Internet στο στρατό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Internet στο στρατό

Δημοσίευση από Anonymous »

Υπάρχει δυνατότητα πρόσβασης στο Internet στο στρατό; Για παράδειγμα, εγώ παρουσιάζομαι Θήβα. Υπάρχουν διαθέσιμοι υπολογιστές μέσα ή έξω (internet cafe) από το στρατόπεδο; Είναι σημαντικό γιατι δεν έχω πάρει ακομα πτυχιο. Προφανώς και δεν περιμένω ένα στρατόπεδο στην άκρη της Ελλάδας να έχει και πρόσβαση στο Internet...
Apap
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Τρί Αύγ 05, 2008 3:46 am
Επικοινωνία:

Internet στο στρατό

Δημοσίευση από Apap »

none έγραψε:Υπάρχει δυνατότητα πρόσβασης στο Internet στο στρατό; Για παράδειγμα, εγώ παρουσιάζομαι Θήβα. Υπάρχουν διαθέσιμοι υπολογιστές μέσα ή έξω (internet cafe) από το στρατόπεδο; Είναι σημαντικό γιατι δεν έχω πάρει ακομα πτυχιο. Προφανώς και δεν περιμένω ένα στρατόπεδο στην άκρη της Ελλάδας να έχει και πρόσβαση στο Internet...
Κι όμως... το στρατόπεδο που ήμουν εγώ στη μέση του πουθενά στην άλλη άκρη της Ελλάδας είχε υπολογιστές με πρόσβαση.

Δεν έχουν όλα τα στρατόπεδα όμως εντός.

Εκτός θα βρείς σίγουρα κάποιο κοντά γιατί (θα δείς) υπάρχουν πολλοί επιχειρηματίες που βλέπουν το φαντάρο σαν μέσο πλουτισμού...

Μου βγήκε λίγο κακία εδώ Εικόνα , αλλά δεν μπορώ να ξεχάσω τις ''ειδικές'' τιμές κοντά στα στρατόπεδα...

Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Internet στο στρατό

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

"ειδικές" τιμές!!! ΧΑΧΑΧΑ!!! Οι υπολογιστές μέσα στο στρατόπεδο τι τεχνολογίας ήτανε;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Internet στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Εμείς είχαμε Altec και η χρέωση ήταν 1 Ευρώ για 2 ώρες.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Internet στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Υπολογιστές Altec PC με επεξεργαστή Pentium 2. Δεν θα έλεγα και τα πλέον σύγχρονα.
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Internet στο στρατό

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Οθόνες; Ελπίζω όχι με κυρτή επιφάνεια...
Apap
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Τρί Αύγ 05, 2008 3:46 am
Επικοινωνία:

Internet στο στρατό

Δημοσίευση από Apap »

Για τα άλλα στρατόπεδα δεν ξέρω...

Εμάς ήταν Pentium 4 και οθόνες LCD.

Αλλά κάποια χορηγία είχε παιχτεί απ ότι θυμάμαι... δεν τα είχε αγοράσει ο στρατός

Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Internet στο στρατό

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

μπας και ήτανε internet-freak ο Δίκας σας; :)
Apap
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Τρί Αύγ 05, 2008 3:46 am
Επικοινωνία:

Internet στο στρατό

Δημοσίευση από Apap »

Markos_Hdi έγραψε:μπας και ήτανε internet-freak ο Δίκας σας; :)
Χαχαχα... μπάαα...

... γιατί στο 1ο Γραφείο είχαμε Pentium 2 με 128mb ram... και οθόνες κουτιά ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11239
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Internet στο στρατό

Δημοσίευση από yandr »

Καλά παιδιά, ο στρατός δεν χρειάζεται τίποτα περισσότερο εφόσον οι απαιτήσεις του εξαντλούνται σε Word και λίγο Excel.

Μήπως θέλετε να παίζουν counter strike και line age;

Μια χαρά είναι οι χαμηλές προδιαγραφές για λίγο internet και λίγη αλληλογραφία.

Apap
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Τρί Αύγ 05, 2008 3:46 am
Επικοινωνία:

Internet στο στρατό

Δημοσίευση από Apap »

yandr έγραψε:Καλά παιδιά, ο στρατός δεν χρειάζεται τίποτα περισσότερο εφόσον οι απαιτήσεις του εξαντλούνται σε Word και λίγο Excel.

Μήπως θέλετε να παίζουν counter strike και line age;

Μια χαρά είναι οι χαμηλές προδιαγραφές για λίγο internet και λίγη αλληλογραφία.

Για τους υπηρεσιακούς υπολογιστές μιλάς;

Αυτοί απαγορεύονται να έχουν σύνδεση ίντερνετ αλλά το πρόβλημα δεν ήταν εκεί.

Δεν επαρκούσαν για το word και το excel γιατί είχαν φορτωμένα πάνω τα windows XP και office 2003. Ο Υπολογιστής πάγωνε ακόμα και με αυτές τις απλές εφαρμογές αν το αρχείο ήταν μεγάλο (π. χ. ημερησία διαταγή)

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Internet στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Για Counter Strike και Age of Empires έφερναν φορητό. Είχαν τουλάχιστον και ένα μέσο για να δούν μερικά DVD...

Όλοι οι υπολογιστές μέσα σε στρατόπεδο έχουν φίλτρα και τυχόν περίεργες διευθύνσεις IP ελέγχονται από το ΥΠΕΘΑ.
Apap
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Τρί Αύγ 05, 2008 3:46 am
Επικοινωνία:

Internet στο στρατό

Δημοσίευση από Apap »

Nassos έγραψε:Για Counter Strike και Age of Empires έφερναν φορητό. Είχαν τουλάχιστον και ένα μέσο για να δούν μερικά DVD...

Όλοι οι υπολογιστές μέσα σε στρατόπεδο έχουν φίλτρα και τυχόν περίεργες διευθύνσεις IP ελέγχονται από το ΥΠΕΘΑ.
Κανονικά απαγορεύονται και οι φορητοί υπολογιστές αλλά και οποιοδήποτε φορητό μέσο αποθήκευσης (φορητοί δίσκοι ,flash κτλπ) Εικόνα

Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Internet στο στρατό

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Βασικά η επερώτησή μου αρχικά ήτανε για τις οθόνες περισσότερο, γιατί όντως όπως είπε και ο yandr δεν χρειάζονται θηρία για μια απλή περιήγηση στο διαδίκτυο.
Βέβαια κατόπιν των σχολίων των παιδιών σκέφτηκα ότι με τα τωρινά λειτουργικά και τις σημερινές σελίδες που είναι απαιτητικότατες με τα πάμπολλα banners και οτιδήποτε καλούδια έχουνε αναρτημένα, μάλλον ένας Pentium2 με ελάχιστη ram δεν είναι αρκετός, αλλά μάλλον αποτρεπτικός, αν σου κάνει μισή ώρα για να ανοίξεις e-mails, να τα διαβάσεις, να απαντήσεις και να δεις καμιά σελίδα για μια αθλητική ενημέρωση έστω.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες