Συνοδός στρατιωτικού σκύλου

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Συνοδός στρατιωτικού σκύλου

Δημοσίευση από Anonymous »

Για τη συγκεκριμμένη ειδικότητα γίνεται σφαγή στην πραγματικότητα. Εάν δεν έχει πτυχίο ΑΕΙ-ΤΕΙ και ενα Lower τουλάχιστον ξέχασέ την καλύτερα. Κοίταξε για πιο μάχιμες ειδικότητες. Τα υπολοιπα θα τα μαθεις στην πορεία. Εγω πιστεύω ότι στόχος σου πρέπει να ειναι πως θα περάσεις στην παρούσα φάση και όχι η μεταθεση και τα επιδόματα που θα λαμβάνεις...
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Συνοδός στρατιωτικού σκύλου

Δημοσίευση από illy »

α καλα έγραψε: Για τη συγκεκριμμένη ειδικότητα γίνεται σφαγή στην πραγματικότητα. Εάν δεν έχει πτυχίο ΑΕΙ-ΤΕΙ και ενα Lower τουλάχιστον ξέχασέ την καλύτερα. Κοίταξε για πιο μάχιμες ειδικότητες. Τα υπολοιπα θα τα μαθεις στην πορεία. Εγω πιστεύω ότι στόχος σου πρέπει να ειναι πως θα περάσεις στην παρούσα φάση και όχι η μεταθεση και τα επιδόματα που θα λαμβάνεις...
να κ σε κατι που συμφωνουμε! αλλα θα διαφωνησω οτι μπορει να μπει μονο με τα μορια... Οχι, οποιοις εχει το πιο γερο δοντακι κ φυσικα μπορει να ειναι κ αποφοιτος γυμνασιου, οποτε τρωει τη θεση του αλλου που εχει τα παραπανω μορια!
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Συνοδός στρατιωτικού σκύλου

Δημοσίευση από kallitexnis »

Αν έχεις εκπληρώσει τις στρατιωτικές σου υποχρεώσεις γίνεσαι Δ/νέας σε 1 έτος υπηρεσίας και όχι σε 2 . Αργότερα αν είσαι καλός στη δουλειά σου και σε προτείνει ο διοικητής σου για εξαίρετες πράξεις αντί να φύγεις Αρχιλοχίας θα φύγεις Ανθυπασπιστής.

illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Συνοδός στρατιωτικού σκύλου

Δημοσίευση από illy »

Τί εννοείς οταν λες να σε προτείνει ο διοικητης για εξαιρετες πραξεις; Τι πραξεις ειναι αυτες; Ανδραγαθιας; Κ δηλαδη γινεσαι ανθυπασπιστης μονο με τον λογο του διοικητη; Σουπερ! Εικόνα
zzzzzz
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 20, 2008 6:06 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Συνοδός στρατιωτικού σκύλου

Δημοσίευση από zzzzzz »

Βρηκα λιγες πληροφοριες σχετικα με την ειδικοτητα σε παλαιοτερη δημοσιευση σε εφημεριδα και ειπα να τη μοιραστω μαζι σας...
" κάθε συνοδός ακολουθεί τη μετάθεση του σκύλου και τον «χρεώνεται» μέχρι να πάρει απολυτήριο (ο σκύλος). Η σχέση συνοδού-σκύλου είναι άλλωστε καθοριστική.

*ακούνε σε ξένα ονόματα (ρόκι, τζακ, ρεξ... ) και απαραίτητο είναι να τους εξασφαλίζονται συνθήκες διαβίωσης, σε αρκετές περιπτώσεις καλύτερες και από αυτές φαντάρων ή αξιωματικών: δικές τους μόνιμες εγκαταστάσεις (6.000 ευρώ αντιστοιχεί για κάθε σκύλο), λουτρά, περιφραγμένες περιοχές για να παίζουν όταν δεν έχουν υπηρεσία, καλό συσσίτιο (πιστοποιημένη τροφή άριστης ποιότητας), προληπτικά τακτικά τσεκ-απ (ποιος φαντάρος περνάει από τσεκ-απ; ).

*επειτα από 12 χρόνια περνούν σε τιμητική αποστρατεία. Συνήθως, τα υιοθετούν οι συνοδοί τους, ενώ τα σκυλιά μπορούν και ως «απόστρατοι» να απολαμβάνουν δωρεάν περίθαλψη και φιλοξενία στις εγκαταστάσεις της μονάδας.

αν και ίδιας ράτσας, ο καθένας από τους φίλους μας έχει τη δική του αποστολή.

*οι «καταδείκτες» είναι ο ζωντανός «συναγερμός» του φυλακίου: εντοπίζουν την ανθρώπινη παρουσία από μεγάλη απόσταση και κατευθύνουν προς τα εκεί τη δύναμη άμεσης επέμβασης.

*τα «περιπολόσκυλα» ανιχνεύουν κρυμμένους εισβολείς και ειδοποιούν σιωπηρά τον συνοδό τους. Πόσο γρήγορα θα καταλάβει ο συνοδός τι θέλει να πει ο σκύλος, εξαρτάται περισσότερο από την εκπαίδευση του συνοδού και λιγότερο από την ικανότητα του σκύλου.

*εκείνα που ανιχνεύουν ναρκωτικές ουσίες. Ετοιμάζονται να αναλάβουν σύντομα υπηρεσία, ενώ εκκρεμούν νομοθετικές ρυθμίσεις για το καθεστώς των ελέγχων, που θα γίνονται σε στρατιωτικό και πολιτικό προσωπικό.

*στρατιωτικά σκυλιά που εκπαιδεύτηκαν στον εντοπισμό εκρηκτικών υλών συμμετέχουν στην ασπίδα ασφάλειας των ολυμπιακών αγώνων.

*σε εξέλιξη, τέλος, βρίσκεται η εκπαίδευση (πραγματοποιείται στο εξωτερικό) των πρώτων σκυλιών για ανίχνευση ναρκών. Εκπαίδευση δύσκολη και με πολλές απώλειες, καθώς ποσοστό πάνω από 50% ζώων τραυματίζονται σοβαρά ή πληγώνται θανάσιμα. "
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Συνοδός στρατιωτικού σκύλου

Δημοσίευση από illy »

Μπράβο σου, πολυ χρησιμες πληροφοριεςΕικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Συνοδός στρατιωτικού σκύλου

Δημοσίευση από kallitexnis »

illy έγραψε: Μπράβο σου, πολυ χρησιμες πληροφοριεςΕικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Όντως είσαι κατατοπιστικότατος και ένα πράγμα που ξέρω είναι ότι ο συνοδός του σκύλου γίνεται ένα με το σκυλί του. Δεν το αποχωρίζεται ποτέ και πολλές φορές όταν το σκυλί αποσυρθεί τότε αναλαμβάνουν να δώσουν στο συνοδό ένα παρόμοιας ειδικότητας σκύλο και με τα ίδια χαρακτηριστικά. Επίσης τα σκυλιά εκτός απ'το αγγλικό όνομα υπακούν και στα αγγλικά.
zzzzzz
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 20, 2008 6:06 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Συνοδός στρατιωτικού σκύλου

Δημοσίευση από zzzzzz »

Οταν αποστρατευτει το σκυλι ή πεθανει χρεωνεσαι νεο σκυλι και ξαναπερνας εκπαιδευση για να σε μαθει και να το μαθεις...
Anonymous

Συνοδός στρατιωτικού σκύλου

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδια ευχαριστω πολυ και εγω αυτα εχω ακουσει και εγω. Οσο για τους βαθμους ρωτησα γιατι εχω δει κανα δυο περιεργα ας πουμε εποπ να γινεται λοχιας στα 5 χρονια η εμθ να εχει γινει αρχιλοχιας στα 14.5 χρονια... και αλο αν εισαι εποπ σου επιτρεπουν να δωσεις κατατακτιρειες για στρατιωτικες σχολες ισχυει;

kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Συνοδός στρατιωτικού σκύλου

Δημοσίευση από kallitexnis »

thander έγραψε: Παιδια ευχαριστω πολυ και εγω αυτα εχω ακουσει και εγω. Οσο για τους βαθμους ρωτησα γιατι εχω δει κανα δυο περιεργα ας πουμε εποπ να γινεται λοχιας στα 5 χρονια η εμθ να εχει γινει αρχιλοχιας στα 14.5 χρονια... Και αλο αν εισαι εποπ σου επιτρεπουν να δωσεις κατατακτιρειες για στρατιωτικες σχολες ισχυει;

Εξαρτάται από πολλά πότε θα πάρεις βαθμό. Ναί μπορείς να δώσεις αρκεί να μην ξεπερνάς τα όρια ηλικίας.
Anonymous

Συνοδός στρατιωτικού σκύλου

Δημοσίευση από Anonymous »

Απο τι εξαρταται γνωριζεις ; Το οριο ηλικιας μεχρι ποια ηλικια ειναι; Και αν θες να δωσεις σε αφεινουν αμεσως;
sakis_stil
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 10, 2008 12:02 am
Επικοινωνία:

Συνοδός στρατιωτικού σκύλου

Δημοσίευση από sakis_stil »

Καλησπέρα παιδιά, εγώ είμαι συνοδός σκύλων εδώ και 4 χρόνια. Θέλω να σας πώ ότι είναι μια ειδικότητα με πολύ ευθύνη και όχι < Χαβαλέ> Όπως νομίζουν οι περισσότεροι( Όπως είπε ο illy και ο yandr: Η ειδικότητα αυτή έχει πολλή ευθύνη επειδή αυτά τα σκυλιά κοστίζουν πάρα πολλά ευρώ... και επίσης περνάς από αξιολόγηση σύμφωνα με το σκυλί, δηλαδή κατά πόσο καλά έχεις εκπαιδεύσει το σκυλί, αν σε υπακούει κτλ... ) ΄Ομως είναι από τις καλύτερες ειδικότητες, και ας έχει τόσες ευθύνες... Καλή επιτυχία σε όλους σας...
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Συνοδός στρατιωτικού σκύλου

Δημοσίευση από illy »

sakis_stil έγραψε: Καλησπέρα παιδιά, εγώ είμαι συνοδός σκύλων εδώ και 4 χρόνια. Θέλω να σας πώ ότι είναι μια ειδικότητα με πολύ ευθύνη και όχι < Χαβαλέ> Όπως νομίζουν οι περισσότεροι( Όπως είπε ο illy και ο yandr: Η ειδικότητα αυτή έχει πολλή ευθύνη επειδή αυτά τα σκυλιά κοστίζουν πάρα πολλά ευρώ... και επίσης περνάς από αξιολόγηση σύμφωνα με το σκυλί, δηλαδή κατά πόσο καλά έχεις εκπαιδεύσει το σκυλί, αν σε υπακούει κτλ... ) ΄Ομως είναι από τις καλύτερες ειδικότητες, και ας έχει τόσες ευθύνες... Καλή επιτυχία σε όλους σας...
H illy είμαιΕικόνα Εικόνα Ναι σιγουρα ειναι πολύ καλή ειδικότητα... αυτό που σε συναρπάζει είναι η σχέση που αναπτύσσεται μεταξύ ζώου κ ανθρώπου... τα σκυλιά ειναι πανέξυπνα! Εχεις πολλές μεταθέσεις λόγω ειδικότητας ή δεν ισχύει κάτι τετοιο; Στην αεροπορία ένας γνωστός μιας φίλης ειναι συνοδός κ παίρνει μετάθεση κάθε 2 χρόνιαΕικόνα Εικόνα Ευχαριστούμε πολύ, να εισαι καλά! Γενικά είσαι ευχαριστημένος με τις συνθήκες εργασίας της δουλειάς σου; Καταλαβαινω πως ναι...
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Συνοδός στρατιωτικού σκύλου

Δημοσίευση από illy »

Είναι πολύ ενθαρρυντικό που συμμετέχουν στο foroum όλο και πιο πολλά στελέχη κ μοιράζονται μαζί μας την όποια εμπείρια τους και άποψη τους... Ετσι μπορούμε να έχουμε μια α' εικόνα περί τίνος πρόκειται και τί θα συναντήσουμε! Σας ευχαριστούμε, η βοήθειά σας είναι σημαντική εφόσον είστε γνώστες πραγμάτων
zzzzzz
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 20, 2008 6:06 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Συνοδός στρατιωτικού σκύλου

Δημοσίευση από zzzzzz »

Ενα αλλο σημειο που εμαθα απο εκπαιδευτη στην ειδικοτητα αυτη ειναι οτι οι υπηρεσιες ειναι βραδινες και εχεις ενα ρεπο ανα 3 μερες... Επισης οι περισσοτερες μοναδας εχουν αυτη τη ειδικοτητα οποτε δεν υπαρχει περιορισμος γεωγραφικος(τουλαχιστο) στο που θα στειλουν τους συνοδους... μπορει να ειναι οπουδηποτε και η πρωτη τοποθετηση σε μοναδα μετα τη βασικη εκπαιδευση θα ειναι σιγουρα εβρο ή νησια
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες