Γυμναστική στις Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
gavraki
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2012 12:04 am
Επικοινωνία:

Γυμναστική στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από gavraki »

Καλησπέρα σας.

Λέγομαι Γιώργος και είμαι αυτό που λένε fitness freak. Μου αρέσει να γυμνάζομαι καθημερινά με τρέξιμο και καλλισθενικές ασκήσεις (κάμψεις, έλξεις, βυθίσεις, κλπ.). Γι' αυτό το λόγο και μόνο έχω αποφασίσει να υπηρετήσω τη θητεία μου στις ΕΔ. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω ποιο σώμα των ΕΔ έχει τη σκληρότερη γυμναστική.

Άβαταρ μέλους
Avatar
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 4:59 pm
Επικοινωνία:

Γυμναστική στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Avatar »

Ανάλογα απο τον δοιηκητή είναι... Αλλά σε γενικές γραμμές πιστεύω αλεξίπτωτα
typos

Γυμναστική στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από typos »

Οπως τα ειπε ο Avatar. Αλλα εαν εισαι fitness freak μην πας ειδικες δυναμεις γιατι θα ξενερωσεις με τη γυμναστικη, ακομη και στα αλεξιπτωτα.
Άβαταρ μέλους
Avatar
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 4:59 pm
Επικοινωνία:

Γυμναστική στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Avatar »

O typos έχει ένα δίκιο, κάτι σκληρότερο από τις ειδικές δυνάμεις (που ένας φυσιολογικός δεν θα φτάσει σε σημείο που να πει τα παρατάω) είναι οι ΔΕΑ των ειδικών δυνάμεων όπου εκεί πράγματι θέλει προσπάθεια (και βύσμα γιατί παίρνουν λίγους) , υπάρχουν αρκετά θέματα στο φορουμ για τους ΥΕΑ-ΔΕΑ (υποψήφιοι-δόκιμοι έφεδροι αξιωματικοί) . Εκτός από αυτά που είπα παραπάνω είναι οι βατραχάνθρωποι, τα λεγόμενα ΟΥΚ αλλά δεν παίρνουν άτομα για απλή θητεία τα τελευταία χρόνια...
gavraki
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2012 12:04 am
Επικοινωνία:

Γυμναστική στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από gavraki »

Avatar έγραψε:O typos έχει ένα δίκιο, κάτι σκληρότερο από τις ειδικές δυνάμεις (που ένας φυσιολογικός δεν θα φτάσει σε σημείο που να πει τα παρατάω) είναι οι ΔΕΑ των ειδικών δυνάμεων όπου εκεί πράγματι θέλει προσπάθεια (και βύσμα γιατί παίρνουν λίγους) , υπάρχουν αρκετά θέματα στο φορουμ για τους ΥΕΑ-ΔΕΑ (υποψήφιοι-δόκιμοι έφεδροι αξιωματικοί) . Εκτός από αυτά που είπα παραπάνω είναι οι βατραχάνθρωποι, τα λεγόμενα ΟΥΚ αλλά δεν παίρνουν άτομα για απλή θητεία τα τελευταία χρόνια...


Δεν είμαι ιδιαίτερα πορωμένος με το στρατό και οι ΔΕΑ υπηρετούν περισσότερους μήνες. Ο μόνος λόγος που σκέφτομαι για ΕΔ είναι η γυμναστική και οχι η στρατιωτική εκπαίδευση.
Άβαταρ μέλους
Avatar
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 4:59 pm
Επικοινωνία:

Γυμναστική στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Avatar »

Προσπάθησε να μπεις αλεξίπτωτα τότε και αν δεν σε πάρουν θα πας πεζοναύτης ή καταδρομέας (έχω παρόμοια περίπτωση γνωστού μου που ήθελε αλεξίπτωτα δεν τον πήραν και πήγε πεζοναύτες) . Υπάρχει βέβαια και η τιμημένη ΕΛΔΥΚ όπου υπάρχουν και οι καταδρομείς εκεί αλλά και πιο χαλαρές μονάδες. Τα ΛΟΚ της Κύπρου όμως που είναι πολύ δυνατή μονάδα και από θέμα γυμναστικής αλλά και από καψονι έχουν δύο αρνητικά, δεν ξέρω κατά πόσο πληρώνονται τα εισητήρια (υπάρχει ένα θέμα με την ΕΛΔΥΚ στο φορουμ για αυτό) και αν δεν σε πάρουν στα ΛΟΚ θα είσαι σε μια πιο χαλαρή μονάδα εκεί.
Εσύ διαλέγεις και παίρνεις, εγώ με βάση δυσκολίας πιστεύω
ΛΟΚ (Κύπρου)
Αλεξίπτωτιστές
Πεζοναύτες-καταδρομείς (ΛΟΚ-ΜΑΚ)
typos

Γυμναστική στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από typos »

Φιλε εαν γουσταρεις μονο γυμναστικη και οχι στρατο, μην πας ειδικες δυναμεις... Και στο πεζικο θα κανεις τη γυμναστικουλα σου και δε θα σου σπαει κανεις τα νευρα.
Άβαταρ μέλους
tweeeety
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2010 12:35 am
Επικοινωνία:

Γυμναστική στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από tweeeety »

Αν γουστάρεις γυμναστική πήγαινε πεζικό βρές δυο άτομα και ζητήστε απο τον διοικητή της μονάδας που θα πάτε να σας επιτρέπει να πηγαίνετε στο γυμναστήριο... Στις ειδικές δυνάμεις κάνεις κάποια πράγματα αλλα πιο πολύ καίγεσαι θα έλεγα παρά γυμνάζεσαι με τον τρόπο που το φαντάζεσαι... Και αυτά τα πράγματα τα κάνεις τον πρώτο μήνα στα ΤΠΕΝ μετά αγγαρεία σκοπιά αγγαρεία... Η 35ΜΚ στην Κύπρο πάντως κάνει κάπως καλύτερη δουλεια σε σχέση με άλλες μονάδες της Ελλάδας
gavraki
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2012 12:04 am
Επικοινωνία:

Γυμναστική στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από gavraki »

tweeeety έγραψε:Αν γουστάρεις γυμναστική πήγαινε πεζικό βρές δυο άτομα και ζητήστε απο τον διοικητή της μονάδας που θα πάτε να σας επιτρέπει να πηγαίνετε στο γυμναστήριο... Στις ειδικές δυνάμεις κάνεις κάποια πράγματα αλλα πιο πολύ καίγεσαι θα έλεγα παρά γυμνάζεσαι με τον τρόπο που το φαντάζεσαι... Και αυτά τα πράγματα τα κάνεις τον πρώτο μήνα στα ΤΠΕΝ μετά αγγαρεία σκοπιά αγγαρεία... Η 35ΜΚ στην Κύπρο πάντως κάνει κάπως καλύτερη δουλεια σε σχέση με άλλες μονάδες της Ελλάδας


Αυτό ακριβώς θα κάνω. Θα πάω όπου με στείλουν και αν είναι χαλαρά και έχω χρόνο θα γυμνάζομαι μόνος μου. Δεν χρειάζομαι ούτε γυμναστήριο, ένα μονόζυγο και ένα δίζυγο μου αρκόυν. Αφού δεν τρελαίνομαι για το στρατό γιατί να περάσω το καψώνι και τη σκληρή εκπαίδευση με τα όπλα.
daer
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 16, 2012 10:32 pm
Επικοινωνία:

Γυμναστική στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από daer »

gavraki έγραψε:Αφού δεν τρελαίνομαι για το στρατό γιατί να περάσω το καψώνι και τη σκληρή εκπαίδευση με τα όπλα.


Σκληρη εκπαιδευση με τα οπλα; Ωραιο αστειο ειπες. Εικόνα

Η γυμναστικη ειναι 45'- 60' τρεξιμο στο βουνο και μετα παμε μονοζυγα. Φαντασου να τα κανεις αυτα αυπνος η Αμεσως μετα το φαγητο.

Αλλα και Μονος σου Να καιγεσαι στο γυμναστηριο, τσαμπα o κοπος, διοτι φαγητο εχει πολυ λιγο.(Δε θα σου φτανει και θα τρως βλακειες απ' το ΚΨΜ)

Επομενως μη περιμενετε να πατε ΕΔ και να φτιαξετε σωμα. Για να φτιαξεις σωμα θελει σωστο προγραμμα, υπνο και καλη διατροφη.

ΝΙΚΟΣ

Γυμναστική στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ »

Γεια σας. παρουσιαζομαι μεγαλο πευκο στις 20 του μηνα, θελω να μαθω ποσο θα κατσω εκει και γενικα αν θα με αρχισουν τα καψωνια μολις μπω. εχω ασθμα. εχω φροντισει να το αποκρυψω, θελω να ρωτησω εαν υπαρχει περιθωρειο βελτιωσης αντοχης στο στρατο και αν γνωριζετε ατομα με ασθμα που τα καταφεραν. το θελω πιο πολυ απο οτιδηποτε να γινω κομαντο. δε προκειται να τα παρατησω ετσι απλα. ευχαριστω,
ΑΠΟΛΕΛΕ

Γυμναστική στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ΑΠΟΛΕΛΕ »

Κάνα μήνα θα κάτσεις στο Πεύκο. Κανείς δεν πρόκειται να σε πειράξει εκεί μέσα... Δεν κάνουν καψώνια στους νεοσύλλεκτους. Αυτό με το άσθμα που λες γνώμη μου είναι να το αναφέρεις αν και δεν νομίζω ότι κρύβεται γιατί σε κάθε περίπτωση δεν ξέρεις μετά κάτω υπο ποιες συνθήκες μπορεί να βγει προς τα έξω και τότε μπορεί να είναι επικίνδυνο για την υγεία σου... Αυτά περί κομάντο και μλκιες λυπάμαι φίλε πρέπει να σαι τελείως αφελής για να τα πιστεύεις και να τα βάζεις πάνω από την ίδια σου την υγεία
typos

Γυμναστική στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από typos »

Φιλε ολες οι ερωτησεις σου εχουν απαντηθει στο παρελθον.1 μηνα περιπου θα κατσεις στο ΚΕΝ.
Οσο για το ασθμα, θα σου πω οτι θα σου πει οποιοσδηποτε αλλος εδω μεσα. Με την υγεια δεν παιζουν φιλε.
Ερχεται ανοιξη, γυρη, σκονη κτλπ, οπως καταλαβαινεις το να τρεχεις για μια ωρα δεν ειναι οτι καλυτερο στην κατασταση σου.
Δεν ξερω τη κατασταση σου, αλλα ας πουμε οτι δεν προκειται να πεσεις κατω να πεθανεις. Ισως ομως κανεις χειροτερα τη κατασταση σου για την υπολοιπη ζωη σου. Δεν αξιζει να ρισκαρεις για 9 μηνες θητεια, η ζωη σου δε σταματαει στα 20-22-25 χρονια...

ΝΙΚΟΣ

Γυμναστική στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ »

Δηλαδη, αυτο που λεμε πατριωτισμος και εθνικη συνειδηση την οποια εχω στο φουλκαι που προτιθεμαι να ρισκαρω προκειμενου να γινω αυτο που θελω απο παιδι δε μετραει καθολου...

ειναι κριμα... και ειναι σιγουρο οτι θα τρεχω καθε μερα μια ωρα... ; δεν ξερεις εσυ κανενα με ασθμα να τελειωσε ειδικες δυναμεις. και σε περιπτωση που δε τα παω καλα με το τρεξιμο με κοβουνε, γιατι σε ολα τα αλλα ειμαι μια χαρα. ελπιδα δεν υπαρχει ;

daer
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 16, 2012 10:32 pm
Επικοινωνία:

Γυμναστική στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από daer »

ΝΙΚΟΣ έγραψε:Δηλαδη, αυτο που λεμε πατριωτισμος και εθνικη συνειδηση την οποια εχω στο φουλκαι που προτιθεμαι να ρισκαρω προκειμενου να γινω αυτο που θελω απο παιδι δε μετραει καθολου...

ειναι κριμα... Και ειναι σιγουρο οτι θα τρεχω καθε μερα μια ωρα... ; Δεν ξερεις εσυ κανενα με ασθμα να τελειωσε ειδικες δυναμεις. Και σε περιπτωση που δε τα παω καλα με το τρεξιμο με κοβουνε, γιατι σε ολα τα αλλα ειμαι μια χαρα. Ελπιδα δεν υπαρχει ;



Φιλαρακι ΕΔ Για τα καψονια Πας Και για το τρεξιμο. Καθε μερα θα χει τρεξιμο μπορει και παραπανω απο μια ωρα. (πχ στο φυλακιο της Γλαυκης τρεχαμε 2ωρες,16 χλμ) Θα χει τρεξιμο στο βουνο, με αρβυλα, κατι ανηφορες που θα σου βγαινει η γλωσσα. Και δεν εχει "δεν μπορω να τρεξω".

Τωρα, να πας ΕΔ και να μην μπορεις να τρεξεις, να μενεις πισω, να βγαινεις ΕΑ και Να μη σε θεωρουν μαχημο, Θα ς' αρεσε αυτο;

Συγνωμη που στα λεω αυτα αλλα, Πολυ απλα, ειδικες δυναμεις και προβληματα υγειας δεν πανε μαζι. Προσεξε την υγεια σου φιλε.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες