Αποποίηση υπηκοότητας - ιθαγένειας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Αποποίηση υπηκοότητας - ιθαγένειας

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σας και συγχαρητηρια για τη σελιδα
Εχω την εξης περιπτωση και θα σας ευχαριστουσα πολυ για τη βοηθεια σας:

Εδω και 6 χρονια ζω στην Αγγλια Εχω σπουδασει εδω και εχω δουλεψει εδω και εχω αποφασισει να μεινω εδω για παντα. Τωρα κανω τα χαρτια για να παρω την Αγγλικη υπηκοοτητα

Απ'οτι εχω ρωτησει, το ελληνικο προξενειο εδω μου ειπαν οτι η ελληνικη υπηκοοτητα δεν χανεται αυτοματα οταν εγω παρω την Αγγλικη, και επομενως ειμαι ακομα υποχρεωμενος να παω στρατο στην Ελλαδα

Οταν τους ειπα οτι εγω ΔΕΝ επιθυμω να κρατησω την ελληνικη υπηκοοτητα, αρχισαν να μου λενε (με πολυ θρασος) οτι δεν μπορω να κανω τιποτα για να "γλυτωσω το στρατο".

Αφου τελειωσε το κυριγμα, της ειπα πολυ ευγενικα οτι θελω να μαθω πως μπορω να αποποιηθω την ελληνικη υπηκοοτητα ης εξηγησα οτι εγω δεν ειμαι τουριστας εδω, οτι συντομα θα ειμαι Αγγλος υπηκοος επισημως, και οτι ειναι προφανες οτι δεν ανοικω πλεων (σαν πολιτης) στην Ελλαδα ο μονο πραγμα που με δενει με αυτη τη χωρα ειναι οι συγγενεις που εχω εκει και επισκεπτομαι.

Και παλι ομως μου απαντησαν με πολυ θρασος, και αρνηθηκαν να μου δωσουν πληροφοριες αρ'ολ'αυτα μου ειπαν οτι αποποιηση δεινεται σπανια και ΜΟΝΟΝ και ΕΦΟΣΟΝ εχω υπηρετησει το στρατο. ε αλλα λογια, ναι μεν θα αναγνωρισουμε οτι δεν εισαι πλεον ελληνας πολιτης, αλλα πριν σου δωσουμε το χαρτι, ελλα εδω να πας στρατο πρωτα. Για μενα αυτο ειναι παραλογο ζωη μου ειναι εδω πλεον, εδω πληρωνω τους φορους μου και εδω τρωω το ψωμι μου, και συντομα θα ειμαι νομικα υπηκοος αυτης της χωρας

Η αναβολη μου λιγει το 2010 και φοβαμαι οτι μετα θα εχω προβλημα οταν θα παω να επισκεφτω τους συγγενεις μου

Οι αποριες μου ειναι:

1. Αν παω να επισκεφτω με το Αγγλικο διαβατηριο μπορουν να μου πουν τιποτα για το στρατο

2. Ειναι δυνατη η αποποιηση της υπηκοοτητας για οσους εχουν αλλη υπηκοοτητα, δεν εχουν υπηρετησει, και επιθυμουν να απαρνηθουν την ελληνικη; Αν ναι, πως μπορω να το κανω;

Ευχαριστω παρα πολυ για οποια βοηθεια μακαρι να ηταν το προξενειο εδω οσο βοηθητικη ειναι αυτη η σελιδα
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αποποίηση υπηκοότητας - ιθαγένειας

Δημοσίευση από yandr »

Λίγο νομικό αυτό που ζητάς.

Η ερώτησή μου όμως είναι η εξής.

Εφόσον δεν θες να επιστρέψεις στην Ελλάδα τι πρόβλημα έχεις;
Σαν ανυπότακτος μπορείς να επισκέπτεσαι τη χώρα για 30 μέρες το χρόνο χωρίς πρόβλημα. Μπορεί και παραπάνω, δεν θυμάμαι.

Ρίξε μια ματιά στο άρθρο για τους ανυπότακτους.

Anonymous

Αποποίηση υπηκοότητας - ιθαγένειας

Δημοσίευση από Anonymous »

Ευχαριστω για την απαντηση.

βασικα, θελω να ειμαι σιγουρος οτι δεν θα με κρατησουν οταν επιστρεψω για να δω συγγενεις. Εχω διαβασει το αρθρο για τους ανυποτακτους αλλα το προβλημα ειναι οτι μετα απο πολλες τηλεφωνικες επικοινωνιες με την πρεσβεια εδω στο λονδινο, μου εχει γινει πλεον φανερο οτι αυτοι οι ανθρωποι κανουν και λενε οτι γουσταρουν.

οταν εγω τους μιλαω για νομους και συγγενκριμενα αρθρα, εκεινοι μου απαντανε με οτι τους κατεβει για να μην με βοηθησουν. Επιπλεων δεν ειμαι σιγουρος αν αυτα που μου λενε ισχυουν οντως ή απλα τα προσθετουν αυτοι απο μονοι τους.

παρολο που γνωριζω το νομο σχετικα με τους ανυποτακτους και τις επιτρεπτες 30 μερες επισκεψης, φοβαμαι οτι καποια στιγμη μπορει να με κρατησουν εκει ετσι επιδη τους κατεβηκε. Ενω αν εχω ενα χαρτι που λεει οτι δεν ειμαι πλεον ελληνας υπηκοος, τουλαχιστον θα εχω κατι να δειξω.

στην τελικη το προβλημα μου ειναι οτι θελω να προετοιμαστω και να προφυλαχτω γιατι οπως ειπα και πριν, εδω (και εκει στην ελλαδα στα γραφεια) ολοι κανουν και λενε οτι γουσταρουν, ακομα και αν ο νομος λεει αλλιως.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αποποίηση υπηκοότητας - ιθαγένειας

Δημοσίευση από yandr »

Νομίζω γίνεσαι υπερβολικός.

αν οι 30 ημέρες σε βολεύουν δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι.

οι ανυπότακτοι ανέρχονται σε δεκάδες χιλιάδες και μπαινοβγαίνουν κανονικότατα.
kostas pharm
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Τετ Δεκ 24, 2008 2:55 am
Ενδιαφέροντα: μουσικη, σινεμα, βιβλια, αθλητισμος
Επάγγελμα: Ασκουμενος φαρμακοποιος
Επικοινωνία:

Αποποίηση υπηκοότητας - ιθαγένειας

Δημοσίευση από kostas pharm »

Και εγω αγγλια σπουδασα φαρμακοποιος. πηρα το πτυχιο και οπου φυγει φυγειΕικόνα με αγγλικο διαβατηριο μπορεις να ερχεσαι οποτε θες και να καθεσαι οσο θες αφου ειναι ε. Ε πλεον οπως και οι ελληνες πανε εκει χωρις περιορισμους. να ξερεις οτι αν δεκτουν να σε κανουν βρετανο υπηκοο θα σου χτυπησει μια μερα την πορτα ενας αστυνομικος θα γονατισεις , θα βαλεις το χερι στη βιβλο και θα ορκιστεις πιστη και υποταγη στην βασσιλισα... Εκεινη που κρεμαγε τους ελληνες στη κυπροΕικόνα καλη τυχη!
Anonymous

Αποποίηση υπηκοότητας - ιθαγένειας

Δημοσίευση από Anonymous »

Λίγο καθυστερημένη η απάντηση, αλλά μάλλον σωστά σου τα λένε στο προξενείο, εξ' όσων γνωρίζω, δεν μπορείς να αποποιηθείς την ελληνική ιθαγένεια ακόμα και αν λάβεις άλλη.
Anonymous

Αποποίηση υπηκοότητας - ιθαγένειας

Δημοσίευση από Anonymous »

Την Ελληνική ιθαγένεια μπορείς να την χάσεις κατόπιν αίτησης σου στο υπουργείο εσωτερικών. Έχω στα χέρια μου το ΦΕΚ.

Αν θέλεις να γίνεις "Άγγλος" καλό είναι να μάθεις πρώτα ότι Αγγλική υπηκοότητα δεν υπάρχει - υπάρχει μόνο Βρετανική υπηκοότητα.

-www.diavatirio.com
michalis____
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Οκτ 03, 2011 2:54 pm
Επικοινωνία:

Αποποίηση υπηκοότητας - ιθαγένειας

Δημοσίευση από michalis____ »

Θα ήθελα να μάθω εαν μπορώ μιας κ έχω διπλή υπηκοότητα να καταργήσω/αποποίησω την Ελληνική μου υπηκοότητα,

εν συνεχεία να κρατήσω μονο την Βρετάνικη. Μένω κ εργάζομαι Ελλάδα.

Εάν πάλι αυτο δεν ειναι δυνατόν, ξέρει κανείς αν δικαίουμαι μειωμένη θητεία λόγο της διπλής μου υπηκοότητας

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αποποίηση υπηκοότητας - ιθαγένειας

Δημοσίευση από Nassos »

Δεν χρειαζόταν να ανοίξεις καινούργιο θέμα. Η απάντηση σου βρίσκεται στο προηγούμενο από εσέ μήνυμα.
blondeamon
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2012 7:06 pm
Επικοινωνία:

Αποποίηση υπηκοότητας - ιθαγένειας

Δημοσίευση από blondeamon »

"3. Η κατά την παρ.1 άδεια παρέχεται και η κατά την παρ.2 αποδοχή της αιτήσεως γίνεται μετά από γνώμη του Συμβουλίου Ιθαγένειας. Δεν δύναται να παρασχεθεί η άδεια ή να γίνει δεκτή αίτηση, εάν ο αιτών υπέχει ή καθυστερεί στρατιωτική υποχρέωση ή διώκεται για κακούργημα ή πλημμέλημα. "

http://www2.mfa.gr/www.mfa.gr/AuthoritiesAbroad/Oceania/Australia/GeneralConsulateSydney/el-GR/Services/Locality/

Απο οτι βλέπετε, το αρθρο 16 λεει οτι πρέπει να εχεις κανει στρατο για να αποποιηθεις την υπηκοοτητα σου αλλα το αρθρο 18 λεει οτι με αιτηση σου μπορεις να την αποποιηθεις χωρις τιποτα αλλο. Οτι να ναι νομοι, καραγκιοζιλικια που δε βγαζεις ακρη.

Ξερει κανεις αν ειμαι ηδη Βρετανος υπηκοος και κανω αυτην την αιτηση αν το δεχτουν και με διαγραψουν;
Βασιλης Μανουσος

Αποποίηση υπηκοότητας - ιθαγένειας

Δημοσίευση από Βασιλης Μανουσος »

Αν ορκιστεις στην Βασιλισα το κανεις με την θεληση σου. Ο ορκος που δωσαμε στον Ελληνικο Στρατο ήταν με την απειλη 5 χρονων σε ΣΦΑ. Δεν μπορεις καν να τα συγκρινεις !
blondeamon
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2012 7:06 pm
Επικοινωνία:

Αποποίηση υπηκοότητας - ιθαγένειας

Δημοσίευση από blondeamon »

Ναι αλλά το θέμα είναι πως θα γίνει να αποποιηθώ την Ελληνική χωρίς να έχω πάει στρατό.
deutscher werwolf

Αποποίηση υπηκοότητας - ιθαγένειας

Δημοσίευση από deutscher werwolf »

Γεια σας μελλοανυποτακτοι (βαζω και τον εαυτο μου μεσα) ... Θα γραψω τι ισχει στην γερμανια με θεματα υπηκοτητας και στρατου. Σε καμια αλλη χωρα στης εε δν ισχει ο νομος του στρατου. Γιατι σε ολες της αλλες χωρες της εε ο στρατος ειναι επαγγελματικος και οχι υποχρεωτικος... Οταν λοιπον καποιος αποφασισει να παρει τη γερμανικη υπηκοοτητα (εχοντας συμπληρωσει 8 χρονια παραμονης) ειναι υποχρεωμενος να απαρνηθει την παλια του υπηκοοτητα που σημαινει πως λαμβανοντας τν γερμανικη υπηκοοτητα δν εχει καμια μα καμια σχεση πλεον με την παλια υπηκοοτητα. Που σημαινει πως στα χαρτια δν ειναι πια ελληνας.(μονο στο αιμα του, και αυτο δν αλλαζει) τωρα στο θεμα μας. Αυτο ισχει για της χωρες που εχουν υπογραψει τη συνθηκη σενγκεν... Αλλα κατι παρομοιο ισχει σιγουρα και στην αγγλια. Απο τη στηγμη που ανηκει στην εε. Αυτο που σου ειπαν οτι δν μπορεις να απαλαγεις την ελληνικη υπηκοοτητα ενω εχεις την αγγλικη. Δν ισχει... Ολοι οι πολιτες εχουν της εε εχουν δυο υπηκοοτητες την υπηκοοτητα της χωρας τους και την ευρωπαικη... ΚΑΜΙΑ χωρα και ΚΑΝΕΝΑ συνταγμα δν δεχεται τριτη υπηκοοτητα ουτε καν και το πιο διδακτορικο συνταγμα... Τριτη υποκοοτητα δν παιζει... Αρα αυτο που σου ειπαν οτι δν γινεται να απαλαγεις απο το στρατο ειναι ραδιοαρβυλα. Αν εχεις παρει βρετανικη υποκκοτητα δν εχει κανεις το δικαιωμα να σε εμποδισει να απαλαγεις το στρατο. Γιατι στα χαρτια εισαι πλεον βρετανος πολιτης...
jk4542
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2013 1:07 am
Επικοινωνία:

Αποποίηση υπηκοότητας - ιθαγένειας

Δημοσίευση από jk4542 »

Χαίρεται,

Είμαι κάτοχος διπλής υπηκοότητας, Ελληνικής και Αγγλικής για την ακρίβεια. Θα ήθελα να μάθω εάν είναι δυνατόν κανείς να αρνηθεί την Ελληνική υπηκοότητα ώστε να μη χρειαστεί να υπηρετήσει στον ΕΣ. Προς το παρόν έχω πάρει αναβολή για άλλα 5 έτη καθώς σπουδάζω στο εξωτερικό.

Ευχαριστώ!

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αποποίηση υπηκοότητας - ιθαγένειας

Δημοσίευση από Nassos »

blondeamon έγραψε:Η κατά την παρ.1 άδεια παρέχεται και η κατά την παρ.2 αποδοχή της αιτήσεως γίνεται μετά από γνώμη του Συμβουλίου Ιθαγένειας. Δεν δύναται να παρασχεθεί η άδεια ή να γίνει δεκτή αίτηση, εάν ο αιτών υπέχει ή καθυστερεί στρατιωτική υποχρέωση ή διώκεται για κακούργημα ή πλημμέλημα. "

http://www2.mfa.gr/www.mfa.gr/AuthoritiesAbroad/Oceania/Australia/GeneralConsulateSydney/el-GR/Services/Locality/

Απο οτι βλέπετε, το αρθρο 16 λεει οτι πρέπει να εχεις κανει στρατο για να αποποιηθεις την υπηκοοτητα σου αλλα το αρθρο 18 λεει οτι με αιτηση σου μπορεις να την αποποιηθεις χωρις τιποτα αλλο. Οτι να ναι νομοι, καραγκιοζιλικια που δε βγαζεις ακρη.

Ξερει κανεις αν ειμαι ηδη Βρετανος υπηκοος και κανω αυτην την αιτηση αν το δεχτουν και με διαγραψουν;


Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης