Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
_KOURSAROS_
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2010 2:23 am
Επικοινωνία:

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από _KOURSAROS_ »

Μιχαλης έγραψε:Γεια σας! Σε εναν μηνα παρουσιαζομαι και βρισκομαι σε ενα μεγαλο διλλημα. Να παω στρατο ξηρας πυροβολικο Ή ΕΔ πεζοναυτης. Ειμαι ατομο που κανω 60 πους απς την μερα και μιση ωρα χαλαρο τρεξιμο.


Και 200 κάμψεις να κάνεις και 5 μέρες συνεχόμενο τρέξιμο, αν δεν έχεις ψυχή άστο για ειδικές δυνάμεις και μόνο που έχεις δίλημμα το έχασες για έμενα.
Είς οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάτρης.
Άβαταρ μέλους
samloxias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 374
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2013 8:29 pm
Επικοινωνία:

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από samloxias »

_KOURSAROS_ έγραψε:
Μιχαλης έγραψε:Γεια σας! Σε εναν μηνα παρουσιαζομαι και βρισκομαι σε ενα μεγαλο διλλημα. Να παω στρατο ξηρας πυροβολικο Ή ΕΔ πεζοναυτης. Ειμαι ατομο που κανω 60 πους απς την μερα και μιση ωρα χαλαρο τρεξιμο.


Και 200 κάμψεις να κάνεις και 5 μέρες συνεχόμενο τρέξιμο, αν δεν έχεις ψυχή άστο για ειδικές δυνάμεις και μόνο που έχεις δίλημμα το έχασες για έμενα.


Ορθόν.
zoderman
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2018 7:54 pm
Επικοινωνία:

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από zoderman »

Καλησπέρα. Στο περιοδεύων έχω δηλώσει ειδικές δυνάμεις, συγκεκριμένα καταδρομείς. Γίνεται να αλλάξω και να πάω αλεξιπτωτιστές; Και που πιστεύετε ότι είναι καλύτερα;

Άβαταρ μέλους
Giwrgos3
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Σεπ 17, 2019 3:13 pm
Επικοινωνία:

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Giwrgos3 »

Καλησπέρα δεν ξέρω πως γραφω δικό μου μνμ... τώρα γράφτηκα... θέλω να ρωτήσω:! Στην στρατολογία δήλωσα ειδικές δυνάμεις και συγκεκριμένα αλεξίπτωτα... και με ήρθε μνμ ότι παρουσιάζομαι αερομεταφερομενος Κιλκίς πεζικό... τι φάση;
Γιάννης

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Γιάννης »

Που είναι ποιο δύσκολα στους καταδρομείς, αλεξιπτωτιστές η πεζοναύτες

Ths10
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Απρ 03, 2020 2:03 pm
Επικοινωνία:

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Ths10 »

Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση. Έχω επιλέξει να καταταχθω στο πολεμικο ναυτικο (το έκανα χωρίς να το σκεφτώ ιδιαίτερα) αλλά θα προτιμούσα να πάω στις ειδικές δυνάμεις. Θα ήθελα να ρωτήσω αν ακόμα μπορώ να επιλέξω ειδικές δυνάμεις ή αν πρέπει να είχα επιλέξει πεζικό εξαρχής (να σημειώσω ότι έχω κάνει ήδη την πρώτη αναβολή για σπουδές). Επίσης είμαι από Θεσσαλονίκη (το αναφερω επειδή έχω ακούσει ότι κάτι άλλο εκτός από Αθηναίοι και νησιώτες σπάνια πηγαίνουν στο πολεμικο ναυτικο και επίσης μου έχουν πει ότι λογικά δεν θα με στείλουν). Όταν πάω για την άρση αναβολής θα με ξαναρωτησουν αν θέλω να πάω ειδικές δυνάμεις; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από D.Y.K »

Ths10 έγραψε:

Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση. Έχω επιλέξει να καταταχθω στο πολεμικο ναυτικο (το έκανα χωρίς να το σκεφτώ ιδιαίτερα) αλλά θα προτιμούσα να πάω στις ειδικές δυνάμεις. Θα ήθελα να ρωτήσω αν ακόμα μπορώ να επιλέξω ειδικές δυνάμεις ή αν πρέπει να είχα επιλέξει πεζικό εξαρχής (να σημειώσω ότι έχω κάνει ήδη την πρώτη αναβολή για σπουδές). Επίσης είμαι από Θεσσαλονίκη (το αναφερω επειδή έχω ακούσει ότι κάτι άλλο εκτός από Αθηναίοι και νησιώτες σπάνια πηγαίνουν στο πολεμικο ναυτικο και επίσης μου έχουν πει ότι λογικά δεν θα με στείλουν). Όταν πάω για την άρση αναβολής θα με ξαναρωτησουν αν θέλω να πάω ειδικές δυνάμεις; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων



Το ότι δήλωσες ότι επιθυμείς να υπηρετήσεις στο ΠΝ ως περιοδεύων, δε σημαίνει αυτόματα ότι θα καταταχθείς και εκεί. Αυτό το γράφω περισσότερο διότι είσαι ακόμη σε αναβολή και υπάρχουν περιθώρια τροποποίησης, κατόπιν επικοινωνίας με την στρατολογία σου φυσικά.

Επικοινώνησε μαζί τους για περισσότερες πληροφορίες.

ΥΓ: Δεν ισχύει το ότι προτιμούνται κυρίως οι Αθηναίοι ή οι νησιώτες στο ΠΝ.

ΥΓ1: Σχεδόν πάντα επιλέγονται οι απόφοιτοι των ακαδημιών του εμπορικού ναυτικού. Εάν ανήκεις σε αυτή την κατηγορία, τότε αλλάζουν τα πράγματα.

Άβαταρ μέλους
MarkosCrete
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 14, 2020 4:54 am
Επικοινωνία:

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από MarkosCrete »

Καλησπέρα σ όλους. Πριν λίγες μέρες είχα αναρτήσει ένα κείμενο σχετικά με το τι μπορώ να κάνω αν πάω Π. Ν για να ενταχθω στις ειδικές δυνάμεις. Τελικά πηρα στην στρατολογία και αφού ρώτησα μου είπαν πως έχω καταταγεί στο στρατό Ξηράς οπότε δεν υπάρχει κανένα θέμα στο να πάω ειδικές δυναμεις. Βέβαια τώρα με ταλαιπωρεί ένα άλλο "θέμα" και θα ήθελα την βοήθεια σας, εσείς που ξέρετε πιο πολλά βάσει εμπειρίας να με "κατευθύνετε".

Όπως είπα λοιπόν, θέλω να ενταχθω ειδικές δυνάμεις αλλά δεν μπορώ να αποφασίσω το σώμα. Μου αρέσουν πολλοί οι πεζοναύτες, έχω δει την εκπαίδευση τους, Μ αρέσουν οι αποβάσεις που κάνουν από τα αρματαγωγά και Μ αρέσουν και σαν όνομα. Όπως νιώθω περήφανος για κάποιον όταν τον ακούω να λέει ότι είναι ΟΥΚας ή βατραχάνθρωπος, έτσι νιώθω περήφανος για κάποιον όταν τον ακούω να λέει ότι είμαι πεζοναύτης. Και το άλλο σώμα το οποίο σκέφτομαι είναι οι αμφιβιοι καταδρομείς.

Η θάλασσα μπορώ να πω πως είναι το στοιχείο μου γενικά, το επάγγελμα μου είναι ναυτικός αρχικά (χωρίς να έχει κάποια σημασία αυτό) και την θάλασσα την αγαπάω πολύ, νιώθω πολύ άνετος μέσα ς' αυτήν, πιο πολύ απ' ότι θα ένιωθα στην στεριά και όλο αυτό με τις μπουκάλες και τις καταδύσεις που έχω δει στους Α. Κ με καυλώνει τέρμα και θα μου αρεσε πολύ πιστεύω η εκπαίδευση. Θέλω λοιπόν πεζοναύτες και αμφιβιοι να μου γράψετε από κάτω (ή ακόμη και άτομα που δεν είναι απ αυτό το σώμα αλλά έχουν γνώσεις) σε ποιο σώμα θα έπρεπε να πάω και ποιο είναι το πιο μάχιμο. Θέλω να ακούσω εμπειρίες, στοιχεία εκπαίδευσης κλπ για να έχω μια σφαιρική άποψη επί του θέματος.

Και κάτι τελευταίο. Έστω ότι αύριο μπαίνει στην χώρα μας ο τουρκος και παίρνει μια βραχονησίδα. Πρώτοι για ανακατάληψη θα τρέξουν οι πεζοναύτες ή οι αμφιβιοι; Αυτά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας να είστε όλοι καλά.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Nassos »

MarkosCrete έγραψε:Και κάτι τελευταίο. Έστω ότι αύριο μπαίνει στην χώρα μας ο τουρκος και παίρνει μια βραχονησίδα.Πρώτοι για ανακατάληψη θα τρέξουν οι πεζοναύτες ή οι αμφιβιοι; Αυτά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας να είστε όλοι καλά.


H Ζ' ΜΑΚ.Εικόνα
SonarOonaoio

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από SonarOonaoio »

Καλησπέρα μάγκες.. Κατατασσομαι την Δευτέρα στην Κω στο πεζικό ξηράς και ενδιαφέρομαι να πάω ειδικές δυνάμεις. Είμαι γιατρός και θέλω να πάω με στόχο να βάλω μια δοκιμασία στον εαυτό μου ψυχική και σωματική. Εχω διαβάσει αρκετά το φόρουμ και μου σχηματιστηκαν εντέλει 2 απορίες:

Διάβασα από κάποια παιδιά πως στις ΕΔ οι απλοί φαντάροι καταλήγουν να κάνουν τις αγγαρείες και τις σκοπιές για να έχουν χρόνο οι μόνιμοι να κάνουν τη σωστή εκπαίδευση. Ισχύει αυτό;

Δεύτερον απ ότι έχω καταλάβει είναι 4 σωματα: ΟΥΚ, ΛΟΚ, Αλεξιπτωτιστες, Πεζοναύτες; Υπάρχουν και απλοί καταδρομείς?

Ελπίζω να περναει και κλιμάκιο των ΕΔ στην Κω..

Καλή θητεία σε όσους μπαίνουμε τώρα!!

Άβαταρ μέλους
lancecorporal
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: Τρί Μαρ 24, 2020 12:48 pm
Τοποθεσία: Δεκανέας
Επικοινωνία:

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από lancecorporal »

SonarOonaoio έγραψε:Καλησπέρα μάγκες.. Κατατασσομαι την Δευτέρα στην Κω στο πεζικό ξηράς και ενδιαφέρομαι να πάω ειδικές δυνάμεις. Είμαι γιατρός και θέλω να πάω με στόχο να βάλω μια δοκιμασία στον εαυτό μου ψυχική και σωματική. Εχω διαβάσει αρκετά το φόρουμ και μου σχηματιστηκαν εντέλει 2 απορίες:

Διάβασα από κάποια παιδιά πως στις ΕΔ οι απλοί φαντάροι καταλήγουν να κάνουν τις αγγαρείες και τις σκοπιές για να έχουν χρόνο οι μόνιμοι να κάνουν τη σωστή εκπαίδευση. Ισχύει αυτό;

Δεύτερον απ ότι έχω καταλάβει είναι 4 σωματα: ΟΥΚ, ΛΟΚ, Αλεξιπτωτιστες, Πεζοναύτες; Υπάρχουν και απλοί καταδρομείς?

Ελπίζω να περναει και κλιμάκιο των ΕΔ στην Κω..

Καλή θητεία σε όσους μπαίνουμε τώρα!!

ισχύει αυτό γιατί στη τελική όλοι φαντάροι ήμασταν, Σκόπια και αγγαρεία απλά οι ειδικές δυνάμεις έχουν λίγο τρέξιμο παραπάνω. Εμένα προσωπικά θα μαρεσε να πήγαινα πεζοναύτης αν και ήμουν πεζικό.
You couldn't beat me even if you wanted to.
Άβαταρ μέλους
lancecorporal
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: Τρί Μαρ 24, 2020 12:48 pm
Τοποθεσία: Δεκανέας
Επικοινωνία:

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από lancecorporal »

Άμα θες να βάλεις τον εαυτό σου σε κάποια δυσκολία δοκίμασε να πας αλεξιπτωτιστής
You couldn't beat me even if you wanted to.
SonarOonaoio

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από SonarOonaoio »

Αγγαρεία και σκοπιά να κάνω δεν έχω θέμα αλλά μη φάω και όλο μου το χρόνο σ αυτά, να υπάρχει εκπαίδευση. Τα σώματα τα είπα σωστά;
Άβαταρ μέλους
lancecorporal
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: Τρί Μαρ 24, 2020 12:48 pm
Τοποθεσία: Δεκανέας
Επικοινωνία:

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από lancecorporal »

SonarOonaoio έγραψε:Αγγαρεία και σκοπιά να κάνω δεν έχω θέμα αλλά μη φάω και όλο μου το χρόνο σ αυτά, να υπάρχει εκπαίδευση. Τα σώματα τα είπα σωστά;
για τα αλεξίπτωτα υπάρχει εκπαίδευση και σε κάνουν και καψωνια εκεί, θα ζήσεις μια εμπειρία. Το άλλο είναι να πας καταδρομεας στην 35μκ που έχει πολύ τρέξιμο.
You couldn't beat me even if you wanted to.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες