ΔΥΚ vs ΜΑΚ

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Νemo

ΔΥΚ vs ΜΑΚ

Δημοσίευση από Νemo »

ασχετα με το προσωπικό, αν πας για θητεια βγαινεις αμφίβιος; Και θα μπορούσατε είσης να μου πείτε πια η διαφορά εκπαίδευσης αμφίβιων και ΟΥΚάδων; ευχαριστώ πολύ!
Anonymous

ΔΥΚ vs ΜΑΚ

Δημοσίευση από Anonymous »

Μπορεί καποιος να μου πει την διαφορά στην εκπαιδευση αμφιβιων-Μ. Υ. Κ;
Anonymous

ΔΥΚ vs ΜΑΚ

Δημοσίευση από Anonymous »

; ενα ειναι το σιγουρο οτι και στα δυο η εκπαιδευση θελει π @... @

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ΜΑΚ

Δημοσίευση από Nassos »

H MYK έχει δομηθεί στα πρότυπα των US Navy SEALs.
Anonymous

ΔΥΚ vs ΜΑΚ

Δημοσίευση από Anonymous »

παιδια η Μ. Υ. Κ κανει επιδρομες η αναλαμβάνει μονο την εκαθαριση ναρκων απο παραλιες;
stamos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 30, 2008 10:34 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ΜΑΚ

Δημοσίευση από stamos »

Ενας γνωστος μου που εχει παει και ηταν αμφιβιος μου ειπε οτι πρωτα πανε με το zodiac ολοι μαζι οι αμφιβιοι και πριν φτασουν πεφτει ενα βατραχι(μ. Υ. Κ) καθαριζει τους φρουρους η τον πυροβολητη με το 50αρι και κανει χωρο ωστε να ερθουν οι αμφιβιοι για καταληψη της ακτης ή τους νησιου... μετα ερχονται και οι αλλοι αν χροιαζεται ή αναλογος την επιχειρηση...
Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 27, 2008 7:27 am
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ΜΑΚ

Δημοσίευση από Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ »

'Οντως έτσι γίνεται, τουλάχιστον στις ασκήσεις ανακατάληψης βραχονησίδας που κάνουμε οι αμφίβιοι. Τωρά στην πραγματικότητα τα πράγματα θα είναι πολύ πιο δύσκολα γιατί οι φρουροί τις βραχονησίδας θα είναι πολύ καλά εξοπλισμένοι με διόπτρες κλπ και έτσι θα είναι δύσκολο να μην γίνεις αντιληπτός. Συνήθως ρίχνουνε και καπνογόνα για να μην σε σημαδεύουν καλά οι εχθροί. Ι-ΜΑΚ
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ΜΑΚ

Δημοσίευση από Nassos »

Patris έγραψε: Παιδια η Μ. Υ. Κ κανει επιδρομες η αναλαμβάνει μονο την εκαθαριση ναρκων απο παραλιες;


Τα πάντα κάνει. Είναι οι "ανορθόδοξοι των ανορθόδοξων". Μόνιμα στελέχη των Ε. Δ περνάνε και σχολείο στη Δ. Υ. Κ.
Anonymous

ΔΥΚ vs ΜΑΚ

Δημοσίευση από Anonymous »

Θα ηθελα να ρωτησω τη ασκησεις εχουν στη Μ. Ι. Κ. παραπανω απο τους καταδρομεις. Ειναι πιο περιπλωκες και ποιες ειναι
Jrhellas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 2:49 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ΜΑΚ

Δημοσίευση από Jrhellas »

kitsos έγραψε:Θα ηθελα να ρωτησω τη ασκησεις εχουν στη Μ. Ι. Κ. παραπανω απο τους καταδρομεις. Ειναι πιο περιπλωκες και ποιες ειναι
Καμμια σχεση φιλε... Απολυτως καμμια!

Αλλη εκπαιδευση... αλλο ειδος... Αλλος επαγγελματισμος... Αλλες επιχειρησεις... αλλου ειδους αποστολες (αν και πολλες φορες κοινες).

Βεβαια πολλες φορες οι αμφιβιοι (τα μονιμα στελεχη μονο) μπορουν να ειναι και ΟΥΚ.

Οσο αφορα ομως εναν εφεδρο σε αμφιβια Μοιρα με εναν ΟΥΚ (που μονο μονιμος μπορει να ειναι πια ) η διαφορες ειναι τεραστιες.

10κωστας50
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 5:18 am
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ΜΑΚ

Δημοσίευση από 10κωστας50 »

Οταν λέτε αμφίβιοι vs Ο. Υ. Κ. μέσα στους αμφίβιους περιλαμβανετε και τΗ Ζ' ΜΑΚ;
Ή τις ΜΑΚ που είναι μόνο εφέδροι (Δηλαδή ολες οι ΜΑΚ εκτός απ τη Ζ)
Πάντως απ όσο ξέρω η Ζ ΜΑΚ έχει πολυ καλή εκπεδευση σε σχεση με τις αλλες...
Καμία σχεση και παλι ομως με τους ΟΥΚ...
Άντρας λογάται, όποιος μπορεί να σκύβει το κεφάλι, όπου πουλάν παλικαριές κ' εγωισμούς οι άλλοι...
Jrhellas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 2:49 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ΜΑΚ

Δημοσίευση από Jrhellas »

10κωστας50 έγραψε:Οταν λέτε αμφίβιοι vs Ο. Υ. Κ. μέσα στους αμφίβιους περιλαμβανετε και τΗ Ζ' ΜΑΚ;
Ή τις ΜΑΚ που είναι μόνο εφέδροι (Δηλαδή ολες οι ΜΑΚ εκτός απ τη Ζ)
Πάντως απ όσο ξέρω η Ζ ΜΑΚ έχει πολυ καλή εκπεδευση σε σχεση με τις αλλες...
Καμία σχεση και παλι ομως με τους ΟΥΚ...
Η Ζ'ΜΑΚ ειναι μια ΤΕΛΕΙΩς διαφορετικη περιπτωση!

Καμμια σχεση με καμμια αλλη Μοιρα ειτε αμφιβια ειτε οτιδηποτε αλλο.

Ο επαγγελματισμος, η εκπαιδευση, η επιχειρησιακη ετοιμοτητα μονο με το ΕΤΑ μπορει να συγκριθει κατα την ταπεινη μου αποψη αν και πρεπει να τονισουμε οτι εχουν τελειως διαφορετικο δογμα και τελειως διαφορετικο "ρολο και λογο υπαρξης".

Η Ζ'ΜΑΚ δημιουργηθηκε μετα το "φιασκο" των Ιμιων και οι αποστολες που θα κριθει (ας ελπισουμε ποτε) να αναλαβει σε περιπτωση κρουσης ειναι μεν η ανακαταληψη νησων η και η κρουση χωρις να μπορει να αποκλειστει και μια ποικιλια αλλων αποστολων.

Για οσουν γνωριζουν την δομη της και τον τροπο λειτουργιας της (χωρηγηση αδειων κλπ) ειναι το ΜΟΝΟ τμημα, μαζι με το ΕΤΑ, των Ενοπλων Δυναμεων Που εχει επιχειρισιακη ετοιμοτητα πληρους δυναμης λοχου λιγων ωρων.

Ας μην γελιομαστε. Πολλοι πιστευουν οτι αν υπαρξει πολεμος με την γειτονα χωρα δεν θα ειναι πολεμος μεγαλης διαρκειας αλλα μια αψιμαχια λιγων ωρων- ημερων. Αν αυτοι που πιστευουν το παραπανω εχουν δικιο τοτε ειναι κατι παραπανω απο βεβαιο πως αυτοι που θα βγαλουν τα καστανα απο την φωτια ειναι οι ανδρες της Ζ'ΜΑΚ.

Jrhellas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 2:49 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ΜΑΚ

Δημοσίευση από Jrhellas »

Και κατι ακομα για συμπληρωμα των οσων εγραφα παραπανω ειναι οτι ενα "σεβαστο" ποσοστο των ανδρων της Ζ'ΜΑΚ ΕΙΝΑΙ ΟΥΚ.

Και το ποσοστο αυτο ειναι τοσο, οσο απαιτειται για να συνδραμει στις αποστολες που θα κληθει να εκτελεσει αυτη η Μοιρα. Εικόνα

10κωστας50
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 5:18 am
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ΜΑΚ

Δημοσίευση από 10κωστας50 »

Jrhellas έγραψε:
10κωστας50 έγραψε:Οταν λέτε αμφίβιοι vs Ο. Υ. Κ. μέσα στους αμφίβιους περιλαμβανετε και τΗ Ζ' ΜΑΚ;
Ή τις ΜΑΚ που είναι μόνο εφέδροι (Δηλαδή ολες οι ΜΑΚ εκτός απ τη Ζ)
Πάντως απ όσο ξέρω η Ζ ΜΑΚ έχει πολυ καλή εκπεδευση σε σχεση με τις αλλες...
Καμία σχεση και παλι ομως με τους ΟΥΚ...
Η Ζ'ΜΑΚ ειναι μια ΤΕΛΕΙΩς διαφορετικη περιπτωση!

Καμμια σχεση με καμμια αλλη Μοιρα ειτε αμφιβια ειτε οτιδηποτε αλλο.

Ο επαγγελματισμος, η εκπαιδευση, η επιχειρησιακη ετοιμοτητα μονο με το ΕΤΑ μπορει να συγκριθει κατα την ταπεινη μου αποψη αν και πρεπει να τονισουμε οτι εχουν τελειως διαφορετικο δογμα και τελειως διαφορετικο "ρολο και λογο υπαρξης".

Η Ζ'ΜΑΚ δημιουργηθηκε μετα το "φιασκο" των Ιμιων και οι αποστολες που θα κριθει (ας ελπισουμε ποτε) να αναλαβει σε περιπτωση κρουσης ειναι μεν η ανακαταληψη νησων η και η κρουση χωρις να μπορει να αποκλειστει και μια ποικιλια αλλων αποστολων.

Για οσουν γνωριζουν την δομη της και τον τροπο λειτουργιας της (χωρηγηση αδειων κλπ) ειναι το ΜΟΝΟ τμημα, μαζι με το ΕΤΑ, των Ενοπλων Δυναμεων Που εχει επιχειρισιακη ετοιμοτητα πληρους δυναμης λοχου λιγων ωρων.

Ας μην γελιομαστε. Πολλοι πιστευουν οτι αν υπαρξει πολεμος με την γειτονα χωρα δεν θα ειναι πολεμος μεγαλης διαρκειας αλλα μια αψιμαχια λιγων ωρων- ημερων. Αν αυτοι που πιστευουν το παραπανω εχουν δικιο τοτε ειναι κατι παραπανω απο βεβαιο πως αυτοι που θα βγαλουν τα καστανα απο την φωτια ειναι οι ανδρες της Ζ'ΜΑΚ.



Πολυ κατατοπιστική απάντηση...
Ευχαριστούμε! Απλα πίστευω προσωπικά οτι αν και το ΕΤΑ έχει τελειως διαφορετικη εκπέδευση, χαρακτηρα, αποστολη και τα παντα , πίστευω οτι ειναι πιο μάχιμοι...
Μπορει να εχω και λάθος!
Άντρας λογάται, όποιος μπορεί να σκύβει το κεφάλι, όπου πουλάν παλικαριές κ' εγωισμούς οι άλλοι...
Jrhellas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 2:49 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ΜΑΚ

Δημοσίευση από Jrhellas »

10κωστας50 έγραψε:[ Πολυ κατατοπιστική απάντηση...
Ευχαριστούμε! Απλα πίστευω προσωπικά οτι αν και το ΕΤΑ έχει τελειως διαφορετικη εκπέδευση, χαρακτηρα, αποστολη και τα παντα , πίστευω οτι ειναι πιο μάχιμοι...
Μπορει να εχω και λάθος!


Κωστα σωστα το πιστευεις!

Αυτο που ειπα και συγνωμη αν δεν εγινα κατανοητος ειναι οτι η Ζ'ΜΑΚ ειναι ασυγκριτα καλυτερη απο οποιαδηποτε Μοιρα.

Τονισα οτι μονο το ΕΤΑ μπορει να συγκριθει μαζι της (και ισως να την ξεπερασει κατα την γνωμη μου) αλλα εχουν τελειως διαφορετικη αποστολη.

Θα προσπαθησω να το πω με απλα λογια.

Το ΕΤΑ (το εζησα και το ξερω) σαν πιο μικρο και πιο ευελικτο τμημα (δεν ειναι Μοιρα αλλωστε) εχει αλλο Αντικειμενο.

Το πρωτευων αντικειμενο της Ζ/ΜΑΚ ειναι η κρουση-ανακαταληψη νησων.

Του ΕΤΑ η δραση στα μετωπισθεν του Εχθρου σε βαθιες Διεισδυσεις και παραμονη εκει πολλες φορες επι Μακρο διαστημα.

Το ΕΤΑ σαν μικροτερο τμημα εχει περισσοτερο επιλεγμενο προσωπικο και αν μου επιτρεπει η εκφραση ειναι "λιγοτερο αναλωσιμο"

Αυτο αλλωστε κανει ακομα πιο μεγαλη τιν πιθανοτητα τα καστανα απο την φωτια να τα βγαλει η Ζ'ΜΑΚ.

Ελπιζω να εγινα πιο κατανοητος και να βοηθησαΕικόνα

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες