Ιατρικές εξετάσεις στις Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΗΛΕΚΤΡΑ
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 04, 2008 7:28 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ΗΛΕΚΤΡΑ »

πειραιωτης έγραψε:Οταν μπαινεις πρεπει να εχεις και Εξετασεις απο ορθοπεδικο ή στα κανουν μεσα στο στρατοπεδο;
Σου κανουν μεσα... Σε παιρνανε απο πολλους γιατρους...
πειραιωτης
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 494
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 28, 2008 8:21 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από πειραιωτης »

τις εξετασεις θωρακος γιατι της θελουν; Βασικα επειδη καπνιζω φοβαμαι οτι αν δουν α πνευμονια μου μαυρα θα τρομαξουν! Παιζει να τις θελουν για το τσιγαρο;

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από yandr »

Τις θέλουν για να ξέρουν σε τι κατάσταση βρίσκεσαι όταν μπαίνεις στο στρατό, έτσι ώστε όταν βγεις να μην τους κάνεις μήνυση ότι σε κατάστρεψαν σωματικά.

Επίσης, αν έχεις πρόβλημα στους πνεύμονες βγαίνεις ι κάτι.
πειραιωτης
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 494
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 28, 2008 8:21 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από πειραιωτης »

Οταν εννοεις προβλημα τι εννοεις; Αν εμενα ειναι μαυρα απο το τσιγαρο θα με βγαλουν ι2 ας πουμε;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από yandr »

Εννοώ καρκίνο στους πνεύμονες ή κάποια άλλη σοβαρή ασθένεια.

Αν έβγαζαν ι2 όλους όσους καπνίζουν δεν θα έμενε κανένας.
πειραιωτης
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 494
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 28, 2008 8:21 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από πειραιωτης »

μου εφυγε ενα αγχος! Υπαρχει ομως περιπτωση να με κοψουν απο τις ειδικες δυναμεις απο το καπνισμα; Υπαρχουν μονιμοι(υπαξιωματικοι και αξιωματικοι) στις εδ που να καπνιζουν;

ΗΛΕΚΤΡΑ
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 04, 2008 7:28 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ΗΛΕΚΤΡΑ »

πειραιωτης έγραψε: Μου εφυγε ενα αγχος! Υπαρχει ομως περιπτωση να με κοψουν απο τις ειδικες δυναμεις απο το καπνισμα; Υπαρχουν μονιμοι(υπαξιωματικοι και αξιωματικοι) στις εδ που να καπνιζουν;

Δεν σε κοβουν απο το καπνισμα... ηρεμησε ! φυσικα και υπαρχουν... σιγα μηπως ηταν οι καπνιστες ειδος υπο εξαφανιση στους μονιμαδες! Εικόνα
πειραιωτης
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 494
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 28, 2008 8:21 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από πειραιωτης »

Απο το καπνισμα οχι! Αν ομως στο τεξιμο μενεις πιο πισω απο τους αλλους; Βεβαια ειμαι σιγουρος οτι οταν μπω δε θα ειμαι ο μονος που θα καπνιζω!
Anonymous

Ιατρικές εξετάσεις στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπερα παιδια. Καλη θητεια στην '09 Α ΕΣΣΟ. Θα εμπενα πευκο δευτερα αλλα ειχα ενα τραυματισμο και δυστυχως θα παω Μαϊο. Κανεις '09 Β ΕΣΣΟ για πευκο;

Ξερει κανεις τι γινεται με το υγειονομικο στις Ειδ. Δυν. Δεν θελω να ειμαι σε καποιο νοσοκομειο και να καθομαι... Θελω να κανω κανονικα την εκπαιδευση... Να το δηλώσω ή θα χασω πολλα πραγματα;

Και κατι ακομα... Χοντρικα ποσο θα κατσουμε στο πευκο; Οι συνθηκες γενικα ειναι ''ανθρωπινες''; Εννοω φαι κ. Τ. Λ. Γιατι εχς ακουσει διαφορα

Anonymous

Ιατρικές εξετάσεις στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπέρα και απο εμενα.

Θα ήθελα να μάθω δυο πράγματα σχετικά με τις ειδικές δυνάμεις, που όσο και αν έψαξα στο internet δεν βρήκα άκρη. Έχουμε και λέμε:

1) Έχω κάνει εγχείρηση στο γόνατο πρίν 4χρόνια και έχω βίδες μέσα. Κανονικά απορρίπτομαι απο Ε. Δ ως Ι2 ή Ι3, αλλά υπάρχει η δυνατότητα να το αποκρύψω; Δεν έχω καμία ενόχληση στο πόδι, τρέχω αρκετά χιλιόμετρα κάθε μέρα, ποδήλατο και βάρη χωρίς κανένα πρόβλημα. Αν δεν δηλώσω οτι έχω τις βίδες, υπάρχει περίπτωση να με στείλουν για ακτινογραφίες, με αποτέλεσμα να κοπώ απο Ε. Δ;
(Υποθέτω οτι σε περίπτωση βύσματος ακόμα και με τις βίδες θα μπορώ να βγω Ι1; )

και

2) Απ'ό, τι ξέρω, ο δόκιμος έφεδρος αξιωματικός έχει 4 μόρια (π. Χ για ειδικός φρουρός), τα ιδια μόρια έχει και οποιος εχει τελέιώσει ειδικές δυνάμεις. Αυτός που έχει τελειώσει ώς δόκιμος έφεδρος αξιωματικός ειδικών δυνάμεων, έχει 4 μόρια σαν ΔΕΑ ή έχει τα 4 του ΔΕΑ + τα 4 του ειδικοδυναμητη, δηλαδή σύνολο 8;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Άβαταρ μέλους
Nicolas_mk2
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 26, 2009 1:27 am
Τοποθεσία: Φραπεδούπολη
Επάγγελμα: Υπάλληλος Μ.Ι.Τ.
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Nicolas_mk2 »

Φιλε μου η μοναδικη ακτινογραφια που θα σου ζητηθει ειναι αυτη του θωρακα, δε κανουν αλλες ακτινογραφιες στο κεντρο. Απο αυτη την αποψη ειναι πολυ πιθανο να μην υπαρχει προβλημα (να μη γινει αντιλιπτο) θα συζητησεται με το γιατρο της καταταξης σχετικα με το ιατρικο σας ιστορικο και εαν δεν υπαρχει εμφανες σημαδι τοτε πολυ πιθανον να συνεχισεις... Το θεμα ειναι αν εισαι διατεθιμενος να ρισκαρεις την υγεια σου για κατι τετοιο...
Σχετικα με τους ΔΕΑ ειδικων δυναμεων εχουν περισσοτερα μορια απο τους υπολοιπους αλλα-μεχρι πριν μερικα χρονια τουλαχιστον-ηταν υποχρεωτικο γι αυτους να περνανε ΣΒΕΑ οποτε αν ισχυει οκομη αυτο τοτε για σενα θα ναι μαλλον δυσκολο...
Anonymous

Ιατρικές εξετάσεις στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Αρχικά ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

Πιστεύω πως είμαι διατεθημένος να ρισκάρω, αν και δεν το θεωρώ ρίσκο γιατί είναι πραγματικά σε άριστη κατάσταση το πόδι, ισα ισα ισως να είναι και σε καλύτερη κατάσταση απο το άλλο λόγω ασκήσεων που έκανα για να δυναμώσει. Η ουλή απο τα ράμματα φαίνεται αρκέτα στο πόδι και αυτό είναι που με προβληματίζει. Το θέμα είναι να μπορέσω να το αποκρύψω κάπως ωστε να μην χρειαστεί ακτινογραφία. Υπάρχει κάτι που μπορώ να πώ για να φανεί σαν πιστευτή δικαιολογία για να παρακάμψω την ακτινογραφία στο πόδι;

Στο δεύτερο θέμα με κάλυψες πλήρως

Ευχαριστώ πολυ
Άβαταρ μέλους
Nicolas_mk2
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 26, 2009 1:27 am
Τοποθεσία: Φραπεδούπολη
Επάγγελμα: Υπάλληλος Μ.Ι.Τ.
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Nicolas_mk2 »

Εφοσον υπαρχει εμφανες σημαδι τοτε καλο ειναι να μιλησεις με ενα γιατρο σχετικα με την εξηγηση καθως αν δουν την ουλη στο κεντρο θα σε ρωτησουν τι και πως-ειναι πολυ πιθανο να σε σου δωσουν παραπεμπτικο για ακτινογραφια στο στρατιωτικο νοσοκομειο.
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Marina2 »

Αλέξανδρος έγραψε:Αρχικά ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

Πιστεύω πως είμαι διατεθημένος να ρισκάρω, αν και δεν το θεωρώ ρίσκο γιατί είναι πραγματικά σε άριστη κατάσταση το πόδι, ισα ισα ισως να είναι και σε καλύτερη κατάσταση απο το άλλο λόγω ασκήσεων που έκανα για να δυναμώσει. Η ουλή απο τα ράμματα φαίνεται αρκέτα στο πόδι και αυτό είναι που με προβληματίζει. Το θέμα είναι να μπορέσω να το αποκρύψω κάπως ωστε να μην χρειαστεί ακτινογραφία. Υπάρχει κάτι που μπορώ να πώ για να φανεί σαν πιστευτή δικαιολογία για να παρακάμψω την ακτινογραφία στο πόδι;

Στο δεύτερο θέμα με κάλυψες πλήρως

Ευχαριστώ πολυ
Μόνο στους αλεξιπτωτιστές κάνουν τόσο εξονυχιστικές εξετάσεις. Αν πας σε αλλο σωμα δεν εχει ακτινογραφίες και τέτοια!
GEORGE
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 11:51 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από GEORGE »

Παιδια καλησπερα παρουσιαζομαι στης 18/5 μ. Πευκο θα ηθελα να ρωτησω η υγειονομικη υπηρεσια κανει τοσο λεπτομερη ελεγχο; Ειδικα στους καταδρομεις! Κοβουνε πολλους;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης