Συνοδός στρατιωτικού σκύλου

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΣΚΥΛΟΣ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Δεκ 14, 2010 6:46 pm
Επικοινωνία:

Συνοδός στρατιωτικού σκύλου

Δημοσίευση από ΣΚΥΛΟΣ »

ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΣΥΝΟΔΟΣ έγραψε:Ειμαι ενας απο τους 55 για γ κνο. Μπορεις να μου πεις που ακριβως ειναι, τι περιλαμβανει η εκπ/ση και που υπαρχουν θεσεις για μεταθεσεισ;


Θέρμη Θεσ/νίκης

ΑΤΙΘΑΣΗ Ε.
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 03, 2009 2:51 pm
Επικοινωνία:

Συνοδός στρατιωτικού σκύλου

Δημοσίευση από ΑΤΙΘΑΣΗ Ε. »

Γνωριζει κανεις κατι για τους συνοδους σκυλων διασωσης?
Συνοδός και εγώ

Συνοδός στρατιωτικού σκύλου

Δημοσίευση από Συνοδός και εγώ »

Θα απαντήσω και στη συνάδελφο του ΜΧ, το ΓΕΣ/ΔΜΧ έχει πάρει 4 σκύλους από το Γ ΚΝΟ από το πρόγραμμα αναπαραγωγής του ΣΞ και αυτοί θα εκπαιδευτούν με νέους συνοδούς, αφού φιλοξενηθούν στα Μέγαρα στο 2ο ΤΥΑΔ. Περισσότερα από το ΔΜΧ, εγώ στην ΔΥΓ είμαι. Τώρα για τον νέο ΕΜΘ συνάδελφο συνοδό, η αρχική εκπαίδευση είναι 40 εκπαιδευτικές ημέρες από 10 Ιαν 11, περιλαμβάνει εξοικείωση με το σκύλο, ασκήσεις υπακοής-εμποδίων, ανίχνευσης και αντιμετώπισης εισβολέων, καθήκοντα ερεθιστή/εισβολέα κλπ. Μεταθέσεις περίπου τον Μάρτιο και μετά από υποβολή νέων φρουρών... Καλές γιορτές.

ΑΤΙΘΑΣΗ Ε.
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 03, 2009 2:51 pm
Επικοινωνία:

Συνοδός στρατιωτικού σκύλου

Δημοσίευση από ΑΤΙΘΑΣΗ Ε. »

Δυστηχως εμας δεν μας εχουν εκπαιδευσει καν σαν συνοδους ακομα... Μακαρι η μερα που θα παρω το σκυλο μου να ειναι κοντα... Ευχαριστω για τις πληροφοριες και αν γνωριζεις και τιποτα αλλο ειμαι ολη αυτια!
Συνοδός και εγώ

Συνοδός στρατιωτικού σκύλου

Δημοσίευση από Συνοδός και εγώ »

Η αλήθει είναι συνάδελφε, ότι υπάρχει απόγαση της Ιεραρχίας για 55 νέους ΕΜΘ το έτος 2010 και άλλους 55 το 2011. Σήμερα, καλούνται για εκπαίδευση 55 άτομα αλλά πήραν την ειδικότητα 75, άρααααα Περισσότεροι από όσους ζητήθηκαν. Επίσης, μπορούσαν να υποβάλουν αίτηση μόνο ΕΜΘ του ΠΖ-ΤΘ, ηλικίας 33-35 χρόνων με 10 χρόνια σε μονάδες εξτρατίας και μιας ειδικότητας από το κάθε όπλο... Άρααααααα πάρα πολλές αίτήσεις και επιλογές σε σχέση με το ζητούμενο! Αυτή είναι η αλήθεια και οι συνάδελφοι που το ήθελαν κάτι ξέρουν σε σχέση και με τις άλλες ειδικότητες του ΣΞ.

Επίσης να πώ, ότι ο ΣΚ έχει 3 κτηνιατρικές μονάδες για την εκπαίδευση των στοιχείων αντί μιας της ΠΑ, έχει πάνω από 40 εκπαιδευτές μαζί με τους νέους ΕΜΘ-ΕΠΟΠ που εκπαιδευτηκαν πρόσφατα και αυτό λέει πολλά, κάνει αναπαραγωγή σκύλων με νέο σύστημα και με Δγη που προβλέπει την λειτουργία κ. Λ. Π. Υπάρχει εξέληξη και μέλλον.
ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΣΥΝΟΔΟΣ

Συνοδός στρατιωτικού σκύλου

Δημοσίευση από ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΣΥΝΟΔΟΣ »

Ευχαριστω πολυ φιλος. αν μπορεις να μου πεις περισσοτερα για την εκπαιδευση και για το που εχει θεσεις;

ΑΤΙΘΑΣΗ Ε.
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 03, 2009 2:51 pm
Επικοινωνία:

Συνοδός στρατιωτικού σκύλου

Δημοσίευση από ΑΤΙΘΑΣΗ Ε. »

Το κακο - καλο ειναι οτι εμεις δεν ειμαστε ση γενικη ομαδα συνοδων σκυλων που κυρια λειτουργια τους ειναι η φυλαξη αλλα εμας ειναι διασωστες και ειμαστε συνολο μεχρι τωρα 15 ατομα και οι δυο σειρες που υπαρχουμε συνολο ξερω οτι 2 ατομα εχουν παρει ηδη σκυλο και υπαρχουν αλλοι 3 απο την προηγουμενη σειρα που εχουν περασει εκπαιδευση και αναμενουν τον σκυλο τους αλλα εμας μας εχουν ακομα στο Περιμενε χωρις καμια ενημερωση

ΝΕΟΣ

Συνοδός στρατιωτικού σκύλου

Δημοσίευση από ΝΕΟΣ »

Ειμαι και εγω εμθ για εκπαιδευςη... μεταθεςεις που εχουμε; ευχαριςτω

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Συνοδός στρατιωτικού σκύλου

Δημοσίευση από dn24 »

ΝΕΟΣ έγραψε:Ειμαι και εγω εμθ για εκπαιδευςη... Μεταθεςεις που εχουμε; Ευχαριςτω


απο την προσωπικη μου πειρα εχω δει συνοδους σε ολη τη παραμεθοριο, στην κω, στη λερο, στη καλυμνο, σχεδον παντου.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
ΝΕΟΣ

Συνοδός στρατιωτικού σκύλου

Δημοσίευση από ΝΕΟΣ »

Στον εβρο εχει μεταθεςεις?
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Συνοδός στρατιωτικού σκύλου

Δημοσίευση από dn24 »

ΝΕΟΣ έγραψε:Στον εβρο εχει μεταθεςεις;


δεν εχω δει με τα ματια μου, αλλα απο τη στιγμη που εχει στα νησια που εχω δει με τα ιδια μου τα ματια, γιατι να μην εχει στον ευρυτερο νομο εβρου; Λογικα αν το δουμε.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
TEIN
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Τετ Δεκ 08, 2010 3:45 pm
Επικοινωνία:

Συνοδός στρατιωτικού σκύλου

Δημοσίευση από TEIN »

Εχει γενικα και εκει που υπαρχουν αποθηκες με πυρομαχικα...
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Συνοδός στρατιωτικού σκύλου

Δημοσίευση από dn24 »

TEIN έγραψε:Εχει γενικα και εκει που υπαρχουν αποθηκες με πυρομαχικα...


δεν ειναι απολυτο αυτο, εγω πχ δει "σκυλαδες" με τους ποιμενικους, σε εντελως μακρινα σημεια απο τις αποθηκες πυρομαχικων, οπως επισης κ σε 2 κεντρα εκπαιδευσης δεν εχω δει. Μονο σε μοναδες εχω δει,(οχι οτι αυτο το θεωρω απολυτο προφανως υπαρχουν κ σε κεντρα απλα εγω δεν εχω τυχει να δω) απλα το λεω πως κ στα κεντρα εχει αποθηκες πυρομαχικων αλλα δεν εχω δει. Δεν γνωριζω με ποια κριτηρια επιλεγει μια μοναδα να εχει συνοδους σκυλων, ενταξει σιγουρα ενας λογος ειναι τα πυρομαχικα, αλλα δεν εχω δει παντου αυτο, πχ εχω δει σε μοναδα που εχει το σινουκ της ταξιαρχιας της, κ εκει διπλα ηταν το φυλακιο με τον ποιμενικο, δεν ηταν στην αποθηκη πυρομαχικων, ισως υπαρχει κ μια διαβαθμιση επικυνδυνοτητας για να τοποθετουν συνοδους, που εγω δεν ειμαι σε θεση να την γνωριζω.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
TEIN
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Τετ Δεκ 08, 2010 3:45 pm
Επικοινωνία:

Συνοδός στρατιωτικού σκύλου

Δημοσίευση από TEIN »

Φιλε μου αλλο τα κεντρα και αλλο πχ οι ΠΑΠ... Αλλα οκ και εγω δεν ξερω ακριβως με τι κριτηρια επιλεγουνε να βαλουνε σκυλαδες...

πχ καπου στην αλεξπολη, αφου πρωτα εγινε μια μ@@#κια σε μια αποθηκη πυρ/κων, αποφασησανε να στειλουνε σκυλαδες...

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Συνοδός στρατιωτικού σκύλου

Δημοσίευση από dn24 »

TEIN έγραψε:Φιλε μου αλλο τα κεντρα και αλλο πχ οι ΠΑΠ... Αλλα οκ και εγω δεν ξερω ακριβως με τι κριτηρια επιλεγουνε να βαλουνε σκυλαδες... πχ καπου στην αλεξπολη, αφου πρωτα εγινε μια μ@@#κια σε μια αποθηκη πυρ/κων, αποφασησανε να στειλουνε σκυλαδες...



επειδη η συζητηση μας ακροβατει στα ορια της γενικοτητας, ας τοποθετηθει ενας γνωστης επι του θεματος, γιατι αλλο να ειναι καποιος γνωστης, κ αλλο να νομιζει καποιος οτι ειναι γνωστης.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης