Είσοδος στο στρατόπεδο με πολιτικά ή όχι;

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
geoponos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ Φεβ 26, 2014 8:46 pm
Επικοινωνία:

Είσοδος στο στρατόπεδο με πολιτικά ή όχι;

Δημοσίευση από geoponos »

Ίδια περίπτωση και στο ΚΕΝ Καλαμάτας! Υποχρεωτική παραλλαγή
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Είσοδος στο στρατόπεδο με πολιτικά ή όχι;

Δημοσίευση από D.Y.K »

SteveMc έγραψε:Στην άδεια ορκωμοσίας Β ΕΣΣΟ βγήκαμε υποχρεωτικά με παραλλαγή. Πρέπει με τον ίδιο τρόπο να μπούμε μέσα κατά την επιστροφή ή μπαίνουμε και με τα πολιτικά;


Παραλλαγή.

ReD-RevolutioN
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2011 4:46 am
Επικοινωνία:

Είσοδος στο στρατόπεδο με πολιτικά ή όχι;

Δημοσίευση από ReD-RevolutioN »

AΝαλογα, εγω Νοεμβρη 2011 στη Θηβα, με πολιτικα μπηκα απο αδεια ορκωμοσιας.
Alex

Είσοδος στο στρατόπεδο με πολιτικά ή όχι;

Δημοσίευση από Alex »

Στο ΚΕΝ ήρθαμε με πολιτικά, στη μονάδα όμως; Όπως να'ναι ή φοράμε στολή με μπερέ;
Fidi

Είσοδος στο στρατόπεδο με πολιτικά ή όχι;

Δημοσίευση από Fidi »

Μόνο όταν παρουσιάζεσαι στο κέντρο πας με τα πολιτικά (και πλέον μετά την ορκομωσία βγαίνεις από εκεί αποκλειστικά με παραλλαγή). Από εκεί και πέρα οπουδήποτε αλλού (είτε μετάθεση είτε απόσπαση) πρέπει να παρουσιαστείς θα πρέπει να μπεις με την προβλεπόμενη παραλλαγή, δηλαδή αυτή που θα έχει το οπλόσημο, όνομα + μπερέ.

Επίσης ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ (πλην μεταθέσεων) κατά την διάρκεια της θητείας να κυκλοφορείς με παραλλαγή έξω εκτός και αν έχεις υπηρεσιακό σημείωμα φύλλλο κτλ. Ανάλογα την χαλαρότητα της μονάδας που θα πάτε θα πράξετε ανάλογα. Απλά να αναφέρω πως σε μονάδα της Ν. Ελλάδας στρατιώτες ανοίγουν την πύλη και περνάνε όπως είναι στην απέναντι καφετέρια (πάντα με άδεια) και σε βυσματική "μονάδα" φαντάροι που πέρασαν την πύλη με παραλλαγή κέρδισαν μια μετάθεση...
Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

Είσοδος στο στρατόπεδο με πολιτικά ή όχι;

Δημοσίευση από gimitrop »

Δεν υπάρχει πια στολή εξόδου με την έννοια ότι όταν είσαι έξω από το στρατόπεδο (και δεν είσαι για υπηρεσιακό λόγο) δεν φοράς στρατιωτικά. Υπάρχει η "καλή" στολή που τη φοράμε σε ορκωμοσία, άγημα κτλ. Όταν πάμε σε νέα μονάδα, πάντα με στολή γιατί πέφτουν Φ.
Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Είσοδος στο στρατόπεδο με πολιτικά ή όχι;

Δημοσίευση από Nassos »

Ναι, η 298 Α ΕΣΣΟ που ήμουν ήταν η τελευταία με τη φαιοπράσινη στολή εξόδου. Από την 299 Β ΕΣΣΟ και μετά χορηγείται η 3η παραλλαγή ως "επίσημη στολή".
thanos77
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Παρ Αύγ 17, 2018 4:14 pm
Επικοινωνία:

Είσοδος στο στρατόπεδο με πολιτικά ή όχι;

Δημοσίευση από thanos77 »

Καλησπερα σας , έχω πάρει φύλλο πορείας για νοσηλεία στο 401 από την μονάδα μου και μου είπαν πριν μπω να πάω να το θεωρήσω στην ΑΣΔΕΝ. Ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να εμφανιστω με στρατιωτική στολή εκεί η μπορώ να πάω με τα πολιτικά μου.
fsafa

Είσοδος στο στρατόπεδο με πολιτικά ή όχι;

Δημοσίευση από fsafa »

thanos77 έγραψε:Καλησπερα σας, έχω πάρει φύλλο πορείας για νοσηλεία στο 401 από την μονάδα μου και μου είπαν πριν μπω να πάω να το θεωρήσω στην ΑΣΔΕΝ. Ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να εμφανιστω με στρατιωτική στολή εκεί η μπορώ να πάω με τα πολιτικά μου.


Προβλεπόμενος θα πας. Στρατιωτική στολή. Τι πολιτικά, τουρίστας την είδες; Εικόνα

thanos77
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Παρ Αύγ 17, 2018 4:14 pm
Επικοινωνία:

Είσοδος στο στρατόπεδο με πολιτικά ή όχι;

Δημοσίευση από thanos77 »

Ευχαριστώ , νεοσύλλεκτος είμαι και είμαι σε άδεια ορκωμοσίας γι'αυτό έλεγα μήπως δεν υπάρχει θέμα. Το ίδιο ισχύει και όταν θα μπω για νοσηλεία στο 401?
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Είσοδος στο στρατόπεδο με πολιτικά ή όχι;

Δημοσίευση από dn24 »

thanos77 έγραψε:Ευχαριστώ, νεοσύλλεκτος είμαι και είμαι σε άδεια ορκωμοσίας γι'αυτό έλεγα μήπως δεν υπάρχει θέμα. Το ίδιο ισχύει και όταν θα μπω για νοσηλεία στο 401;


Κατά τη φάση της εισαγωγής σου για νοσηλεία ναι το ίδιο ισχύει, δεν πας με πολιτικά, εκτός κι αν είσαι με αναρρωτική άδεια και πας για επανεξέταση όπου πας με πολιτικά, αλλά με την εν λόγω άδεια σε ισχύ, και όχι για εξέταση άνευ αναρρωτικής.

NikLz
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Δεκ 12, 2017 2:50 pm
Επικοινωνία:

Είσοδος στο στρατόπεδο με πολιτικά ή όχι;

Δημοσίευση από NikLz »

Καλησπέρα μια ερώτηση.

Πήρα μετάθεση από ΚΕΠΒ για ΧΙΟ 96 ΜΑ/ΑΠ (-). Πώς πρέπει να παρουσιαστώ στο κέντρο, με πολιτικά ή με στρατιωτικά; Από το ΚΕΠΒ φύγαμε και υποχρεωτικά έπρεπε να φοράμε στρατιωτική παραλλαγή με μπερέ.

Ευχαριστώ.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Είσοδος στο στρατόπεδο με πολιτικά ή όχι;

Δημοσίευση από Nassos »

Εννοείται με τη στολή εξόδου, ξυρισμένος-γυαλισμένος.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες