Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ApOsToLoS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 5:43 pm
Ενδιαφέροντα: Πρώην Σμηνιτης ''Πολεμικης Αεροποριας''
Επάγγελμα: Ζαχαροπλαστης
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από ApOsToLoS »

Μαγδαλένα έγραψε:Καλα ρε παιδια ηρεμηστε... Μπορει ο ανθρωπος να εχει οποιοδηποτε λογο δεν μπορειτε να ξερετε... Κ στην τελικη εφοσον θελει να φυγει θα ανοιξει μια θεση επ. Οπ. ΄ξανα... ποιο το προβλημα σας;
εαν κανεις τα χαρτια σου τοτε και δεν σε παρουν μην παραπονεθεις.
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από illy »

Υπάρχουν διάφοροι λογοι που μπορει να σε κανουν να παραιτηθεις... Πχ μπορει να εισαι τρελος και παλαβος για τον στρατο και βλεπεις οτι μεσα πιεζεσαι ψυχολογικα και δεν αντεχεις αλλο, ερχεται σε αντιφαση τελικα με αυτο που ηθελες... Και τιθεται το ερωτημα εδω, να συνεχισω να πιεζομαι ή να παραιτηθω; Δηλαδη η παραιτηση δεν δηλωνει αυτοματα οτι δεν σου αρεσει κιολας... Μπορει να ειναι για προβλημα υγειας... Για διαφορους προσωπικους λογους! Καλο ειναι να βλεπουμε παντα και την αλλη οψη του νομισματος... Άλλωστε όπως ειπε και η Μαγδαλενα ανοιγουν νεες θεσειςΕικόνα
Dum spiro spero
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Marina2 »

Δεν δικαιολογουνται κατά την γνώμη μου να φευγουν. Ξερουν πού καλά για που εκαναν τα χαρτιά τους. Ξέραν οτι ειναι δυσκολα να ζεις σε σταρτόπεδο για αρκετό καιρο, ξεραν οτι δεν θα σηκώνονται στις 10 αλλα στις 6, ξεραν οτι θα εχουν ανώτερους να τους πιέζουν για διάφορα, ξέραν οτι δεν πήγαν εκει για φραπέ... Επίσης για λόγους υγειας, που αναφέρατε πριν. Πιστευω οτι ολοι θα ΄πρεπει οταν κάνουν τα χαρτιά τους για ΕΠΟΠ ειδικά σε αυητό το θέμα να ειναι πολύ υπευθυνοι. Διοτι δεν κινδυνευει μονο η δική σου ζωή αλλα και των συναδέλφων σου και των φαντάρων. Πχ κάποιος που πέρασε οδηγος και ειχε πρόβλημα με την καρδια του. Ο καρδιολόγος τον εξέτασε οπως και εμενα για 1 δευτερόλεπτο, δεν θα μπορεσε να το καταλάβει. Ετσι αν αυτος πάθει κα΄τι την ώρα που κουβάλει μαζι του στο αμάξι 10 φαντάρους, δεν θα σκοτωθει μόνο αυτός αλλα και οι φαντάροι. Γενικότερα λοιπόν πρεπει να ειμαστε υπευθυνοι γιατι δεν μπορει να λέμε δε μου αρεσε και εφυγα, ξερεις πολύ καλά που πάς.
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από illy »

Μαρινακι μου, δεν λεω για οσους δεν τους αρεσει αλλα για οσους το θελουν παρα πολυ... πχ μπορει εγω και εσυ που το θελουμε πολυ μπαινοντας να εχει απομυθοποιηθει το ολο ιδεωδες και να μην θελουμε να παραμεινουμε... ε δεν υπαρχει λογος να πιεζομαστε μονο και μονο για να λεμε οτι ειμαστε βολεμενοι οποτε ολα καλα και δεν δηλωνουμε παραιτηση!!! εγω δεν δικαιολογω αυτους που το εκαναν για χαβαλε κ πιστευαν πως μπαινοντας οτι θα ειναι δημοσιουπαλληλικι και αραχτοι και λαιτ και επειδη θα βρισκουν σκουρα αντε γεια μετα
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Marina2 »

ILLI μου ετσι ειναι τα πράγματα. Φυσικά και δεν θα κατσουμε να τρελαθουμε εκει μέσα αλλα δεν μπορώ να ακουω ομως και τα "δεν ήταν οπως τα περίμενα". Ξερεις που πας απο πριν. Δεν θα σου πουν να κάνεις τιποτα περισσοτερο απο αυτά που απαιτει ο στρατός να κάνεις. Σιγουρα θα σου τυχει να πέσεις και σε βλαμένο που οντως θα σε παιδέψει σε κάποια πράγματα. Θα πρέπει αν το θες να εχεις προετοιμαστεί Με την ιδεα και από πριν μπεις για να μπορέσεις Να ζησεις στρατιωτική ζωή, δεν γινεται αλλιώς.
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από illy »

Σαφεστατα, δεν αντιλεγω... εννοειται οτι πας συνειδητοποιημενος αλλα υπαρχουν και ατομα που δεν εχουν υπηρετησει και δεν ξερουν περι τινος προκειται και χανεται ολος ο ενθουσιασμος που ειχαν... Απλα διαβασα πολλα ποστς απο ατομα που βγαινουν απο σχολες και μου εχει μεινει εντονα στο μυαλο οτι εχει χαθει ολο το ιδεωδες του στρατου... Ξερεις μπορει να το αγαπας αυτο που κανεις αλλα δεν φτανει μονο αυτο!!! Για μενα το παν ειναι η ψυχικη ηρεμια και ισορροπια του ανθρωπου...
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Marina2 »

Ετσι ειναι αλλα ψαχνεις για ψυχική ηρεμια μέσα στο στρατό και εσυ... ; Που να τη βρεις καλη μου μεσα στις αγριοφωνάρες και τα τοσα νευροσπασματα που υπάρχουν εκει μεσα... Αυτοι και αγιο κολάζουν... Εικόνα
Μαγδαλένα
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 25, 2009 10:17 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Μαγδαλένα »

Ρε παιδια ο καθενας μπορει να παραιτηθει για διαφορετικους λογους... κ πειτεοτι ενας βαζει βισμα μπαινει κ τα βρισκει παλουκια κ φευγει γιατι δεν γουσταρει πιεζεται υπερβολικα καταλαβε οτι δεν κανει για τν στρατο... Κλπ. Δεν ειναι προτιμωτερο να παραιτηθει απο το να μεινει μεσα κ να πιεστει ο ιδιος κ να μην κανει καλα την δουλεια τ, κ ακομα να δωσει στην θεση του σε καποιον πιο αξιο για αυτην την δουλεια;
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Marina2 »

Εννοειται Μαγδαλένα μου, δεν θα τρελαθει κιολας για το στρατό... Ομως κάποια πραγματα, μπορεί οχι και ολα, τα γνωριζουμε για τον εαυτό μας. Μηπως πρεπει λοιπον να το σκεφτομαστε λιγο καλύτερα διοτι το να γινεις ΕΠΟΠ δεν γινεσαι για να συλλέξεις μια ακομη εμπειρία στη ζωή σου. Ειναι ένα επάγγελμα, διαφορετικό αρκετα από τα άλλα που θα το εξασκείς για τα 30 επόμενα χρονια... Οπότε δεν θα πρεπει να ειναι μια επιπόλαια απόφαση λόγω του οτι το συγκεκριμένο επάγγελμα εχει πολλές ιδιαιτερότητες και λιγο πολύ ολοι τις γνωρίζουμε...
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από illy »

Μιλαω γαι ψυχικη ισορροπια σε ολες τις εκφανσεις της ζωης μας, δεν μιλαω συγκεκριμενα για τον στρατο... θαρρω οτι πρεπει να ειμαστε ισορροπημενοι κυριως στη δουλεια μας διοτι αποτελει μεγαλο κομματι της ζωης μας και καλο ειναι να μπορουμε να αποδωσουμε το μεγιστο του εαυτου μας... και παλι θα συμφωνησω με την μαγδαλενα που λεει πως καλο θα κανει αν παραιτηθει διοτι θα μπουν ατομα πιο ικανα και αξια, θα ανοιξουν θεσεις για αλλους
Dum spiro spero
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από illy »

Ξαναλεω Μαρινα μου πως δεν μιλαω για εκεινους που το βλεπουν επιπολαια αλλα για εκεινους που το βλεπουν πολυ σοβαρα... Και οχι κανεις δεν ξερει το 100% του εαυτου του, το πως μπορει να αντιδρασει σε διαφορες περιστασεις της ζωης
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Marina2 »

Μα και εγω δεν λέω κοριτσαρες μου κάτι διαφορετικό... Αλλα λεω οτι λιγο πολυ ολοι γνωριζουμε τι παιζει γιαυτο θα πρεπει ή να συμβιβαστούμε αν πραγματικά μας αρεσει ή να αποχωρήσουμε. Εγω μιλάω για οσους αποχωρουν που νομισαν οτι ο στρατος οταν εισαι ΕΠΟΠ ειναι εκδρομή και ετσι την πατάνε... Και φυσικά να φυγουν για να μπουν πραγματικά αξια παιδια, που το θέλουν και εχουν και ολα τα προσοντα, διοτι δεν πιστευω οτι ολοι ειναι γεννημένοι για να μπουν στο στρατό...

Μαγδαλένα
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 25, 2009 10:17 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Μαγδαλένα »

Ετσι ακριβως οπως τα λες Illy! !
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από illy »

Χαχαχαχαχαχαχα, επιτελους συνεννοηθηκαμε!!! ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα Λεγαμε τα ιδια με αλλο τροποΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Marina2 »

Εννοειται... Αφου ειμαστε χαρισματικές και εχουμε και το χαρισμα του λόγου... Που ειναι το σαυράκι ρε κορίτσια.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης