Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
GreekParatrooper
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 30, 2023 2:25 pm
Επικοινωνία:

Re: Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από GreekParatrooper »

Καλησπέρα,

Γνωρίζετε πόσα και αν παίρνει κάποια χρήματα εφ'απαξ μετά την παραίτηση/συνταξιοδοτηση του ενας ΕΠΟΠ (ειδικων δυναμεων ή μη) δεδομενου πως εχει συμπληρωσει 3 ετη στο σωμα (οσον αφορα την παραιτηση).

Ευχαριστω εκ των προτερων.
Tpk2007
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 26, 2023 4:44 pm
Επικοινωνία:

Re: Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Tpk2007 »

Η διαδικασία παραίτησης από το πολεμικό Ναυτικό πριν την 3τια είναι η εξής.(Μιλάω για όσους ειναι πλοίο)
1) Αναφορά για ακρόαση Υπαρχου
2) Πάμε στον γιατρό του πλοίου και του λέμε θέλω να φύγω γιατί δε μπορώ να προσαρμοστώ, δεν αντέχω, αγχώνομαι κτλ ανάλογα τι λόγο έχει ο καθένας.(Ότι πούμε στο γιατρό λέμε και στον Υπαρχο.
3) Μετά την ακρόαση Υπαρχου ετοιμάζουν συμπληρωματικό σημείωμα από κυβερνήτη και γιατρό.
4) Με το που σας το δώσουν μιλάτε με οπλονομιο για να πάτε ΝΝΑ στο ψυχιατρείο χώρος ραντεβού.
5) Τους λέτε τον λόγο, δίνεται τα χαρτιά από το πλοίο και παίρνετε αναρωτικη.
6) Όταν τελειώσει η αναρωτικη, σας καλούν στο ΝΝΑ και σας πάνε ΝΝΠ για να περάσετε ΑΝΥΕ, μπορεί να σας ξαναδώσουν αναρωτικη μέχρι να σας καλέσουν για ΑΝΥΕ.
7) Περνάτε την επιτροπή, υπογράφετε ΕΝΑ χαρτί και σας δίνουν μια βεβαίωση
8) Μετά από 10 μέρες θα σας καλέσουν στο ΓΕΝ να παραδώσετε ταυτότητα, βιβλιάριο, ευρωπαϊκή κάρτα, διπλώματα οδήγησης του στρατού, άδειες εισόδου κτλ και σας δίνουν την ταυτότητα.
EPOPElena

Re: Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από EPOPElena »

Αφού φύγεις με Ι4 από το ΠΝ μετά μπορείς να το αλλάξεις; Επίσης σαν γυναίκα θα έχω κάποιο θέμα για μελλοντικό μου διορισμό στο δημόσιο; Και τέλος πόσο χρόνο παίρνει συνήθως να τελειώσει όλη αυτή η διαδικασία και να πάρω την πολιτική μου ταυτότητα πίσω;
Tpk2007
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 26, 2023 4:44 pm
Επικοινωνία:

Re: Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Tpk2007 »

Νομίζω μέχρι ι3 γίνεται να μπεις στο δημόσιο, το λέω με κάθε επιφύλαξη όμως, από τη στιγμή που θα πάρεις την πρώτη αναρωτικη θα πάρει 2-3 μήνες μέχρι να πάρεις ταυτότητα (συνήθως έτσι είναι αλλά έχω ακούσει και περιπτώσεις σε ένα μήνα να την πήραν), όσο για το ι4 μπορεί να αλλάξει 6 μήνες αφότου πάρεις ταυτότητα πηγαίνοντας σε ιδιωτικό ψυχολόγο να σου δώσει μια γνωμάτευση ότι είσαι κομπλέ και μετά μιλάς με ννπ ή ννα να ξαναπεράσεις ΑΝΥΕ ώστε να σου επαναφέρουν το ι. Γενικά όταν σας λένε θα βγείτε με ι4 ι5 το κάνουν για εκφοβισμό. Όπως και να έχει αλλάζει.
Geo24
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Αύγ 29, 2023 8:23 am
Τοποθεσία: Thessaloniki
Επικοινωνία:

Re: Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Geo24 »

Επειδή έφυγα πρόσφατα με ι3 όπου και βγαίνουν οι περισσότεροι εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων που έχουν αποκτήσει ή είχαν κάποιο πρόβλημα και το έκρυψαν. Μετά από 6 μήνες αφού περάσεις την επιτροπή έχεις το δικαίωμα να ζητήσεις επανεξέταση και γίνεται και στο τόπο σου. Τα αρνητικά είναι ότι δεν έχεις δικαίωμα συμμετοχής σξ και αεροπορία μπορείς να μπεις κανονικά στα σώματα ασφαλείας και στο δημόσιο.
Epopelena
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2023 9:38 pm
Επικοινωνία:

Re: Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Epopelena »

Geo24 έγραψε: Πέμ Σεπ 14, 2023 2:12 pm Επειδή έφυγα πρόσφατα με ι3 όπου και βγαίνουν οι περισσότεροι εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων που έχουν αποκτήσει ή είχαν κάποιο πρόβλημα και το έκρυψαν. Μετά από 6 μήνες αφού περάσεις την επιτροπή έχεις το δικαίωμα να ζητήσεις επανεξέταση και γίνεται και στο τόπο σου. Τα αρνητικά είναι ότι δεν έχεις δικαίωμα συμμετοχής σξ και αεροπορία μπορείς να μπεις κανονικά στα σώματα ασφαλείας και στο δημόσιο.
Γνωρίζεις εάν θα έχω κάποιο πρόβλημα στο μέλλον με το ΑΜΚΑ μου και αν φαίνεται ότι φεύγω για ψυχολογικούς λόγους; Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν φαίνεται πουθενά στο ΑΜΚΑ μου η αναρρωτική που θα μου δωθεί γιατί μου είπαν ότι θα με έβαζαν εισαγωγή εικονικά στην ψυχιατρική κλινική;
Geo24
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Αύγ 29, 2023 8:23 am
Τοποθεσία: Thessaloniki
Επικοινωνία:

Re: Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Geo24 »

Θα γίνει εικονική εισαγωγή αλλά το πρόβλημα με το ΑΜΚΑ πρώτη φορά το ακούω γενικώς εμένα μου έλεγαν ότι δεν μπορώ να παραιτηθώ. Εμένα έχει γραφεί στην στρατολογική κατάσταση και επειδή χρειαζομουν για την νέα δουλειά βεβαίωση ο εργοδότης δεν έδωσε σημασία και στο ίντερνετ αν ψάξεις λέει οι έφεδροι και οι οπλίτες μετά από 6 μήνες έχουν δικαίωμα επανεξέτασης. Ίσως μένει στο ΑΜΚΑ για ιστορικό αλλά δεν νομίζω να σε κόβει από κάπου
Xkant

Παραιτηση ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Xkant »

Καλησπέρα θέλω να ρωτήσω κατι. Ειμαι 10η σειρά εποπ, αν δηλώσω παραιτηση τώρα πριν τα τρία χρόνια πληρώνω κάποιο προστιμο κ αν ναι γνωρίζει κάποιος πόσο περίπου;
Enaduotria

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη υποσμηνια

Δημοσίευση από Enaduotria »

Καλησπέρα είμαι 1 χρόνο αεροπορία και είμαι υποσμηνιας για λόγους δικούς μου θέλω να φύγω.
Τι βήματα- ενέργειες πρέπει να Κάνω ;
apoatratos

Re: Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από apoatratos »

Λοιπόν ακούστε με. Τέτοιος βλάκας ήμουν και εγώ. Όσο είσαι μέσα τυφμωνεσαι από τα ζόρια και θες να φύγεις... . Σε όποια δουλειά και να πάτε θα έχει ζόρια και πολύ χειρότερα και για λιγότερα λεφτά και αποδοχές γενικά.
Σφιξτε τα δόντια και κάθηστε. Σαν μιλάει ένας που έφυγε πριν 17 χρόνια και τώρα το μετάνιωσε γιατί η ζωή έξω θέλει και τύχη ... Εγώ δεν είχα ... Ο στρατός σας έχει υπό την σκέπη του πολύ σημαντικο
Πόρισμα κάθηστε μέσα όλοι.
Η χειρότερη θέση στον στρατό είναι 100 φορές καλύτερη από την καλύτερη του ιδιωτικού τομέα
RangerTony

Re: Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από RangerTony »

Καλά να φύγεις από το ναυτικό που είναι καρκίνος ή από τον στρατό ξηράς που έχει και αυτός αρκετή φθορά αλλά γιατί θέλεις να φύγεις από την αεροπορία; Είναι η απόλυτη ζωαρα ξύσιμο ΦΟΎΛ μηδαμινές μεταθέσεις και σταθερότητα. Είναι στην κυριολεξία δημόσιο ή τουλάχιστον το πιο χαλαρό τού στρατού αυτό και το νομικό σώμα. Τι πρόβλημα έχεις;
Steliosg12
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Ιαν 22, 2024 8:30 pm
Τοποθεσία: Κιάτο
Επικοινωνία:

Re: Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Steliosg12 »

Καλησπέρα μπορεί ο ψυχίατρος να μην με βγάλει με ι3 για να φύγω πριν την 3ετια;
Επισκέπτης

Re: Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Αφού κριθείς ακατάλληλος και πριν πάρεις πίσω την ταυτότητα, μπορείς να εργαστείς στον ιδιωτικό ή δημόσιο τομέα ή θα έχω μπλεξίματα και φασαρίες με στρατοδικείο; Δεν μπορώ να βρω σαφή απάντηση όπου και αν ρωτήσω. Φαίνομαι εν ενέργεια ακόμα μου είπαν. Παρακαλώ πολύ, βοήθεια.
Steliosg12
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Ιαν 22, 2024 8:30 pm
Τοποθεσία: Κιάτο
Επικοινωνία:

Re: Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Steliosg12 »

Καλησπέρα έχω κάνει την διαδικασία για παραίτηση πριν την 3ετια περιμένω να με καλέσουν για ΑΝΥΕ υπάρχει περίπτωση εκεί να μην με αφήσουν να φύγω και να μην μου αλλάξουν το ι;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες