Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ελλη

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από ελλη »

Δε θέλω να σε στεναχωρίσω αλλά λυπάμαι δε μπορείς να πάς. Στο λέω με σιγουριά γιατί επιστρέφω μετά απο άδεια κυήσεως και ενώ ο άντρας μου είναι αστυνομικός και ανώτερος απο μένα -και ο νόμος της αστυνομίας για συνυπηρέτηση είναι ξεκάθαρος- δε μπορεί να με κρατήσεις. Αυτό με την 3ετία ισχύει αλλά όχι στην τοποθέτηση.

Guest

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από Guest »

Ειμαι επιτυχούσα ΕΠΟΠ στο ΣΕΜ. Ο άντρας μου Ειδικός Φρουρός 3ης σειράς (2007) και υπηρετεί σε ΑΤ της ΓΑΔΑ. Με το θέμα της συμυπηρέτησης τι γίνεται; Αν γνωρίζει κάποιος πραγματικά θα με βοηθούσε. Ευχαριστώ

NANAKI
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τρί Φεβ 02, 2010 3:56 am
Τοποθεσία: NAYTAKI
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από NANAKI »

Περασα ναυτικο ο αντρας μου αεροπορια εποπ και οι δυο ο αντρας μου ειναι αρχαιοτερος μπορουμε να συνηπηρετησουμε και αν ναι ποιος τραβαει ποιον σε περιπτωση που κανω παιδια?
zeratul

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από zeratul »

Δεν μου λετε παιδια... Ειμαι ειδικος φρουρος τελαυταια σειρα και η γυναικα μου θα μπει εποπ τωρα. Ποιος παει που; Εγω παραμεθωριο σαν φρουρος μπορω να παω σε τμημα; Εχει ειδ. Φρουρους πχ η λημνος; Ή η ορεστιαδα?
guest

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από guest »

O στρατός ''τραβάει'' την αστυνομία ανεξαρτήτου βαθμού, αρκεί να έχει οργανικες θέσεις Ειδικών Φρουρών. Να το δηλώσει απο την εκπαίδευση αυτό.
szeratul

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από szeratul »

Δεν παντευτηκαμε ακομη, αλλα τι οργανικες θεσεις; Μονο αθηνα σαλονικα και κρητη εχει. Ενοοεις να εχει απλα ενα τμημα?
nini84
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Σεπ 28, 2009 5:27 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από nini84 »

Καλημερα φιλε μου! απο τι ξερω απο μια γνωστη μου που ο αντρας της ειναι ειδ. φρουρος μεχρι κομμοτηνη εχει θεση για ειδ. φρουρους! αθηνα θεσ/νικη και κρητη μετα! πανω στον εβρο και στα νησια δεν εχει!
guest

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από guest »

Οπότε ας μην μιλάμε υποθετικά... Καταρχήν θα πρέπει να έχεις τουλάχιστον 6 μηνες παντρεμενος. Κατα δεύτεροςν υπηρετεις και δεν ξέρεις τι ειναι οργανικές θέσεις και σε ποιες πόλεις έχει; Σε κάθε έδρα διευθυνσης. Πχ Αθηνα, Θεσνικη, Λάρισα, Πάτρα, Τρίπολη, Ρόδο, Κέρκυρα, Κομοτηνή...
szeratul

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από szeratul »

Κοιτα πχ.
Ειδ. Φρουρος αθηνα αντρας, γυναικα εποπ στην σαμο. Θεσεις δεν εχει στην σαμο για φρουρους. Οποτε αποφασιζουμε να παντρευτουμε. Μετα απο 6 μηνες κανω να χαρτια μου
Το αποτελεσμα; Παω σαμο οτι και να γινει στο τμημα;
Δημήτρης

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Γεια σας. Έχω μία δύσκολη ερώτηση και ψάχνω μία εύκολη απάντηση.
- Άντρας Αρχιπυροσβέστης.
- Γυναίκα ΕΠ. ΟΠ. Στρατολογικού σε παραμεθόρια περιοχή.
Ποιος τραβάει ποιον και βάση ποιας Νομοθεσίας.
Γνωρίζω για τον Νόμο 286/76 και τη γνωμοδότηση του Ν. Σ. Κ 528/2004 αλλά δεν βγάζω άκρη.
Ευχαριστώ προκαταβολικά...

melos
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 11, 2010 1:22 am
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από melos »

έγραψε:Λοιπον:
Αν σε ενα ζευγαρι πχ, ο αντρας ειναι αστυνομικος (οπως εγω) και η γυναικα επ. Οπ ή οτιδηποτε αλλο στον δημοσιο τομεα και ειμαι εγω αρχαιοτερος εστω κατα μια μερα στην δουλεια, ειναι υποχρεωμενοι τον-την επ. Οπ πχ να την πανε στο μερος του αντρος της. Ασχετα απο ειδικοτητα και οργανικες θεσεις. Εκτος οργανικων ειναι αυτες οι μεταθεσεις. Και αν δεν υπαρχει στρατοπεδο στην περιοχη υπαρχει στρατολογικο γραφειοΕικόνα. Το λεω επειδη η γυναικα μου περιμενει απο μερα σε μερα αποτελεσματα. Οποτε το θεμα της μεταθεσης ειναι τελειωμενοΕικόνα Εικόνα Εικόνα
Συναδερφε θα ηθελα να σε ρωτησω τι εγινε με την συνυπηρετηση με την συζυγο σου. Καθως ειμαι και γω στην ιδια κατασταση και θα ηθελα να ξερω τι παιζει πανω κατω. Ευχαριστω εκ των προτερων.

basilis

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από basilis »

Παιδιά καλησπέρα, υπηρετώ στην αστυνομία ως αρχιφύλακας και η γυναίκα μου σε ένα μήνα τελειώνει την φοίτηση στην Σχολή Λιμενοφυλάκων. Σύμφωνα με το Π. Δ.100/2003 που ισχύει για την αστυνομία την τραβάω λόγω αρχαιότητας. Όμως στο λιμενικό έχουν το Π. Δ.33/2009 σύμφωνα με το οποίο, εκτός της παραμεθορίου σαν υποχρεωτική πρώτη τοποθέτηση, λέει πως η συνηπηρέτηση με τα σώματα ασφαλείας θα πραγματοποιείται εφόσον το επιτρέπουν οι υπηρεσιακές ανάγκες. Κάποια βοήθεια; Ευχαριστώ
BUK

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από BUK »

Θα ήθελα εάν είναι δυνατόν και γνωρίζετε, την γνώμη σας. Είμαι ΕΠ ΟΠ Λοχίας στο στρατό ξηράς και η σύζυγος μου ΕΠ ΟΠ Σμηνίας στην πολεμική αεροπορία. Γνωριστήκαμε και δουλεύουμε στο ίδιο αεροδρόμιο αλλά, η σύζυγος μου ταλαιπωρείται συνεχώς από αποσπάσεις συνήθως για Καστελόριζο και άλλα μέρη διάρκειας περίπου του ενός μηνός. Ο νόμος για την συνυπηρέτηση ζευγαριού δεν είναι πολύ σαφής για εμένα στο θέμα των αποσπάσεων. Μπορούν πράγματι να την στέλνουν όποτε θέλουν εδώ και εκεί, και μακριά από την συζυγική στέγη, διαταράσσοντας έτσι την οικογενειακή μας γαληνή; Μας καλύπτει κάποιος νόμος; Τι ενέργειες να κάνω;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yandr την Δευ Μαρ 08, 2010 12:26 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
KIGD

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από KIGD »

Με τις συνυπηρετήσεις μεταξυ διαφορετικων σωματων και όταν υπάρχουν νομοι που δεν εφαρμόζονται ή αντικρουόμενοι πχ 528/2004 vs 100/2003 vs 33/2009 vs 286/76 η μόνη λύση έιναι το μέσον και 2ον η δικαστική διαμάχη ΄΄γιατι δεν εφαρμοζεται ο νομος (οποιοσδηποτε αρκει το ζευγαρι να ειναι μαζι) και η αρχη προστασιας της οικογενειας του συνταγματοσ΄΄ αρχιστε να στελνεται εξωδικες δηλωσεις στα υπουργεια μπας και ενδιαφερθουν.
spirosgiapros
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 352
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 07, 2009 2:03 am
Τοποθεσία: Nowhere
Ενδιαφέροντα: Στρατ/κές-Αστ/κές Επιχειρήσεις
Επάγγελμα: Υπαξ/κός ΛΣ
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από spirosgiapros »

Αρχικα πρεπει να διαβασετε και οι δυο ενδιαφερομενοι τον κανονισμο μεταθεσεων που ισχυει για τον καθενα

στη συνεχεια θα στειλετε αιτησεις στα τμηματα προσωπικου των υπουργειων και θα ζητατε να σας γνωστοποιησουν τη νομοθεσια που διεπει τις μεταθεσεις και ειδικοτερα τις συνυπηρετησεις. Θα ζητατε επισης και αντιγραφο των υπηρεσιακων εγκυκλιων περι μεταθεσεων που δεν εχουν διαβαθμιστει

ο αντρας θα στειλει αιτηση στο υπουργειο της γυναικας και η γυναικα στο υπουργειο του αντρα

αν εχετε και καποιο γνωστο δικηγορο ζητηστε του να βαλει και μια σφραγιδα στην αιτηση σας ως πληρεξουσιος δικηγορος

με βαση λοιπον τις διαταξεις που θα σας γνωστοποιησουν θα ζητησετε μεταθεση συνηπηρετησης

και μιας και εχουμε και σκληρη οικονομικη πολιτικη σκεφτειτε και την περιπτωση να παραιτηθειτε απο οδοιπορικα... Βοηθαει
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης