Πυραυλάκατοι vs κανονιοφόροι

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
eagle1
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 27, 2008 5:49 am
Τοποθεσία: Turks and Caicos Islands
Επάγγελμα: Χειριστής Αεροσκαφών
Επικοινωνία:

Πυραυλάκατοι vs κανονιοφόροι

Δημοσίευση από eagle1 »

Αυτήν την εντύπωση είχα-που ήλπιζα να είναι λανθασμένη-γιατί σε φωτό που τα είχα δει, αλλά και σε λιμάνι σε Ναυτική εβδομάδα πριν δυό χρόνια δεν έφεραν πυραύλους. Απλά θεώρησα ότι ίσως τους είχαν αποθηκεύσει για λόγους προφύλαξης από την φθορά, αλλά από την άλλη μεριά σε ένα θερμό επεισόδειο, μέχρι να τα ξανατοποθετούσαν σε κάποιο ακριτικό, απομονωμένο νησί, θα ήταν ήδη αργά...

Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση.

MIRAGE2000-5MK2
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Δευ Μάιος 04, 2009 8:42 pm
Επικοινωνία:

Πυραυλάκατοι vs κανονιοφόροι

Δημοσίευση από MIRAGE2000-5MK2 »

yandr έγραψε:
UFO έγραψε:τι ταπεινωτική ήτα θεέ μου!! Να έχουμε (βυθίσει) το μισό στόλο και μετά να τον τρώμε από ένα φουσκωτακι!! μόνο με ασύμμετρη απειλή κατάφερε ο υπεύθυνος της άσκησης, να βγάλει εκτός μάχης τις κανονιοφόρους!



Δεν θέλω να υποβαθμίσω την επιτυχία του φουσκωτάκι, αλλά με τι σας έριξε;

Με σφεντόνα ή με G-3;

Καταλαβαίνω ότι μία κανιοφόρος μπορεί να κάνει σημαντική ζημιά σε φρεγάτα με πρώτο χτύπημα, αλλά το φουσκωτό τι θα κάνει;

Strim;Xειροβομβίδες; Ισχυρή Εκρηκτική ύλη σε πακέτο ενός κιλού Με πυροκροτητή στα 30 δευτερόλέπτα; "Sticky" bomb γεμίσματος ΤΝΤ;

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Πυραυλάκατοι vs κανονιοφόροι

Δημοσίευση από yandr »

Εναλλακτικά μπορεί να άνοιξαν την τάπα της βενζίνης και να κατούρησαν μέσα ακινητοποιώντας τις μηχανές.

Μήπως έχεις ξεμείνει στον πυρπολισμό της τουρκικής ναυαρχίδας πριν από 180 χρόνια;
MIRAGE2000-5MK2
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Δευ Μάιος 04, 2009 8:42 pm
Επικοινωνία:

Πυραυλάκατοι vs κανονιοφόροι

Δημοσίευση από MIRAGE2000-5MK2 »

yandr έγραψε:Εναλλακτικά μπορεί να άνοιξαν την τάπα της βενζίνης και να κατούρησαν μέσα ακινητοποιώντας τις μηχανές.

Μήπως έχεις ξεμείνει στον πυρπολισμό της τουρκικής ναυαρχίδας πριν από 180 χρόνια;
Σε ειρωνεύτηκα; Εσυ το κάνεις όμως.

1) Strim: Αντιαρματικό ειδικών δυνάμεων. Ρίξτο Στη γέφυρα της κανονιοφόρου. Νύχτα σε πόλεμο, φώτα κλειστά εκατέρωθεν, Άνοιγμα προβολέα - κατάδειξη στόχου Από συνάδελφο σου, Εκτόξευση και έφυγες με το φουσκωτό 40+ κόμβους Πριν σε γαζώσουν με Τα πενηντάρια κτλ.

2) "Sticky bomb": Χρησιμοποιήθηκε από τους αμερικάνους ρέιντζερ στη Νορμανδία. Ισχυρή εκρηκτική ύλη (μίγμα Β, ΤΝΤ, ή σήμερα πια C4 Κ. Α, γενικώς ότι ισχυρό εκρηκτικό βρεις σαν αξιωματικός, Βάρους 1 -2 Κιλών μέσα σε στρατιωτική μάλλινη κάλτσα (ή δύο κάλτσες δεμένες με ταινία ενιαίο πακέτο δηλαδή) Και εξωτερικά την αλοίφεις με γράσο, Συνδέεις φυτίλι ή σήμερα πια πυροκροτητή στα 15- 25 δευτερόλεπτα, το πετάς στο πίσω μέρος κοντά στον Πυροβόλο (το μεγάλο με πύργο) Και κολλάει. Επειδή Θα είναι σε πόλεμο το πυροβόλο θα έχει Βλήματα μέσα ενώ αν η κανονιοφόρος μεταφέρει και νάρκες τότε θα σβήσουν κεράκια καπετάνιος και πλήρωμα. Εναλλακτικά ή σύγχρονη εκδοχή της STICKY BOMB αντί για μάλλινη στρατιωτική κάλτσα χρησιμοποιείς Αδιάβροχο συνθετικό Χιτώνιο το οποίο έχεις κόψει στις καταλληλες διαστάσεις και το αλοίφεις με γράσο + πυροκροτητή στα 15-25 δευτερόλεπτα. Η sticky bomb Κατάφερνε να εξουδετερώνει ακόμα και ολόκληρη Ερπύστρια άρματος Panther. Φαντάσου τι θα κάνει δίπλα σε νάρκες ή βλήματα.

3) 4 αμυντικές χειρομβοβίδες εκεί που μεταφέρει νάρκες.

Όσο και αν διαφωνείς συμπεριλαμβάνονται σε βιβλιο ασύμμετρων απειλών εναντίον μικρών ναυτικών σκαφών

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Πυραυλάκατοι vs κανονιοφόροι

Δημοσίευση από yandr »

Τότε να επενδύσουμε σε sticky bombs και πολυφορεμένες κάλτσες.

Όχι που πάμε και αγοράζουμε κανονιοφόρους...
MIRAGE2000-5MK2
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Δευ Μάιος 04, 2009 8:42 pm
Επικοινωνία:

Πυραυλάκατοι vs κανονιοφόροι

Δημοσίευση από MIRAGE2000-5MK2 »

yandr έγραψε:Τότε να επενδύσουμε σε sticky bombs και πολυφορεμένες κάλτσες.

Όχι που πάμε και αγοράζουμε κανονιοφόρους...
Κάθε μέτρο έχει και ένα αντίμετρο. Τίποτα δεν είναι πανάκεια. Ο καθένας κρίνεται για αυτά που λέει. Εμένα είτε με ειρωνεύεσαι είτε όχι θα συνεχίσω να γράφω όποτε βρίσκω υπολογιστή με σύνδεση στο ίντερνετ. Πολύ απλό και εντελώς φιλικά το λέω. Πάω να συνεχίσω το διαβασματάκι μου και όποτε μου αρέσει κάποιο θέμα θα ξαναγράψω. Εκτός από φρεγάτες, κανονιοφόρους, αεροπλάνα, άρματα μάχης ο αξιωματικός οφείλει να ψάχνεται, να ανοίγει και καμιά ξένη βιβλιογραφία, να ενημερώνεται και μετά μπορεί να ειρωνευτεί. Ο δικός μου ο πατέρας ποτέ δεν ειρωνεύτηκε και έχει μάθει να ακούει από ναύτη μέχρι αντιναύαρχο. Εν πάση περιπτώση κάποιοι εδώ μέσα δεν με χωνεύουν αλλά τους λέω κάτι απλό και ξεκάθαρο: Κύριοι θα μάθετε να ακούτε από ένα 20χρονο σκατό. Έχω τόσο πείσμα που δεν απογοητεύομαι και δεν τα παρατάω ποτέ όσο και αν με πολεμούνε Άμεσα ή έμμεσα. Άλλωστε δεν μπορούν να ταιριάζουν όλοι οι χαρακτήρες μεταξύ τους.

Anonymous

Πυραυλάκατοι vs κανονιοφόροι

Δημοσίευση από Anonymous »

Εγώ λέω ότι τα sticky bombs είναι και φτηνότερα από τα Γερμανικά υποβρύχια που τα χρυσοπληρώσαμε για να γέρνουν σαν την καμπούρα της γιαγιάς μου
MIRAGE2000-5MK2
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Δευ Μάιος 04, 2009 8:42 pm
Επικοινωνία:

Πυραυλάκατοι vs κανονιοφόροι

Δημοσίευση από MIRAGE2000-5MK2 »

sniper έγραψε:Εγώ λέω ότι τα sticky bombs είναι και φτηνότερα από τα Γερμανικά υποβρύχια που τα χρυσοπληρώσαμε για να γέρνουν σαν την καμπούρα της γιαγιάς μου
Χρειάζεται συνδυασμός όλων των μέσων και εφευρετικότητα.

Anonymous

Πυραυλάκατοι vs κανονιοφόροι

Δημοσίευση από Anonymous »

Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που γράφεις Mirage.Εικόνα

Anonymous

Πυραυλάκατοι vs κανονιοφόροι

Δημοσίευση από Anonymous »

Αν εχει πανω το σκαφακι κανενα ΜΚ-19 η ενα GMG 40αρι θα σε κανει σουρωτήρι
MIRAGE2000-5MK2
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Δευ Μάιος 04, 2009 8:42 pm
Επικοινωνία:

Πυραυλάκατοι vs κανονιοφόροι

Δημοσίευση από MIRAGE2000-5MK2 »

Μανος έγραψε:Αν εχει πανω το σκαφακι κανενα ΜΚ-19 η ενα GMG 40αρι θα σε κανει σουρωτήρι
Μα δεν λέω το αντίθετο (πάντα υπάρχει ρίσκο, ας καθήσουμε στον καναπέ αν είναι) Αλλά να το αναλύσω πιο πολύ για να καταλάβεις τι λέω ακριβώς. Φαντάσου ότι είναι νύχτα σε πόλεμο. Τα πλοία έχουν κλειστά φώτα. Εντοπισμός τουρκικής κανονιοφόρου ή περιπολικού ακτοφυλακής ("μεγάλου" Όχι τα ταχύπλοα) από το ελληνικό ναυτικό παρατηρητήριο ακριτικής νήσου (έστω με πενιχρά μέσα σου λέω εγώ αλλά το εντοπίζουν). Επικεφαλής είναι αξιωματικός που είναι ανοιχτόμυαλος και τολμηρός όχι μ@@@. Τολμάει να ρισκάρει και έχει υπό τις διαταγές του παιδιά πιο τρελά και από αυτόν. Ηλεκτρονικός πόλεμος. Επικοινωνίες μηδέν με Ανώτατη διοίκηση. Εδώ ο αξιωματικός οφείλει να σταθμίσει κατάσταση και να πάρει πρωτοβουλία μόνος του ακόμα και αν είναι νεαρός ανθυπολοχαγός μικρής μονάδας. "Είναι κανονιοφόρος" θα σκεφτεί, όχι φρεγάτα, "άρα σημαντική ζημιά μπορεί να της κάνω". Βάζει μια ομάδα των έξι ατόμων (είτε αμφίβιοι, είτε ουκ, είτε οτιδήποτε, ακόμα και παιδιά του πεζικού στην εσχάτη Που έχουν την θέληση και την πίστη για νίκη) και επειδή είχε την ιδέα και είναι αξιωματικός δίνει το παράδειγμα και μπαίνει στο φουσκωτό λέγοντας "ποιος θέλει να έρθει μαζί μου; ". Ο Έλληνας είναι μαχητής φίλε μου και τουλάχιστον τα 3/4 της μικρής μονάδας του θα δηλώσουν εθελοντές. Βάζουν στο φουσκωτό ένα strim και 4 βλήματα,10 αμυντικές χειρομβοβίδες, έναν ισχυρό προβολέα- φακό, μία διόπτρα νυχτερινής όρασης για τον αξιωματικό, βαφή παραλλαγής να μην γυαλίζει στο σκοτάδι το δέρμα (ειδικά οι ανοιχτόχρωμοι) και 3 sticky bombs που έχουν ήδη φτιαχτεί Άπό τον αξιωματικό πριν δουν τη κανονιοφόρο διότι η πατέντα είναι το καλύτερο πρακτικό όπλο πάντα χωρίς να λέω ότι μόνο η πατέντα μας σώζει. Ξεκινάνε. Όλα αυτά γρήγορα μέσα σε 10 λεπτά μάξιμουμ. Ασύρματοι και να λειτουργούν δεν ανοίγονται Μεταξύ φουσκωτού και παρατηρητηρίου για ευνόητους λόγους. Οι Τούρκοι κάνουν κλασσική αναγνώριση - πολεμική νυχτερινή περιπολία. Βοηθός κυβερνήτη με τα κυάλια, κυβερνήτης με πηδαλιούχο στο τιμόνι, δύο πολυβολητές έως 3 στα 2 - 3 πολυβόλα πλευρικά για ασσύμετρες απειλές και Αισθητήρες δουλεύουν στο φούλ (αυτό παίζει μπορεί να φοβούνται τα μέσα αμύνης μας και να τα έχουν κλείσει κάποια). Το σκάφος έχει Δυνατότητα πόντισης ναρκών και φυσικά το πίσω "κανόνι" όπως και το μπροστά είναι γεμάτο βλήματα Και στις ράγες πάνω οι νάρκες έτοιμες, ταχύτητα οικονομική ημιταχώς ενδεχομένως με κράτη τη μία. Το μισό πλήρωμα ξεκουράζεται. Νύχτα 10 - 4 (μετά της 4 υπάρχει κίνδυνος αρχίζει να φέγγει σιγά σιγά). Το ελληνικό ταχύπλοο πηγαίνει σε θέση αποκρύψεως σε παρακείμενο κόλπο. Ο ελληνας αξιωματικός έχει "χεστεί" (θα πετύχουμε; Έχω 6 ζωές στα χέρια μου) Πάνω του αλλά με τη διόπτρα παρατηρεί και περιμένει την κατάλληλη ευκαιρία. Πυροκροτητές των sticky bombs ρυθμισμένοι στα 25 -30 δευρόλεπτα περιμένουν την ενεργοποίηση- απασφάλιση,strim οπλισμένο, στρατιώτες φοβισμένοι αλλά τρελοί ("Για την Ελλάδα ρε γαμώτο"). Ένας φαντάρος έχει τα Δυο sticky βάρους 1,5 κιλού το καθένα Μέσα στο σακίδιο του, Ο δεύτερος έχει to strim Έτοιμο, ένας το πολυβόλο των 7,62 mm, ένας έχει επιφορτιστεί την χρήση της μηχανής του φουσκωτού + δύο ακόμη που θα χειριστούν εφεδρικά τα κουπιά και προς το παρόν καρατάνε G3 ή Μ16 προστατεύοντας μαζί με το πολυβολητή τη βάρκα. Είναι η βάση πυρός του φουσκοτού και θα ρίξουν μόνον κατόπιν εντολής. Ρητή διαταγή. Τέλος. Και τώρα δες πως θα δράσουν...

MIRAGE2000-5MK2
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Δευ Μάιος 04, 2009 8:42 pm
Επικοινωνία:

Πυραυλάκατοι vs κανονιοφόροι

Δημοσίευση από MIRAGE2000-5MK2 »

... Τα sticky bombs μαζί με το strim είναι το δυνατό χαρτί των τρελών. Το strim θα χτυπήσει γέφυρα πλοίαρχο δηλ, πηδαλιούχο και όποιον άλλον άτυχο είναι εκεί παρεούλα. Τα sticky είναι για τις νάρκες που μεταφέρει πίσω και οι χειρομβοβίδες είναι τα κεράκια που θα σβήσουν οι πολυβολητές της κανονιοφόρου που θα ψάχνονται με πανικό από που τους ήρθε το strim στη γέφυρα. Περνάει λοιπόν η κανονιοφόρος ανοιχτά του μικρού κολπίσκου (στα 500 μέτρα) της μικρής νήσου (πολύ μικρής σχεδόν βραχονησίδας), βρε καλόστα τα χανούμ, νεύμα με το χέρι από τον δικό μας στον χειριστή του φουσκωτού και μπρος η μηχανή Με 40+ κόμβους, νεύμα ξανά ανοίγει προβολέας, "Τώρα! ", έφυγε βλήμα βρήκε γέφυρα, "αλάαααχ ακμπάρ, γιουνάν γιουνάν! " συναγερμοί κτλ Πολυβολητές ψάχνουν Στο σκοτάδι σκάφος ακυβέρνητο (χτυπήθηκε η γέφυρα γαρ), φουσκωτό όμως ταυτόχρονα σχεδόν με την πυροδότηση του strim έχει κάνει ταχύτατη στροφή και είναι πίσω στις νάρκες ρίχνοντας τα sticky bombs, καθ' όλη τη διάρκεια ο αξιωματικός που δίνει εντολές, ο πολυβολήτής και δύο φαντάροι με τα τυφέκια τους Βάλουν προστατεύοντας το φουσκωτό από ένα δυο τούρκους που με τα πολυβόλα θα πάνε να σώσουν κάτι, τους εξουδετερώνουν γιατί οι τούρκοι έχουν o πανικοβληθεί από το strim, ο πέμπτος ρίχνει τα 2 sticky bombs Στις νάρκες Και ο αξιωματικός κοιτάει το ρολόι του λέγοντας "πάμε! ". Πάνε παράλληλα- πλευρικά - Κολλητά Με τη κανονιοφόρο στο Ενάμιση μέτρο Για δεκαπέντε δευτερόλεπτα ακριβώς γαζώνοντας και ρίχνοντας χειροβομβίδες, προσέχοντας για πολυβόλα, Μετά στρίβουν προς κολπίσκο ταχύτατα με 40+ κόμβους ενώ τα sticky τα κάνουν λαμπόγιαλο. Όλη η προσβολή κράτησε 2 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα ακριβώς με βρετανική ακρίβεια. Ανορθόδοξη απειλή - προσβολή κανονιοφόρου. Αιωνία η μνήμη τους "Αλααααχ"Εικόνα
MIRAGE2000-5MK2
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Δευ Μάιος 04, 2009 8:42 pm
Επικοινωνία:

Πυραυλάκατοι vs κανονιοφόροι

Δημοσίευση από MIRAGE2000-5MK2 »

Ρε παιδιά μην ξεχνάτε το θέμα μας εδώ μιλήστε

Anonymous

Πυραυλάκατοι vs κανονιοφόροι

Δημοσίευση από Anonymous »

Για ολα φταιει το συμπαθεστατο ufo παλι, διαβασε το forum του defencenet (που ειναι εξαιρετο) και μας διαολιασε ξανα,mirage ωραιο σεναριο αλλα... Στην αναγκη, ολα χρειαζονται σε ποιο βαθμο ας το κρινουν οι ναυτικοι. Ενταξει οι κανονιοφοροι χρειαζονται η οχι τις εχουμε, κορβετες; Αξιζει;
Anonymous

Πυραυλάκατοι vs κανονιοφόροι

Δημοσίευση από Anonymous »

ufo καπου διαβασα οτι το ναυτικο παει για αλλες 4 κανονιοφορους.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες