Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
sintoma lokatzis
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 342
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 14, 2010 12:57 am
Τοποθεσία: Επιθετικός χαφ
Ενδιαφέροντα: Στρατός, Γυμναστική και Αθλητισμός, Φίλοι και Γυναίκες
Επάγγελμα: Μαθητής
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από sintoma lokatzis »

Ρε μαγκες εχω 2,5 βαθμους μυοποιας... Ειμαι Ι1 η Ι2;
sintoma lokatzis
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 342
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 14, 2010 12:57 am
Τοποθεσία: Επιθετικός χαφ
Ενδιαφέροντα: Στρατός, Γυμναστική και Αθλητισμός, Φίλοι και Γυναίκες
Επάγγελμα: Μαθητής
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από sintoma lokatzis »

Φιλε να σαι καλα... Πλεον ο δρομος ειναι ανοιχτος... Το παιδικο μου ονειρο ελπιζω πως θα πραγματοποιηθει... Ειμαι 17,5 χρονων και ς ε λιγες μερες δηλωνω περιοδευον και θα μπω ως εθελοντης λογικα τον Νοεμβριο! Θα δηλωσω ορεινος καταδρομεας και ελπιζω να με παρουν... Τωρα αν με στειλουν πεζοναυτη αλεξιπτωτιστη η αμφιβιο καταδρομεα μικρο το κακο... Αρκει να υπηρετησω στις ειδικες δυναμεις της πατριδας μας... Τωρα αν με πανε καπου αλλου τι να πω ειμαι ατυχος!
Tasos

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από Tasos »

Γεια σας θα ήθελα να ρωτήσω κάτι... Εχω πολύ μυοπία 15 βαθμούς στο ενα μάτι και στο άλλο 6.5... Τι Ι θα βγώ; Οταν θα μπω να φόράω γυαλιά η φακούς επαφής; Γτ την πρώτη μέρα θα ήθελα καλύτερα να φοράω φακούς. Με φακούς ο γιατρός σε εξετάζει κανονικά και σου λέει τι πρόβλημα έχεις;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

15 μυωπία; Δεν μπορείς να κάνεις μια κάποια εγχείρηση;

Ι4 κατευθείαν θα βγεις.

Απέφευγε τους φακούς επαφής όσο υπηρετείς.

Tasos

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από Tasos »

Δεν γίνεται να κάνω λέιζερ γιατί έχω πρόβλημα (έχω πάει σε γιατρό) ... Την πρώτη μέρα υπάρχει πρόβλημα να μπω με φακούς; Δεν έχω πρόβλημα να βγω Ι4 (θέλω κιόλας) ... Αν πάω με φακούς πώς θα με εξετάσει; Μπορώ όταν με εξετάσει να βγάλω τους φακούς και να με εξετάσει; Τα λέω αυτά γιατι πολλά γίνονται και στο τέλος θα με βγάλουν κανονικό και θα έχω πρόβλημα με την υγεία μου.
Tasos

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από Tasos »

Προτιμώ την πρώτη μέρα να μπω με φακούς επαφής...
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Πρώτη ημέρα εντάξει, αλλά μετά θα είναι λίγο ζόρι.

Όταν όμως πρόκειται να πάς σε Στρατιωτικό Νοσοκομείο αναγκαστικά θα φοράς γυαλιά να σε ελέγξει ο εκεί οφθαλμίατρος.

Για εγχείριση θα μπορούσες να κάνεις αλλαγή ενδοφακού (λογικά έχεις λεπτό κερατοειδή αφού δεν μπορείς να κάνεις laser).15 αν δεν κάνω λάθος είναι σχεδόν τύφλωση.
andreas123
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Μαρ 22, 2010 6:07 pm
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από andreas123 »

Γεια σας ειμαι καινουργιος στο φορουμ και δεν γνωριζω πολλα! Αν μπορει καποιος να με βοηθησει θα του ημουν ευγνωμων! Φευγω τον μαιο στρατο και εχω δηλωσει πεζοναυτης! Εχω ομως και 3.50 βαθμους μυωπια! Θα αντιμετωπισω προβλημα; Φοραω φακους επαφης αλλα δεν ξερω αν θα με δεχτουν. Σας εχαριστω προκαταβολικα για την απαντησηΕικόνα
ventouza29
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 17, 2009 8:22 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από ventouza29 »

andreas123 έγραψε:Γεια σας ειμαι καινουργιος στο φορουμ και δεν γνωριζω πολλα! Αν μπορει καποιος να με βοηθησει θα του ημουν ευγνωμων! Φευγω τον μαιο στρατο και εχω δηλωσει πεζοναυτης! Εχω ομως και 3.50 βαθμους μυωπια! Θα αντιμετωπισω προβλημα; Φοραω φακους επαφης αλλα δεν ξερω αν θα με δεχτουν. Σας εχαριστω προκαταβολικα για την απαντησηΕικόνα


καλυτερα να φορας τα γυαλια σου μην γινει καποια βλακεια και σου γυρισει ο φακος μεσα στο ματι και τρεχεις και δεν φτανεις...
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Όχι, εκτός και αν έχεις πρόβλημα με τα μάτια. Μόνο ο στρατιωτικός ιατρός μπορεί να σου δώσει άδεια.
Excalibur
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 06, 2010 5:33 pm
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από Excalibur »

Γεια σας παιδια, μια απλη ερωτηση θελω να κανω. Επειδη χρισιμοποιω κυρίως φακους επαφης πιστευετε οτι θα ειναι ταλαιπωρια μες στο στρατο με αυτους; Θα προτεινατε γυαλια; Οσοι χρισιμοποιουν φακους πιστευω θα καταλαβαινουν γιατι ροταω. Εικόνα
Lock
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: Δευ Φεβ 22, 2010 1:23 am
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από Lock »

Excalibur έγραψε:Γεια σας παιδια, μια απλη ερωτηση θελω να κανω. Επειδη χρισιμοποιω κυρίως φακους επαφης πιστευετε οτι θα ειναι ταλαιπωρια μες στο στρατο με αυτους; Θα προτεινατε γυαλια; Οσοι χρισιμοποιουν φακους πιστευω θα καταλαβαινουν γιατι ροταω.Εικόνα


κοιτα εγω Ειμαι 23 και απ τα 17 φοραω φακους. Τους εχω συνηθισει απολυτα, ακομα και στην παραλια για μπανιο. Εγω με φακους θα μπω, αλλα σιγουρα θα εχω και τα γυαλια μου μαζι για ώρες αναγκης/ ελλειψης χρόνου/ απωλειας φακων κτλ. Γενικα, πιο βολικους θεωρω τους φακους, και μου αρκει 1 λεπτο το πρωι για να τους βαλω
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης