Πότε ορκίζεσαι στο στρατό;

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Πότε ορκίζεσαι στο στρατό;

Δημοσίευση από Anonymous »

Παλιος δεν ειμαι αλλα μπορω να σου πω οτι κατα πασα πιθανοτητα θα ειναι 20-21 Νοεμβριου και η αδεια ορκωμοσιας πρεπει να ειναι καπου 3 μερες.
ikaros
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 24, 2008 9:52 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Πότε ορκίζεσαι στο στρατό;

Δημοσίευση από ikaros »

Η ορκομωσια ειναι το δευτερο Σαββατο απο την ημερα που θα παρουσιαστεις και η αδεια ειναι 3 μερες που δυστηχως δεν ειναι αγραφες!

Dimitris

Πότε ορκίζεσαι στο στρατό;

Δημοσίευση από Dimitris »

Την καλησπερα μου στα παλικαρια. Παιδια επειδη περι στρατου δν τα παω και πολυ καλα,8α η8ελα να κανω μια συντομη ερωτησουλα. Σε 4 μερες παρουσιαζομαι και 8α η8ελα να μα8ω, για ποσο καιρο 8α μεινω εκει; Οι μισοι που χω ρωτησει μου χουν πει, οτι μεχρι την ορκομωσια κανεις 15 μερες. Μετα φευγεις απο κει που χεις παρουσιαστει και σε πανε αναλογα που 8α πας η που χεις δηλωσει. Αλλοι μου λενε οτι Κα8εσαι 40ημερο... Για πειτε μ ρε πατριδα Αλλα να μ πειτε αμα μπορειτε σιγουρα γι ανα ξερω. Να σται καλα.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πότε ορκίζεσαι στο στρατό;

Δημοσίευση από Nassos »

Εγώ απ'όσο θυμάμαι όσο ήμουν στον ΚΕΤΘ Αυλώνα, όσοι έκαναν απλώς τη βασική εκπαίδευση (3 εβδομάδες) έφευγαν για τις μονάδες παραμεθωρίου, οι υπόλοιποι καθόντουσαν παραπάνω (6-8 εδβομάδες) και μετά πήγαιναν σύνορα.
tsiripobina
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 662
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 29, 2009 9:41 pm
Επικοινωνία:

Πότε ορκίζεσαι στο στρατό;

Δημοσίευση από tsiripobina »

Dimitris έγραψε:Την καλησπερα μου στα παλικαρια. Παιδια επειδη περι στρατου δν τα παω και πολυ καλα,8α η8ελα να κανω μια συντομη ερωτησουλα. Σε 4 μερες παρουσιαζομαι και 8α η8ελα να μα8ω, για ποσο καιρο 8α μεινω εκει; Οι μισοι που χω ρωτησει μου χουν πει, οτι μεχρι την ορκομωσια κανεις 15 μερες. Μετα φευγεις απο κει που χεις παρουσιαστει και σε πανε αναλογα που 8α πας η που χεις δηλωσει. Αλλοι μου λενε οτι Κα8εσαι 40ημερο... Για πειτε μ ρε πατριδα Αλλα να μ πειτε αμα μπορειτε σιγουρα γι ανα ξερω. Να σται καλα.


Απ'οσο ξερω τωρα 9μηνο καθεσαι ενα μηνα πανω κατω. Καθεσαι 2 βδομαδες περιπου μεχρι να ορκιστεις, παιρνεις Αδεια και μετα πηγαινεις και παιρνεις οπλο και κανεις την βασικη εκπαιδευση και σε 2 βδομαδες ξαναπαιρνεις 24ωρη ή 48ωρη αδεια και μολις επιστρεφεις σε καμια βδομαδουλα πανω κατω φευγεις για την μοναδα σου. Καλη θητεια να'χεις.
sissy89
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Φεβ 09, 2010 12:00 pm
Επικοινωνία:

Πότε ορκίζεσαι στο στρατό;

Δημοσίευση από sissy89 »

Εικόνατο αγορι μου μπενει σημερα 09.02.2010 στο μεγαλο πευκο. Μπορει κανεις να μου πει ποτε θα ορκιστει; Και αν τι ωρες τους αφινουνε να μιλανε στο τηλ; Εικόνα

stelou4
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Φεβ 09, 2010 12:10 pm
Επικοινωνία:

Πότε ορκίζεσαι στο στρατό;

Δημοσίευση από stelou4 »

Καλή μου, εμένα μπήκε χθες στο μεγάλο πεύκο. Μην στεναχωριέσαι. Καταλαβαινω. Μου είπε ότι ορκίζονται τ σαββατο στις 20 του μήνα κ θα ναι εξω μέχρι τρίτη βράδυ!Εικόνα [;) ]
γιωργος

Πότε ορκίζεσαι στο στρατό;

Δημοσίευση από γιωργος »

Ξερει κανενας παλικαρος ποσες μερες μετα την εισαγωγη στο σωμα ειναι η ορκομοσια και αν δικαιοθμαστε αδεια με την ορκωμοσια... Αν ναι ποσες μερες... Ευχαριστω.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πότε ορκίζεσαι στο στρατό;

Δημοσίευση από Greek_Army »

Στον στρατό ξηράς η ορκομωσία γίνεται σε 10 μέρες και παίρνεις 3ήμερη άδεια συνήθως
cpap79
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 18, 2009 1:12 am
Επικοινωνία:

Πότε ορκίζεσαι στο στρατό;

Δημοσίευση από cpap79 »

Ποτε ορκιζεται η σειρα που μπηκε τον μαιο?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Σάβ Μάιος 29, 2010 2:49 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πότε ορκίζεσαι στο στρατό;

Δημοσίευση από Greek_Army »

Ορκίστηκανε τα παιδιά χτες την τετάρτη γυρίσανε από άδεια ορκομωσίας
alexakis7
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 24, 2010 4:46 pm
Επικοινωνία:

Πότε ορκίζεσαι στο στρατό;

Δημοσίευση από alexakis7 »

Σε ποσες μερες ειναι η ορκομωσια δηλ; Και εγω που θελω να παω πεζοναυτης, θα με στειλουν αυλωνα και θα γινει η ορκομωσια εκει ή θα γινει γιαννενα που ειναι να παρουσιαστω και μετα θα με στειλουν αλλου?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πότε ορκίζεσαι στο στρατό;

Δημοσίευση από Greek_Army »

Η ορκομωσία γίνεται σε 10 μέρες εσένα αν σε επιλέξουνε για να πας πεζοναύτης θα πας μετά την ορκομωσία. Θα επιστρέψεις γιάννενα από την άδεια σου και θα φύγεις μαζί με τα υπόλοιπα παιδιά που έχουνε επιλεχθεί
alexakis7
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 24, 2010 4:46 pm
Επικοινωνία:

Πότε ορκίζεσαι στο στρατό;

Δημοσίευση από alexakis7 »

Ξενερα... Δεν γινεται με τιποτα δηλ να μην ορκιστω γιαννενα ;:(
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πότε ορκίζεσαι στο στρατό;

Δημοσίευση από Greek_Army »

Αν έχεις βύσμα βάλτο να σου αλλάξει το χαρτί κατάταξης. Ρε παιδιά όλες οι ορκομωσίες είναι ίδιες, τα πράγματα αλλάζουνε μετά την ορκομωσία
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης