω για να σου απαντήσω καταλλήλως.
Ένας βετεράνος καταδρομέας και 1η σειρά ΕΠ. ΟΠ του Σ. Ξ.
<<MOΛΩΝ ΛΑΒΕ >>
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα επαγγελματιών οπλιτών

Δημοσίευση από Rafale »

έγραψε:Να κάνω μια ερώτηση; Γιατι όσοι έχουν υπηρετησει τη θητεια τους ειναι αρνητικοι με το ενδεχόμενο να καταταγούν ώς ΕΠΟΠ. Ενω όσοι δεν έχουν υπηρετησει, τα βλέπουνε όλα όμορφα και ωραία; Μηπως πρεπει να προβληματιστούν καποιοι τώρα που ειναι νωρίς;
γιατι ετσι ειμαστε εμεις οι ελληνες. Οτι δεν εχουμε το θελουμε και οτι εχουμε δεν μας κανει σε ολα βεβαια τα θεματα. Επισης και το γνωστο "εξω απ το χορο πολλα τραγουδια λεμε" σιγουρα πρεπει να προβληματιστουν

Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

Προβλήματα επαγγελματιών οπλιτών

Δημοσίευση από Legion »

Να πληρωνονταν οι υπηρεσιες ! Τι καλα 8α ηταν !
Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
cristina
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: Τρί Μάιος 11, 2010 1:46 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα επαγγελματιών οπλιτών

Δημοσίευση από cristina »

Τι να πληρωνονται; Αφαιρουνται τωρα
sakisal
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 02, 2008 2:05 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα επαγγελματιών οπλιτών

Δημοσίευση από sakisal »

Μονο η αργια πληρωνεται. κι αυτη 13 ευρω...
ΑΚΗΣ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Μάιος 19, 2010 1:22 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα επαγγελματιών οπλιτών

Δημοσίευση από ΑΚΗΣ »

Γεια σας παιδια. Καινουριος εδω...

να σας ρωτησω ενας φιλος μου μπηκε τωρα εποπ δεν εχει ακομη ορκιστει και μου λεει οτι εχουν φυγει παρα πολλοι.

αληθεια τοσο χαλια ειναι; Γιατι θελω παρα πολυ να μπω στο στρατο ειναι ονειρο ζωης.

nickdoud
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τρί Μάιος 11, 2010 6:21 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα επαγγελματιών οπλιτών

Δημοσίευση από nickdoud »

Καλα δεν εισαγεσαι στο στρατο μονο απο ΕΠΟΠ. Υπαρχουν και οι σχολες ΣΜΥ και ΣΣΕ. Παντως δεν νομιζω να ειναι τοσο χαλια, μπορει να εφυγαν πολλοι επειδη ειναι δυσκολη η εκπαιδευση και επειδη αρχιζουν απο τη χαμηλοτερη βαθμιδα σε αντιθεση με τους αποφητους των σχολων. Ο φιλος σου τι σου ειπε;

nickdoud
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τρί Μάιος 11, 2010 6:21 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα επαγγελματιών οπλιτών

Δημοσίευση από nickdoud »

Συγνωμη δεν εξαφανιστηκε απλα τα εχει πεξει ο internet explorer μου
george

Προβλήματα επαγγελματιών οπλιτών

Δημοσίευση από george »

Ειμαι εποπ και δεν με πηραν στις ειδικες δυναμεις με πολεμηκες τεχνες στο ενεργειτικο μου...
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα επαγγελματιών οπλιτών

Δημοσίευση από D.Y.K »

george έγραψε:Ειμαι εποπ και δεν με πηραν στις ειδικες δυναμεις με πολεμηκες τεχνες στο ενεργειτικο μου...


Αδερφέ οι Πολεμικές Τέχνες δεν είναι (τουλάχιστον) βασικό κριτήριο / παράγοντας για την μετάταξή σου στις Ειδικές Δυνάμεις.
Παρ'όλα αυτά όταν βγεί διαταγή απο την ΔΕΔ / ΓΕΣ που να ζητάει Στελέχη στις Ειδικές Δυνάμεις κάνε πολύ απλά μια αναφορά ότι επιθυμείς να υπηρετήσεις εκεί και είσαι οκ.(Αφού φυσικά περάσεις τις επιλεκτικές διαδικασίες).Εικόνα
ΔΕΑ_(ΤΘ)_ΤΑΜΜΥ
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Τρί Αύγ 24, 2010 4:35 pm
Τοποθεσία: Υπηρεσιοσκυλο
Επικοινωνία:

Προβλήματα επαγγελματιών οπλιτών

Δημοσίευση από ΔΕΑ_(ΤΘ)_ΤΑΜΜΥ »

Παντου υπαρχει λογος, υπαρχει και αντιλογος. Προφανως καποιοι να μην ειχαν σταθμισει σωστα τα πραγματα και τωρα τους φαινεται βουνο κατι που αρχικα να μην τους ενοχλουσε. Ειδικα οσοι εχουν οικογενεια ειναι διπλο και τριπλο το ζορι. Στην 25 ΕΜΑ που ημουν ας πουμε η κορνα πηγαινε και ερχοταν. Ασκησεις, αγηματα, υπηρεσιες τραβηγμενες καταστασεις. Απο την αλλη ομως και οι ιδιοι ενιοτε προκαλουν. Δεν μπορει να εχω φτασει ως δοκιμος να κανω 13 υπηρεσιες τον μηνα και να γυρνα ΕΠΟΠ και να μου λεει οτι επειδη πληρωνομαι να βγαλω τον σκασμο, αλλα οταν τον πανε κορνα και φευγω με μεταθεση να ερχεται να μου κλαιγεται. Εκει δηλαδη τι θελει να ακουσει?
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες