Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Greek_Army »

redwolf έγραψε:Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριεσ... Μπορεις να με ενημερωσεις για τα χρηματα που παιρνεις αν δηλωσεις κυπρο... ; Και σε τι φυσικη κατασταση πρεπει να βρισκεσαι για να ανταπεξελθεις στην εκπαιδευση εκει.


Σου έχει δώσει ένα θέμα να διαβάσεις μην τα περιμένεις όλα στο χέρι, φόρουμ είναι

Υ. Γ Το ίδιο θέμα στο είχα δώσει και εγώ με προσωπικό μήνυμα Εικόνα

redwolf
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 30, 2011 7:06 pm
Επικοινωνία:

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από redwolf »

Ενταξει... Συγνωμη αν γινομαι κουραστικοσ... Απλα καποιες απαντησεις ειναι για προηγοθμενα χρονια και τωρα θα εχουν αλλαξει τα πραγματα οσο αναφορα τουλαχιστον τα χρηματα... Παντως ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες... Δεν ηθελα να γινω κουραστικοσ... Θα τα ξαναδιαβασω και ελπιζω να παρω τη σωστη αποφαση...
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Greek_Army »

redwolf έγραψε: Απλα καποιες απαντησεις ειναι για προηγοθμενα χρονια και τωρα θα εχουν αλλαξει τα πραγματα οσο αναφορα τουλαχιστον τα χρηματα... Παντως ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες... Δεν ηθελα να γινω κουραστικοσ... Θα τα ξαναδιαβασω και ελπιζω να παρω τη σωστη αποφαση...


Στο θέμα που σου έχουμε δώσει, σελίδα 21 μήνυμα 7, δεν νομίζω μέσα σε 2 μήνες να έχουνε αλλάξει τα λεφτά.

redwolf
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 30, 2011 7:06 pm
Επικοινωνία:

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από redwolf »

Να σου πω την αληθεια επειδη ειχα μπει απο το κινητο δν μπορουσα να δω ολες τις σελιδες γιαυτο και δεν ηξερα... Τωρα το διαβαζω και μου λυθηκαν οι αποριεσ... Μαλλον θα δηλωσω κυπρο γιατι πρεπει να ειναι τρομερες οι εμπειριες.
Άβαταρ μέλους
bodybuilder625
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 19, 2011 6:08 pm
Τοποθεσία: Λοκατζής
Επικοινωνία:

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από bodybuilder625 »

Την πιο καλη εκπαιδευση για μενα θα την κανετε ρεντινα και δραμα παιδια... ναουσα δεν ξερω δεν εχω ακουσει τιποτα... οσο για τα ΜΑΚ πιο μαχιμοι ειναι στην κω (ι μακ) και σαμο... γνωμη μου παντα ετσι.
ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΕΙΡΗΝΗ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΟΥ ΓΙΑ ΠΟΛΕΜΟ
Άβαταρ μέλους
ΣΤΡΑΤΟΚΑΥΛΟΣ
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Τρί Αύγ 17, 2010 2:15 am
Επικοινωνία:

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από ΣΤΡΑΤΟΚΑΥΛΟΣ »

Εχω ακουση οτι η δραμα εχει πολυ τρεξιμο

ΟΜΑΔΕΣ ΥΠΟΒΡΥΧΙΩΝ ΚΑΤΑΣΤΡΩΦΩΝ
Ορεστης

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Ορεστης »

Στην Τελική Απο τις ειδικες δυναμεις πια ειναι η Καλύτερη Επιλογή Οταν ψαχνεις την καλητερη εκπαιδευση και Σκληραγώγηση

Άβαταρ μέλους
Vessty
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2011 10:01 pm
Επικοινωνία:

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Vessty »

Ορεστης έγραψε:Στην Τελική Απο τις ειδικες δυναμεις πια ειναι η Καλύτερη Επιλογή Οταν ψαχνεις την καλητερη εκπαιδευση και Σκληραγώγηση

Θα σου πω οτι ξερω απο 4 κολλητους που υπηρετουν τωρα. Ο ενας πεζοναυτες στο βολο, ειναι χαλαρα σχετικα κανουν βεβαια ασκισεις αλλα στα ΠΕΝ ειναι πολυ πιο ευκολα απο τον αλλον που ειναι ΛΟΚ στη Δραμα και απο αυτον ΜΑΚ. Το παιδι απο τη ΜΑΚ ειπε για στιβο μαχης 2 φορες την ημερα, ενω δραμα μια καθε μερα, ο αλλος απο βολο 3 φορες την βδομαδα. Εχω και εναν στην 2η ΜΑΛ. Σχετικα απο αυτα που λενε νομιζω οτι ειναι ΜΑΛ=ΜΑΚ/ΛΟΚ/Πεζοναυτες. Εξαρταται και απο τον Διοικητη βεβαια
Άβαταρ μέλους
oklesok
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Σεπ 02, 2014 3:35 am
Επικοινωνία:

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από oklesok »

Καλησπέρα θέλω να κόψω την αναβολή και να πάω στρατό στις ειδικές δυνάμεις αλλά δεν ξέρω σε πια μονάδα να πάω, δεν καπνίζω Και μου αρέσει ο αθλητισμός γενικά, Σε ποια μονάδα μου προτείνετε;

Οπλίτης

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Οπλίτης »

Γειά σας και συγχαρητήρια για το forum. Μπαίνω φαντάρος και σκέφτομαι να δηλώσω ειδικές δυνάμεις. Θα ήθελα να πάω αμφίβιος και θέλω να μου απαντήσει κάποιος έμπειρος αν γίνεται που θεωρείται ποιό καλή και δυσκολη η εκπαίδευση. Αμφίβιοι ή ΛΟΚ. Ευχαριστω εκ των προτέρων
Αντώνης

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Αντώνης »

Καλησπέρα.

Αυτές τις μέρες πρέπει να πάω στα ΚΕΠ να δηλώσω το Δελτίο Απογραφής. Εγώ θέλω να δηλώσω συγκεκριμένα ΜΑΚ (κανονικά ΛΟΚ ήθελα απλά θέλω να φύγω όσο πιο μακριά γίνεται από την Θεσσαλονίκη) όμως στο Δελτίο Απογραφής δεν έχει συγκεκριμένα επιλογή ποιο σώμα προτιμάω (ΛΟΚ, ΜΑΚ, Πεζοναύτες και Αλεξιπτωτιστές) παρά μόνο αν θέλω Ειδικές Δυνάμεις. Η ερώτηση μου είναι αν και πότε επιλέγω ποιο σώμα θέλω. Το Δελτίο Απογραφής που είδα είναι αυτό https://www.stratologia.gr/pdf/deltioNew.pdf

Άβαταρ μέλους
lephleg
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Παρ Φεβ 21, 2014 8:40 pm
Επικοινωνία:

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από lephleg »

Αντώνης έγραψε:Καλησπέρα.

Αυτές τις μέρες πρέπει να πάω στα ΚΕΠ να δηλώσω το Δελτίο Απογραφής. Εγώ θέλω να δηλώσω συγκεκριμένα ΜΑΚ (κανονικά ΛΟΚ ήθελα απλά θέλω να φύγω όσο πιο μακριά γίνεται από την Θεσσαλονίκη) όμως στο Δελτίο Απογραφής δεν έχει συγκεκριμένα επιλογή ποιο σώμα προτιμάω (ΛΟΚ, ΜΑΚ, Πεζοναύτες και Αλεξιπτωτιστές) παρά μόνο αν θέλω Ειδικές Δυνάμεις. Η ερώτηση μου είναι αν και πότε επιλέγω ποιο σώμα θέλω. Το Δελτίο Απογραφής που είδα είναι αυτό https://www.stratologia.gr/pdf/deltioNew.pdf



Καλησπερα Αντωνη,

Δυστυχως η επιλογη σου οταν περναει το κλιμακιο των ΕΔ απο το κεντρο καταταξης σου, περιοζεται σε 1) Καταδρομεας/Πεζοναυτης,2) Αλεξιπτωτα και 3) Κυπρος. Σε περιπτωση που οντως θες να δοκιμασεις τις πιθανοτητες σου να πας ΜΑΚ, διαλεγεις τη 1 κατηγορια. Πρεπει να σε προειδοποιησω ομως οτι η επιλογη συνηθως γινεται με βαση το τοπο διαμονης σου. Εαν οντως εισαι Θεσσαλονικιος, το πιο πιθανο (κατα 70%) θα καταληξεις ΛΟΚ σε καποια απο τις βορειες μοιρες (Ναουσα-Ρεντινα-Δραμα).

Μια αρκετα επιλογη που καλυπτει ολα τα κριτηρια σου ειναι η Κυπρος, αλλα φανταζομαι για εκει ισως θα θελεις να το ξανασκεφτεις.

Αντώνης

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Αντώνης »

lephleg έγραψε:
Αντώνης έγραψε:Καλησπέρα.

Αυτές τις μέρες πρέπει να πάω στα ΚΕΠ να δηλώσω το Δελτίο Απογραφής. Εγώ θέλω να δηλώσω συγκεκριμένα ΜΑΚ (κανονικά ΛΟΚ ήθελα απλά θέλω να φύγω όσο πιο μακριά γίνεται από την Θεσσαλονίκη) όμως στο Δελτίο Απογραφής δεν έχει συγκεκριμένα επιλογή ποιο σώμα προτιμάω (ΛΟΚ, ΜΑΚ, Πεζοναύτες και Αλεξιπτωτιστές) παρά μόνο αν θέλω Ειδικές Δυνάμεις. Η ερώτηση μου είναι αν και πότε επιλέγω ποιο σώμα θέλω. Το Δελτίο Απογραφής που είδα είναι αυτό https://www.stratologia.gr/pdf/deltioNew.pdf



Καλησπερα Αντωνη,

Δυστυχως η επιλογη σου οταν περναει το κλιμακιο των ΕΔ απο το κεντρο καταταξης σου, περιοζεται σε 1) Καταδρομεας/Πεζοναυτης,2) Αλεξιπτωτα και 3) Κυπρος. Σε περιπτωση που οντως θες να δοκιμασεις τις πιθανοτητες σου να πας ΜΑΚ, διαλεγεις τη 1 κατηγορια. Πρεπει να σε προειδοποιησω ομως οτι η επιλογη συνηθως γινεται με βαση το τοπο διαμονης σου. Εαν οντως εισαι Θεσσαλονικιος, το πιο πιθανο (κατα 70%) θα καταληξεις ΛΟΚ σε καποια απο τις βορειες μοιρες (Ναουσα-Ρεντινα-Δραμα).

Μια αρκετα επιλογη που καλυπτει ολα τα κριτηρια σου ειναι η Κυπρος, αλλα φανταζομαι για εκει ισως θα θελεις να το ξανασκεφτεις.



Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Σήμερα πήγα στα ΚΕΠ και δήλωσα το χαρτί. Αρχικά με ρώτησαν αν προτιμώ Στρατό Ξηράς, Πολεμικό Ναυτικό ή Πολεμική Αεροπορία και τους απάντησα Στρατό Ξηράς. Στην συνέχεια αν θέλω Ειδικές Δυνάμεις. Εκεί απάντησα ναι και έπειτα με ρώτησαν αν θέλω Καταδρομέας, Πεζοναύτης ή Αλεξιπτωτιστής. Για Αμφίβιους και Κύπρο δεν ανέφερε τίποτα και σκέφτηκα ότι και οι Αμφίβιοι καταδρομείς είναι και επέλεξα, όπως είπες και εσύ, το πρώτο. Υπάρχει περίπτωση όταν θα έρθει το χαρτί ή κάτι τέτοιο να επιλέξω Αμφίβιους; Ειδικά Ρεντίνα που είναι δίπλα δεν θέλω να πάω. Από ΛΟΚ μόνο Δράμα θα μου άρεζε ενώ από ΜΑΚ δεν θα με πείραζε που.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες