Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
andrep64

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από andrep64 »

Να την φτιαξει καποιος που γνωριζει (δες δικηγορο) που να ασχολειται με τα διοικητικά δικαστηρια και να την ρετουσαρει καποιος στα επι μερους θεματα ωστε να ειναι συμβατη με το σωμα που υπηρετεις!
andrep64

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από andrep64 »

Ανήκετε στο ιδιο υπουργειο και σιγουρα θα σας εξυπηρετησουν! Το ποιος θα τραβηξει ποιον ειναι ενα θεμα! Συμβουλεψου δικηγορο γιατι αν τραβηξει αυτη εσενα απο τον τοπο συμφεροντων σου πως εξασφαλιζεις οτι μετα απο χρονια θα εχει θεση να ξαναγυρισεις; Αν δεν εξυπηρετηθείς Παρε τις μεταθεσεις μολις βγουν και σιγουρα θα δεις παρατυπιες (στην Ελλαδα ζουμε) τραβα τους στα διοικητικα και κοφτους τον πωπο! Σε καθε περιπτωση κρατα μας ενημερους
βιβη

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από βιβη »

Ειμαι Εσμιας στην πολεμικη αεροπορια κ ο αντρας μου τωρα εγινε αρχιφυλακας κ του βγηκε τοποθετηση για επαρχια. Στην πολη αυτη δεν εχει μοναδα της αεροποριας. Τι γινεται σε αυτην την περιπτωση; Ο ανωτερος τραβαει τον κατωτερο κ εγω σε ποια μοναδα θα παω; Υπαρχει οριο χιλιομετρικης αποστασης εκτος νομου; Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων
mitsios

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από mitsios »

100/2003 ισχύει μονο όταν και οι δύο υπηρετούνε στην Αστυνομία. Διαφορετικά ο Στρατος σαν αρχαιότερο Σώμα ''τραβαει'' την Αστυνομία.
ΚΩΣΤΑΣ

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ »

Παιδια θα κανω μια ερωτηση και οποιος δεν ξερει δεν θελω να απαντησει γιατι λιγο που διαβασα απαντησεις στο φορουμ διαπιστωσα οτι ο καθε ασχετος που δεν εχει ιδεα απο νομους και κανονισμους λεει και συμβουλευει οτι θελει η οτι φανταζεται οτι μπορει να συμβαινει, η οτι θα ηθελε να ισχυει.
ειμαι πυροσβεστης με αμεταθετο στην πολη μου. σε περιπτωση που η γυναικα μου γινει εποπ θα την εχω απ την αρχη μεχρι να βγει στη συνταξη μαζι μου στην πολη μου; παρακαλω οποιος απαντησει ας μου πει και που βασιζεται η απαντηση του. δεν θελω μπορει η ακουσα η νομιζω... καλυτερα ας μην παρω απαντηση αν δεν ειναι καποιος γνωστης 100%. ευχαριστω.
alexissak
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Παρ Μαρ 05, 2010 12:30 am
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από alexissak »

Μην εισαι τοσο απολυτος οτι απανταει ο καθε ασχετος. Ολοι προσπαθουν να βοηθησουν αλλα δεν γινεται με τεκμηριωμενη απαντηση γιατι τετοια δυστυχως δεν υπαρχει.ι. Η αστυνομια έχει τον ν.100/2003 που αναφέρει ότι ο αρχαιοτερος τραβάει τον νεότερο. Και ο στρατος απο την άλλη έχει την γνωμοδότηση του νομικου συμβούλιου του κρατους 528/2004 όπού αναφέρεται ότι η επίμαχη διαταξή κακώς περιλαμβανει τους στρατιωτικούς (οτι ο αρχαιοτερος τραβάει τον νεότερο, βρες την και μελετησε την) επισης δεν είναι υποχρεωτικο στο στρατο ο αρχαιότερος να τραβά τον νεότερο σύμφωνα με τις γενικες διαταγες. Αλλά ο ν.100/2003 ειναι νομος του κρατους σε ισχυ και η 528/2004 ειναι γνωμοδοτηση. Παντως αν κινηθεις σωστα ειτε νομικα ειτε υπηρεσιακα θα βγαλεις ακρη γιατι πανω απο ολα ειναι η διατηρηση της οικογενειακης στεγης συμφωνα με το αρ.21 του συνταγματος. Απ'οτι καταλαβες δεν μπορει να σου απαντησει κανεις εδω.
Η ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΗΚΗ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ Κ ΑΝΟΙΚΕΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ.
...
kalispera

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από kalispera »

Συνυπηρετηση ισχυει μεταξή δημοσίων υπαλλήλων και στρατιωτικών. Ο δημόσιος υπάλληλος ακολουθει τον στρατιωτικό. Στους δημοσιους υπαλλήλους συμπεριλαμβάνω και τους (Αστυνομικούς, Λιμενικούς, Πυροσβέστες). Για ιδιωτικό τομέα σεν ισχύει τίποτα.
ΜΑΡΙΑ

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΑ »

Καλημερα! που μπορω να βρω γραμμενο αυτο που λετε για τα 50 χλμ ανωτερη αποσταση στη συνυπηρετηση; γιατι δεν το δεχονται ολοι κ με στελνουν σε απεναντι νησι ενω ο ανδρας μου ειναι στη στερια. ευχαριστω!
andrep64
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Μάιος 17, 2010 7:25 pm
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από andrep64 »

Καποιος εγραψε 100/2003 ισχύει μονο όταν και οι δύο υπηρετούνε στην Αστυνομία. Διαφορετικά ο Στρατος σαν αρχαιότερο Σώμα ''τραβαει'' την Αστυνομία. Που το ειδε αυτο γραμμενο; Καποιος αλλος εγραψε ΄΄οτι οι αστυνομικοι θεωρουνται δημ. Υπαλληλοι και αυτος που το βρηκε γραμμενο;
Για τους πυροσβεστες τωρα φτιαχνεται πδ αντιστοιχο του 100/03

Παρακληση οταν γραφει κατι καποιος να το τεκμηριωνει και οχι οτι φανταζεται και βγαζει απο το στομαχι του!
Η κυρια που ρωτησε αν δεν υπαρχει μοναδα αεροποριας τοτε στο στρατολογικο γραφειο!
...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Greek_Army την Τετ Σεπ 08, 2010 7:34 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
alex

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από alex »

γεια σου... ειμαι εποπ στρατιωτης 8ης σειρας, και η γυναικα μου επικαλευστης στο λιμενικο. εγω ειμαι αθηνα και αυτη στην κω.. το λιμενικο και αντιστοιχα η αεροπορια για σενα πρεπει να κανουν ενεργειες για να ερθει ο α αντρας σου σε εσενα... ο στρατος ειναι ανωτατο σωμα και ολοι απλα ακολουθουν τον στρατο... να σου δωσω να καταλαβεις εκαναν αναφορα εγω που ειμαι πεζικο και μου ειπαν πως ο στρατος δεν μπορει να κανει κατι... το λιμενικο πρεπει να κανει ενεργειες να ερθει η γυναικα μου αθηνα... και τελικα εκανε αναφορα και μεσα σε τρεις μηνες το ανωτερο θα ειναι αθηνα... το ιδιο ειναι και για σενα. ο αντρας σου που ειναι αεροπορια πρεπει να κανει ενεργειες
alex

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από alex »

το να παντρευτεις με ενστολο ειναι οτι καλυτερο μπορει να σου τυχει... γιατι παντα κανονιζουν να ειστε μαζι.. η διαδικασια για ολα τα σωματα ασφαλειας διαρκει το πολυ 3 μηνες... και επισης στα σωματα ασφαλειας αν διαβασατε ειναι ο μοναδικος τομεας του δημοσιου που πλεον την αδεια γενας που περνουν οι γυναικες πλεον την μοιραζονται μιση μιση με τους αντρες(αν το επιθυμουν οι ιδιοι)στα πλαισια της ισοτητας...
pink_

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από pink_ »

Ας με βοηθήσει κάποιος αν ξέρει. Εγώ Δεκανεας Πεζικού και ο άνδρας μου τώρα μπαίνει ειδικός φρουρός. Εγώ εππιστρέφω από άδεια κυήσεως... Ο σύζυγος βγαίνοντας από τη σχολή θα πάρει μετάθεση μαζί μου ή θα είναι κάπου μακρυά μας; Εγώ έχω μετάθεση για Κιλκίς αλλά θα μένουμε Σέρρες. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

alex έγραψε:το να παντρευτεις με ενστολο ειναι οτι καλυτερο μπορει να σου τυχει... Γιατι παντα κανονιζουν να ειστε μαζι. Η διαδικασια για ολα τα σωματα ασφαλειας διαρκει το πολυ 3 μηνες... Και επισης στα σωματα ασφαλειας αν διαβασατε ειναι ο μοναδικος τομεας του δημοσιου που πλεον την αδεια γενας που περνουν οι γυναικες πλεον την μοιραζονται μιση μιση με τους αντρες (αν το επιθυμουν οι ιδιοι) στα πλαισια της ισοτητας...


λάθος. Στην αστυνομία δεν ισχύει αυτό για την άδεια ανατροφής τεκνού
policeman
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 12, 2010 10:58 pm
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από policeman »

Κανει αίτηση ο συζυγός σου στη ΓΑΔΑ. Τοποθετει βεβαιωση υπηρεσίας σου για το ποιο στρατοπεδο υπηρετείς και μεσα σε ενα μηνα παίρνει μεταθεση, μεταθεση κ οχι αποσπαση για την πλησιεστερη Αστυνομική Διευθυνση που υπάρχουν θεσεις Ειδικών Φρουρών. Στην περίπτωσή σας σε ΑΤ της ΓΑΔΘ -Θεσνικη.
NTEMH
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Ιαν 28, 2011 10:30 pm
Επάγγελμα: ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΣ
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από NTEMH »

Καλησπερα! εχω καποιες αποριες και θα ηθελα την βοηθεια σασ... εγω ειμαι αστυφυλακας και ο αντρας μου ειναι δεκανεας επ. οπ εχουμε τα ιδια χρονια υπηρεσιας και απ'οτι ξερω τωρα με τραβαει αυτος στις μεταθεσεις, αν ομως εγω γινω αρχιφυλακας εχω ακουσει οτι τον τραβαω εγω. ισχυει κατι τετοιο; Και αν εγω παω καπου μονιμα θα μεινει και αυτος εκει παντα?
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες