Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
XRISTOS

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από XRISTOS »

Πιαδια εχω 5 χρονια σαν εποπ κ παρετουμε. ξερετε εαν θα παρω ΤΠτ χρηματα πισω και εαν υπαρχει περιπτωση να μην γινει δεχτει η παρετηση μου;
ΤΕΩΣ ΕΠΟΠ

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από ΤΕΩΣ ΕΠΟΠ »

XRISTOS έγραψε:Πιαδια εχω 5 χρονια σαν εποπ κ παρετουμε. Ξερετε εαν θα παρω ΤΠτ χρηματα πισω και εαν υπαρχει περιπτωση να μην γινει δεχτει η παρετηση μου;
Η παραιτηση σου θα γινει δεκτη αλλα θα περασει ενα χρονικο διαστημα 2 μηνων μεχρι να φυγεις... Απο χρηματα δεν παιρνεις τιποτα...
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από illy »

capo έγραψε:
illy έγραψε:
capo έγραψε:Εχω καιρο να μπω στο φορυμ καλα ακομη διαφορες εχετε; Οσο αφορα το θεμα της παραιτησης πιστεψε με σε ολους εχει περασει απο το μυαλο να φυγουν... Ακομη και απο μενα δεν ντρεπομαι να το πω... Ο δικος μου ο λογος δεν ειναι οτι δεν γουσταρω τον στρατο απλα δεν ηταν η ειδικοτητα που ηθελα... Αλλα και παλι κανεις υπομονη ο πως ειπε και η ιλυ δεν ξερει κανεις τι μπορει να εχει γινει σε καποιον και να φυγει... Αα και δεν ειναι μονο το ξυπνημα ειναι παρα πολλα... Εικόνα
που χαθηκες ρε σειρουλααααααα;Εικόνα Τελικα ποια ηταν η ειδικοτητα που δηλωσες κ που τελικα περασες; Και γιατι ειναι τοσο ξενερωτα ας μου επιτραπει η εκφραση ωστε να σου εχει περασει απο το μυαλο η παραιτηση; Πιεζεσαι ψυχολογικα; Θεωρεις οτι στην αλλη ειδικοτητα θα μπορουσες να ανταπεξελθεις καλυτερα;


εγω ηθελα να δηλωσω πρασινος αλλα δεν με αφησανε και με ειπαν να δηλωσω τεθωρακισμενα... Ψυχολογικο ειναι το μεγαλυτερο μερος γιατι με στειλαν καπου οπου δεν ειχα δηλωσει καν. Απο εκει κα ιμετα ξενερωνω με τα παντα... Αστα να πανε... Ειμαι και μονος εντελως δεν παλευεται η κατασταση...
ελα ρε σειρουλα μην το σκεφτεσαι ετσι! Ξερεις ποσοι κανουν δουλειες που δεν τις γουσταρουν; Ολα μια συνηθεια ειναι, μην χαλιεσαι! Η συνηθεια θα φερει την ηρεμια μεσα σου! Κανε εσυ τη δουλεια σου οσο πιο καλα γινεται κ ολα θα γινουν, αρκει να εχεις θεληση κ κυριως υπομονη!Εικόνα
Dum spiro spero
ΔΗΜΗΤΡΗΣ..82
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 598
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 23, 2010 11:00 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ..82 »

Καλησπερα παιδια 1α ερωτηση οποιος γνωριζει... Εχω 1α ξαδερφακι εποπ θα δηλωσει Παραίτηση σε ενα χρονο. Μπορει να παρει αδεια ανεφ αποδοχων;(σε 1 χρονο συμπληρώνει 3 χρονια) Υφίστανται αυτο;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Greek_Army »

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.82 έγραψε:Καλησπερα παιδια 1α ερωτηση οποιος γνωριζει... Εχω 1α ξαδερφακι εποπ θα δηλωσει Παραίτηση σε ενα χρονο. Μπορει να παρει αδεια ανεφ αποδοχων;(σε 1 χρονο συμπληρώνει 3 χρονια) Υφίστανται αυτο;


Άδεια άνευ αποδοχών για ΕΠΟΠ
JIM

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από JIM »

Ειμαι εποπ τελευταιας σειρας και διεκοψα την θητεια μου πριν μπω (ημουν 3 μηνες στους πεζοναυτες)
θελω να παραιτηθω για σοβαρους προσωπικους λογους.
μπορω να το κανω τωρα η πρεπει να περασει η τριετια; Αν ναι πως;
και τι επιπτωσεις θα εχω;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Greek_Army »

JIM έγραψε:Ειμαι εποπ τελευταιας σειρας και διεκοψα την θητεια μου πριν μπω (ημουν 3 μηνες στους πεζοναυτες)
θελω να παραιτηθω για σοβαρους προσωπικους λογους.
μπορω να το κανω τωρα η πρεπει να περασει η τριετια; Αν ναι πως;
και τι επιπτωσεις θα εχω;


Σελίδα 3

εποπ

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από εποπ »

Ειμαι 1 χρονο εποπ.
καποιος που γνωριζει ας μου πει εναν τροπο να παρατιηθω αμεσα χωρις
προβληματα. Πρεπει μεχρι τις αρχες του 2012 να φυγω εξωτερικο για σοβαρους
λογους και δεν ξερω και αν θα ξαναγυρισω.Aν δηλωσω αγχωδη διαταραχη θα εχω προβλημα
περα απο τα σωματα ασφαλειας; Θα μπορω να το αλλαξω;
ΔΗΜΗΤΡΗΣ..82
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 598
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 23, 2010 11:00 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ..82 »

Μπορεις να φυγεις με Ι3, αν δεν σς νοιαζει για σωματα ασφαλειας δεν εχεις προβλημα φευγεις οποτε θελεις. Με ιατρικο λογο...
capo
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 15, 2009 3:32 am
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από capo »

Παιδια ξερω οτι οσοι θελουν να φυγουν και ειναι τεθωρες μπορουν να φυγουν αν μεινουν 3 φορες στο κεξ... Ετσι μας εχουν πει παντως... Εικόνα
babisr21
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Μάιος 13, 2011 11:22 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από babisr21 »

ΤΕΩΣ ΕΠΟΠ έγραψε:Παιδια καθηστε εκει που ειστε... Ειμουν εποπ και εφυγα στα 4 χρονια. Εβγαλα αδεια σεκιουριτυ και δουλευω ολο νυχτα για 560 ευρω τον μηνα. Καθε μερα που ξυπναω βριζω τον εαυτο μου που εφυγα... Ας ημουν και τεθωρασ... Χιλιες φορες στο στρατο...


Εσυ εφυγες και το μετανιωσες αλλοι φυγαν και επεστρεψε το χαμογελο στα χειλη ξανα.
Γιατι να κατσω στον στρατο που με κανει μιζερο και δεν εχω ορεξη για τιποτα εχω καταντησει να περναω πιο πολυ ωρα μεσα στο στρατοπεδο παρα με τους δικους μου, ειμαι 20 χρονων και νιωθω 60 δεν παει αλλο γι'αυτο θα σηκωθω να φυγω. Καλυτερα σεκιουριτι παρα εποπ.

Νικος

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Νικος »

Ρε παιδια ειναι σιγουρο μονο μετα την τετραετια δν κανεις θητεια; Δηλαδη αμα δηλωσει καποιος παραιτηση στην διετια ή στην τριετια παει και υπηρετει απο την αρχη; Αμα δηλαδη ειναι στα προθυρα νευρικης κρισης τι του λενε δεν μας νοιαζει?
babisr21
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Μάιος 13, 2011 11:22 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από babisr21 »

Νικος έγραψε:Ρε παιδια ειναι σιγουρο μονο μετα την τετραετια δν κανεις θητεια; Δηλαδη αμα δηλωσει καποιος παραιτηση στην διετια ή στην τριετια παει και υπηρετει απο την αρχη; Αμα δηλαδη ειναι στα προθυρα νευρικης κρισης τι του λενε δεν μας νοιαζει;


Ενα παλικαρι στην μοναδα μου παραιτηθηκε πριν κλεισουμε καν χρονο χωρις να εχει παει φανταρος και δεν θα κανει θητεια, δεν ξερω γιατι ομως.8η σειρα ειμαι.
ex politis

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από ex politis »

Θητεία υπηρετείς μόνο αν μπήκες ΕΠΟΠ πριν πας στρατιώτης και στην πορεία αποφασίσεις να φύγεις πριν την παρέλευση των 4ων υποχρεωτικών ετών παραμονής. Σε περίπτωση που έκανες έστω και μια μέρα στρατιώτης πριν μπεις (εκτός του οτι το όριο υποχρεωτικής παραμονής κατεβαίνει στα 3 έτη), δεν έχεις την υποχρέωση υπηρέτησης εκ νέου. Αν και πλέον αυτά τα περι υποχρέωσης θητείας μετά, δεν τα πολυπιστεύω, γιατί μπορείς εύκολα να κινηθείς δικαστικά. Όσο για τον αν κάτσει κάποιος ή όχι σε μια οποιαδήποτε δουλειά, είναι πάντα απόφαση (και όχι απερίσκεπτη) δικιά του και δεν παίζει ρόλο μόνο ο οικονομικός παράγοντας, αλλά πάνω από όλα ο ψυχολογικός, γιατί όταν συσσωρεύεις μέσα σου την πίεση και όπως είπε κάποιος πιο πάνω χάνεται το χαμόγελο από τα χείλη σου, τότε το πιθανότερο είναι οτι ο Μισθός θα αποτελέσει παρακαταθήκη για τα αυριανά νοσήλεια και αγορά οικοπέδου 1χ1 εν τόπω χλοερώ.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης