Ναυπήγηση φρεγατών FREMM

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
12θεϊστής

Ναυπήγηση φρεγατών FREMM

Δημοσίευση από 12θεϊστής »

Δηλαδή αν η Γερμανία είχε 20 F124 θα επιτρεπόταν να έχουμε εμείς 6; Το μέγεθος του Ναυτικού είναι ανάλογο της απειλής που αντιμετωπίζει. Η Γερμανία δεν έχει ούτε το ίδιο μήκος ούτε την δαιδαλώδη μορφολογία της ελληνικής ακτογραμμής. Και ούτε καν τις ίδιες απειλές και Το χειρότερο, το ΠΝ καλείται να δράσει σε ποικίλο περιβάλλον (Αιγαίο ή Ανατολική Μεσόγειος ή Διεθνείς αποστολές). Το ίδιο και οι Γάλλοι/Ιταλοί που δεν χρειάζονται φύλαξη των θαλάσσιων συνόρων τους από μεγάλα πολεμικά πλοία γιατί δεν απειλούνται στρατιωτικά από κανέναν.

Από την άλλη, αν θέλεις το Αιγαίο να μην είναι σουρωτήρι τότε φτιάχνεις περιπολικά παντός τύπου. Άλλο πράγμα ο εμπορικός/οικονομικός έλεγχος μιας περιοχής και άλλο πράγμα η ισορροπία δυνάμεων.

Άβαταρ μέλους
hermes
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 10, 2006 9:50 pm
Επικοινωνία:

Ναυπήγηση φρεγατών FREMM

Δημοσίευση από hermes »

12θεϊστής έγραψε:Δηλαδή αν η Γερμανία είχε 20 F124 θα επιτρεπόταν να έχουμε εμείς 6; Το μέγεθος του Ναυτικού είναι ανάλογο της απειλής που αντιμετωπίζει. Η Γερμανία δεν έχει ούτε το ίδιο μήκος ούτε την δαιδαλώδη μορφολογία της ελληνικής ακτογραμμής. Και ούτε καν τις ίδιες απειλές και Το χειρότερο, το ΠΝ καλείται να δράσει σε ποικίλο περιβάλλον (Αιγαίο ή Ανατολική Μεσόγειος ή Διεθνείς αποστολές). Το ίδιο και οι Γάλλοι/Ιταλοί που δεν χρειάζονται φύλαξη των θαλάσσιων συνόρων τους από μεγάλα πολεμικά πλοία γιατί δεν απειλούνται στρατιωτικά από κανέναν.

Από την άλλη, αν θέλεις το Αιγαίο να μην είναι σουρωτήρι τότε φτιάχνεις περιπολικά παντός τύπου. Άλλο πράγμα ο εμπορικός/οικονομικός έλεγχος μιας περιοχής και άλλο πράγμα η ισορροπία δυνάμεων.



Η Γερμανία έχει τα χρήματα για 20 F124 εμείς δεν έχουμε για 6 F124 ή Horizon ή LCF ή F-100 ή Type45. Αυτή είναι η διάφορα.
12θεϊστής

Ναυπήγηση φρεγατών FREMM

Δημοσίευση από 12θεϊστής »

Δηλαδή για 250 μαχητικά έχουμε χρήματα, για 800 Leopard επίσης Και για 6 φρεγάτες δεν έχουμε;

Άβαταρ μέλους
hermes
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 10, 2006 9:50 pm
Επικοινωνία:

Ναυπήγηση φρεγατών FREMM

Δημοσίευση από hermes »

12θεϊστής έγραψε:Δηλαδή για 250 μαχητικά έχουμε χρήματα, για 800 Leopard επίσης Και για 6 φρεγάτες δεν έχουμε


Όχι δεν έχουμε. Ούτε για 100 άρματα και 40 αεροσκάφη δεν έχουμε χρήματα φίλε μου. Η Ελλάδα έχει χρεοκοπήσει αλλά κανένας δεν έχει το θάρρος να το πει δημοσίως. Στο άμεσο μέλλον θα δεις τις οροφές των αρμάτων και των αεροσκαφών να πέφτουν στο μισό, με τα μέσα που αποσύρονται να πωλούνται στο εξωτερικό. Αν πάρουμε πλοία, θα τα πάρουμε και πάλι με δανικά. Και αυτός που μας δίνει τα δανεικά, θα μας πει το πλοίο τον συμφέρει αυτόν να πάρουμε.
Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Ναυπήγηση φρεγατών FREMM

Δημοσίευση από Giannis Ni »

Κοιτάξτε τα πράματα είναι πολύ απλά. Όσο τα χρήματα για την αμυντική θωράκιση της χώρας είτε αυτή λέγεται εκπαίδευση προσωπικού, είτε αυτή λέγεται σεβασμός στο προσωπικό είτε αυτή λέγεται νεες εξοπλιστικές δαπάνες σε νεο, αναβαθμισμένο και μεταχειρισμένο υλικο δεν αυξάνονται δηλαδή να δωθούν άλλα 4 δις στο ΕΜΠΑΕ 2011- 2015 τίποτα υπο τις παρούσες δημοσιοοικονομικές δεν πρόκειται να υλοποιηθεί. Το ζήτημα αυτή την στιγμή είναι να υλοποιηθούν τα πιο κρίσιμα και τα πιο νευραλγικά εξοπλιστικά προγράμμα των ΕΕΔ. Η Τουρκία με τους σημερινούς ρυθμούς οικονομικής και στρατιωτικής ανάπτυξης θα ξεφύγει πολύ από εμάς.Μετά το 2015 τα πράματα θα μεταβάλλονται άρδην και το ισοζύγιο θα μεταβληθεί δραματικά εις βάρος μας. Το ΕΜΠΑΕ 2011- 2015 προβλέπει συνολικά από 8,8 εως 9 δις ευρώ. Από αυτά τα 2,79 θα πάνε στις συμβατικές υποχρεώσεις μας. Άρα έχουμε περι 6 δις για δαπάνες. Πιο αναλυτικά:
  • Έτος 2011,2012 και 2013 προβλέπονται πιστώσεις από 1,4 εως 1,5 δις ευρώ κατ' έτος.
  • Έτη 2014 και 2015 προβλέπονται πιστώσεις κοντά στα 2 δις.
Τα παραπάνω είναι από επίσημα στοιχεία που διατέθηκαν μέσω φυλλαδίων κατά την επίσκεψη μας ως διαπιστευμένοι από τον εκπρόσωπο τύπου του ΥΕΘΑ.

...
12θεϊστής

Ναυπήγηση φρεγατών FREMM

Δημοσίευση από 12θεϊστής »

Δεν πειράζει Γιάννη, αφού τα ΤΟΜΑ είναι φέρετρα και οι Φρεμμ πανάκριβες και αφού όπως λέει και ο Hermes, με δανεικά δεν φτιάχνεις άμυνα, τοτε θα έρθουν οι Τούρκοι να φυλάξουν το Αιγαίο και την Θράκη. Τζάμπα! Και γιατί όχι και την Μακεδονία ή την Κρήτη. Δηλαδή, για μόστρα τα φτιάχνουν τα βαπόρια;

Λοιπόν, όλη η μανούρα γίνεται για τα scalp. Παρατηρείστε διαφορά κριτικής. Τα BMP3 είναι φέρετρα. Οι φρεμμ πανάκριβες και άρα δεν υπάρχουν φράγκα για αγορά τους. Και το ξεβράκωμα: Για τα 2 επιπλέον Type214 βρέθηκε 1 δισεκατομμυριάκι εν μία νυκτί. Όποιος θέλει τρώει την φόλα.

Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Ναυπήγηση φρεγατών FREMM

Δημοσίευση από Giannis Ni »

12θεϊστής έγραψε:Δεν πειράζει Γιάννη, αφού τα ΤΟΜΑ είναι φέρετρα και οι Φρεμμ πανάκριβες και αφού όπως λέει και ο Hermes, με δανεικά δεν φτιάχνεις άμυνα, τοτε θα έρθουν οι Τούρκοι να φυλάξουν το Αιγαίο και την Θράκη. Τζάμπα! Και γιατί όχι και την Μακεδονία ή την Κρήτη. Δηλαδή, για μόστρα τα φτιάχνουν τα βαπόρια;

Λοιπόν, όλη η μανούρα γίνεται για τα scalp. Παρατηρείστε διαφορά κριτικής. Τα BMP3 είναι φέρετρα. Οι φρεμμ πανάκριβες και άρα δεν υπάρχουν φράγκα για αγορά τους. Και το ξεβράκωμα: Για τα 2 επιπλέον Type214 βρέθηκε 1 δισεκατομμυριάκι εν μία νυκτί. Όποιος θέλει τρώει την φόλα.



Βρε Χριστιανέ μου μας έχεις παρεξηγήσεις εντελώς. Για τα ΤΟΜΑ είμαι κατά 80% κατά αλλά για τις Fremm είμαι κατά 50% μέσα. Εξάλου η διαφορά μου με εσένα είναι πως υποστηρίζουμε διαφορετικά οπλικά συστήματα. Ελληνικά μιλάμε. Ούτε ο Ερμής είπε να μην πάρουμε τίποτα ούτε και εγώ. Αυτά που λες για τους Τούρκους τα λεω και εγώ από όλη την δημοσιογραφική κοινότητα μαζί με μια άλλη μειοψηφία. Και μας λένε οι οι υπεπατριώτες όπως μας έλεγε ο Βασιλάκος.Τι κατάλαβες δλδ πως εμείς δεν θέλουμε ένοπλες δυνάμεις επειδή διαφωνούμε με τις πολιτικές επιλογές των οπλικών συστήματων που επιλέχθησαν; Και για τα 2 νεα 214 εφόσον θέλεις να εξοπλιστούμε μάθε οτι ήταν απαραίτητα διότι το 2020 θα είμαστε με αυτά τα 6 214. Το ίδιο ισχύει για όλα. Ουσιαστικά, είσαι τόσο ισχυρογνώμον που μας λες ή τα αυτά που θέλω εγώ ή το τίποτα. Ε συγνώμη αλλά αυτά δεν είναι σοβαρά πράματα. Έλεος πια. Εαν διαφωνούμε μαζί σας είμαστε εγκάθετοι...

(Υ. Γ: Έγραψα να δωθούν άλλα 4 δις αυτό δεν το είδες; Όταν μου έλεγες εσυ όταν πρότεινα αναβάθμιση του ΠΒ πως αυτά που σας ανέφερα ήταν υπερβολές μήπως και εσυ σύμφωνα με την δική σου λογική ήσουν κατά της εθνικής μας ασφάλειας; Παραδέξου το για να μην αρχίσω να παραθέτω λινκ όπως όταν ακυρώθηκαν τα BMP-3M και κάποιοι είχαν βουλώσει τα στοματάκια τους... )
...
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ναυπήγηση φρεγατών FREMM

Δημοσίευση από Nassos »

Ποιοί και γιατί παίζουν γεωπολιτικά παιχνίδια με τις FREMM ;Με αφορμή την πρόσφατη ανακοίνωση του υπουργείου Εθνικής Άμυνας ότι άρχισαν οι διαπραγματεύσεις μεταξύ της Επιτροπής Διαπραγματεύσεων της ΓΔΑΕΕ και της γαλλικής αντίστοιχης επιτροπής διαπραγματεύσεων για τη ναυπήγηση των φρεγατών FREMM μεσούσης της πολεμικής κατά του προγράμματος, ο συνεργάτης μας Parsifal σημειώνει τα εξής:

Οπως είναι γνωστό η Ελλάδα ηδη επί κυβερνήσεως Καραμανλή αρχισε διαπραγματεύσεις Με την Γαλλική κυβέρνηση για την αγορά 6 φρεγατών FREMM (Frégate multi-mission, Φρεγάτα πολλαπλών ρόλων). Ανεξαρτήτως απο τον παράγοντα διαπλοκή, εμπλοκή εγχώριων εργολάβων, ψιλο - εκβιασμό Των Γάλλων σε σχέση με το οικονομικό μας πρόβλημα και την παρεχόμενη στήριξη Κλπ. Η ανάγκη εντάξεως τέτοιου τύπου σκαφών στην δύναμη του ΠΝ είναι αδήριτη και θα πούμε γιατί :

Οι φρεγάτες ΜΕΚΟ που αποτελούν την κύρια δύναμη επιφανείας του στόλου, μισού περίπου εκτοπίσματος των FREMM, εφοδιασμένες με οπλικά συστήματα αεράμυνας σημείου (βλήματα επιφανείας αέρος Sea Sparrow βεληνεκούς περίπου 20 ν. Μ.) και αντι-πλοικά βλήματα επιφανείας - επιφανείας Harpoon είναι κατάλληλες για επιχειρήσεις στον Αιγαιακό χώρο,σε καμμία ομως περίπτωση δεν πληρούν τις απαιτήσεις των νέων γεωπολιτικών προκλήσεων.

Αναφερόμεθα φυσικά στην . υπό διακήρυξη ΑΟΖ και κυρίως στην ανάγκη προβολής ισχύος στα ορια της «σφαίρας επιρροής» της χώρας μας στην Α. Μεσόγειο και στα «οικόπεδα» με κοιτάσματα υδρογονανθράκων μεταξύ Καστελορίζου και Κύπρου.

Προβολή ισχύος, ναυτικής ισχύος σημαίνει κυρίως ικανότητα Αντιαεροπορικού πολέμου (AAW, Anti Air Warfare) σε κλίμακα περιοχής, πέραν της σημειακής αεράμυνας σε ολη την εκταση της ΑΟΖ.

Συνέχεια:ANTINEWS
12θεϊστής

Ναυπήγηση φρεγατών FREMM

Δημοσίευση από 12θεϊστής »

Γιάννη, τουλάχιστόν εγώ, ισχυρογνόμων ή όχι, έχω κατασταλλαγμένη άποψη χωρίς όψιμες παλλινδρομήσεις. Τώρα αν είναι σωστή ή λάθος θα φανεί στην πορεία. Θα περίμενα όμως από έσένα που είσαι του χώρου να Καφτηριάσεις αυτούς Που πριν 10 χρόνια ήταν λαλίστατοι και τώρα τα μασάνε. Δεν μπορείς κάθε τρεις και λίγο να μας βρίζεις ως άσχετους και μετά να Ποστάρεις κατεβατά με τα τεχνικά χαρακτηριστικά συγκεκριμένων οπλικών συστημάτων Ώστε στο τέλος να βγεις (δήθεν) από πάνω.

Δόξα τω Δία ξέρω Ξέρω να διαβάζω Τις ιστοσελιδες που αφορούν τα τεχνικά χαρακτηριστικά των φρεμμ ή των Meko D και να κρίνω από μόνος μου. Δεν περιμένω εσένα, την ΠκΔ, το Defencenet ή την ΕΑ&Τ Για να κρίνω.

Αυτό που περιμένω από εσένα είναι να μου πεις αυτά που γίνονται στο παρασκήνιο και δεν γράφονται. Ή να μας πεις τι έλεγε ο τάδε πριν 10 χρόνια και τι λέει τώρα. Τα άλλα που ποστάρεις Τα ξέρω κι εγώ.

Συνοψίζοντας. Από την στιγμή που είσαι Ειδικός του χώρου (και όντως είσαι) Οι απαιτήσεις μου είναι και ανάλογες της επαγγελματικής σου κατάστασης. Και Οπωσδήποτε, θα δεχτείς και σκληρότατη κριτική για τις ανακολουθίες του κλάδου σου συνολικά. Διότι όταν κάνεις την πάπια για τα παιχνίδια των συναδέλφων σου γίνεσαι και συ συνένοχος. Γι` αυτό και Το χώσιμο που σου κάνω δεν πρέπει να το εκλάβεις επί προσωπικού αλλά Επί του κλάδου σου συνολικά.

ΥΓ: Καλό είναι να μην ξεχνάς ότι είσαι η 4η εξουσία.

Άβαταρ μέλους
Nicolas_mk2
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 26, 2009 1:27 am
Τοποθεσία: Φραπεδούπολη
Επάγγελμα: Υπάλληλος Μ.Ι.Τ.
Επικοινωνία:

Ναυπήγηση φρεγατών FREMM

Δημοσίευση από Nicolas_mk2 »

12θεϊστής έγραψε:Δηλαδή για 250 μαχητικά έχουμε χρήματα, για 800 Leopard επίσης Και για 6 φρεγάτες δεν έχουμε;

Η αληθεια είναι οτι πλέον δεν υπαρχουν χρήματα ούτε για κουπί... Εικόνα
Απλά το θέμα με τις Φρεεμ τραβάει λογω χρηματοδότησης των Γαλλων-πέρα απο τα όποια (μεγαλα κατ εμε) επιχειρησιακά οφέλη της, είναι η μοναδική φρεγάτα (προς το παρόν) που μπορούμε να αποκτήσουμε ''άμεσα''... Αν πάμε σε διαγωνισμούς κτλ. Και με δεδομένο οτι δεν υπαρχει (επισημο) σάλιο ούτε για προκαταβολές θα δούμε καράβι μετά το...2020... !

Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Ναυπήγηση φρεγατών FREMM

Δημοσίευση από Giannis Ni »

12θεϊστής έγραψε:Γιάννη, τουλάχιστόν εγώ, ισχυρογνόμων ή όχι, έχω κατασταλλαγμένη άποψη χωρίς όψιμες παλλινδρομήσεις. Τώρα αν είναι σωστή ή λάθος θα φανεί στην πορεία.Θα περίμενα όμως από έσένα που είσαι του χώρου να Καφτηριάσεις αυτούς Που πριν 10 χρόνια ήταν λαλίστατοι και τώρα τα μασάνε. Δεν μπορείς κάθε τρεις και λίγο να μας βρίζεις ως άσχετους και μετά να Ποστάρεις κατεβατά με τα τεχνικά χαρακτηριστικά συγκεκριμένων οπλικών συστημάτων Ώστε στο τέλος να βγεις (δήθεν) από πάνω.

Δόξα τω Δία ξέρω Ξέρω να διαβάζω Τις ιστοσελιδες που αφορούν τα τεχνικά χαρακτηριστικά των φρεμμ ή των Meko D και να κρίνω από μόνος μου. Δεν περιμένω εσένα, την ΠκΔ, το Defencenet ή την ΕΑ&Τ Για να κρίνω.

Αυτό που περιμένω από εσένα είναι να μου πεις αυτά που γίνονται στο παρασκήνιο και δεν γράφονται. Ή να μας πεις τι έλεγε ο τάδε πριν 10 χρόνια και τι λέει τώρα. Τα άλλα που ποστάρεις Τα ξέρω κι εγώ.

Συνοψίζοντας. Από την στιγμή που είσαι Ειδικός του χώρου (και όντως είσαι) Οι απαιτήσεις μου είναι και ανάλογες της επαγγελματικής σου κατάστασης. Και Οπωσδήποτε, θα δεχτείς και σκληρότατη κριτική για τις ανακολουθίες του κλάδου σου συνολικά. Διότι όταν κάνεις την πάπια για τα παιχνίδια των συναδέλφων σου γίνεσαι και συ συνένοχος. Γι` αυτό και Το χώσιμο που σου κάνω δεν πρέπει να το εκλάβεις επί προσωπικού αλλά Επί του κλάδου σου συνολικά.

ΥΓ: Καλό είναι να μην ξεχνάς ότι είσαι η 4η εξουσία.



Δεν νομίζω πως έχω όψιμες παλλινδρομήσεις. Αν είπα κάτι προηγουμένως και τώρα το άλλαξα ναι να με κατηγορήσεις. Αλλά για λάθη, βολέματα και απόψεις συναδέλφων μου που οι περισσότεροι εξυπηρετούν συμφέροντα δεν μπορώ εγώ να αιτιολογούμαι. Όντως πριν 10 χρόνια κάποιοι είχαν αποθεώσει πολλά οπλικά συστήματα ενω τώρα τα κατακρίνουν. Βέβαια, άλλα τα τότε δεδομένα και άλλα τώρα. Τα τεχνικά χαρ/κα που ποστάρω τα βάζω ωστε να τεκμηριώσω τις απόψεις μου. Λόγου χάρη τα ραντάρ πχ Sampson &S1850M είναι καλύτερα από άλλα. Αυτά για το παρασκίνιο νομίζω πως οτι είναι στο χέρι μου τα λεω και τα γράφω. Αλλά και εγώ ελέγχομαι. Και ο νοών νοήτο. Και ξαναλέωπως όντως για τα παρατράγουδα του χώρου καλό είναι τα λέμε απλά να ξεχωρίζουμε και τους ανθρώπους. Ούτε τα φάγαμε όλοι μαζί ούτε τα γράψαμε όλοι μαζί.Kαι για το όσα είπα και εχω επιβεβαιωθεί δεν είναι άδικο να λέμε πως έπεσα μέσα. Όπως έγινε με τα BMP-3M.
Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Ναυπήγηση φρεγατών FREMM

Δημοσίευση από Giannis Ni »

Nicolas_mk2 έγραψε:Η αληθεια είναι οτι πλέον δεν υπαρχουν χρήματα ούτε για κουπί... Εικόνα
Απλά το θέμα με τις Φρεεμ τραβάει λογω χρηματοδότησης των Γαλλων-πέρα απο τα όποια (μεγαλα κατ εμε) επιχειρησιακά οφέλη της, είναι η μοναδική φρεγάτα (προς το παρόν) που μπορούμε να αποκτήσουμε ''άμεσα''... Αν πάμε σε διαγωνισμούς κτλ. Και με δεδομένο οτι δεν υπαρχει (επισημο) σάλιο ούτε για προκαταβολές θα δούμε καράβι μετά το...2020... !


Καλά το έχω ξαναπεί χρήματα αμα θέλουν να δώσουν δίνουν. Τα βρίσκουν όπως τα βρίσκουν για τα τις υπόλοιπες δαπάνες τους. Γι' αυτό είπα πως τα 6 δις του ΕΜΠΑΕ 2011- 2015 είναι σταγόνα στον ωκεανό.
Και σε αυτό που λες πως όντως η Fremm είναι ένα πλοίο άμεσα αγοράσιμο ισχύει εν μέρει. Απλά αν καιγόμαστε τόσο πολύ και για απευθείας αγορά πάμε και σε απευθείας προμήθεια χωρίς διαγωνισμό. Βέβαια, εγώ κατακρίνω κάτι τέτοιο κατά 80% εκτός εξαιρετικών περιπτώσεων. Πάντως, διεθνής διαγωνισμός γίνεται αμα θέλουν πραγματικά να ενδιαφερθούν για το μέλλον των ΕΕΔ γίνεται και τον επόμενο μήνα και επιλέγεται το πλοίο αρκεί να μην κωλυσιεργούν ορισμένου εκ του Πενταγώνου και της ΓΔΑΕΕ. Όλα στο χέρι μας είναι. Εξαρτάται τι θέλουμε. Και αυτό που θέλουμε είναι να αντάλλαξει εντελώς οι βλέψεις και οι απόψεις των πολιτικών για την άμυνα. Μόνον τότε θα αλλάξουμε εφόσον υοθετηθεί μια πατριωτική πολιτική.

Alex***
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Παρ Οκτ 08, 2010 7:46 pm
Επικοινωνία:

Ναυπήγηση φρεγατών FREMM

Δημοσίευση από Alex*** »

Νομίζω ότι δεν έχει μεγάλη σημασία να συζητάμε άλλες περιπτώσεις πέραν των γαλλικών σκαφών.
Το έχουμε ξανασυζητήσει ότι μέσω ενός διεθνούς διαγωνισμού θα μπορούσαμε να βρούμε κάτι που θα ήταν πιο κοντά σ' αυτό που θέλει το Π. Ν. Απ' τη στιγμή όμως που έχει προεπιλεγεί η FREMM δεν υπάρχει περίπτωση να πάρουμε σκάφος από άλλη χώρα.

Οπότε ας δούμε τι μπορούμε να ζητήσουμε απ' τους Γάλλους, ενδεχομένως και εκτός των FREMM.
Να ρωτήσω λοιπόν, σε περίπτωση που θελήσουν να "μικρύνουν" την παραγγελία και πάνε σε συμπλήρωση με FM400 αν τα συγκεκριμένα σκάφη μπορούν να φέρουν τους scalp και για όποιον γνωρίζει τι ραντάρ και αισθητήρες σχεδιάζεται να έχει το πλοίο. Θα φοράει το κουστούμι των FREMM ή μπορεί να φέρει και το EMPAR;

Επίσης να ρωτήσω αν η FREMM μπορεί να προσφερθεί με ΕΜPΑR και S1850M ή δεν παίζει τέτοια περίπτωση;

Επίσης για το HERAKLES που είναι ένα σύγχρονο, "tailorable" ραντάρ που μπορεί να "βελτιστοποιηθεί" για το είδος της αποστολής του πλοίου και έχει δυνατότητα ιχνηλατήσεως 300 στόχων, παροχή RAP με "διευκρινισμένους" 60 απο αυτούς και καθοδήγηση εως και 16 βλημάτων ASTER, δεν καλύπτει τις απαιτήσεις μας;

Να θυμίσω ότι οι Γάλλοι έχουν υποσχεθεί ότι κάποιες "παιδικές ασθένειες" του ραντάρ θα έχουν διορθωθεί στην τελική διαμόρφωση καθώς και ότι θα έχουν επιτευχθεί και κάποιες βελτιώσεις των επιδόσεων.

Εγώ πάντως την δυνατότητα των SCALP δεν θα ήθελα να την χάσουμε. Είναι μεγάλος παράγοντας και δεν νομίζω ότι είναι τόσο μεγάλη η υστέρηση των FREMM Σε ραντάρ και αναχορηγία που να δικαιολογεί αυτή την απώλεια. Αν μάλιστα οι FM400 "σηκώνουν" κι αυτές τους scalp θα μπορούσα να συμβιβαστώ με ένα πακέτο FREMM και FM400 (αν είναι να εξοικονομηθούν χρήματα)

Τέλος για την περίπτωση των HORIZON (αν και λόγο κόστους δεν βλέπω να παίζει) υπάρχει ενδεχόμενο προβλήματος με τον ελλιμενισμό της;
...
DIMITRIS

Ναυπήγηση φρεγατών FREMM

Δημοσίευση από DIMITRIS »

Όσο πάει και μειώνετε ο αριθμός των FREMM πλέον σκέπτονται για 2 FREMM ΚΑΙ 4 FM400

http://anaxfiles.blogspot.com/2011/01/n-fremm-fm400.html

Κατά την γνώμη μου ο ελάχιστος αριθμός που θα πρέπει να αγοράσουμε είναι 4 FREMM.

Από εκεί και πέρα δεν μου αρέσει η ιδέα να συμπληρώσουμε με FM400 που δεν είναι φρεγάτα πολλαπλών ρόλων ούτε μπορεί να φέρει SCALP Naval και κοστίζει λίγο λιγότερο από τις FREMM, αν είναι να συμπληρώσουμε με FM400 προτιμώ FREMM.

Μια άλλη καλή λύση θα ήταν να συμπληρώναμε με 3-4 κορβέτες που χρειάζεται το ΠΝ.

Αυτή πιστεύω είναι και η καλύτερη λύση και έτσι να αγοράζαμε 4 FREMM και 3-4 κορβέτες.

Σχετικά με τις τιμές των πλοίων αν γνωρίζει κάποιος καλύτερα ας με διορθώσει γιατί δεν γνωρίζω ποσό ακριβός κοστίζουν.

MIXALIS P.
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τετ Μάιος 19, 2010 6:17 am
Τοποθεσία: PILOT
Επικοινωνία:

Ναυπήγηση φρεγατών FREMM

Δημοσίευση από MIXALIS P. »

Νομιζω πως κανουν οτι μπορουν για να μην παρουμε τα οπλικα συστηματα που πρεπει οπως το Scalp naval... Ολοι ξερουν οτι με αυτο το πυραυλικο συστυμα τελειωσαν οι μαγγές στο αιγαιο... Αλλα δυστηχως καποιοι δεν το θελουν και ακομα χειροτερα ειναι αυτοι που αρνουντε να ειναι ελληνες... Βαρεθηκα να βλεπω καθε μερα να μας πουλανε αυτοι που κανουν κουμαντο... Οτι χειροτερο υπαρχει πανε και το περνουν και καλα γιατι ειναι φθηνοτερο, ενω ξερουν οτι δεν το χρειαζομαστε... Οι FREMM ειναι οτι καλυτερο μπορουμε να παρουμε αυτη την στιγμη και μαζι με το scalp θα ειχαμε υπεροχη αλλα ξαφνικα ξυπνησε ο "μεγαλοσ" βενιζελος και μας λεει οτι δεν του κανει... Με τα μαχητικα το ιδιο θα γινει, οι ρωσοι μας δινουν τα SU-35 (4+ γεννιας) και στην πορεια το οκ για τα T-50 αλλα και εκει οχι γιατι ειναι ρωσικα... Τα υποβρυχια γερνουν-ολοι το γνωριζετε το θεμα... Τους S-300 δεν μπορουμε να τους χρησιμοποιησουμε γιατι δεν το γουσταρουν καποιοι, μας ειπαν οι ρωσοι οτι αμα πουμε το οκ θα μας δωσουν και τους S-400, αλλα πάλι τιποτα... Δεν εχουμε να φαμε και το πολεμικο ναυτικο θελει να κατασκευασει το τζαμι για τους μουσουλμανους... Τους πιλοτους μας τους αποκαλουν τεμπεληδες και κοπριτες, τα σκουπιδια στην θεσσαλονικη τα μαζευουν τα παιδια απο τις ενοπλες δυναμεις ωστε να μην καθοντε και ειναι αντιπαραγωγικοι... Στην ΘΡΑΚΗ οι Τούρκοι κανουν οτι γουσταρουν... Ολα αυτα τα ξερετε φυσικα, αλλα ρε παιδια, ειναι κουραστικο καθε μερα να βλεπεις να σε πουλανε... κοιμουντε ολοι βαθια και οι απεναντι αλωνιζουν το αιγαιο κανοντας συμφωνιες με ολους... Οι πολιτικοι μας κοιτανε πως να κλεινουν συμφωνιες μονο και μονο να κερδισουν προσωπικα αυτοι και οι δικοι τους... Για αυτον τον τοπο δεν νοιαζετε κανεις. Καποιοι ανθρωποι ραγιαδες γενηθηκαν και ραγιαδες θα πεθανουν... Καληνυχτα και συγνωμη εαν βγηκα εκτος θεματος.
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες