Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Σύνταγμα

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από Σύνταγμα »

άρθρο 21 παρ.1
H οικογένεια, ως θεμέλιο της συντήρησης και προαγωγής του Έθνους, καθώς και ο γάμος, η μητρότητα και η παιδική ηλικία τελούν υπό την προστασία του Kράτους.
des

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από des »

Παρακαλω οποιος γνωριζει ας με βοηθησει. Εχω το εξης το θέμα: Μόλις τελειωσα τις αθλητικες δοκιμασιες εποπ αεροποριας και ειμαι επιτυχουσα, ειμαι πρωτη στα μορια στην ειδικοτητα μου οποτε το μονο που περιμενω ειναι να βγει ο τελικος πινακας στις 31 μαρτιου. Ειμαι αρραβωνιασμενη και ο αντρας μου ειναι αστυφυλακας απο το απο το 2005. Τελικα σε μεταθεσεις θα με τραβαει αυτος; Η εγω; Και μια αλλη ερωτηση που θα ηθελα την γνωμη σας... Εχουμε σκοπο να κανουμε πολιτικο γαμο. Να τον κανουμε πριν Παω για εκπαιδευση στην τριπολη Η αφου τελειωσω; Παιζει ρολο στις μεταθεσεις; Το ρωταω αυτο γιατι στα χαρτια που εχω καταθεσει εχω καταθεσει και το πιστοποιητικο πολυτεκνων αφου ειμαστε 4 αδερφια το οποιο ομως ισχυει οσο ειμαι αγαμη... Οποιος γνωριζει και εχει αποψη για το θεμα παρακαλω να με ενημερωσει...

vanilla
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2010 12:59 pm
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από vanilla »

Δεν εχει σημασια που εισαι αρραβωνιασμενη γιατι δεν φιανεται πουθενα ο αντρας σου στις μεταθεσεις! Πρεπει να κανεις γαμος για να ισχυει η συνυπηρετηση ! Εφοσον μπεις και ορκιστεις τοτε τραβας εσυ τον αντρα σ , για το αμεταθετο των 3-5 ετων. Επειτα ειναι εκεινος ο αρχαιοτερος και σε τραβα εκεινος για παντα σε μοναδα εντως των 40 χιλ απο την δικη του. Αυτα... Οκ; Αν δεν παντρευετεις ακομη ομως πας οπου ειναι να πας και μενετε χωριστα, ωσπου να παντρευτειτε ! Καλα Στεφανα εστω και με πολιτικο γαμο... Φιλια

des

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από des »

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες vanilla , οντως με κατατοπισες...
sakatack200

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από sakatack200 »

hallo... Ξερει κανενας Ποια ειναι η μεγιστη αποσταση για συνυπηρετιση στρατιωτικων; Γιατι η διαταγη νομιζω οτι λεει οτι προβλεπεται και γειτονα νομο ακομα...

jim

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από jim »

Ειμαι αστυνομικος με δεκα χρονια υπηρεσιας και τον νοεμβριο γινομαι υπαρχιφυλακας. Η κοπελια μου παρουσιαζεται στο μεσολογγι εποπ αυτον τον μηνα. Η ειδικοτητα που περασε οταν εκανε τα χαρτια της στην προκυρηξη ειναι υπηρετης ατ οπλων. Θελω να μαθω την τραβαω ή με τραβαει; Ευχαριστω...
jim

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από jim »

jim έγραψε:Ειμαι αστυνομικος με δεκα χρονια υπηρεσιας και τον νοεμβριο γινομαι υπαρχιφυλακας. Η κοπελια μου παρουσιαζεται στο μεσολογγι εποπ αυτον τον μηνα. Η ειδικοτητα που περασε οταν εκανε τα χαρτια της στην προκυρηξη ειναι υπηρετης ατ οπλων. Θελω να μαθω την τραβαω ή με τραβαει; Ευχαριστω...


παιδια εννοειται οτι θα παντρευτουμε αφου μπει...
ΟΑΑΕΕ02
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 741
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2010 2:21 am
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από ΟΑΑΕΕ02 »

jim έγραψε:
jim έγραψε:Ειμαι αστυνομικος με δεκα χρονια υπηρεσιας και τον νοεμβριο γινομαι υπαρχιφυλακας. Η κοπελια μου παρουσιαζεται στο μεσολογγι εποπ αυτον τον μηνα. Η ειδικοτητα που περασε οταν εκανε τα χαρτια της στην προκυρηξη ειναι υπηρετης ατ οπλων. Θελω να μαθω την τραβαω ή με τραβαει; Ευχαριστω...


παιδια εννοειται οτι θα παντρευτουμε αφου μπει...
την τραβας αφου εισαι αρχαιοτερος
jim

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από jim »

Φιλε ΟΑΑΕΕ02 σε ευχαριστω πολυ και ελπιζω να ισχυει γιατι εχω ακουσει διαφορα του τυπου ο στρατος ειναι ανωτερος κ. Λ. Π. Αυτο που μου λες αναφερεται καπου με καποιο Νομο ή μονο στον Ν100/2003 της Αστυνομιας... Ευχαριστω
Μακης

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από Μακης »

Σαν αρχαιότερος θα την ''τραβούσες'' εαν ήταν αστυνομικός και η ίδια. Τώρα σε τραβάει, ειδικά στην πρωτη μεταθεσή της (όπου θα παραμείνει για 5-7 έτη). Γνωρίζεις την ειδικότητα στην οποία θα πάει; ΑΤ όπλων; Καθόλου καλή.
kostas

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από kostas »

Λογικα εισαι αστυφυλακας, επομενως εσυ την τραβας που εχεις βαθμο

makis

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από makis »

''Με τις συνυπηρετήσεις μεταξυ διαφορετικων σωματων και όταν υπάρχουν νομοι που δεν εφαρμόζονται ή αντικρουόμενοι πχ 528/2004 vs 100/2003 vs 33/2009 vs 286/76 η μόνη λύση έιναι το μέσον και 2ον η δικαστική διαμάχη ΄΄γιατι δεν εφαρμοζεται ο νομος (οποιοσδηποτε αρκει το ζευγαρι να ειναι μαζι) και η αρχη προστασιας της οικογενειας του συνταγματοσ΄΄ αρχιστε να στελνεται εξωδικες δηλωσεις στα υπουργεια μπας και ενδιαφερθουν.''
''Κοιτα να δεις συνυπηρετηση αστυνομικου με στρατιωτικο δεν υπαρχει. Η αστυνομια έχει τον Ν.100/2003 που αναφέρει ότι ο αρχαιοτερος τραβάει τον νεότερο. Και ο στρατος απο την άλλη έχει την γνωμοδότηση του Νομικου Συμβούλιου του Κρατους 528/2004 όπού αναφέρεται ότι η επίμαχη διαταξή κακώς περιλαμβανει τους στρατιωτικούς (οτι ο αρχαιοτερος τραβάει τον νεότερο, βρες την και μελετησε την) και κατα 2ον δεν είναι υποχρεωτικο στο στρατο ο αρχαιότερος να τραβά τον νεότερο σύμφωνα με τις γενικες διαταγες. Αλλά ο Ν.100/2003 ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΟΣ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΣΕ ΙΣΧΥ ΚΑΙ Η 528/2004 ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΜΟΔΟΤΗΣΗ. Αν βρεις ακρη φτ. Σε με. Αν ένας απο τους δυο πάει παραμεθόριο δοκιμασε με άρθρου 7 παράγρ.1 &4 του Ν.286/76 (Α' 78) που περιλαμβανει και τα δυο σώματα αλλά δεν το δεχεται η αστυνομία''

jim

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από jim »

Εγω βλεπω νταβατζιλικια μεταξυ των υπηρεσιων και τον γνωστο σκατοεγωισμο τους που δεν σεβεται την οικογενεια που ο στρατος ταχα προστατευει... Απο την στιγμη κιολας που υπαρχει νομος και ο στρατος δεν τον σεβεται (ποιος σεβεται τι στη χωρα που ζουμε... ;) αλλα η μονη λυση ειναι μια αγωγη και τρελο κραξιμο στα καναλια και παντου... Χμμμ το σκεφτομαι! Ευχαριστω ολους σας!
jim

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από jim »

jim έγραψε:Εγω βλεπω νταβατζιλικια μεταξυ των υπηρεσιων και τον γνωστο σκατοεγωισμο τους που δεν σεβεται την οικογενεια που ο στρατος ταχα προστατευει... Απο την στιγμη κιολας που υπαρχει νομος και ο στρατος δεν τον σεβεται (ποιος σεβεται τι στη χωρα που ζουμε... ;) αλλα η μονη λυση ειναι μια αγωγη και τρελο κραξιμο στα καναλια και παντου... Χμμμ το σκεφτομαι! Ευχαριστω ολους σας!


επισης μηπως γνωριζει να μου πει καποιος σχετικα με την ειδικοτητα που εχει η γυναικα μου; Περασε υπηρετης ατ οπλων...
makis

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από makis »

Σιγουρα θα σε τραβήξει. Εχω δει ΕΠΟΠ να τραβάει Υπαστυνόμο. Με την ειδικότητα της το κακό είναι ότι έχει θέσεις όπου υπάρχει στρατόπεδο σε όλη την Ελλάδα, πρώτη μετάθεση μάλλον Κω για μια 7ετια, αρκετες ασκήσεις και πολλές υπηρεσίες κάθε μηνα. Το θετικότατο ότι μπήκε στο δημόσιο και ο μισθός θα πέφτει κάθε μήνα βρέξει χιονίσει, ειδικά στις δύσκολες μέρες που ζούμε.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες