Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Γυαλιά γυαλιά και πάλι γυαλιά! Πάρε έναν φθηνό σκελετό και κάνε την δουλειά σουΕικόνα
Άβαταρ μέλους
pantelisgz
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Φεβ 08, 2012 4:37 am
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από pantelisgz »

αν θα μου ηταν δυσκολο να κανω τις ασκησεις χωρις γυαλια. Ξαναλεω πως δεν μου δημιουργει προβλημα στο να μην τα φοραω για αρκετες ωρες τις ημερας.
Bill

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από Bill »

Επειδη δεν γνωριζω, θα ηθελα να ρωτήσω τους γνωστες φακών επαφής, ποιο ειδος είναι προτιμότερο για τον στρατο; Μαλακοί ή σκήροί; Και επίσης: Ημερίσιοι,15νθημεροι, μηνιαίοι, έτους; Ευχαριστω.

Άβαταρ μέλους
wrccc
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2011 10:05 pm
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από wrccc »

Bill έγραψε:Επειδη δεν γνωριζω, θα ηθελα να ρωτήσω τους γνωστες φακών επαφής, ποιο ειδος είναι προτιμότερο για τον στρατο; Μαλακοί ή σκήροί; Και επίσης: Ημερίσιοι,15νθημεροι, μηνιαίοι, έτους;Ευχαριστω.



εγω ειχα μαζι μου 2 ζευγαρια φακους ετους αν και σε ολοι μου τι θητεια τα εβαλα μονο καμια 10αρια φορες, καλυτερα γυαλια ομως ειναι πιο ευχρηστα Εικόνα
αγαθοκλής

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από αγαθοκλής »

Καλησπέρα, έχει κάποιος εμπειρία στις ειδικές δυνάμεις με μυωπία; Είναι δυνατό να φοράς γυαλιά στην εκπαίδευση και τις ασκήσεις;

Γενικώς χωρίς γυαλιά δεν πολυβλέπω. Εάν δεν αφήνουν γυαλιά στις ασκήσεις ή αν δεν βολεύουν, σκέφτηκα φακούς. Και οι φακοί όμως, πχ σε μια πολυήμερη πορεία θα είναι πάρα πολύ άβολοι.

Ευχαριστώ.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από Greek_Army »

αγαθοκλής έγραψε:Καλησπέρα, έχει κάποιος εμπειρία στις ειδικές δυνάμεις με μυωπία; Είναι δυνατό να φοράς γυαλιά στην εκπαίδευση και τις ασκήσεις;

Γενικώς χωρίς γυαλιά δεν πολυβλέπω. Εάν δεν αφήνουν γυαλιά στις ασκήσεις ή αν δεν βολεύουν, σκέφτηκα φακούς. Και οι φακοί όμως, πχ σε μια πολυήμερη πορεία θα είναι πάρα πολύ άβολοι.

Ευχαριστώ.


εγώ, όλη την θητεία (12 μήνες) την έβγαλα με γυαλιά οράσεως, όχι με τον κανονικό σκελετό, είχα αγοράσει έναν φθηνό στον οποίο έβαλα και λαστιχάκι για να αποφύγω την πιθανότητα να μου φύγουν αλλά και για να μην με ενοχλούν (πάνω-κάτω πχ)

Δεν υπάρχει περίπτωση να σου απαγορεύσουν να φορέσεις γυαλιά
Άβαταρ μέλους
Akis_7
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 12, 2012 4:29 pm
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από Akis_7 »

Ναι αλλά και οι φακοί επαφής αν και δεν είναι βολικοί δεν απαγορεύονται σωστά;
ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Άβαταρ μέλους
kappa
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 12, 2012 12:16 am
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από kappa »

Παρ`τους για να κανεις τον γαμπρο στην εξοδο :D Φορα τα γυαλια στο στρατοπεδο. Αυτο σου λενε ολοι.

Ετσι κι`αλλιως, μηπως τους φακους στην τσεπη σου θα τους κρατας ; Σε θηκη θα ειναι. Οποτε ειναι να βγεις, αφου πλυθεις, αρωματιστεις, ντυθεις και στολιστεις βαλε και τους φακους επαφης και ριξε ολες τις γκομενες με ενα σου σπινθηροβολο βλεμμα!

Οταν θα σε ξυπνησουν 3.00 το βραδυ για σκοπια, βαλε το γυαλακι σου για να μπορεις να κοιμασαι και ορθιος !Εικόνα

Μην πνιγομαστε και σε μια κουταλια νερο η ξερω γω κανουμε τη ζωη μας δυσκολη για χαζομαρες
Χρήστος

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από Χρήστος »

Καλημέρα, ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Εάν έχω 2.25 Μυωπία στο κάθε μάτι, θα χρειάζομαι να φοράω γυαλιά και πέρα από τις ώρες σκοποβολής; Και κάτι τελευταίο... Αν αγοράσω ειδικά γυαλιά μυωπίας όπως αυτά για παράδειγμα http://www.under21pro.com/boutique_us/fiche_produit.cfm?ref=RAIDER_KIT&type=80&code_lg=lg_us&num=11 μου επιτρέψουν να τα φοράω, ή θα τα αγοράσω τσάμπα; Αν είναι εύκολο απαντήστε μου...

Ευχαριστώ πολύ.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Κανονικά ναι, εκτός και αν δεν έχεις κανένα πρόβλημα χωρίς αυτά και τα χρειάζεσαι για μερικές περίπτωσεις όπω πχ σκοποβολή, οδήγηση κλπ.

Τα ειδικά γυαλιά δύσκολο να σε αφήσουν να τα φοράς. Θα πρέπει να βάλεις τον... Θεό σαν βύσμα για να πάρεις την άδεια. Επομένως τσάμπα λεφτά τα 100-150 Ευρώ που θα χρειαστούν.
Stryg
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Παρ Ιαν 06, 2012 5:45 pm
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από Stryg »

Θα δηλώσεις εξ' αρχής ότι έχεις μυωπία. Έτσι κι αλλιώς Ι1 βγαίνεις απλά δε μπορείς να γίνεις οδηγός. Και θα φοράς κανονικά τα γυαλιά όποτε χρειάζεται. Για τους φακούς, να προσέχεις τα μέτρα υγιεινής μέσα στο στρατό, πιο σχολαστικά απ' ό, τι θα έκανες στο σπίτι, για να αποφύγεις μολύνσεις στο μάτι.
Χρήστος

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από Χρήστος »

Ευχαριστώ πολύ.

Δηλαδή το καλύτερο που έχω να κάνω είναι έχω μαζί μου τα κανονικά γυαλιά, απλώς να βάλω και ένα "λαστιχάκι"; Ή κάτι τέτοιο; Το λάστιχο επιτρέπεται έτσι;

Χρήστος

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από Χρήστος »

Ωραία, ευχαριστώ και πάλι!
Καλημέρα...
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Απλά να διευκρινήσω "λαστιχάκι" όχι το κλασικό που έχουν στα γυαλιά πρεσβυωπίας αλλά αντίστοιχο του παρακάτω

Εικόνα

http://www.under21pro.com/boutique_us/fiche_produit.cfm?ref=CORDS&type=42&code_lg=lg_us&num=0

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες