Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από D.Y.K »

Αντώνη μπορείς να επιλέξεις να υπηρετήσεις όπου επιθυμείς στις Ειδικές Δυνάμεις.

Φυσικά το που θα σε πάνε είναι δική τους επιλογή, αλλά αν για παράδειγμα σε ενδιαφέρει να υπηρετήσεις κυρίως σε Ορεινές ή Αμφίβιες Μοίρες τότε συγκεντρώνεις ακόμη περισσότερες πιθανότητες.

Αντώνης

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Αντώνης »

D.Y.K έγραψε:Αντώνη μπορείς να επιλέξεις να υπηρετήσεις όπου επιθυμείς στις Ειδικές Δυνάμεις.

Φυσικά το που θα σε πάνε είναι δική τους επιλογή, αλλά αν για παράδειγμα σε ενδιαφέρει να υπηρετήσεις κυρίως σε Ορεινές ή Αμφίβιες Μοίρες τότε συγκεντρώνεις ακόμη περισσότερες πιθανότητες.



Απ'ότι κατάλαβα από αυτά που με είπατε Ορεινοί και Αμφίβιοι υπάγονται στους Καταδρομείς αλλά Αμφίβιους δεν επιλέγουν τόσο συχνά όσο Ορεινούς. Και μια τελευταία ερώτηση. Όταν έρθει το χαρτί να καταταγώ υπάρχει περίπτωση να μπορώ να δηλώσω ανάμεσα σε Ορεινούς και Αμφίβιους εφόσον επέλεξα γενικά "Καταδρομείς";

Σας είπα το μόνο μου θέμα είναι να φύγω μακριά και συγκεκριμένα ΜΑΚ. Εικόνα

Τραγος

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Τραγος »

Μπορεις να δηλωσεις οτι θες μετα. Το αν θα σε παρουν εκει ομως δεν ειναι στο χερι σου.
GreekArmyLover
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 28, 2016 3:37 pm
Επικοινωνία:

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από GreekArmyLover »

Γεια σας ηρθε η ωρα επιτελους να επιλεξω σε ποιο σωμα θα παω στον στρατο (περιοδευον)).ηθελα ειδικες δυναμεις και ημουν αναμεσα σε ορεινος καταδρομεας και αλεξιπτωτιστης.

επελεξα αλεξιπτωτιστης αλλα μου ειπαν οτι αυτα ειναι τυπικα και μπορω να αλλαξω

ποια η διαφορα μεταξυ ορεινων καταδρομων και αλεξιπτωτιστων;

ο πατερας μου (το '74, απ τους λοκατζιδες που πολεμησαν στην Κυπρο) μου ειπε οτι ειχε παει λοκ και απο κει μετα απο κατι μηνες (νομιζω) τον πηραν για αλεξιπτωτιστη. Τωρα τι ισχυει; Θελω να παω ορεινους καταδρομεις λογω της καλυτερης εκπαιδευσης (ετσι εχω ακουσει τουλαχιστον) αλλα θελω και αλεξιπτωτα. Μπορει να μου πει σιγουρα καποιος αν απο ορεινους μπορεις να γινεις και αλεξιπτωτιστης;

επισης ξερει κανεις αν εχω τιποτα επιπλεον επειδη πολεμησε ο πατερας μου στην Κυπρο; Γιατι κατι ειχα ακουσει για προσβαση με μειωμενα μορια στην Ευελπιδων

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από dn24 »

GreekArmyLover έγραψε:Γεια σας ηρθε η ωρα επιτελους να επιλεξω σε ποιο σωμα θα παω στον στρατο (περιοδευον)).ηθελα ειδικες δυναμεις και ημουν αναμεσα σε ορεινος καταδρομεας και αλεξιπτωτιστης.

επελεξα αλεξιπτωτιστης αλλα μου ειπαν οτι αυτα ειναι τυπικα και μπορω να αλλαξω

ποια η διαφορα μεταξυ ορεινων καταδρομων και αλεξιπτωτιστων;

ο πατερας μου (το '74, απ τους λοκατζιδες που πολεμησαν στην Κυπρο) μου ειπε οτι ειχε παει λοκ και απο κει μετα απο κατι μηνες (νομιζω) τον πηραν για αλεξιπτωτιστη. Τωρα τι ισχυει; Θελω να παω ορεινους καταδρομεις λογω της καλυτερης εκπαιδευσης (ετσι εχω ακουσει τουλαχιστον) αλλα θελω και αλεξιπτωτα.Μπορει να μου πει σιγουρα καποιος αν απο ορεινους μπορεις να γινεις και αλεξιπτωτιστης;

επισης ξερει κανεις αν εχω τιποτα επιπλεον επειδη πολεμησε ο πατερας μου στην Κυπρο; Γιατι κατι ειχα ακουσει για προσβαση με μειωμενα μορια στην Ευελπιδων

Γειά σου κι εσένα φίλε μου. Όχι, δεν μπορείς, ως προς το κομμάτι που σου τονίζω με bolt.

Σου συστήνω να διαβάσεις την πλούσια θεματολογία μας, και είμαι σίγουρος ότι θα καταλάβεις το πως γίνεται να ενταχθείς σε κάποιο κλάδο των ειδικών δυνάμεων.

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

ΛΟΚ - Λόχος Ορεινών Καταδρομών

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
GreekArmyLover
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 28, 2016 3:37 pm
Επικοινωνία:

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από GreekArmyLover »

Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.. Επομένως μόνο από αλεξιπτωτιστης πέφτω με αλεξιπτωτα;
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από dn24 »

GreekArmyLover έγραψε:Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Επομένως μόνο από αλεξιπτωτιστης πέφτω με αλεξιπτωτα;


Ναι καλέ μου φίλε, εφόσον περάσεις και την ΣΧΑΛ - Σχολή Αλεξιπτωτιστών .

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Νικος

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Νικος »

Δοκιμος εφεδρος αλεξιπτωτιστης η απλα αλεξιπτωτιστης πια η γνωμη σας ;
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από dn24 »

Νικος έγραψε:Δοκιμος εφεδρος αλεξιπτωτιστης η απλα αλεξιπτωτιστης πια η γνωμη σας ;


Αν κυνηγάς μόρια, και δεν έχεις θέμα να υπηρετήσεις 5 μήνες θητείας παραπάνω, τότε επέλεξε ΔΕΑ (ΕΔ). Αντιθέτως αν θες να ξεμπερδεύεις γρήγορα απο την θητεία σου, και δεν σε απασχολεί το θέμα μορίων, τότε επιλέγεις την επιλογή του απλού εφέδρου. Δεν θα μπω σε λεπτομέρεις περί εκπαίδευσης καθότι για πολλούς είναι υποκειμενικό, αν θες να τοποθετηθώ και επ'αυτού, σαφώς και υπάρχει ανώτερη εκπαίδευση αν πας δόκιμος, όμως θα το ξεχάσεις αυτό μόλις απολυθείς. Κρίνω ότι τα δυο πρώτα δεδομένα που σου ανάφερα παραπάνω, είναι αποδεκτά απο τους περισσοτέρους σαν τεκμήρια.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από D.Y.K »

Νικος έγραψε:Δοκιμος εφεδρος αλεξιπτωτιστης η απλα αλεξιπτωτιστης πια η γνωμη σας ;


Εγώ θα σου πρότεινα να πας για ΔΕΑ ΕΔ γενικότερα αν όχι στα Αλεξίπτωτα.

Δεν χρειάζεται να γράψουμε πολλά, θα το καταλάβεις μέσα από την πολύ πιο "πλούσια διαδρομή" και τα στάδια που θα πρέπει να ακολουθήσεις μέχρι να ορκιστείς ως ΔΕΑ.

Καλή θητεία να έχεις Εικόνα

zulbanimious
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Φεβ 15, 2016 1:32 pm
Επικοινωνία:

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από zulbanimious »

Μόλις έμαθα ότι παρουσιάζομαι στην 575 ως πεζοναύτης. Υπάρχει πιθανότητα να μιλήσω με κανέναν διοικητή εκεί που θα είμαι για να με στείλουν ΜΑΚ;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Nassos »

Θα σας ρωτήσουν ποιοι θέλουν να παραμείνουν Πεζοναύτες και ποιοι να πάνε Ορεινοί/ΜΑΚ/Αλεξίπτωτα.
zulbanimious
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Φεβ 15, 2016 1:32 pm
Επικοινωνία:

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από zulbanimious »

Επειδή δεν έθεσα σωστά την ερώτηση μου. Είμαι ήδη ορκισμένος φαντάρος. Οταν ηρθε το κλιμακιο των καταδρομεων δηλωσα αλεξιπτωτα και με ρώτησαν αν δεν περάσεις αλεξίπτωτα που θες να πας, λόγω της άγνοιας μου για τις μοναδες τους ειπα καταδρομεας καπου στην αθηνα και αυτοι με εβαλαν πεζοναύτη στην αυλωνα, αφου δεν περασα αλεξίπτωτα (πολλα βύσματα δυστυχώς). Γινεται να παω ΜΑΚ απο εκει; Αν ισχυει η απαντηση σου, τοτε σε ευχαριστω πολυ!:P
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Nassos »

Πλέον είναι πολύ αργά. Νόμιζα ότι θα παρουσιαζόσουν στο 575 τον Μάρτιο.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες