Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
stathisvas
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: Δευ Ιαν 17, 2011 8:48 pm
Επικοινωνία:

Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Δημοσίευση από stathisvas »

Greek_Army έγραψε:
stathisvas έγραψε:
asimike έγραψε:Γνωμη μ για τις πρωτες μερες στον στρατο απλα τις κοβεις!


τι θελεις να πεις " απλα τις κοβεις! " ;



Τις πατάτες.


χαχαχαχα καταλαβα!Εικόνα

TEIN
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Τετ Δεκ 08, 2010 3:45 pm
Επικοινωνία:

Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Δημοσίευση από TEIN »

Κατι που αρχιζει απο "φλε" και τελειωνει σε "βες" μου θυμιζει... Εικόνα
stathisvas
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: Δευ Ιαν 17, 2011 8:48 pm
Επικοινωνία:

Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Δημοσίευση από stathisvas »

TEIN έγραψε:Κατι που αρχιζει απο "φλε" και τελειωνει σε "βες" μου θυμιζει... Εικόνα


τελικα τι κοβεις;
τις πατατες ή τις φλεβες σου ή και τα 2;ΕικόναΕικόνα
NIKOΣ

Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Δημοσίευση από NIKOΣ »

Στο στρατο δυο μερες ειναι οι πιο σημαντικες η πρωτη οταν παρουσιαζεσαι και η δευτερη οταν απολυεσαι. Οταν παρουσιαζεσαι αναρωτιεσαι που ηρθα τωρα, τι γυρευω εδω ειναι σαν να σε και ειναι φυσιολογικο ολοι οσοι υπηρετησαμε ξερουμε και βεβαια οταν απολυεσαι αισθανεσαι θεος! Ομως μετα απο καποιο καιρο αναπολουμε αυτη την περιοδο και ας ηταν δυσκολη διοτι ο ειναι η ζωη εξω που εχει χιλιαδες προβληματα!

σειρα 309 (2009 δ ΕΣΣΟ)

Άβαταρ μέλους
evritis309
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2011 8:44 pm
Επικοινωνία:

Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Δημοσίευση από evritis309 »

Εντάξει, είχε κ ωραίες στιγμές ο Στρατός αλλά σίγουρα δχεν θα ξαναπήγαινα, τουλάχιστον όχι σαν απλός φαντάρος. Για όσους λένε ότι θα ξαναπήγαιναν με τον νέο θεσμό μπορούν να είναι φαντάροι μέχρι και 3 χρόνια παραπάνω κ να παίρνουν κ 600 ευρώ. Μπορούν να κάνουν το όνειρό τους πραγματικότητα...
egweimai
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2011 5:16 am
Επικοινωνία:

Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Δημοσίευση από egweimai »

Με τα ρούχα τι ακριβώς γίνεται; Σου παίρνουν μέτρα, σου ζητάνε νούμερο πχ; Τα δοκιμάζεις πρώτα με λίγα λόγια; Αν δε βρείς κάτι στο νούμερό σου τι γίνεται;Επίσης: Παίζουν ρόλο οι πάτοι στην επιλογή των αρβυλων; Δηλαδη αν θέλω να βάλω πάτους να επιλέξω ένα νούμερο μεγαλύτερο; Στις εξόδους τι παπούτσια φοράς; Υπάρχουν ''επίσημα'';

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Δημοσίευση από Nassos »

Αφού τελειώσεις με εμβόλια και λοιπά, σου παίρνουν μέτρα (συνήθως υπάρχει ένα μηχάνημα σα κουβούκλιο, μπαίνεις μέσα και εντός δευτερολεπτων σου βγάζει το σωματότυπο).

Εννοείται ότι τα δοκιμάζεις αλλά πρέπει να κάνεις γρήγορα γιατί σχηματίζεται τεράστια ουρά. Αν δεν το βρείς στο νούμερο περιμένεις μετά από ημέρες να πάς να το πάρεις. Στις πρώτες αναφορές Ιλών/Λόχων σαν νεοσύλλεκτος θα ρωτάνε ποιοί έχουν ή δεν έχουν το τάδε και δίνα ρούχο.

Οι πάτοι πρέπει να είναι το ίδιο νούμερο με το άρβυλο. Στις εξόδους φοράς πολιτικά, εκτός και αν είσαι "άρρωστος" και θες να φορά στολή εξόδου με άρβυλα.

Δες και το παρακάτω θέμα:

Τι να πάρω μαζί μου στο στρατό;
egweimai
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2011 5:16 am
Επικοινωνία:

Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Δημοσίευση από egweimai »

Χαχα! Έχουν και μηχανή του χρόνου; Για τις εξόδους ρωτάω επειδή βλέπω αρκετούς να κυκλοφορούν έτσι και νομίζω και πιο παλιά έτσι ήταν. Αλλά τους έχω δει με πιό ''επίσημα'' στρατιωτικά ρούχα. Είναι τίποτα μόνιμοι;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Δημοσίευση από Nassos »

Πριν χρόνια φοραγάν και τη φαιοπράσινη στολή εξόδου που έχει καταργηθεί. Πλέον φοράς πολιτικά.

Οι μόνιμοι ναι πάντα με στρατιωτικά εξέρχονται εκτός στρατοπεδου.

Τέλος στη στολή εξόδου!
Αρηας

Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Δημοσίευση από Αρηας »

Για σας για πειτε οσοι εχουν υπηρετηση για την πρωτη μεαρα στον στρατο πως ηταν πως ενοιωθαν
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Δημοσίευση από Nassos »

Άγχος για το καινούργιο, απορίες πώς είναι μέσα η κατάσταση και πώς θα μοιράζεσαι με άλλα 19 άτομα έναν θάλαμο,2 τουαλέτες και 2 ντούς, πολύ κούραση όσον αφορά τη διαδικασία με έγγραφα, εμβόλια, ρουχισμό, ενημερώσεις, εξετάσεις από ιατρούς κλπ.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Δημοσίευση από yandr »

Εμείς νιώθαμε μόνιμα κουρασμένοι, παρόλο που δεν κάναμε απολύτως τίποτα.

Απλά περιφερόμασταν καθώς δεν είχε καθόλου εκπαίδευση, παρά μόνο κάποιες ενημερώσεις.

Nικος

Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Δημοσίευση από Nικος »

Η πρώτη μέρα θα είναι ίσως η πιο κουραστική. Εμείς (ορκίστηκα την περασμένη Παρασκευή) νιώθαμε ξεθεωμένοι και αν και τελειώσαμε σχετικά νωρίς (κατά τις 18.30), η αναφορά έγινε μετα τις 12 το βράδυ και τελικά κοιμηθήκαμε κατά τις 1.30. Και εμένα μου έκατσαν και καπάκι τα μαγειρεία και με δυσκολία στεκόμουν όρθιος.
pantzos4
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 03, 2011 6:35 am
Επικοινωνία:

Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Δημοσίευση από pantzos4 »

Nικος έγραψε:Η πρώτη μέρα θα είναι ίσως η πιο κουραστική. Εμείς (ορκίστηκα την περασμένη Παρασκευή) νιώθαμε ξεθεωμένοι και αν και τελειώσαμε σχετικά νωρίς (κατά τις 18.30), η αναφορά έγινε μετα τις 12 το βράδυ και τελικά κοιμηθήκαμε κατά τις 1.30. Και εμένα μου έκατσαν και καπάκι τα μαγειρεία και με δυσκολία στεκόμουν όρθιος.


Φίλε μου οχι ίσως. Και απο προσοπική μου εμπιρία και οπως οι περισότεροι λένε Ποιο κουραστικη μέρα απο την 1η δεν υπάρχει!

και γενικα μεχρι να ορκιστείς ειναι κουραστικο. Οχι πος κανεις τιποτα συμαντίκο απλα οπως ειπε και παραπανο. Περιφερεσε σαν κοπάδι απο το ενα μέρος στο αλλο και κανεις δοκιμαστικες ολη μερα. Ταλεπορια σκετη η πρώτες μερες

Μακαρι ολη η ζωη να ηταν μια εκδρομη Ολη την ζωη μου τρελαμενος παοκαρα ως το τελος
mikes7
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 2:20 am
Επικοινωνία:

Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Δημοσίευση από mikes7 »

Κατι ασχετο παιδια... Μου ειπαν οτι την πρωτη μερα δεν ειχε φαγητο, ισχυει?
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης